| Simon37 a întrebat:

Dovada clara ca Dumnezeu exista:
Ok ateilor, voi sunteti cu stiinta, experimente asa ca va propun un experiment ca sa dovesc ca Dumnezeu chiar exista:

Sunteti atei, ok nu stiti legea lui Dumnezeu o sa va dau eu principalele porunci pe care sa le respectati o saptamana. Daca nu exista diavol, nu are cine sa va opreasca. Si eu pariez ca nu o sa fiti in stare, pentru ca Necuratul o sa va ispiteasca clipa de clipa.

Cele 10 Porunci:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Culca-te la loc.

| Andrei7520152 a răspuns:

He be trolling.

Mos Craciun iti cere te inchini lui, prin intermediul unor oameni, ca nu vine el personal desigur.
Tu refuzi sa te inchini.
Deci implicit, Mos Craciun exista.
sau daca tot ne arde de gluma: o chiftea magica iti cere sa sari de pe o stanca. Tu nu sari. Deci chiftea magica chiar exista. Logic.

| mODIN a răspuns:

Prostia ta ma surprinde de fiecare data.

| RAY a răspuns:

Renumita Carte Egipteana a Mortilor, intr-un pasaj continand o marturie a „Domnului Dreptatii", ne dezvaluie o remarcabila asemanare cu Cele Zece Porunci din Vechiul Testament:

BIBLIA:
1) Sa nu ai alti Dumnezei afara de mine.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
1) Nu tulbur echilibrul divin.

BIBLIA:
2) Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
2) Nu opresc un zeu atunci cand acesta mi se arata.

BIBLIA:
3) Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu-L va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
3) Nu jignesc zeul care se afla la carma.

BIBLIA:
4) Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care se afla in casa ta.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
(Egiptenii nu aveau Sabat)

BIBLIA:
5) Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
5) Nu-i fac rau aproapelui meu.

BIBLIA:
6) Sa nu ucizi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
6) Nu ucid.

BIBLIA:
7) Sa nu preacurvesti.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
7) Nu preacurvesc.

BIBLIA:
8 ) Sa nu furi.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
8 ) Nu fur.

BIBLIA:
9) Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
9) Nu spun minciuni in locul adevarului.

BIBLIA:
10) Sa nu poftesti casa aproapelui tau, sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici un alt lucru care este al aproapelui tau.
CARTEA EGIPTEANA A MORTILOR:
10) Nu-i nedreptatesc si nici nu-i insel pe altii.

Aceasta comparatie le asigura un sprijin irefutabil celor ce sustin ca israelitii din vremea biblica s-au inspirat foarte mult din textele egiptene antice. La randul lor, egiptenii si-au dobandit cunostintele si credintele din culturile mai vechi ale Babilonului si Sumerului.

| Simon37 explică (pentru RAY):

Si ce legatura are asta cu ce am scris eu? Incearca sa le respecti si vezi daca poti sau nu.

| Nătărău a răspuns (pentru RAY):

Faptul că Egiptenii Antici au dobîndit Știința de la așazișii sumerieni, babilonieni, mesopotamieni, fenicieni, etc. este ISTORIC INCORECT.

| Mădă0611 a răspuns:

Wow, ce logica logica ai love struck, e clar ca dumnezeu exista si esti clar omul lui dumnezeu, mintea ta sclipitoare e dovada.

| zurick a răspuns:

''Ok ateilor, voi sunteti cu stiinta''-Trebuie sa fii cu stiinta ca sa fii ateu?!
Poate-mi spui si mie care e dovada ca-s prea aerata ca sa inteleg! Poruncile din decalog? Tu vrei sa dovedesti ca Dumnezeu nu exista prin faptul ca ateii nu pot sa le respecte(si nici nu vad de ce un ateu ar respecta in afara de constiinta sa si atat), dar uitand ca si voi crestinii nu le respectati?! Iar daca le respectati ma bucur ca sunteti sfinti :-D

| Jackul336 a răspuns (pentru zurick):

Deci cei ce sunt morali prin supunere fata de cineva imaginar = sfinti! iar cei ce sunt morali prin liber constiinta nu sunt sfinti dar macar sunt liberi; iar daca ai constiinta ai totul

| zurick a răspuns (pentru Jackul336):

