| BeyondTheDarkSun a întrebat:

De ce Dumnezeu a creat mai multe planete si galaxii? Nu ajungea sistemul nostru solar?
Daca in biblie se spune ca Dumnezeu a creat pamantul, a putut el sa creeze si celelalte planete concomitent? Sau asta a fost dupa ce s-a plictisit de planeta noastra si a vrut sa mai creeze si alte planete?
Cum credeti ca a gandit Dumnezeu structura sferica a Pamatului? Nu putea sa fie patrata sau triunghiulara sau orice alta forma?
Cum se face ca planeta noastra este printre cele mai mici din Calea Lactee? A fost voia Domnului, nu-i asa?

Incapacitatea noastra de a privi lucrurile asa cum sunt de fapt denota faptul ca rasa umana inca nu a evoluat indeajuns sa se axeze completamente pe stiinta si nu pe misticism.

5 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Stiinta nu va invinge niciodata religia. Pentru ca prea multi vor crede ca marul cade din pom ca asa vrea dumnezeu, din lene sau incapacitatea de a intelege gravitatia.

| Inferno a răspuns (pentru AxelBv):

Gravitatia nu este inteleasa nici in prezent, intelegem doar efectele ei asupra corpurilor.

| dannyel86 a răspuns:

Biblia e creata de oameni, iar scrierea ei a avut loc intr-o perioada in care nu se cunosteau atat de multe despre sistemul solar (si despre Univers, in general). Gandeste-te ca in trecut lumea credea ca Pamantul are forma patrata, si nu sferica.
Inca suntem mici si nedezvoltati pentru cat ne poate oferi Universul.

| Evolution a răspuns:

Multe întrebări nu au răspuns, eu zic doar atât: Dumnezeu există, am aflat pe pielea mea'. Nu prea pot să zic cum că oricum nimeni nu ar crede, dar Dumnezeu este ''Energia universului'' cam aşa ceva... şi ne ajută pe toţi. Eu cred în ştiinţă şi în evoluţia omului (înafară de poluare şi alte chestii care distrug planeta). Nimeni nu poate oferi un răspuns concret, nimeni nu ştie exact. Fiecare cu părerile luiwinking, dar mai bine să rămânem cu credinţa noastră decât cu ''experimente'' mortale.

| StefanPaul a răspuns:

Cred ca iubirea este cuvantul care cuprinde raspunsul la intrebarea ta.
Stau si ma gandesc ca iubirea creeaza spontaneitate si impreuna cu intelepciunea evolutie.
Eu cred ca Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat ne-a dat libertatea de a evolua, experimenta si diversifica.
De fapt suntem un univers in alt univers, noi suntem un univers, toate celule din corpul nostru sunt precum constelatiile si planetele din jurul nostru. miliarde si miliarde fiecare stiind rolul si scopul happy