| RAY a întrebat:

Cine are habar de TORA? As vrea sa vad conexiunile intre iudaism vs religile din Mesopotania, Egipt? Mai multe despre istoria religiei evreilor
"Elohim" vs "El"

https://ro.wikipedia.org/wiki/A%C8%99erah
https://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH

ps fara crestini la intrebarea mea

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

1. Tora este VT, dar netradus. 2. ''Elohim'' este pluralul de la ''El''. ''El'' ar insemna mai mult decat ''zeu'', ai putea spune ori zeu puternic, ori zeu suprem in orice panteon (la baza era un zeu suprem de pe acolo). ''Elohim'' singur apare doar de doua ori in VT, cu intelesul de ''zeii''. In rest apare ca ''El Elohim'', inseamna ''Dumnezeul Dumnezeilor'' si se traduce, destul de adecvat in Biblie, ca ''Domnul Dumnezeu''. 3. Evreii folosesc comentarii la VT, pe care nu le considera revelate sau sfinte, numite Misna si Ghemara, sau impreuna Talmud.

| RAY explică (pentru minrest):

Ma intereseaza de EL, am citit ca era zeul suprem la Canaanite https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)

EL = Iahve sau nu?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Asa. Evreii au preluat cuvantul ca substantiv comun pentru ''Zeu Suprem'', sau daca vrei pentru ''Dumnezeu'', dar nu apare in VT DECAT ca ''El Elohim'', iar numele lui Dumnezeu, desigur, este YHVH. ''El Elohim'' este de fapt o descriere, nu un nume, descrie un zue mai puternic decat orice alt zeu posibil. Nu provine de la cannaniti la baza, ci de la alti aramei decat evreii, am uitat acum care.

| RAY explică (pentru minrest):

Uite https://en.wikipedia.org/wiki/El_(deity)
practic evrei au imprumutat zeul de la aia, TORA si asa se inspira din mitologia sumeriana, Canaaniții

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Initial israelitii credeau in mai multi zei: El, Yahweh, Baal, Asherah, etc. El era cel mai mare zeu. Treptat Yahweh a fuzionat cu El si a devenit cel mai mare zeu, pe urma a devenit unicul zeu demn de adorat iar in cele din urma a devenit zeul unic, Creatorul lumii.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Faza e ca informatia sa fie reala, stii ceva surse sigure

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Raspuns: te inscrii pe http://www.edx.org/ (gratuit). E un curs despre asta de la Universitatea din Bar Ilan.

26 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Tora sau Pentateuh-ul se regasesc in Biblie. Sunt primele 5 capitole din Vechiul Testament:
1. Geneza,
2. Exodul
3. Leviticul
4. Numeri
5. Deuteronom
În originalul ebraic, ele poartă numele de „Tora", (Învățătura sau Legea).

| RAY explică (pentru Lioana):

Asta stiu si eu

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Pai ce nu stii? Ce scrie in acele capitole? Serios? N-ai citit Biblia?

| RAY explică (pentru Lioana):

Ps fara crestini la intrebarea mea

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Ce legatura e intre asta si ce am spus eu? Daca citesti Biblia nu inseamna ca esti crestin. Inseamna ca esti curios si dornic de cunoastere.

| AC4S4 a răspuns:

Mai sunt vreo 2000-3000 de evrei în România... Baftă în a găsi unu' care să îți răspundă.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Dar nu trebuie sa fi evreu ca sa crezi in iahve

| EcceHomo a răspuns:

De ce faci discriminare?

| RAY explică (pentru EcceHomo):

Ca nu are rost sa vorbesc cu un crestin e pierdere de timp inutila

| HelpingHands a răspuns:

Salut,

O chestie care mă ajută pe mine este să îmi observ respirația.
Și mai folosește-ți imaginația pentru a recapitula ziua care tocmai s-a încheiat. Doar recapitulezi, am făcut aia, aia! Fără să te consumi, și vei observa că te fură somnul!

| Afurisenia a răspuns:

Daca vrei sa vezi conexiunile, studiaza Tora, nu intreba pe cineva care "are habar". Poti merge la orice sinagoga si vei fi "luminat".

| doctorandus a răspuns (pentru Afurisenia):

Evreii nu cauta sa recruteze neevrei la credinta lor.

| RAY explică (pentru Afurisenia):

Din pacate singura din Timisoara este inchisa

| RAY explică (pentru doctorandus):

Nu caute pentru ca iahve are un singur popor cel evreu cu care a incalcat un legamant

| Afurisenia a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca nu se poate vizita. Stiu mai multe in tara care s-au inchis din lipsa de enoriasi (evrei). Dar ca sa se poata sustine, au schimbat politica si primesc vizitatori. Inainte nu era voie ca cineva de alta religie sa intre in sinagoga. Credinta lor era ca "o spurca". In unele orase unde erau foarte multi evrei, s-au inchis doua-trei dar una a ramas.

| Afurisenia a răspuns (pentru doctorandus):

Am spus eu asta?!
Dar daca mergi in vizita, iti vorbesc, si povestesc de te zapacesc.
Mai nou insa, din lipsa de enoriasi, sunt dispusi la orice. Stiu o persoana de etnie germana care a fost intrebata daca nu se inscrie in Comunitatea evreilor. Pentru ca aveau nevoie de (cel putin) inca o persoana pentru a putea desfasura anumite activitati specifice lor.