| Meme10Memu a întrebat:

Cercetatorii striga sus si tare ca descopera planete care pot sustine viata insa in Biblie, inainte sa fie teraformat de Dumnezeu, Pamantul era plin de apa si putea fi o planeta candidat pentru sustinerea vietii insa in Biblie e specificat clar ca fara interventia Lui Dumnezeu Pamantul ramanea doar o planeta candidata pentru sustinerea vietii plina cu apa si cam atat. Nu-i asa ca cercetatorii supraevalueaza descoperirile lor cand de fapt sunt doar amagiri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa este. Dacă Dumnezeu ne va mai îngădui ani și știința va evolua într-atât încât să poată vedea clar ce se găsește pe acele planete, se va demonstra încă o dată că suntem singuri în Univers.

87 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Toti cautam un scop un viata, unii se orienteaza catre descoperirea universului, si daca nu au speranta asta de a gasi viata si alte minuni in univers inceteaza a mai cauta. Cei drept e ca nimeni nu stie ce este universul, cum se manifesta, de ce e facut, pentru ce, pentru cine, in Biblie nu se spune mai nimic de el. Omul este curios si vrea sa descopere vrea sa inteleaga tot, poate d-asta nu ne-a lasat Dumnezeu sa stim tot, ca sa putem noi sa descoperim, sa nu ne plictisim...big grin

| Algo098 a răspuns:

In biblie nu se gaseste cunoasterea adevarata si utila, ca daca era asa de buna biblia, nu mai aveam nevoie de stiinta si ne multumeam cu biblia.
Daca biblia e asa de buna, ar trebui ca cei care citesc biblia sa faca lucruri mai bune decat cei care cerceteaza cu adevarat.
Biblia nu da raspunsurile de care avem nevoie, e doar o poveste mai primitiva care ne asigura ca vom trai mult si bine dupa ce nu vom mai exista, deci e ceva fara sens.
Daca ar exista un Dz asa de bun si de puternic cum e descris in biblie, nu ar lasa o secunda picior de om in suferinta, spitalele ar fi goale si toata lumea ar fi fericita.
Daca Dz nu e in stare sa ajute oamenii cat traiesc, se intelege ca nu va fi in stare sa le dea nici viata vesnica.
Daca Dz ar fi asa de puternic si de iubitor si ar facut tot ce exista, atunci nu ar fi invizibil, ar putea comunica cu omul si nu ar avea nevoie de povesti, legende, minuni inchipuite si scamatorii inutile pentru a-si demonstra existenta, deci ar ajuta omul fara pretentii ridicole cum ar fi cantece, poezii, ritualuri primitive, credinta in fantezii,... si prin urmare spitalele ar fi goale si toata lumea ar fi fericita. Un Dz puternic si bun nu are nevoie de jertfe, inchinaciuni si alte lucruri lipsite de valoare din partea unor oameni simpli.
Apoi Dz daca e infinit, atunci toate lucrurile finite, cum e omul si ceea ce face omul intr-o viata finita e egal cu zero pentru Dz si atunci e logic ca interesul lui Dz pentru om sa fie egal cu zero. La fel si viata infinita e ceva enorm si nu poate fi primita la schimb pentru nimic adica pentru ceea ce face omul intr-o viata finita. In concluzie se vede ca biblia e doar o poveste care nu corespunde realitatii, nu aduce cunoastere, nu ajuta omul sa progreseze. Citind biblia, omul are doar iluzia cunoasterii, iluzia vietii vesnice, iluzia unui Dz atotputernic si iubitor care va ajuta omul, dar doar dupa ce omul nu va mai exista. Citind biblia, omul e indemnat sa se resemneze cu un nivel scazut de cunostinte, sa accepte tot ce i se intampla ca fiind ceva inevitabil, sa isi faca sperante si iluzii intr-o viata utopica infinita dupa moarte data de un personaj fictiv, invizibil, "iubitor si atotputernic" in urma credintei in povesti si legende si in urma executarii unor ritualuri primitive care sa-i dea impresia omului ca a facut ceva deosebit pentru care merita infinitul = viata "vesnica".

