| ßirGagaWelch a întrebat:

Cele 10 porunci:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Daca stam sa le analizam, 1. si 2. au acelasi inteles. Apoi, poruncile 6. si 8. sunt adesea incalcate chiar de Dumnezeu. Stiti unde bat? La David si Goliat, la poporul egiptean, la poporul de uriasi care a fost izgonit de pe propiul lor pamant pentru ca acolo sa se stabileascaa poporul lui Israel. Si mai sunt multe!
Cu toate acestea, nu a fost introdusa nicaieri vreo porunca de forma "Nu discrimina o persoana in functie de SEX, CULOAREA PIELII, INTREPTAREA SEXUALA, RELIGIE, OPINII PERSONALE!" (desi primele doua porunci ar putea fi contopite). Va dati seama cate vieti ar fi putut salva o asemeneaa porunca? Cati negri, indieni, oameni de stiinta si homosexuali ar fi putut sa fie scutiti de a fi aarssi pe rug? Interesant este ca, Biserica s-a folosit adesea chiar de Biblie spre a lupta impotriva acestor oameni ce erau candva minoritati sociale: preotii sustineau ca-n Biblie ni se cere sa-i tinem in sclavie pe negri, asa cum sustin acum ca tot acolo ni se cere sa-i asuprim pe homosexuali!
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

Te lupti si tu cu morile de vant...
Vei obosi la un moment dat.

Nu cred ca are rost,Gaga. Ei cred orbeste in niste porunci.

Si,sa zic,de ce ti-ar cere cineva sa-l iubesti doar pe el? aici de fata,dumnezeu. Nu suna a egoism si mandrie?
De ce nu exista libertatea de a alege pe cine sa iubesti si cui sa slujesti daca asta vrei sa faci? Nu?

-Sunt multe porunci,dar lasa de dorit. Ele nu cuprind tot ce ar trebui sa ghideze,sa indrume un om spre a face binele si a trai frumos.
Prin a trai frumos eu inteleg sa fii tolerant fata de cei diferiti.
Cei diferiti nu sunt nebuni.
Cei diferiti nu sunt mai prejos.
Fiecare e diferit pentru altcineva si tot asa,e un cerc.

Dar parca vorbesti cu peretii... Daca pui o intrebare la obiect,multi incearca sa-ti ia ochii cu alte intrebari si alte replici,diferite total de ceea ce tu i-ai intrebat.
Ocolesc raspunsul pentru ca cartea aceea numita biblie si considerata sfanta nu le ofera raspunsuri logice,realiste,nu le ofera explicatii logice ci doar superficiale,interpretabile.

---Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cu copiii crescuti pe la manastiri si pusi sa memoreze automat si roboteste versete intregi,fara ca cineva sa le ofere o explicatie logica. Cum vor creste?

Ei cred ca au dreptate,noi credem ca noi avem dreptate.
Cum sta treaba pana la urma?

Si DA, o singura porunca noua,in plus fata de cele existente deja, ar fi schimbat omenirea, ar fi sadit toleranta si bunatatea, armonia intre noi, oamenii...

Din pacate nu e asa. Realitatea e diferita si urata.

86 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru albaKiara):

1 daca voi ascultati de zice biblia de ce pacatuiti?
eu nu ascult de biblie
2 poti dovedi cea ce afirmi?
3 ce nu isi convine e iesit din contexzt tipic crestinesc
4 care biblie originala nu sti ce vb sincer, am sa te intreb ceva care era capitala imperiului roman?
fara cautare pe google

Răspuns utilizator avertizat
| albaKiara a răspuns (pentru RAY):

Roma! Eu traiesc in Italia, chestiile astea le invat in fiecare zi la ora de istorie!

| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu ai inteles (fara suparare).
1, Sa crezi in Mine. (cum spui tu)
2, Sa nu-mi faci ICOANE SAU STATUI SAU PICTURI SAU CLADIRI si sa te inchini lor. SA M-I te inchini IN MOD direct si FARA INTERMEDIARI, popi, sfinti, pastori, episcopi, papi si toata LIOTA. Cand vrei sa te inchini FA-O prin ADRESARE DIRECTA ca te aud EU si fara intermediari.
ASTA REPREZINTA si este porunca A DOUA, mai studiaza si nu interpreta DECAT IN SPIRIT BIBLIC cuvantul acesteia.

| Behindyou a răspuns:

Parerea mea?
Ei cred ca-i de ajuns sa creada in nu stiu ce Dumezei, si sa fie rai, rasisti, egoisti, plini de ei, sa injure, sa scuipe, sa critice, sa loveasca, sa discrimineze...
Pentru ei, astea nu sunt pacate.
Pentru ei e pacat sa crezi in stiinta, te masturbezi, sa nu tii post in nu stiu care zile, sa ai alte pareri, and so on.

Răspuns utilizator avertizat
| Behindyou a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Mie, personal, homosexualitatea nu mi se pare ceva normal. Adica...imi pare gresit. La fel ca pedofilia sau zoofilia...da` fiecare cu parerea lui.
N-am nimic cu ei, doar ca nu-mi place sa-i vad manifestandu-se in public.

| Behindyou a răspuns (pentru danut):

Esti atat de prost, incat nu pot sa ma exprim. Pardon.

Deci, primele doua porunci chiar AU acelasi inteles: Adica, sa nu te inchini altcuiva. CLAR?!
2)Porunca 6 si 8 au fost incalcate de cel care le-a facut. De ce ar trebui noi sa le respectam atunci?
3) "Discriminatii" sunt aia la care te uiti tu urat pe strada, sau ii injuri, sau spui "mi-e scarba", cu alte cuvinte tiganii, in general copii, ca ei sunt cei mai discriminati. Cu toate ca n-au nici o vina, tot va purtati urat cu ei.
Altii ar fi negrii, evreii, homosexuali.

