| Magarus a întrebat:

Cine cunoaste judecatile lui dumnezeu? adica se spune ca nici ingerii nu le stiu?

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Numai Însuși Dumnezeu. Dumnezeu reprezintă Legea Cerului și Pământului, și cum Dumnezeul e Legea, Dumnezeu este și Judecata. Numai El poate judeca. El e perfecțiunea și din această perfecțiune se naște adevărul și dreptatea.
P.S.
Proflul tău pare original, cine te-a inspirat, sau cât ți-a luat să te gândești la el...

58 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cum sa indemne Biserica la pacata daca ea lupta cu păcatul pe toate fronturile? Şi asta de 2000 de ani!

Sectă ipocrită care alteori (contrazicand prima acuzatie stupida de mai sus!) reproseaza Bisericii severitatea ei atunci cand leaga faptele de censecinte, spunand ca Biserica ameninţă cu Judecata universală şi realitatea consecinţelor faptelor.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

discipolii din primul secol nu erau înnebuniţi după bani, imoralitate şi faimă.
Isus i-a ajutat pe oameni să trăiască după normele Bibliei.el era insuşi un exemplu.
nu spunea " eşti iertat, nu mai practica, dar dacă totuşi practicii să ştii că poţi veni oricând. "
şi mai nou acum ce exemplu dau preoți :
Cum să fii homosexual?
Cum să fii înnebunit după bani?
cum să-ţi construieşti cele mai tari vile?
Cum să comiţi adulter?
Cum să te duci la curvit?
Cum să îţi cumperi cele mai tari maşini?

oameni se descurcau "foarte bine" şi fara astfel de exemple.

nu aduc nici o jignire! e realitatea! uită-te în jurul tau! vezi cumva semnul distinctiv al creştinilor :iubirea adevărată!?
nu!

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Greseli introduse intentionat de sectanti>
- Tatăl si Fiul nu sunt "una şi aceeaşi persoană" cum spun ei...
- Cuvantul era LA Dumnezeu (nu CU Dumnezeu, cum spun ei...) si Dumnezeu era Cuvantul!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu mai spune de preotii nostri, ca si discipolii vostru au buzunarele umplute cu bani, multi sunt milioneri, lasa te rog vrajeala.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

O secta setata pe IPOCRIZIE nu are nici o sansa sa faca diferenta!
"Creştinii" (care încalcă reguli) REPREZINTĂ ALTCEVA decât "BISERICA"!

"Creştini" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum se poate vedea uneori).

Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică!
DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

Cine confundă cele două lucruri ("Creştinii" şi Biserica), o face în mod abuziv şi josnic, doar pentru a-şi face PROZELITISM MURDAR!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Milane cum reusesti ca la fiecare raspuns care il dau eu îţi faci şi tu simţită prezenţa...
altceva mai bun de facut decât să-mi faci mie capul calendar nu ai?

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

MÂNTUITORUL este cel care garanteaza iertarea si spune ca ori de cate ori va cadea omul in pacat, de atâtea ori sa se ridice...

Exact asta spune Mântuitorul! Exact ceea ce secta "obraznicilor" îndrăzneşte sa nege:
"eşti iertat, nu mai păcătui, dar dacă totuşi vei cădea să ştii că poţi reveni".
Asta este iubirea lui Dumnezeu care se jertfeşte. Numai că Dumnezeu nu iartă pe cel care speculează, viclenindu-se în sufletul său că va păcăli pe Dumnezeu, că poate greşi oricât, că poate specula iertarea, că poate regreta păcatul mai târziu, eventual la bătrâneţe...

Dumnezeu iartă oricât şi ori de câte ori se întoarce omul la pocănţă prin spovedanie, prin lacrimi pentru păcat, dar ESENŢIAL este ca omul să fie SINCER!

Sau exista vreo secta IPOCRITA care considera ca le.ar fi imposibil oamenilor sa mai pacatuiasca?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Nu nu am spus asta.doar că Dumnezeu iartă când vede căinţa sinceră.
nu astăzi fac şi ce bine a fost şi fac si mâine.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Cine e milionar? dă-mi exemplu!
la noi totul e pe donaţi şi dacă nu crezi convinge-te singur.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Ce e Milane te-ai ars! şi acum te doare.
găseşte-ţi scuze! că eu nu pierd nimic, tu pierzi!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Conducatorii vostri cei mai mari din SUA.