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

"ar trebui ca cei care citesc biblia sa faca lucruri mai bune decat cei care cerceteaza cu adevarat." - fac lucruri mai bune decat cercetatorii: oamenii sunt mai cinstiti.
"Daca Dz nu e in stare sa ajute oamenii cat traiesc, se intelege ca nu va fi in stare sa le dea nici viata vesnica." - fiindca Dumnezeu contribuie la tot ce e bun evident ca El poate da viata vesnica pentru ca El e vesnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi Geneza 1:1. Teraformarea e continuarea a ce a inceput la vers 1.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dumnezeu inspira omul sa inventeze tehnologia ca sa se descurce in saracia in crestere.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Da, ramanea candidat ca multe altele. Si nu uita ca treaba cu candidatura e impresia omului. Omul emite gaze. Daca o planeta e din astfel de gaze e candidata?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu avea nevoie. Tehnologia e pentru combaterea saraciei, plictiselii. Adam nu era sarac si plictisit.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Un om care face ceva bun de frica sa nu intre in iad si din lacomie si egoism ca sa intre in rai nu are calitati deosebite, e doar un om ca toti oamenii si in plus e naiv deoarece crede in povesti.

Biblia nu te invata sa faci nimic, nu te invata nici macar sa mulgi o vaca sau sa cultivi un teren, doar te amageste si te ameninta cu raiul, viata vesnica si iadul.

Am inteles ca biblia iti sugereaza ca nu e alta carte mai buna decat biblia, ca numai ce scrie in ea e adevarat indiferent de realitate, ca trebuie sa crezi in povesti neverificabile, ca orice nu e in biblie e fals, ca trebuie sa mai faci si pe altii sa creada in povesti, ca la jocurile piramidale unde trebuie sa aduci si alti naivi ca sa isi piarda banii.

Dz e asa de puternic si iubitor de lasa toti oamenii in suferinta incat sunt pline spitalele cu bolnavi si Dz apare triumfator in tot felul de minuni inchipuite si "revelatii".

Dz e asa de puternic si iubitor, incat are placerea sa nu ajute oamenii aflati in nevoie si se bucura cand oamenii sunt neajutorati si el plin de putere si iubire e un simplu spectator.

Dz cel atotstiutor si iubitor nu a dat omului cunoastere si stiinta in faimoasa biblie, i-a dat doar fantezie si amagire asa incat dupa ce citesti biblia, tot nestiutor ramai si nu esti in stare sa faci nimic bun.

Dz e asa de puternic si iubitor incat nici nu doreste, nici nu e in stare sa se arate oamenilor si ramane invizibil si dupa ce se lauda ca a facut totul, deci nu e in stare nici sa fie vizibil si ramane doar personaj de poveste, legende, minuni si revelatii.

Daca nu iti place stiinta si cercetarea si te multumesti cu "cunoasterea" data de biblie, nu esti in stare sa faci nimic, traiesti o viata de primitiv cu ritualuri, cantece, poezii si povesti si astepti ca pentru nimicul pe care-l faci sa-ti dea o viata vesnica infinita personajul fictiv de poveste numit Dz.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

NU. Nu asa scrie in Biblie. Din contră Biblia vorbește despre univers si despre stelele si planetele pe care Dumnezeu le-a creat. Mai mult spune că Dumnezeu le cheamă pe toate pe nume.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru Algo098):

Am citit mai multe răspunsuri/postări ale tale pe site. la rubrica Religie. Cam toate transmit ideea: De ce nu intervine Dumnezeu sa îi facă bine pe oamenii din spitale, să îi vindece, si sa curme suferinta de pe pământ. Dar am văzut că ai scris si ca: "Biblia nu dă raspunsurile de care avem nevoie".