4)Haiducii au fost oameni izgoniti din casele lor de conducerea buna care se exista si pe atunci cum exista si acum, care, in general, furau de la nenorocitii care avea prea mult, ii umileau, cu alte cuvinte, le luau hainele si averea, apoi ii lasau sa plece, si ei, haiducii, mergeau in treaba lor, sa dea ceea ce au furat saracilor. "Ai ceva impotriva?"

| Behindyou a răspuns (pentru danut):

UNA cu tiganii, negrii si evrei! IDIOTULE! Au fost omorati atatia oamenii, au fost chinuiti si tinuti sub sclavie, doar pentru ca erau diferiti! Esti un prost, un prost atat de mare, incat nici nu meriti sa faci umbra pantului!
BAI asa va invata pe voi la biserica?! Sa urati si sa discriminati?

PROSTULE! Ai merita sa fii batut.

| Behindyou a răspuns (pentru danut):

4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.

Asta inseamna ca daca un Doctor salveaza o viata in ziua de Duminica, lucrand, o sa ajunga in Iad?

Răspuns utilizator avertizat
| Behindyou a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Ba nu-i adevarat. Nu poate fii numita problema genetica.
Daca ar fi asa, spre exemplu:
O familie de homosexuali, doua femei, aleg insemintarea in laborator. Si se naste un copil, cu una din femei mama. Asta ar inseamna ca si copilul sa fie homosexual. Si de cele mai multe ori, nu e.

Eu, pur si simplu, nu sunt de acord cu asta. Nu inteleg ce poti vedea la o persoana de acelasi sex. Dar fiecare cu parerea lui. Repet, n-am nimic cu ei, doar ca nu-mi place sa-i vad manifestandu-se in public.
In plus, homosexualitatea e ceva ce nu inteleg. De aceea, nu vreau sa ma bag, si sa jignesc sau sa ranesc pe cineva. Si nici nu vreau sa-i critic. Pentru ca, pur si simplu, nu pot sa inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| Behindyou a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Sunt de parere ca actele intime trebuie sa fie...intime...I mean, nu te *** cu oricine pe unde apuci(pe banci, in bazine, in scari de bloc). De curve mi-e mai scarba decat de homosexuali.

| danut a răspuns (pentru Behindyou):

Se vede cat de "intelept" esti facandu-ma de mai multe ori prost sau suferinta ta este atat de mare incat "ti-ai depasit intelighentia" si nu mai sti pe unde sa o "afisezi"?
In privinta bataii, te rog sa-mi indici locul si data cand trebuie sa "incasez" cele dorite de tine si ma voi prezenta (sa fie LOCO) caci inca nu am tichete de CFR gratuite.
Mi-as dori sa-mi acorzi chiar tu "corectia" pe care o merit, e OK? In rest sa auzim numai de bine. Mai multe nu meriti sa-ti transmit caci inca esti la varsta unui "sugar" pentru noi ceilalti.

| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu ai inteles nimic (in continuare). Un crestin uraste pacatul dar iubeste pe pacatos. Un inversionist care doreste sa "revina" la starea normala are toate considerentele din partea noastra DAR daca el vrea sa infieze un copil sa-si PERPETUEZE VICIUL nu merita decat pedeapsa lui Dumnezeu.
Tu nu sti ce recunosc sau nu, eu in schimb eu incerc din rasputeri sa-mi depasesc starea pacatoasa lucru pe care tu nu-l faci ci incerci DOAR sa-l motivezi (pacatul).

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

" De ce e viciu, nebunule?! Daca omul de stiinta iti zice ca este geneetic"
Chestia cu nebunule e un "alint", nu? Atentie la limbaj ca sa nu ai parte de acelasi "tratament".
Acum cu "omul de stiinta", iti pot aduce drept martori destui
doctori dintre care unii chiar oameni de stiinta care sustin ca homosexualitatea este un VICIU. Deci parerile umane sunt impartite, DAR Dumnezeu spune ca sodomia este un VICIU asa ca atata timp cat CREATORUL imi spune ca este un viciu eu ce sa fac, sa te cred pe tine (un pusti minor) sau pe Creatorul Universului? In general orice copil "imprumuta" caracteristicile comportamentale ale parintilor asa ca un copil crescut de un cuplu homo v-a avea aceiasi inclinatie in proportie de peste 99%.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca tu te iei dupa desene animate in privinta creatiei universului..trebuie sa-mi dau jos palaria in fata ta si sa ma opresc din comentariu. Inca nu ati inteles ca Biblia este o carte scrisa de oameni dar sub inspiratia lui Dumnezeu? Tragic, dar te rog sa urmaresti in continuare "evolutia" omenirii sub buna inspiratie a lui "toto si jedi", succes.

Răspuns utilizator avertizat
| adrian1419 a răspuns (pentru albaKiara):

Unul da ce te-ai mai scos

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Bai dupa cum vad cei care comenteaza sunt ateii ori alta religie ok ba voi in loc sai multumiti lui Dumnezeu ca traiti ca vadat viata voi il judecati vedeti si voi ce s-a intamplat cu Lucifer dac nu a ascultat deDumnezeu din mandrie a decazut si s-a facut diavol pai atunci ascultati de diavol si lasatil pe dumnezeu as credem noi in el chiar daca ne pedepseste si pariti tai pamantesti te pedepseste daca faci ceva gresit sau te pupa si iti ia o masina de lux