| mihaitaLGP a întrebat:

Chiar daca marea majoritate a populatiei crede in Dumnezeu asta nu inseamna ca el si exista.

Acum 400 de ani se sustinea ca pamantul este plat si nu rotund.
In vechile scrieri din biblie chiar se sustinea ca pamantul este asezat pe o fundatie.

Asa zis Sfantul Bellarmine in anul 1615 la procesul lui Galileo afirma si sustinea cu tarie ca de fapt soarele se invarte in jurul pamantului si ca acesta este plat.

"Sa afirmi ca pamantul se invarte in jurul soarelui e o eroare atat de mare precum Iisus nu s-a nascut dintr-o fecioara"

Chiar daca marea majoritate sustin o idee asta nu inseamna ca ea este si corecta.

Ferdinand Magellan :

"Biserica zica ca pamantul e plat, dar eu stiu ca este rotund pentru ca am vazut umbra lunii si am mai multa credinta intr-o umbra decat in biserica.

Acum intrebarea mea este, daca noi dovezi o sa apara dincolo de orice indoiala ca opinia ta este gresita, ai recunoaste ca nu ai avut dreptate?
Ai trece de partea cealalta?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem in mod disperat sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat." Carl Sagan smug

78 răspunsuri:
| mihaitaLGP explică (pentru ania):

Ratiunea si constinta posibil sa apara o data cu evolutia noastra, nu dintr-o data din lut.

Si chiar daca exista aceasta forta ea nu interactioneaza cu noi iar noi nu avem habar despre ea.

Trebuie sa fi ipocrit sa sustii ca tu te rogi la Dumnezeu si el iti raspunde cand in lume exista asa ceva :

http://imageshack.us/photo/my-images/831/91573912561509588774483.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/10/somaliaw.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/443/20819336396247368824519.jpg/

Nu are logica totul.

Religia si toate influentele care le primim/vedem sunt strict creatile unor minti bolnave pentru indoctrinarea si manipularea maselor.
Totul a devenit un mediu de viata in care parintii isi indoctrineaza copii iar influentele apar de peste tot.

Am vazut un documentar interesant.
Oamenii primitivi se rugau la zei sa ploua. Sistemul de conducere de atunci era foarte destept. Sistemul de conducere a fost destept tot timpul. Aveau informatii despre univers, puteau chiar sa stie cand o sa aiba loc o eclipsa cu sute de ani inainte.

Poporul era mediocru. Repet ca se rugau la zei sa ploua si plantau in sezonul secetos. Poporul nu avea informatii despre anotimpuri.
Sistemul de conducere profita mintindui iar cand sezonul prielnic dezvoltarii agriculturii sosea ei primeau minuni.
Ii indoctrinau si manipulau.

Asa se intampla si in zilele noastre. Multi inchit tot felul de mizerii lipsite de logica.

| mihaitaLGP explică (pentru danay72):

Http://www.biblegateway.com/passage/?search=Isaia+40&version=RMNN

http://biblia.resursecrestine.ro/iov/26

Uite versetele aici care le-ai mentionat tu.

De aici interpretezi tu ca pamantul e rotund? Sau esti tipul de persoana care interpreteaza si vede doar in functie de proprile prejudecati?

IN BIBLIE SI GENEZA SCRIE CLAR CA PAMANTUL NU E ROTUND.

"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)

"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)

"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină." (Iov 9:6)

"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui." (Psalm 74:3)

"Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." (Eccleziastul 1:5)

". Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8)

| NedeaAndrei a răspuns:

Ai atins un punct foarte sensibil aici.Eu unul sunt de partea ta, pentru ca nu am idei si conceptii plantate in creier.Cum ai spus si tu, acum aprox. 400 de ani se credea ca pamantul este plat.Si peste cateva zeci de ani, probabil, o sa se demonstreze stiintific cum a luat nastere universul.By the way, exista un documentar in care Stephen Hawking pune aceasta intrebare:,, Exista sau nu Dumnezeu?".Il recomand tuturor celor care cred cu tarie in ceva ridicol, respectiv in religie.happy

| danay72 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Isaia40:22 spune asa:,, El sta in scaun deasupra cercului pamantului."Folosind expresia,, cercului pamantului'' e clar ca spune ca pamantul e rotund, sfera. Apoi Iov26:7 spune:,, El spanzura pamantul pe nimic."Arata clar ca pamantul nu sta pe nimic.Nu inteleg ce nu ai inteles, pentru ca Biblia e foarte clara.

| mihaitaLGP explică (pentru Mădă0611):

Si culmea ca primul personaj din masivul lui tron de aur sustine ca el se roaga zilnic pentru persoanele sarace si bolnave.

Sincer imi este din ce in ce mai sila de aceste culte. Doar pe scara richter poti masura ipocrizia acestor indivizi.

| mihaitaLGP explică (pentru danay72):

Vorbesti prostii.