Dumnezeu intelege e precum focul.Nu este foc fara de lumina si caldura, caci de cand este focul de atunci este lumina si caldura.Nu poate sa existe focul, dar lumina sau caldura nu.
Tatal e focu, Fiul e lumina, iar Duhul Sfant e caldura.Trei sunt, dar alcatuiesc un singur-focul, nu exista una fara cealalta.Sunt unite fara ca sa se amestece(nu se confunda niciodata focul cu lumina sau cu caldura), sunt despartite dar fara casa se desparta in parte caci nu poate sa fie una fara cealalta.Asa este si cu Dumnezeu, daca vrei tu sa intelegi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

- Dacă nici Mântuitorul nu a rezolvat problema aceasta NICIODATĂ, de a opri pe cineva să mai păcătuiască (pentru că de fapt ţine de libertatea omului, libertate responsabilă pe care Dumnezue o respectă),

- dacă MÂNTUITORUL este cel care garantează iertarea si spune ca ori de cate ori va cadea omul in pacat, de atâtea ori sa se ridice din pacat...

- cum poate veni o secta să susţină cu OBRĂZNICIE, fără ruşine, că Dumnezeu este vinovat pentru că Ionică bea sau fumează, că Biserica este vinovată pentru Ionica, din moment ce Ionica nu a dat în viaţa lui pe la Biserica,

.- şi nici nu a avut ocazia Ionică să vadă cu ce voluptate, cu ce intransigenţă sunt condamnate păcatele, în Scriptura Bisericii, in carti, in predici, in conferinte, sa vada ce sfaturi de îndreptare, ce rugaminti privind gravitatea consecintelor cuprind mărturisile păcatelor făcute la duhovnici…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Când te întrebi: de la cine oare a învăţat secta "obraznicilor" să fie aşa perfidă şi manipulatorie, se găsesc în istoria ei cazuri fără număr…

Un exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar o situaţie foarte interesantă este aceea prin care un alt lider al "iehoviştilor" a reuşit să-şi prostească adepţii şi să-i tâlhărească cu seninătate este următoarea:

Pentru anul 1925 el a anuntat că cei trei patriarhi Avraam, Isaac si Iacov vor reveni pe pământ!?! În acest sens, secta a strâns bani şi a construit o vilă luxoasă în apropiere de Los Angeles, pentru a-i caza pe cei trei(!), dar în care, bineînţeles că se va "instala" ulterior el singur!

Respectivul lider, Knorr, a renuntat la falsa "profeţie" că cei trei patriarhi vor reveni pe pământ, afirmând în schimb că acesti "conducători" există deja, ei identificându-se cu conducerea organizatiei lor (!). Evident, el este cel care s-a stabilit în luxoasa vilă!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Când o să gândeşti logic vorbeşte. până atunci rămâi cu focul. lumina şi căldura ta.
adică tu vrei să arati ca Tatal şi Fiul sunt egali prin ce?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Sunt egali pentru ca Fiul nu e creat de Tatal, ci nascut, este o diferenta mare dintre creare si nastere.Fiinta Fiului este din fiinta Tatalui, dar Tatal nu pierde nimic prin comunicarea fiinte Lui Fiului.Este Fiul Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, lumina din lumina. Iisus a spus clar:"Eu cu Tatal una suntem"
Cand a spus ca "Tatal e mai mare decat mine", El s-a smerit in raport cu Tatal prin asumarea rolului de Mantuitor al lumii, asta datorita firii Sale umane, dar in firea dumnezeiasca a fost intotdeauna egal cu Tatal si cu Duhul Sfant.Tot ce are Tatal are si Fiul si Duhul Sfant, pentru ca Treimea este nedespartita si de aceeasi fiinta in 3 ipostase, persoanele se deosebesc doar prin insusirile lor ipostatice:Tatal e nenascut, Fiul e nascut din Tatal din vesnicie, iar Duhul Sfant purcede din Tatal din vesnicie.Toate sunt vesnici si nu a fost timp cand una din ele sa nu fi existat.Am dat exemplul cu focul.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Omule astea sunt nişte aberatii de la cei care nu-i suportă pe Martori.
Stii ce a făcut Russel-a luat Biblia de la cap la coada si a studiat-o şi şi-a dat seama ca ceea ce invata crestinatatea erau niste simple minciuni.

dar ce tare v-ati ars amândoi când am pomenit de preoti... Va simtiti?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Fiecare din cele 40.000 de secte de inspiraţie creştină "bâiguie" că ei au descoperit adevărul...
Care adevăr? Altul decât cel lăsat de Hristos- Biserica, despre care Mântuitorul Însuşi a spus că este UNA SINGURĂ?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Mântuitorul a spus despre BISERICA SA:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"NEAVÂND PATĂ SAU GREŞEALĂ" se referă la prezenţa "ELEMENTULUI" DIVIN în cadrul acestei "instituţii" divino-umane unice a BISERICII care poartă lucrarea lui Hristos în lume, şi pentru care El Şi-a vărsat sângele Fapte20, 28!

