| mihaitaLGP a întrebat:

Chiar daca marea majoritate a populatiei crede in Dumnezeu asta nu inseamna ca el si exista.

Acum 400 de ani se sustinea ca pamantul este plat si nu rotund.
In vechile scrieri din biblie chiar se sustinea ca pamantul este asezat pe o fundatie.

Asa zis Sfantul Bellarmine in anul 1615 la procesul lui Galileo afirma si sustinea cu tarie ca de fapt soarele se invarte in jurul pamantului si ca acesta este plat.

"Sa afirmi ca pamantul se invarte in jurul soarelui e o eroare atat de mare precum Iisus nu s-a nascut dintr-o fecioara"

Chiar daca marea majoritate sustin o idee asta nu inseamna ca ea este si corecta.

Ferdinand Magellan :

"Biserica zica ca pamantul e plat, dar eu stiu ca este rotund pentru ca am vazut umbra lunii si am mai multa credinta intr-o umbra decat in biserica.

Acum intrebarea mea este, daca noi dovezi o sa apara dincolo de orice indoiala ca opinia ta este gresita, ai recunoaste ca nu ai avut dreptate?
Ai trece de partea cealalta?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem in mod disperat sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." Carl Sagan smug

78 răspunsuri:
| Katoteshika a răspuns:

Nu, nu as trece de partea cealalta pentru ca eu cred in Dumnezeu si nimic nu poate sa ma faca sa nu cred in El...
poate sa zica, ca animalele sunt facute din apa eu tot stiu ca Dumnezeu le-a facut...

| Alphawolf a răspuns:

Si ce este interesant ca Bellarmine mai este considerat si zmeu(sfant) de astia, superstitiosii.

| Jardelin a răspuns:

Voi raspunde mai tirziu!

| mihaitaLGP explică (pentru Jardelin):

Poate imi raspunzi si la intrebare.

| Dandanache a răspuns (pentru Jardelin):

Are dreptate, tu gresesti.

http://dexonline.ro/articol/Despre_majoritate

| Jardelin a răspuns (pentru Dandanache):

Da, multumesc pentru atentionare! Eu de obicei sint scrupulos cu exprimarile de aceea i-am atras atentia. Stiam ca nu e academic sa te exprimi asa. Multumesc inca o data!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca Hristos s-a rastignit pentru noi in care parte sa trec?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu schimba vieti, celor care iL accepta, unora le-a disparut viciile, cine a facut asta decat Dumnezeu. Si eu am o marturisire. Fiecare om care se vrea sa fie liber din robia pacatului va avea o marturie pentru ca Dumnezeu e VIU si ii va schimba viata. Dumnezeu sa te binecuvinteze suflet drag.

| mihaitaLGP explică (pentru Jardelin):

Se observa ca esti de scoala veche. Imi dau seama dupa modul scrierii. Mai nou Î din i daca se afla in mijlocul cuvantului se transforma in Î din a.

Deci la fraza :

"Eu de obicei sint scrupulos cu exprimarile de aceea i-am atras atentia."

"Corect" era "sant" si de fapt se scrie SUNT.
Nu sant sau sint.

| mihaitaLGP explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Interesant. Eu vorbesc despre avioane tu imi explici cum se fac gogosile.

| mihaitaLGP explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Demonstreaza prima data ca a existat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru mihaitaLGP):

N-am timp.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Am raspuns la intrebarea ta prin raspunsul meu, nu e clar? Dumnezeu exista.

| Mădă0611 a răspuns:

Magellan a zis "The Church says that the Earth is flat, but I know that it is round. For I have seen the shadow of the earth on the moon and I have more faith in the Shadow than in the Church.", *am vazut umbra Pamantului pe Luna*, asa se intelege ce a inteles el. Umbra Pamantului face ca Luna sa arate diferit in diferite perioade ale unei luni (fazele lunii).

Iti pierzi timpul. Dovezile ca "ai evoluat din maimuta", ca nu ai scop, ca nu exista un loc unde sa existe binele absolut (fericire + virtute), ca nu ai ajutor, o sa diminueze confortul psihic, sau o sa-l elimine, si cine vrea asa ceva? + ca cere gandire, cati inteleg ce vrea nenea sa spuna http://www.fishink.us/......-600px.jpg

| mihaitaLGP explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Probabil pe monitorul tau intrebarea mea e formulata altfel. Sa fie oare o minune?

P.S : Adevaru e ca ai demonstrat ca exista o divinitate. Meriti un premiu.

| Jardelin a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Da, asa este, nu mi-am schimbat scrierea. Folosesc "sînt" si î din i. Dar sa stii ca nu este gresita aceasta scriere. Academia Romana admite ca fiind corecta si forma veche. De altfel, sint inca publicatii in Romania care folosesc forma veche a scrierii, daca nu ma insel "Academia Catavencu", "Monitorul", s.a. Imi cer scuze anticipat daca informatia care mentioneaza ziarele nu se confirma.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Poti aduce dovezi cu tancul cu tot ce vrei, nu vei schimba faptul ca Dumnezeu exista.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Iti doresc o zi binecuvintata happy

| mihaitaLGP explică (pentru Mădă0611):

Adevarat si nu e doar atat.
Frica de moarte.