Nu mai ma obosesc sa scriu ideea eu inca o data, am dat copy + paste la raspunsul unui alt utilizator care a comentat :

"Dandanaua99 a răspuns (pentru mrjohanys):

Nu scrie clar ca Pamantul este rotund (in sens volumetric, sferoid sau geoid), asta e o pretentie a interpretilor care vor sa demonstreze ca Biblia stia ca Pamantul este un planetoid inaintea stiintei. De fapt, citatele date de tine dovedesc la fel de bine ca Pamantul este un taler plat. Exemplul din Pildele lui Solomon este tradus si "rotocolul pământului Lui". De fapt, cel mai probabil, nu trebuie interpretate literal, cercul Pamantului avand un sens general si referindu-se la universul lumesc. Ca, daca o luam literal, sunt o gramada de citate care dovedesc ca Pamantul este plat, perimetric si are 4 colturi. Dau doar cateva exemple."

Si acum te mai intreb inca o data, interpretezi doar cum vrei tu?

Cu astia cum ramane?

"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)

"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)

"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină." (Iov 9:6)

"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui." (Psalm 74:3)

"Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." (Eccleziastul 1:5)

". Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8)

INCERCI SA FACI DIN RAHAT BICI.

| danay72 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Eu sper ca tu stii ce este o figura de stil, nu? Iar eu ti-am vorbit respectos.

| mihaitaLGP explică (pentru danay72):

E clar. M-am convins. Tu interpretezi cum vrei.

Totul privesti din punct de vedere personal. Imbratisezi acest adevar atat de mult si orice argument intr-un mod inconstient simti ca te ataca direct pe tine ca si persoana.

Incerci atat de mult sa-ti aperi propriul adevar incat sustii ca niste primitivi foloseau figuri de stil.

| danay72 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Daca vei studia cu mai multa atentie Biblia, vei vedea ca e plina de figuri de stil si simbolism.

| mihaitaLGP explică (pentru danay72):

Compari ismana cu sarmaua.

Sa nu mai vorbim de traducerile si adaptarile care sau facut.

| MitroKta a răspuns:

Vedeti dvs, afirmatiile acestea pe care le-ati amintit, s-au dovedit a fi false(de fapt pamantul nu e plat si orbiteaza in jurul soarelui). Si sunt multe altele care s-au dovedit a fi false. Aceasta afirmatie, ca Dumnezeu exista, a fost sustinuta din cele mai vechi timpuri, nu e una noua. Si cu toate ca e contestata, tot inca din cele mai vechi timpuri, nu a fost dovedita ca ar fi falsa. Si cred ca e una din putinele afirmatii, care nu pot fi combatute. Nu a fost adusa nici o dovada clara conform careia Dumnezeu nu exista. Si cred ca va rezista pana la testul final. Si chiar il ca trece cu brio!

| Nickname1890 a răspuns:

Biserica a facut multe greseli de-a lungul existentei sale. Dar la urma urmei credinta in Dumnezeu nu tine de stiinta si de faptul ca nu poate fi dovedit. Daca vrei sa crezi pur si simplu crezi. Deocamdata nu exista niciodovada nici ca exista Dumnezeu dar nici ca NU exista. Deci plecand de la premisa asta ar fi fals sa presupui ca acesta nu exista

| mihaitaLGP explică (pentru Nickname1890):

Dupa teoria demonstrezi ca nici nu exista, nu doar ca exista.

Deci nu e nici alba nici neagra?

| Xtal a răspuns:

Chiar daca cealalalta majoritate a populatiei nu crede in Dumnezeu.
Multe lucruri adevarate in prezent se vor dovedii false in viitor.Deci nu inteleg de ce oamenii spun unele lucruri cu asa mare siguranta.,, Ai trece de partea cealalta?'' e problema mea, care parte cealalta? partea cealalta este strict legata cu partea pe care sunt acum.Deci de ce ai mai intrebat daca trec de partea cealalta daca nu sti pe ce parte sunt acum?

| mihaitaLGP explică (pentru Xtal):

Trebuie sa-ti zic neaparat eu ca intrebarea era adresata pentru fanaticii religiosi?

Da, daca vrei o poti privii si din "partea" ta.

| contαbαndonαt a răspuns:

Stiu ca voi fi complet off topic la o intrebare de acum un an, dar cum nu primesti mesaje private, tin sa te intreb chiar aici si anume, nu cumva din intamplare esti vechiul user GsvMcmxc? thinking Modul de exprimare si gandire coincide destul de mult, de aceea intrebam.
Vad ca n-ai mai intrat de prin octombrie, okay, nu conteaza cand mai intri, doar sa nu ocolesti micul meu off topic de la aceasta intrebare big grin.Toate cele bune.

| mihaitaLGP explică (pentru contαbαndonαt):

Nu, nu sunt acel user. Toate cele bune si tie.