| Magarus a întrebat:

Cine cunoaste judecatile lui dumnezeu? adica se spune ca nici ingerii nu le stiu?

Răspuns Câştigător
| AlexeHellsing a răspuns:

Numai Însuși Dumnezeu. Dumnezeu reprezintă Legea Cerului și Pământului, și cum Dumnezeul e Legea, Dumnezeu este și Judecata. Numai El poate judeca. El e perfecțiunea și din această perfecțiune se naște adevărul și dreptatea.
P.S.
Proflul tău pare original, cine te-a inspirat, sau cât ți-a luat să te gândești la el...

58 răspunsuri:
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Nu, doar Dumenzeu le stie. De ce? Pentru ca e stapanul tuturor, si doar El a facut si ingerii. Ingerii sunt ceva mai ridicati decat noi oamenii, dar nu mai inalti decat Dumnezeu. Deci, nici ei nu stiu nimic happy, sunt doar niste intermediatori intre cele 2 lumi.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu fiind intreit in persoane, conlucreaza una cu cealalta fiind in acelasi gand.
Judecata lui Dumnezeu nu este ca si a oamenilor, este ceva mai presus de minte si de cuget.

| ioanaAn a răspuns:

Doar nu te astepti sa-ti intelegi creatorul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingerii sant creati.ei se supun voii Domnului cu placere intr-o vesnica slujire, si sant pasibili unei caderi la fel ca satan si ca oamenii.cred.

| RaduMD a răspuns:

Dumnezeu este de alta natura, infinit mai inalta, decat ingerii. Care ingeri sunt si ei de natura superioara omului. Intre natura lui Dumnezeu si cea a ingerilor exista o distanta mai mare decat intre mine si o furnica.
Prin urmare, exista un nivel al Intelectului lui Dumnezeu care este inaccesibil chiar si ingerilor.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Eşti campion la denaturat Biblia.Isus spune că "tatal este mai mare ca mine" şi vii tu cu teologia ta şi spui că sunt egali?
oare de ce nu mă mir?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Spune asta Iisus datorita naturii sale umane si se smereste in raport cu Tatal datorita misiunii mantuitoare ce o are de facut.
„toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul nu cinsteste pe Tatal care L-a trimis."

Interpretarea tradiţională este aceea că Fiul este născut din Tatăl - nu creat, ci născut din veşnicie. Tatăl nu este născut din Fiul. Fiul este trimis în lume de către Tatăl; nu Fiul Îl trimite pe Tatăl. Isus a spus: "Eu nu fac nimic de la Mine, doar ce Îmi spune Tatăl să fac." Mâncarea şi băutura Sa era să facă voia Tatălui. A fost trimis de Tatăl să vină în lume ca să facă lucrarea de răscumpărare. În planul de răscumpărare al Divinităţii, unul Îl trimite pe Celălalt, iar Cel ce trimite se spune că este mai mare decât Cel ce este trimis, în termenii deosebirilor administrative şi a structurii în care lucrează Divinitatea.
La fel cum Tatăl Îl trimite pe Fiul, Duhul Sfânt este trimis de către Tatăl şi de către Fiul. La fel cum Fiul este subordonat Tatălui în lucrarea de răscumpărare, tot aşa Duhul Sfânt este subordonat atât Tatălui cât şi Fiului. Dar, încă o dată, acest lucru nu înseamnă o inegalitate a fiinţei, demnităţii sau atributelor divine. A doua Persoană a Trinităţii este pe deplin Dumnezeu; a treia Persoană a Trinităţii este pe deplin Dumnezeu. În această lucrare de răscumpărare vedem exprimarea supraordinării şi a subordonării.
Că Domnul Isus Hristos este Dumnezeu. El nu a devenit Dumnezeu, ci a fost şi este Dumnezeu din veşnicii. El este Alfa şi Omega, începutul şi sfârşitul. El, Dumnezeu Fiul nu este mai mic, nu este mai slab sau mai inferior decât Tatăl. În contextul Evangheliei după Ioan(locul unde se află versetul nostru), Domnul Isus Hristos doreşte să scoată în evidenţă pe Tatăl Dumnezeu. El doreşte să ni-L prezinte pe Tatăl în toată splendoarea Sa.
Eu şi Tatăl una suntem." (Ioan 10:30)

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Toate, DAR ABSOLUT TOATE problemele şi neînţelegerile anticrestinilor legate de UNITATEA Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior sau supus Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