"ELEMENTULUI" DIVIN în cadrul acestei "instituţii" divino-umane se referă la:

- PREZENŢA lui Dumnezeu până la sfârşitul veacurilor Mt28, 2; Mt16, 18;
- HARUL încredinţat ei (şi aici avem confirmarea prin peste 70 de versete a lucrării harice a preoţilor şi a episcopilor în Biserica Noului Testament);
- ÎNVĂŢĂTURA FIULUI lui DUMNEZEU transmisă ei şi rămasă "neavând sau zbârcitură"(Efes5, 25) – Unică şi fără contradicţii precum ale celor 39000 de versiuni creştine!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Şi mai spun o dată de unde au început toate minciunile şi mani***rile în această secta a iehoviştilor:

Un exemplu relevant printre alte nenumărate exemple îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Au călcat încă de la început Biblia cu picioarele amândouă, pentru ca apoi să se întreacă în idei stranii privind interpretarea...

| Magarus explică (pentru HDeNiSaR):

Tanti, este c-ai mancat ceva stricat?

| Crâstoşelul a răspuns:

Tata meu e mort. sad

Dumnezeu nu mai iegzistă!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Magarus):

Să mori tu? :-J
păi dacă este 3 în unul! aduce-ţi argumente din Biblie nu Sfanta traditie.că nu mă impresionaţi cu asta.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Exact focul are şi căldură şi lumină.
dar nu poate fi separata caldura sau lumina de la foc.ai vazut foc fara caldura sau fara lumina? nu!
Dar când Isus a venit pe pământ lumina a plecat.cum explici?

Ceea ce ai dat tu se rezumă la faptul că tatal, fiul si duhul sfânt sunt 3 in 1. dar nu pot lucra separat.
unde e focul acolo e şi caldura si lumina.

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Iisus chiar de s-a pogorat pe pamant si a luat trup, divinitatea Sa a ramas nedespartita de Tatal si de Duhul Sfant.El fiind Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat pe toate le cuprinde, chiar daca a luat trup asta nu inseamna ca El nu este Dumnezeu adevarat.El avand 2 firi:dumnezeiasca si omeneasca neamestecate si nu se contrazic una cu alta.
Dar numai firea Lui omeneasca a simtit durerea si a gustat moartea, caci firea dumnezeiasca nu poate patimi, nici muri, cu toate ca a fost nedespartita de cea omeneasca atat in timpul patimilor, cat si al mortii.In Iisus Hristos sunt doua firi, una divina si alta umana, dar o singura persoana cea divina a Fiu­lui lui Dumnezeu.In Iisus Hristos am văzut pe Dumnezeu în persoană, în timp şi spaţiu (In 14, 7)

Dar ce spui de toate profetiile facute de martorii lui iehova care nu s-au implinit? Profetii mincinoase! Poti sa ma contrazici?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Bună, dacă nu supăr pe nimeni mă bag în discuție. Am înțeles că nu binevoiești a da ascultare Sfinților Părinți ai Capadociei din timpul Bizanțului. Atunci, poate te vei concentra pe Sfânta Scriptură din Vechiul Testament. Studiind Scriptura la Facerea, Capitolul 18. În acest capitol Avraam îl întâmpină pe Dumnezeu la stejarul Mamvri.
,, Apoi Domnul s-a arătat iarăși lui Avraam la stejarul Manvri, într-o zi pe la amiază, când ședea el în ușa cortului său.
Atunci ridicându-și ochii săi, a privit și iată trei oameni stăteau înaintea lui; și, cum i-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea lor și s-a închinat până la pământ.,,
Apoi avem în același capitol:
,, Apoi s-au sculat oamenii aceia și s-au îndepărtat spre Sodoma și Gomora și s-a dus Avraam cu ei ca să-i petreacă.,,
Și mergând astfel mai înapoi mergem la: Facerea, Capitolul 1
,, Și a zis Dumnezeu: Să facem om după chipul și asemănarea noastră...,,
Deci ai văzut aceste citate din Vechiul Testament când ni se arată că Dumnezeu nu e unul, iar apoi ni se arată că Dumnezeu s-a pogorât sub forma a trei persoane. Deci, Dumnezeu nu este unul ci trei de-o ființă. Și ni s-a arătat acestea și la Botezul Domnului.
Caută deci în Biblie și toate câte ți le-am scris le vei găsi, citește deci și înțelege, căci iată, deși știm despre Taina Sfintei Treimi noi nu o cunoaștem. Caută și vei găsi, dar vei găsi numai dacă Russel nu a scos acestea din Sfânta Scriptură și a scris biblia lui promovând ereziile sale.

| danay72 a răspuns:

Nimeni nu stie cand va veni sfarsitul lumii, decat Dumnezeu, dar ce trebuie sa facem noi pentru ca sa-i fim placuti e mentionat in Biblie.