De ce ne e frica atat de mult de moarte? Pentru ca cea mai mare frica a noastra este aceea ca nu ne putem imagina non-existenta noastra. Poate ca noi, dupa moartea corpului fizic, vom dispare fara nicio urma. Pentru ca nu vom mai avea constiinta fiintei noastre. Pentru ca a muri inseamna a disparea pentru totdeauna, nemairamanand altceva decat amintirile in randul celor dragi noua, aflati inca in viata. Ne este frica de moarte intrucat nimic nu va mai conta pentru noi. Noi nu vom fi decat…nimic. Iar aceasta frica este inimaginabila.
Consider ca ne e frica de moarte, deoarece chiar murim de tot, iar la nivel de activitate cerebrala si creierul ca si organ in toata complexitatea lui moare. De aceea e cel mai normal sa ne fie frica de moarte pentru ca duce la disparitia lui si in mod INCONSTIENT avem mai mult sau mai putin aceasta frica.

Adevarul doare dar in schimb religia iti ofera iluzia de viata vesnica. O viata UIMITOARE doar in schimbul credintei in ceva.

Iar aceasta greseala a devenit un mediu de viata.
Mediu de viata in care copii cresc iar parintii ii indoctrineaza. Totul se transmite mai departe iar teoriile religioase si ele nu inceteaza sa apara.
Oferim putere corporatilor, suntem responsabili.

| mihaitaLGP explică (pentru Jardelin):

Nu este gresit sa scrii dupa forma veche dupa cum ai mentionat si tu. Doar ca in scolii se invata altceva acum.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ce conteaza ca ai avut dreptate, vei distruge visul miliardelor de credinciosi...Fa cea ce iti pare tie adevarat dar nu incerca niciodata sa obligi pe cineva sa faca sau sa creada cea ce sustii tu ca este corect.

| mihaitaLGP explică:

Sunt vechi civilizatii care stiau ca pamantul este rotund. Mult inaintea lui Aristotel.
Aveau informatii despre univers, puteau chiar sa stie cu sute de ani inainte cand o sa aiba loc o eclipsa.

In zilele noastre sa demonstrat ca pieramidele nu sunt altceva decat inmagazinari de date despre univers.

Distanta dintre baza si varf a unor piramide este egala cu distanta dintre pamant si luna. Si absolut toate distantele, formele nu sunt intamplatoare.

Civilizatii care au existat acum 4000-5000 de ani i.hr.

| dracu14 a răspuns:

Un crestin nu ar recunoaste ca nu exista dumnezeu nici daca ar fi in joc viata lor
ei nu pot procesa informatia:nu exista dumnezeu ca daca incearca sa o proceseze da fatal error
le e mai usor sa creada in dumnezeu decat in ei insisi

| Dandanache a răspuns:

laughing

| mrjohanys a răspuns:

De ce vorbesti prostii?
macar ai dovezi ca in biblie scrie ca pamantul e plat?
In Biblie scrie clar ca pamantul e rotund:

Pildele lui Solomon(Proverbe)8:31
"Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui şi găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor."

"El sta in scaun deasupra cercului pamantului; pe locuitori ii vede ca pe lacuste; El intinde cerul ca un val usor si il desface ca un cort de locuit." Isaia 40:22

| mihaitaLGP explică:

Esti tare amuzant.

Distanta respectiva era redata in unitati de masura/unghiuri care rezultau acei 370.000 km dintre pamant si luna.
Citeste si ai sa vezi ca construirea lor nu era intamplatoare si reda ceva :

http://www.hetel.ro/index.php/2012/09/6331/

La capitolul logica si ratiune pot spune ca esti un credincios desavarsit.

| mihaitaLGP explică (pentru mrjohanys):

In GENEZA este scris ca pamantul este PLAT.

Ce ai insirat tu sunt traduceri adaptate de biserica.
Sau nu te intrebi de ce biserica sustinea pana acum de ce pamantul este plat?

Repet, traducerile sunt schimbate mereu sa fie credibile.

Originala biblie a fost scrisa aproximativ acum 3500 ani i.hr. intr-o scriere cuiforma.

Mai tarziu tradusa de un grup de calugari in ebraica VECHE ( vechiul testament ).

Vechiul testament tradus in noul si tot asa scrierile au fost adaptate.
Multe pasaje din biblie au fost scoase.

Ca de exemplu Matei 3.14 Maria a fost compatibila genetic cu amantul ei, un betivan cu probleme psihice.

Nu intamplator Iisus a ajuns sa creada ca este fiul unui zeu!

Si multe alte pasaje din biblie au fost eliminate.
Cartea lui Enoh de exemplu.
Enoh vorbea despre extraterestrii.

| RAY a răspuns:

Ai uitat de pesudo-legea atractiei universale daca credem chiar exista acel personaj imaginar

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Eu stiam ca Gramatica Academiei, cred ca la ea te referi, nu accepta si aceasta scriere.

| mrjohanys a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Poti sa-mi dai versetu unde in GENEZA este scris ca pamantul este PLAT?
In Matei 3:14 nu este vorba de Maria

MATEI 3:14''Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?"

prin asta nu stiu ce vrei sami dovedesti, ca nu citesti biblia