Asa se intelege APARENTA inferioritate a Fiului faţă de Tatăl!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Mi-a luat 10 minute numai să înţeleg ce ai scris.rolling on the floor pe bune tu ai înţeles ce ai scris.fă un rezumat PE SCURT!
în primul paragraf spui că Isus şi Dumnezeu sunt persoane diferite prin faptul că ai spus ca cel care trimite este mai mare şi logic nu? dăăăă!
şi în ultimul spui că sunt egali.Dar ce e cu trecerea asta bruscă la tine?
explică contextul din Ioan!
şi apoi îl explic eu! DAR DUPĂ CUM VĂD PROBABIL TE DEPĂŞEŞTE!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Citeste raspunsul lui milan9winking

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Te doare mâna? rolling on the floor

| HDeNiSaR a răspuns (pentru milan9):

Pierdere de timp sa-ti mai răspund! cine te întelege merita un premiu!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Da,ma doare, ca oricum pe a voastre o sa tineti.
Prefer sa nu pierd aiurea timpul!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

De ce ignori realitatea? ia-o logic! chestia asta cu aceeasi autoritate este valabila si in cazul unui copil cu tatal sau! eu am aceeasi autoritate cu a tatalui meu?

cine spune ca pierde timpul? te inteleg în privinţa asta! laughing

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu compara tu pe Dumnezeu cu oamenii.
milan9 a scris destul de clar, nu stiu cum de nu intelegi, sau poate ca nu poti accepta aceasta si de aceea spui ca "nu intelegi".

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Probabil ca milan9 te-a hipnotizat cu aceste aberatii. Apropo te-a plătit el să-i iei partea? doar astfel imi pot explica de ce pomenesti tot timpul de el.să ştii că şi mie îmi place cum explică nu mai trebuie somnifere -adormi din primele cuvinte.(fără supărare pentru milan)
Explică-mi atunci versetele astea:
Filipeni 2:5, 6

Şti de fapt ce incerci tu aici să mă convingi ca 1+1+1=1
de fapt ţie ţi se pare logic ce scrii (adică, mă rog milan): uite aşa încerci tu să explici:
Tatal şi Fiul sunt egali dar de fapt nu sunt egali, sunt diferente intre ei-logica asta te omoară.
" unul Îl trimite pe Celălalt, iar Cel ce trimite se spune că este mai mare decât Cel ce este trimis, în termenii deosebirilor administrative şi a structurii în care lucrează Divinitatea."
Că Domnul Isus Hristos este Dumnezeu. El nu a devenit Dumnezeu, ci a fost şi este Dumnezeu din veşnicii. El este Alfa şi Omega, începutul şi sfârşitul. El, Dumnezeu Fiul nu este mai mic, nu este mai slab sau mai inferior decât Tatăl."

fii serios tu gândeşti?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Intelege Scripturile si apoi a sa intelegi si divinitatea lui Iisus Hristos.Dar cum explici ca Iisus spune ca El cu Tatal sunt una?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. (Ioan 1:1)
El era la început cu Dumnezeu. (Ioan 1:2)
Textul biblic spune că Cuvântul "era la început" şi nu că a apărut mai apoi sau pe parcurs. Prima carte a Bibliei începe cu cuvintele "la început" şi spune:
La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul. (Geneza 1:1)
Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. (Ioan 1:3)
Şi Cuvântul (Domnul Isus) S-a făcut trup şi a locuit printre noi, plin de har şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava Singurului născut din Tatăl. – (Ioan 1:14)
Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică. (1 Ioan 5:20)

De ce va amagiti singuri pe voi?
"Va rataciti nestiind scripturile"spune Ap.Pavel

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Am înţeles Scripturile.
nu neg faptul ca Isus este Fiul lui Dumnezeu. doar că nu sunt egali.Isus este inferior Tatălui său, este creat de el.iar spiritul sfânt este forţa activă a lui Dumnezeu.

