| dragos38 a întrebat:

Ferdinand Magelan-Biserica spune ca pamantul este plat dar eu stiu ca este rotund pt.ca am vazut umbra lui pe Luna si am mai multa incredere in o umbra decat in Biserica/. Mahatma Gandhi-cele mai groaznice si cele mai crude crime pe care istoria le-a inregistrat au fost comise sub adapostul religiei./
Leo Taxil -Acestea sunt rezultatele sugestiei de veacuri si ale ed.religioae,care cer sa ne inchinam fara cartire in fata "cuvantului domnului"! Atat este de mare puterea credulitatii naive cu care multi oameni accepta cele mai fanteziste invataturi ale autoritatilor religioase/ Toti trei erau credinciosi facand parte din diferite religii/totusi ce i-a determinat sa se exprime in felul acesta?(deci nu erau atei)

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Multe nenorociri s-au facut in numele religiei si chiar si Dumnezeu uraste atitudinea religiei, pentru ca nu au nici o treaba cu Biblia.Matei7:21-23

| sublime89 a răspuns:

Erau niste oameni realisti care au ales sa vada adevarul asa cum este, decat sa creada propaganda religioasa fara sa-si puna intrebari.

| Radu284 a răspuns:

Mmm, sunt curios, stii in ce conditii a vazut el umbra lui pe luna, si cum si-a dat seama ca este plat din asta? Ca matematic nu are sens...

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Mmmm,biserica a spus ca pamantul este plat/ insa Magelan in calatoriile sale a observat umbra oamantului pe luna si de acolo si-a dat seama ca planeta nu este plata asa cum sustinea biserica ci rotunda si de aceea spus ca mai repede are incredere in p umbra decat in bisrica

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Da, dar povesteste-mi, te rog, cum si-a dat el seama de forma pamantului dupa umbra lui pe luna.

| AragorN88 a răspuns (pentru Radu284):

In timpul eclipsei de luna probabil.

| Radu284 a răspuns (pentru AragorN88):

Even so, poti doar sa-ti dai seama ca luna e rotunda si sferica, nu si pamantul happy

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Uita-te si tu odata cand va fi eclipsa de luna, si ai sa vezi

| casablanca40 a răspuns (pentru Radu284):

Stai putin oleaca, daca nu era Magellan sa vada umbra pamantului pe luna vrei sa zici ca oamenii credeau ca luna are forma patrata sau ce?
Umbra pamantului se vede pe luna = asta inseamna ca pamantul nu poate fii plat, ci are o forma rotunda.

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Nu numai ca m-am uitat la luna cand a fost eclipsa, dar i-am si facut poze printr-un telescop happy

Ia un golob pamantesc, sau ceva sferic, pune o foaie de hartie in dreptul lui, si lumineaza-l cu o lanterna. Si ia vezi tu daca iti dai seama ca e plana foaia, dupa umbra happy
Hint: O umbra de orice e bidimensionala.

| Radu284 a răspuns (pentru casablanca40):

Vezi raspunsul de mai sus please.

| dragos38 explică (pentru Radu284):

N-ai prea dat pe la scoala sa inveti miscarile lunii(luna noua,semiluna in crestere, primul patrar, luna in crestere, luna plina, e/t/c/ le poti urmari si tu daca esti curios/daca nu atunci mergi pe mana bisericii poate are dreptate, cine stie s-o fi inselat Magelan/?

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Ce imi place mie cand ateii comit erori din astea simple happy Esti tu sigur sigur ca miscarile lunii sunt date de umbra pamantului? happy

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Sorry,dar umbra pamantului pe luna este circulara/

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Fa experimentul, cum am zis. Ia doua sfere, proiecteaza umbra unei sfere ep a celeilalte. Dupa care, ia un disc in loc de o sfera, si proiecteaza umbra discului pe sfera. Sa-mi spui daca vezi vreo dfierenta.

| AragorN88 a răspuns (pentru Radu284):

Uita-te aici http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a5/LunarEclipse.gif si mai fa odata experimentul tau, nu este la fel.
Din eclipsa poti cel mult sa observi ca pamantul are o forma de cerc.

| Radu284 a răspuns (pentru AragorN88):

"Din eclipsa poti cel mult sa observi ca pamantul are o forma de cerc."

Pai exact asta ziceam si eu. Nu-ti poti da seama daca este plat sau nu.

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Din pacate nu am la indemana acum, dar ti-am zis urmareste fazele lunii

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Fazele lunii nu au absolut nimic de a face cu umbra pamantului...

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Sti ce inseamna eclipsa de luna?

| Radu284 a răspuns (pentru dragos38):

Da. De ce? Ia explica-mi mie, sa inteleg si eu, ca un teist mai slab cu duhul ce sunt.

| dragos38 explică (pentru Radu284):

Nu sunt ateist/cum nici cei trei nu erau ateisti/

| AragorN88 a răspuns (pentru Radu284):

Da, Magellan a fost primul care a facut o expeditie in jurul lumii. Probabil a folosit umbra de pe luna ca sa ateste faptul ca pamantul este sferic si nu elipsoid, cubic sau o forma neregulata.

Dar puteai din deductie logica sa spui ca pamantul este sferic la fel cum e luna si celelalte planete.

| Radu284 a răspuns (pentru AragorN88):

Faptul ca pamantul era rotund nu era chiar o noutate pe timpul lui Magelan. Un grec, cu mult inaintea lui, calculasera chair si dimensiunea pamantului, cu o acuratete destul de mare.

| casablanca40 a răspuns (pentru Radu284):

Http://scienceblogs.com/......rth-is-ro/

ai dreptate, reiese doar faptul ca pamantul are o forma circulara.

| AragorN88 a răspuns (pentru Radu284):

Ce voiam sa spun e ca Magellan a plecat dintr-un loc spre vest parca scria pe wikipedia si a ajuns in locul de unde a plecat, aratand ca pamantul nu are o margine si are o forma tridimensionala.

Si plus, puteai sa-ti dai seama dupa eclipsa de luna ca pamantul este sferic, deoarece este singura forma care ar lasa o umbra in forma de cerc in mod consistent.

Incerc sa-ti arat printr-o poza (Paint skills over the charts) > http://imgur.com/sTTVoWZ (stiu ca nu e "to scale", dar cred ca se intelege)
Pe masura ce soarele "coboara" umbra ar fi aparut undeva aproape de jumatatea lunii si nu intr-o forma rotunda, probabil aceasta "eclipsa" ar fi durat cateva zeci de minute (nu sunt expert, dar la mare soarele apune destul de repede). E greu de vizualizat, dar cred ca intelegi ce vreau sa arat.

Existau oamenii care se uitau pe cer, asta fiind slujba lor. Daca se observa asa ceva sigur cartografiau grecii.

| Radu284 a răspuns (pentru AragorN88):

Pai da, daca planul pamantului ar fi fost ca in desenul tau, normal ca se vedea altfel. Dar daca raza de la soare la luna ar fi fost perpendiculara pe planul pamantului, s-ar fi vazut cum se vede acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa fii ateu sa te exprimi asa.
Probabil ca asa a fost. Religia a fost (si este) folosita gresit.