| XatomisX a întrebat:

,,Biserica spune ca pamantul este plat, dar eu stiu ca este rotund, pentru ca am vazut umbra de pe Luna si am mai mare incredere intr-o umbra decat in biserica"

ce parere aveti despre acest citat?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia spune ca pamantul este rotund, inainte ca oamenii de stiinta sa ateste acest lucru.
" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Unde apare cuvantul pamant rotund?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

ROTOCÓL adj. v. circular, rotund.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Oare nu e ceva gresit la citatul asta?

| AvalohAlyn a răspuns:

E gresit.Sf.Scriptura spune dinainte de a zice oamenii de stiinta ca pamantul este rotund.E la fel de gresita afirmatia ta ca si crede si nu cerceta care de altfel nici asta nu e in Sf.Scriptura.

| ManStrong a răspuns:

Cine te ar mai crede azi, chiar daca aduci dovezi incontestabile ca pina in sec 15 biserica socotea pe Aristotel unul din parintii bisericii.Or daca am arata unui ortodox teoria lui Arustotel despre soara, luna, pamint cred ca si ar face cruce.

| ManStrong a răspuns:

Pai stii ce spuneau preotii catolici cind a fostinventata luneta si se vedeau carterele de pe luna? Ca este interzis sa te uiti prin luneta ca \DRACU face scamatorii ca sa insele lumea.

| Dumitru73 a răspuns:

Adevarul este ca Biblia se cam contrazice. Ba zice ca este rotund (probabil cu sens de sferic), ba ca este plat si cu colturi...

| danut a răspuns (pentru Dumitru73):

UNDE zice BIBLIA ca pamantul este plat ba si cu, colturi?

| Dumitru73 a răspuns (pentru danut):

"El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului." (Isaia 11:12)
"Ca să apuce pământul de colţuri şi să scuture pe nelegiuiţi de pe pământ?" (Iov 38:13)
"Când El privea până la marginile pământului şi îmbrăţişa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)
"Vedenia pe care am avut-o, când eram culcat în patul meu, a fost: "Mă uitam şi iată un copac în mijlocul pământului, înalt foarte.
Copacul creştea şi era puternic şi vârful lui ajungea până la cer şi se putea vedea până la capătul pământului." (Daniel 4:7-8)
"Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt şi I-a arătat toate împărăţiile lumii şi slava lor." (Matei 4:8)
"El zguduie pământul din temelia lui, aşa încât stâlpii lui se clatină." (Iov 9:6)
"Cutremuratu-s-a pământul şi toţi cei ce locuiesc pe el; Eu am întărit stâlpii lui." (Psalm 74:3)
"Soarele răsare, soarele apune şi zoreşte către locul lui ca să răsară iarăşi." (Eccleziastul 1:5)
". Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8)
"El stă în scaun deasupra cercului pământului" Isaia 40:22
"29. Când El a pus hotar mării, ca apele să nu mai treacă peste ţărmuri şi când El a aşezat temeliile pământului,
30. Atunci eu eram ca un copil mic alături de El, veselindu-mă în fiecare zi şi desfătându-mă fără încetare în faţa Lui;
31. Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui şi găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor." Plidele lui Solomon cap. 8
Doar cateva mostre de astronomie biblica.

| Salahadin73 a răspuns (pentru Dumitru73):

Proverbe 8:27-31
Isaia 40:21-22

| danut a răspuns (pentru Dumitru73):

As putea sa iau fiecare verset in parte si sa-l analizez dar ar insemna sa scriu pana voi bloca rubrica. Orice muritor cu opt clase primare iti poate spune ca autorul nu face o descriere fizica ci una simbolica, artistica a "evenimentului" ce v-a avea loc in viitor. Si eu as fi tentat intr-o situatie asemanatoare sa folosesc un termen artistic si nu unul geofizic. In privinta vedenilor nu poti spune ca Daniel a vazut Terra ci un oarecare spatiu terestru, de altfel viziunile nu sunt decat oungrup de informatii bine definite si atat. Singurul pasaj care este deosebit este:". Şi soarele s-a dat înapoi cu zece linii pe care el le străbătuse." (Isaia 38:8)" Acest verset este un eveniment istoric ce nu poate fi demonstrat cu posibilitatile noastre de intelepciune DAR asa cum un ceasornicar poate face un ceas sa mearga si inainte si inapoi dupa vointa sa asa si Cel ce a facut universul poate sa faca o parlita de planeta sa o ia si inapoi. Ultimul verset citat de tine si cateva din IOV arata clar ca oamenii Bibliei stiau ca Terra este rotunda. Totusi trebuie sa intelegeti ca Biblia NU ESTE O CARTE de astronomie, geografie, biologie, fizica, samd ci o carte spirituala.

| Dumitru73 a răspuns (pentru danut):

Biblia A FOST o carte "ce a detinut" adevarul absolut in materie de astronomie, ce putin, pana de curand.
Faptul ca astazi spuneti "Biblia nu este un manual stiintific", nu vi se datoreaza si in nici un caz "intelepciunii" acestei carti.
Este rezultatul demontarii de catre stiinta a tuturor "adevarurilor" afirmate de catre Biblie.
Biblia, mai bine zis religia, a capturat adevarul vreme de mii de ani.
Acum, cand nu mai detineti acest adevar, faceti pe inocentii.

"nu poti spune ca Daniel a vazut Terra ci un oarecare spatiu terestru" - sper sa iti aduci aminte de aceste vorbe si cand vom discuta despre "globalitatea" potopului lui Noe.

| danut a răspuns (pentru Dumitru73):

"Biblia A FOST o carte "ce a detinut" adevarul absolut in materie de astronomie, ce putin, pana de curand."
Asta pentru ca si acum 1000 de ani erau "indivizi" care manipulau informatia ca si cei precum voua in zilele de astazi.
Daca ai fi citit Biblia ai fi aflat si cate ceva despre stiinta care isi face loc cu prisosinta in filele ei DAR nu Biblia se ocupa de aceasta (stiinta).
Ce lagatura are NOE cu Daniel la cca 2000 de ani unul de altul?
Te-am "legat" eu cumva pe tine de Caligula sau Nero?