Păi textele din Ioan se înţeleg uşor.doar trebuie analizat contextul.
se vorbeşte despre oile figurative pe care Tatăl i le-a dat. Ascultătorii săi n-ar fi înţeles aceste cuvinte dacă el şi Tatăl său ar fi una şi aceeaşi persoană. Isus voia să spună că el şi Tatăl său sunt atât de apropiaţi, încât nimeni nu putea lua oile de la el, după cum nimeni nu le putea lua de la Tatăl său.

eu ţi l-am explicat şi dacă citeşti contextul vei observa că aşa e.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Păi din primele versete se înţelege "la început"!
dar Dumnezeu nu are început.
Ştiam că vii cu textul din Ioan-când merg în lucrarea de predicare oameni tot cu textul asta ma iau.
Se arată că -Cuvântul era cu Dumnezeu- adică eu find acea persoană pot să fiu tot cu mine?
si apoi tot textele din Ioan în versetul 18 se arată că nimeni nu l-a văzut vreodată pe Dumnezeu (nu mentioneaza Tatal sau Fiul sau Duhul Sfant) eu ştiu că oameni l-au văzut pe Isus. după cum tot tu afirmi.

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Bine dar daca Iisus si Tatal sunt una? Cum explici?

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Ce sa explic?
păi cum să fie3 persoane in 1! gândeşte-te
asta e definiţia treimi :
există trei persoane divine (Tatăl, Fiul şi Duhul sfânt), fiecare dintre ele fiind considerată eternă şi atotputernică, nici mai mare, nici mai mică decât celelalte, fiecare fiind considerată Dumnezeu, toate împreună formând totuşi un singur Dumnezeu.

ţi se pare logică.din moment ce sunt texte care arată foarte clar că Fiul este inferior Tatalui?

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! Amin. (2 Corinteni 13:14)

Evident că Dumnezeu ca persoană nu poate fi concepută decât ca Iubire, Iubirea Supremă.
Iubirea într-o singură persoană este însă egoistă, iubirea numai între două persoane nu este egoistă, însă este încă închisă şi deci subiectivă.
Numai printr-o a treia persoană, iubirea celor doi se deschide şi se obiectivează, este ca şi un echilibru geometric care nu poate fi realizat, nu e stabil decât prin trei puncte de sprijin.

„Şi a zis Dumnezeu: Să facem om după chipul şi asemănarea Noastră" - Geneza 1, 26;
„Iată, Adam s-a făcut ca unui din Noi" - Geneza 3, 22;
„Veniţi să ne pogorâm şi să amestecăm pe loc graiul lor" - Geneza 11, 7;
Mesia despre care vorbeşte Vechiul Testament e o persoană, care e numită uneori Dumnezeu, sau Fiul lui Dumnezeu.
Mesia se va naşte din Fecioara (Isaia 7, 14).
numele Lui va fi: Dumnezeu prea puternic, Părinte al veşniciei, Stăpân al păcii (Isaia 9, 5).

Unitatea fiinţei Fiului şi al Tatălui o arată Mântuitorul când spune: „Eu şi Tatăl Meu una suntem" (Ioan 5, 30), sau „Tatăl este întru Mine şi Eu întru El" (Ioan 10, 38).
Unitatea fiinţei Duhului Sfânt cu a Tatălui se vede din versetul: „Că cine dintre oameni ştie ale omului fără numai duhul omului, care este în El; aşa şi ale lui Dumnezeu" (I Corinteni 2, 11).
De aici se vede că Duhul Sfânt are o cunoştinţă perfectă despre Dumnezeu.
„Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, nenăscut, născut şi purces, se deosebesc în dumnezeirea feţii, iar nu după fiinţă, care în sine este nedespărţită. Distincţiile se referă la persoane şi la modul de a poseda Fiinţa divină".