Am zis eu ca-s sfinti? Pare rau ca n-am fost explicita eu nu cred ca o persoana poate fi sfanta (iar apostolii ma seaca)Oricum asta nu e o dovada cu atat mai mult ca vor de la altii ceea ce nici ei nu fac.Jenant...

| Simon37 explică (pentru zurick):

"Poate-mi spui si mie care e dovada ca-s prea aerata ca sa inteleg!"
Pai e simplu. Astea sunt poruncile Domnului. Daca esti cu adevarat o fiinta libera care poate face ce vrea, atunci respecta poruncile 1 saptamana de proba. Daca nu exista Diavol, nu cine cine sa te opreasca sa le respecti.
Un om liber poate face ce vrea. Deci sa vedem...
Dar eu iti garantez ca Satan o sa te ispiteasca si o sa le incalci...
Si cu asta dovedim ca exista Satan, deci exista si Dumnezeu.

| Simon37 explică (pentru zurick):

Incearca tu sa nu spui nici o minciuna timp de 1 saptamana sa vezi.

| zurick a răspuns (pentru Simon37):

O saptamana?! laughing Nici o ora nu pot...

| Simon37 explică (pentru zurick):

Vezi? cine te ispiteste daca nu Satan? asa cum a facut si cu Eva in Gradina Eden... Nu a putut sa se abtina sa nu manance din fructul interzis.

| M25M a răspuns:

Primele 4 sunt porunci egocentrice, iar restul...Chiar ai nevoie de acele porunci scrise pe hartie, adica nu sunt lucruri evidente pe care nu ar trebui sa le faci?

| Jackul336 a răspuns (pentru M25M):

Ai punctat corect si ti au ajuns 3 randuri ce spun eu de obicei in 3 pagini

| M25M a răspuns (pentru Jackul336):

Multumesc, e vorba de eficienta laughing ( glumesc)
Ideea este ca nu as vrea sa ma intind pe prea multe paragrafe fiindca orisicum tot ce zic este fals pentru ca sunt ateu deci..de ce sa ma obosesc?

| Kalla a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simone? nu ai putea sa renunti la 7 si la 10? te rog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 cam de ras asta, parca nu asta face oricare om ~religios! in ziua de azi, faceti un chip in lemn si va rugati toata ziua la el, ca nu puteti sa traiti fara sa stiti ca e cineva in cer ca sa va ~ajute~

5 zileo pe asta la cei care parintii iau abuzat sexual, batut, umilit si alte chestii care nici macar nu ni le putem imagina, sa vedem ce iti zice

6 nu trebuie sa cred in cineva din o lume magica ca sa nu fac rau cuiva

10 cea mai tare, cand vezi atatia oameni ca trec cu x5 pe langa tine, sau ii vezi in tv ca dau un milion de dolari pe o soseta si unii nu au ce manca ca suna a ipocrizie nu crezi?

si de ce as crede in asta? 10 porunci ...scrie tot de om, la fel de adevarate ca, cautarile de vrajitoare, minciuni spuse de cineva cu cap si trasmise de generatii
dupa parerea mea tot eu sau un ateist ca mie e mai bun decat orice religios, eu daca fac ceva bun o fac ca vreau nu ca mi-e frica de nu stiu ce zeu sau vezi domne ma mananca dracu la cina

ps> stiu ca nu am scris corect asa ca nu va deranjati cu comentrii tampite cu invata sa scrii, fiecare face ce vrea

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Multi atei iti cunosc mai bine dogma decat ti-o cunosti tu.

| casablanca40 a răspuns:

Chiar aveam de gand sa ucid pe cineva zilele astea, dar acum ca am vazut poruncile astea cu siguranta nu o sa mai fac.

| Jackul336 a răspuns:

5-10 le consider indemnuri;
imi cinstesc parintii pentru ca m-au crescut si m-au calauzit in viata nu pentru ca -mi ordona un zeu.E o legatura genetica si morala nu divina si religioasa.

6.sa nu ucizi - iarasi nu am de gand sa omor pe nimeni din considerente morale nu din supunere fata de zei.

7. sa nu fii desfranat - nu imi insel prietena ca as fi "un baiat de casa" cuminte etc. chiar imi pasa de sentimentele ei si asta fara sa-mi spuna nimeni. iar legat de desfranare consider ca fiinta umana oscileaza intre carnal si platonic cu coordonatele centrului de greutate in platonic. "acea desfranare" e menita sa sudeze si mai bine sentimentele in relatie.

8.Sa nu furi! nu pentru ca mi-e teama de fulgerele din cer nu fur! nu fur din demnitate fata de propria persoana si in al doilea rand nu-mi place sa creez suferinte altora deoarece la mine functioneaza empatia si nu teama de zei!

9.- la fel tot din empatie nu as minti impotriva altuia ci as oferi sprijin spre gasirea adevarului.In fond e mai placut sa descoperi un adevar binevoitor decat sa croiesti o minciuna perfida!

10.- sunt axat si multumit in raport cu capacitatile mele ci caut in viata ceea ce este pentru mine si nu ceea ce este al altuia. la fel nu ravnesc la femeia altuia o data ca sunt fidel pentru a mea si apoi pentru ca as distruge si relatia celuilalt.

1.consider ca e un dumnezeu care sufera de gelozie.

2. sigur am altceva mai bun de facut decat sa ciopartesc ciudatenii. iarasi zeul nostru se supara daca nu i te inchini numai lui.
3. iarasi ca un adolescent nervos se supara daca il iei in desert.pe mine daca ma ia cineva peste picior ii dau o replica decenta si corespunzatoare in acelasi timp, nu stau sa ma enervez degeaba.

4.acest zeu are nevoie sa fie slavit regulat. eu cred ca duminica ar trebui alocata activitatilor umaniste/caritabile iar daca in loc de iconite si lumanari am dona pentru sanatatea/bunastare, si in loc sa stam doua ore la slujbe am face voluntariate eu cred ca raiul despre care se vorbeste ar exista aici pe pamant ca o rezultanta a faptelor concrete!
mi se pare de-a dreptul ipocrizie sa iti franezi pornirile de teama pedepsei in loc sa-ti dezvolti abilitatile umaniste prin care in mod cert nu esti tentat sa furi sau sa ucizi.
si inca ceva, raul nu este opusul ci absenta binelui, la fel cum intunericul este lipsa luminii, frigul este lipsa agitatiei moleculare care formeaza caldura, saracia este lipsa banilor si nu opusul lor!

| Simon37 explică (pentru Jackul336):

Vai vai ce sfant esti tu. esti singurul om de pe planeta care poate respecta toate 10 porunci. felicitari.

| Jackul336 a răspuns (pentru Simon37):

Sfantul = individ ce tine de aria exceptiilor; cele 6 porunci pe care le-am exemplificat tin de aria normalului;

| Simon37 explică (pentru Jackul336):

In primul rand asa scrii tu aici sa te lauzi. ce vrei sa zici ca n-ai mintit niciodata? ca n-ai poftit dupa alta femeie niciodata?

"Eu însă vă spun că oricine priveşte o femeie, dorind-o, a şi comis adulter cu ea în inima lui" Matei 5:28

| Jackul336 a răspuns (pentru Simon37):

Da,stiintific s-a demonstrat ca in conversatiile actuale omul mai scapa cate o minciuna; dar cine poate fi constient ca spune adevarul pur? mai spun si eu ca examenul a fost mai greu, ca mancarea a fost mai gustoasa etc insa nu am tinut sa mint pentru a compromite o persoana; de exemplu o fata m-a intrebat daca pare supraponderala : desi avea probleme cu greutatea i-am spus ca nu, logic am mintit ca sa nu se simta prost; si legat de ecuatia lui matei ma gandesc ca mi se pare deplasat ceea ce spune; daca ma uit la profesoara de matematica inseamna ca am comis adulter cu ea? sau ca vreau sa inteleg ce explica in fapt? sau un medic ginecolog se uita la femei ca sa preacurveasca sau ca sa le examineze medical?

| Simon37 explică (pentru Jackul336):

"daca ma uit la profesoara de matematica inseamna ca am comis adulter cu ea? "

da. asa scrie in Biblie, deci asa e.

| Jackul336 a răspuns (pentru Simon37):

Deci daca sunt atent la ea cum imi explica teorema lui Leibnitz inseamna ca am savarsit adulter in inima mea nu ca am adaugat o noua notiune in mintea mea

| Simon37 explică (pentru Jackul336):

Daca te uiti la ea, dorind-o.