| Kalla a întrebat:

"Cine citeste Biblia ca sa greseasca niste greseli,o sa vada imediat ca Ea gaseste niste greseli in el." -Charles Spurgeon
"Unde este frica, nu este religie." -Mahatma Gandhi

Acestea sunt doua citate care nu le voi uita prea devreme.

Primul mi se pare adevarat.Adica vad atei care vin aici si ne arunca citate di Biblie in fata.Doar pentru ca lor le se par gresite dar ei nu citesc Biblia pentru ca sunt si citate frumoase care arata ca nici ei nu sunt prea sfinti, citate care arata greselile lor.
Cat despre a doua va las pe voi sa comentati.

47 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Sunt adept al Rastafarienizmului, si in special membru al comunitatii Personalitate Alfa.

Frica de consecinte este frica de as asuma responsabilitatea pentru tot cea ce se intampla in exteriorul tau, lipsa de responsabilitate te va face sclav.

| punktum a răspuns:

Eu cred ca al doile citat nu este adevarat. Biblia nu spune ca nu ai voie sa fi speriat sau sa iti fie frica, ci spune ca atunci cand iti este frica roaga-te si ai incredere in Dumnezeu si el te va ajuta. Si cat despre ateisti...ei nu cred in dumnezeu, dar ganditi-va putin.Care este primul cuvant pe care il spuneti atunci cand sunteti socati, sau paralizati de frica, sau pur si simplu aveti o bucurie mare?

| RAY a răspuns:

Voi crestini nici macar nu cititi biblia ca sa gasiti si voi ceva nici macar tu habar nu ai din ce neam se trage iisus si vb de biblie,nici macar ce a fost avram ce a facut sau despre apostoli,minuni etc
de ce pui intrebari aiurea daca nu cunosti propia biblie, in primul rand este doar un citat care culmea nici voi nu respectati propia biblie deci da citatul vi se potriveste voua perfect cine nu respecta biblia gresete pai suedia, norvergia, danemarca cele mai pasnice tarii din lume o cam respecta deci da voi inca nu ati intelesbiblia ca ateii pacat, despre al dolea citat frica este insati pacatul daca nu sti citeste ma biblia
care ateu se da sfant voi va dati si sunteti de rasul ue

| Medema a răspuns:

Imagineaza-ti un bloc de gheata intr-un ocean! O barca vrea sa navigheze pe cursul normal si se loveste de acel ghetar! Blocu de gheata este frica, Marea este inima ta, iar Barca este credinta! Frica te impiedica sa faci multe!'Omul se teme de ceea ce nu cunoaste'!

| Kalla explică (pentru Medema):

Nu.e invers.Voi va temdti de iad si consecinte de aia le ignorati.Dar asta e doar o parere a mea.Cea ce pot spune este ca nu sunt de partea lui Dumnezeu doar pentru ca mmi este frica ci pentru iubirea pe care o primim.E foarte frumos sa fii crestin.Pentru ca adevarul este Dumnezeu.

| Medema a răspuns (pentru RAY):

Avram apare in prima parte a Bibliei : Primul testament! Iisus apare in noul testament! Avram a fost unul dintre cei mia credinciosi oameni a lui Dumnezeu! Tara lui Avram se spune ca a fost 'Poporul ales'!

| Medema a răspuns (pentru Kalla):

Nu am inteles mai nimic din raspunsul tau...dar am ajuns la concluzia ca nu pentru mine era raspunsul! Eu am vrut sa spun ca frica te opreste din a iubi a Dumnezeu!

| RAY a răspuns (pentru Medema):

Eu nu te-am intrebat pe tine

| Medema a răspuns (pentru RAY):

Mai uita-te odata! La ce raspuns ai lasat comentariul si cui i-am scris eu faza cu :''Nu am inteles intrebarea''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici te contrazic: Religia e bazata pe frica.

| fearlessss a răspuns (pentru Kalla):

Ateilor l; e este frica? Parerea mea este ca crestinilor le este frica de consecinte..cand se intampla ceva rau..imediat ne rugam la Dumnezeu si ne simtim mai bine..atei trec peste asta singuri..noi suntem lasi ca nu putem face fata singuri

| fearlessss a răspuns (pentru Kalla):

,,Dumnezeu este mai real`` -nu exista mai real. ceva ori e real ori nu

| mODIN a răspuns (pentru Polonic1):

Ateu = nu crede in oamenii imaginari.Cum vrei sa fie sfat?

| Kalla explică (pentru 085776):

Minciuni.Iisus chiar a existat.Ti-as arata cartea mea de istorie sa vezi ca noi invatam ca el a existat cu adevarat iar tara unde locuiesc eu este foarte atee si pagana. Daca este sau nu fiul lui Dumnezeu tu decizi daca sa crezi dar el a existat cu adevarat si a fost pus in cruce pentru ca asa executau romanii pe cei care erau impotriva lor.

| 085776 a răspuns (pentru Kalla):

AI macar o dovada ca tot ce zic este o minciuna? Inafar de cartea de istorie si celelate lucruri facute tot de crestini?

| bleakk a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu inteleg afirmatiile tale.Aici spune ca unde este frica nu este religie, tu vii si spui ca, crestinismul este bazat pe frica, dar totusi este religie? Cam paradoxal asa-i?