Eu zic ca Biblia răspunde în mod complet la toate întrebările noastre. Ne arată sensul vieții, si cum putem găsi fericirea. Dar eu as pune problema altfel: accepti tu raspunsurile Bibliei? Sau esti nemulțumit de ele din lipsa de credință, ori din puțină cunoștință, si ți-e greu sa le accepți. Uite, dă-mi exemplu de 3 sau 4 întrebări la care crezi tu ca Biblia nu răspunde.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scrie in Biblie. Nu în Geneza.

| Algo098 a răspuns (pentru fllu07):

A accepta fantezia ca pe un adevar necesita o doza mare de necunoastere si naivitate pe care multi inca o au. Biblia nu raspunde la nici o intrebare in mod real. E doar o poveste siropoasa si falsa care sa creeze emotii si sa permita imbracarea fanteziilor in mantia adevarului. Sensul vietii nu e acela de a te inchina la un Dz inventat si invizibil din toate punctele de vedere. Biblia e o carte scrisa de primitivi si nu da nici un raspuns cu privire la originea vietii, rostul vietii si asa mai departe.
Dz are atata putere si iubire incat e invizibil si nu e in stare nici macar sa se arate. Asa face un Dz puternic si iubitor care a facut tot ce exista conform bibliei: se ascunde de oameni, e invizibil, e spectator surd, mut, impotent si orb la nevoile oamenilor pe care ii iubeste asa de mult. Asta inseamna puterea si iubirea lui Dz: scamatorii, minuni inchipuite, "revelatii" si spitale pline cu oameni aflati in nevoie.
Apoi Dz da omului simplu pentru nimicul ce il face in viata (relativ la maretia lui Dz), o viata infinita, mai mare decat viata soarelui sau a sistemului solar. Asa crede omul simplu citind biblia ca imediat dupa ce moare, pentru lucrurile marunte pe care le-a facut in viata si in special pentru cateva inchinaciuni, rugaciuni, stropiri cu apa si alte ritualuri primitive va primi de la Dz-ul cel invizibil o viata, nici mai mult, nici mai putin decat infinita. Ce cunoastere ne da biblia, cartea lui Dz? Nici cum sa dai cu sapa nu-ti arata, asa de buna si folositoatre e biblia scrisa de primitivi, mai presus de stiinta.

| fllu07 a răspuns (pentru Algo098):

Deci da. Ai o placă zgâriata si o pui încontinuu cu spitalele, si ca Dumnezeu nu face, si nu drege. Da cine esti tu sa ii dea Dumnezeu socoteală despre el? Cine esti tu sa ti se arate Dumnezeu? Sunt mult prea multe miracole zilnic, pe care le vezi, dar Le pui pe seama naturii. Nu știu. A hazardului. negi existența lui Dumnezeu, dar apoi îl acuzi ca nu ti se arată. Păi fă la fel si cu sau bau, sau baba cloanța. Nici ei nu există, dar pe ei nu spui ca vrei să-i vezi. ca nu fac ca nu dreg. Si asa cum am spus, alta e problema ta: nu vrei sa accepti raspunsurile si solutiile pe care Dumnezeu, Creatorul vieții, si implicit cel în măsură să ne spună cum să ne traim viata ca sa fim fericiți, ni le dă în Biblie. De aici triada de acuzații.

| fllu07 a răspuns (pentru Algo098):

Uite un motiv pentru care Dumnezeu nu face miracole sa vezi tu:
Scripturile dau îndemnul: „Căutaţi pe Iehova Dumnezeu cât timp se poate găsi; chemaţi-L cât timp este aproape" (Isaia 55:6). Puteţi proceda astfel nu aşteptându-vă ca Dumnezeu să efectueze în prezent vreun miracol, ci dobândind cunoştinţă exactă din Cuvântul său. Aceasta este o necesitate, deoarece miracolele în sine nu cultivă credință. Nici chiar învierea miraculoasă a lui Lazăr nu i-a făcut pe duşmanii lui Isus să exercite credința. Credinţa trebuie să aibă la bază cunoştinţa exactă a Bibliei.

Si dacă ar face miracole, având în vedere necredința ta, sigur le-ai pune pe seama paranormalului sau alta cauză.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba da. Dar tu ai zis "să văd unde scrie in Geneza".

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si daca iti arăt crezi? Sau mai vrei un alt verset sa il contrazici, sau sa demonstrezi ca e ceva neînregulă cu el?
Corect si fair play ar fi sa contrazici biblia după ce p stapânesti cap-coadă.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu să fie consemnată ideea asta în Geneza.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da

Răspuns utilizator avertizat