PRIMA PERSOANĂ poseda fiinţa divină în Sine neprimită de la nimeni, fără principiu.
A DOUA îşi primeşte fiinţa prin naştere, de la prima, iar A TREIA şi-o primeşte prin purcedere din prima.
TATĂL E NEPRICINUIT, NENĂSCUT;
FIUL E NĂSCUT DIN VECI DIN TATĂL;
DUHUL SFÂNT PURCEDE DIN VECI DIN TATĂL;
Despre TATĂL, Sfânta Scriptură ne spune că E NEPRICINUIT ŞI că ARE VIAŢA ÎN SINE:
„Precum Tatăl are viaţă întru Sine, tot aşa I-a dat şi Fiului să aibă viaţa întru Sine" (Ioan 5, 26).
Distincţiile Fiului:
Fiul are ca şi proprietate naşterea Sa (GHENNESIS) din veci din Tatăl.
El este „Unul născut, care din Tatăl s-a născut mai înainte de toţi vecii".
El şi-a primit fiinţa de la Tatăl:
Fiul e din substanţa Tatălui, dar El nu e o parte din Tatăl, nu primeşte numai o parte din substanţa Tatălui, aşa cum e de exemplu cazul la oameni, ci primeşte întreaga substanţă (fiinţa) divină.
Tatăl comunică întreaga Sa Fiinţă Fiului fără a pierde El ceva din fiinţa Sa prin această comunicare.
comunicarea se face din veci.
de aceea, şi Fiul este veşnic.
- Distincţiile Duhului Sfânt:
- Duhul Sfânt are PURCEDEREA (EKPOREVSIS) ca proprietate prin care se distinge de Tatăl.
- între naşterea Fiului şi purcederea Sfântului Duh este o deosebire, dar în ce consta mai de aproape această deosebire noi oamenii nu o putem şti.
persoanele Sfintei Treimi sunt distincte, dar nu sunt separate în asa fel ca să nu existe comuniune strânsă între Ele.
- Persoanele Sfintei Treimi se întrepătrund, se înconjoară reciproc, locuiesc una în alta, fiecare este întreagă în celelalte două persoane.
 „Fiul este în Tatăl şi în Duhul, Duhul în Tatăl şi în Fiul, iar Tatăl în Fiul şi Duhul, fără ca să se contragă, să se confunde sau să se amestece", dar acestea fără să dispară personalitatea lor.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

O să mai discutăm când o să gândeşti logic si când o să ştii să explici logic... până atunci îţi urez multă baftă.

-nu mă impresionează copy/paste!
adică eu ma nasc prima tu te nasti din mine şi suntem egali?
oh go on

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Ehh nu am ce discuta mai mult.Eu am credinta mea, tu o ai pe a ta.
Nu are rost sa ne mai contram atat. Apropo cand a fost infiintata Organizația Religioasă Martorii lui Iehova?(in sec 19), oricum ortodoxia e mai veche? Ce timp de 1800 de ani oamenii nu s-au mantuit? Au fost rataciti in credinta falsa? Nu prea cred!

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

Da ce mai impresionat... asa faceţi toti inclusiv tu inclusiv alţi -nu aveţi ce zice şi "dar religia mea e veche"
nu poate fi o religie adevărată din moment ce acceptă imoralitatea, crimele.adulterul,homosexualitatea.care se implică în politică, care tolerează avortul si multe multe altele- nu asta e religie adevărată.
preoţi ar trebui să fie un ajutor-să îi ajute pe oameni aia.să îi facă să înţeleagă normele morale nu când se duc la spovedit si îşi mărturisesc păcatele :"esţi iertată fiica mea"!
ce el i-a locul lui Dumnezeu? are el dreptul să o ierte?
dar nici nu le pasă! la oameni văd doar saci cu bani! atat! ca mai mult nu-i doare capul!
o seara frumoasa!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Asta e IPOCRIZIE SECTANTĂ în stare pură. Cine poate spune cineva că Biserica încurajează păcatul? Iertarea păcatelor în numele lui Dumnezeu a fost lăsată de Mântuitorul Hristos doar Bisericii Sale.

- IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:

- "Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi)."- Ioan 20, 21;
- Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
- Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii - Taina pocăinţei şi a iertării- Taina Spovedaniei)."

Acest text prezintă cuvintele Mântuitorului referitoare LA UN GRUP RESTRÂNS: erau prezenţi DOAR SFINŢII APOSTOLI. Lor li se încredinţează misiunea de a transmite harul divin şi de a alege mai departe preoţi, episcopi şi diaconi!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Toate, DAR ABSOLUT TOATE problemele şi neînţelegerile anticrestinilor legate de UNITATEA Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este egal cu Tatăl, nicidecum inferior sau supus Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

Asa se intelege APARENTA inferioritate a Fiului faţă de Tatăl!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Crestinii (LIBERTATE) vs. CRESTINISM!
Pe de altă parte, "creştinii" (care încalcă reguli) REPREZINTĂ ALTCEVA decât "religia creştină"!

"Creştini" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem de multe ori).
Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică!

DOAR DACĂ ei respectă întru totul învăţăturile sfinte ale Bisericii lui Hristos, atunci se poate spune că reprezintă cu cinste Biserica!

Cine confundă cele două lucruri ("Creştinii" şi Biserica), o face în mod abuziv şi josnic, doar pentru a-şi face PROZELITISM MURDAR!

| Maxim96 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Pfff...unde scrie ca biserica incurajeaza pacatul?
Voi vreti sa aduceti jicnire bisericii!
Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi)."- Ioan 20, 21;
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute