| RobertG101 a întrebat:

Cine de aici este un fost crestin si ce v-a determinat sa iesiti din nebunia asta? Eu daca nu ieseam la timp era cat pe ce sa intru in delir mistic cum fac majoritatea celor ce se convertesc la neoprotestanti.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Robert, am avut despre tine o parere buna, iar acum am una si mai buna. Omule, ai scapat unui cult neoprotestant, cu toate tehnicile dure de manipulare pe care acestia le folosesc. E o realizare, care s-ar cuveni sa iti alimenteze stima de sine.

52 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu am ajuns agnostică în urma unei depresii sentimentale care m-a făcut să am convingerea că Dumnezeu sau e rău sau nu există.Am revenit la creștinism ca urmare a ce s-a întâmplat după ce L-am provocat, la sugestia cuiva, să mi se arate, să mă comvingă El. Am scris la una din ultimele mele întrebări cum a fost experiența.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

"GNOSTICÍSM s. n. Curent filosofic-religios care caută să îmbine, teologia creștină cu filosofia elenistică târzie și cu unele religii orientale, susținând posibilitatea unei cunoașteri mistice" - vorbesti ca fugi de "delir mistic" si pana la urma tot la mistic ajungi. Ce e in capul ala al tau? Numai logica nu e.

"MÍSTIC, -Ă, mistici, -ce, adj., s. m., s. f. 1. Adj. Care aparține misticismului, care se referă la misticism; care vădește misticism. 2. S. m. și f. Adept al misticismului. 3. Adj. Irațional sau inexplicabil pe cale rațională; secret, tainic."

Du-te si te plimba!

| ania a răspuns:

Te preocupă mai mult că niște oameni ce-și spun de știință atei sau agnostici vor găsi o denumire pompoasă pentru convingerile tale, sau s stabilești, dacă e posibil o relație cu sursa existenței? Dacă noi suntem ființe conștiente, relaționale, inteligente de ce ar fi improbabil ca și cauza existenței noastră să fie așa, să vrea și să poată să ne convingă de natura existeței ei și să aibă o relație cu noi?

| RAY a răspuns:

Nimeni nu a fost crestin si nimeni este doar cu numele atat

| mentholinks a răspuns:

Unul din putinele lucruri pe care ti le ofera crestinismul este speranta unei vieti mai bune dupa moarte. Toti care se convertesc sunt nemultumiti de aceasta viata si au multe probleme. N-ai sa vezi oameni cu bani, fara greutati sa se converteasca. Eu n-am probleme cu cei care fac acest pas ci cu usurinta cu care se lasa prada acestor convingeri religioase bazandu-se doar pe mentalitatea de turma si biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Tine cont ca si bogatul ajunge de are probleme. Se duce si se inchina la teoria evolutiei si Big Bang si il scoate din belele de parca mai mult il baga in belele. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

"Toti care se convertesc sunt nemultumiti de aceasta viata si au multe probleme." - FALS!

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

"mentalitatea de turma" - si la tine ce e? Nu mentalitate de turma? Te iei dupa lume ca dupa ciori vopsite. Nu aduci nici un argument stiintific si te apuci sa vorbesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e real! Altfel te indrepti spre HAZARD si NONSENS!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Moartea e dovada respectului lui Dumnezeu pentru libertatea de alegere a omului. Dumnezeu in toate cazurile de moarte de azi, NU e raspunzator. Dumnezeu nu cauzeaza moartea ci o permite sa existe si permite ca corpul omului sa se degradeze neintretinandu-l ca sa traiasca vesnic. Dumnezeu e mai mare decat democratia: il lasa pe om sa faca tot ce vrea omul de mii de ani pe Pamantul lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Deuteronomul 32:39 "Să ştiţi dar că Eu sunt Dumnezeu Şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, Şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea." Ce Dumnezeu ai tu?

| xerxes1 a răspuns (pentru mentholinks):

Un dictator autentic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

DA! Dumnezeu a ucis pe acei oameni fie egipteni/evrei/canaaniti/asirieni pentru ca ei de mult ignorau pe Dumnezeu in inima lor. Dumnezeu i-a tolerat suficient de mult si in conditiile in care se puteau vedea si afla minunile lui Dumnezeu. Iar cand ceea ce aveau in inima in raport cu Dumnezeu au transpus si in fapte Dumnezeu pe buna dreptate i-a ucis. Insa in zilele noastre e nevoie de mai multa cunostinta si credinta pentru ca Dumnezeu nu mai face minuni si evident ca Dumnezeu este mai rabdator in sensul ca nu ucide ci acorda suficient timp pentru ca toti oamenii sa aiba timp sa ajunga la cainta inainte de Armaghedon. Acei canaaniti/egipteni/asirieni/evrei ar fi putut sa nu-l ignore pe Dumnezeu si ar fi trait. Dumnezeu l-ar fi putut ucide si pe Moise si pe Aaron pentru ca si ei au gresit DAR pentru ca starea inimii lor NU era predominant ignoranta fata de Dumnezeu, atunci Dumnezeu de aceea nu i-a ucis si pe ei. Pacatele grave ale lui Aaron si Moise au fost sub impulsul momentului si nu au fost premeditate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Da, asa este: intrebarea ta e adresata fostilor crestini. Insa in intrebare ai facut si o afirmatie de genul "delir mistic". Delirul mistic este cand omul devine mai mult decat credincios potrivit cunostintei exacte adica devine CREDUL. Si da credulitatea e nebuna sau nu e buna. Credulitatea inseamna si a crede ca azi Dumnezeu mai face minuni precum: vindecari, vorbirea in limbi straine. Nu uita ca daca ar fi mana lui Dumnezeu atunci ar avea loc invieri, dar Diavolul nu poate invia sau reda viata sau NU poate da viata unui om mort.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform bibliei si spuselor lui Isus ar trebui sa avem si astazi minuni dar cum nu avem inseamna ca ori a fost un mincinos ori nu a existat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Cristos a spus ce avea sa urmeze referitor la minuni facute de Dumnezeu prin Cristos si mai ales dupa moartea apostolilor cand avea sa apara cat mai multa neghina sau necredinciosi sau apostati urmati de "Evul Mediu intunecat": "NU veti mai vedea nici o minune de la Dumnezeu decat semnul lui Iona." Semnul lui Iona a fost ca dupa ce Iona a fost aruncat in mare corpul lui nu a mai fost vazut trei zile. La fel si cu Cristos: corpul lui odata bagat in acel mormant NU a mai fost vazut timp de trei zile. Acesta a fost ultimul semn din partea lui Dumnezeu prin Cristos fata de oamenii ignoranti fata de Dumnezeu. Prin aceste cuvinte Cristos a aratat ca Dumnezeu avea sa opreasca minunile pana la Armaghedon care e in viitor dupa care vor incepe iar minunile la o scara mondiala cand vor iesi mortii din pamant. Daniel 12. Apocalipsa 20. Au mai fost minuni de la Dumnezeu prin discipoli DAR dupa ce au murit cei 12 apostoli si a fost terminata de scris Biblia in 98 e.n. s-au oprit si minunile din partea lui Dumnezeu. Odata cu incheierea de scris a Bibliei au incetat si viziunile din partea lui Dumnezeu. Apocalipsa 22.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Mi-am imaginat zombies sau mumii mergatoare DAR nu o astfel de iesire din pamant va fi ci vor iesi asa cum au murit: daca au murit batrani la fel vor iesi, daca au murit bebelusi la fel vor iesi. Fetusii vor ajunge in mame surogat. Fecioara Maria a fost mama surogat pentru extraterestrul Cristos. Bebelusii vor ajunge in brate adoptive. Daca a murit fara o mana la fel va iesi din pamant iar in urmatoarele zile ii va creste mana la loc. Daca a murit fara penis sau fara vagin sau fara san in urmatoarele zile ii va creste la loc penisul sau vaginul sau sanul. Dumnezeu va face astfel pentru ca cei scosi/refacuti din pamant sa-si recunoasca corpul si sa-si aminteasca starea din momentul adormirii/mortii. Apoi vor creste mari si vor incepe sa se casatoreasca si sa faca sex aici pe Pamant. Imediat dupa ce a murit Cristos au iesit din pamant mortii si s-au plimbat pe strazile Ierusalimului dupa care evident ca au murit iarasi cand le-a sosit iarasi timpul sa moara.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Am scris la modul serios NU 100% ca asa va fi DAR ca o posibilitate cat se poate de credibila si de reala de viitor tinand cont ca stiinta NU a descoperit inca TOATE domeniile sau starile existentiale! Altfel ce rost mai are notiunea de Dumnezeu? Important este ca ma ajuta sa fiu fericit in ciuda problemelor vietii care apar in viata oricarui om. Nu am nevoie de droguri alcool mult tigari ca sa ating o astfel de stare de fericire.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Nu ma poti compara cu nimeni intrucat ce am scris este in concordanta cu Biblia si eu nu inventez lumea si Biblia. Asa ca nu mai face comparatii aiurea. Habar nu ai ce scrie in Biblie in totalitatea ei si vii aici cu comparatii din astea absurde. Somn usor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Tu nu ai nici o logica. Ce inseamna pentru tine "delir mistic"? Tu crezi ca eu inventez si scriu romane SF? Tu crezi ca nu am ce face? Scrie tu o carte mai buna decat Biblia si mai vorbim. Du-te si apuca-te de teoria absurda fara sens si ilogica a hazardului a evolutiei a Big Bangului care te conduce la moarte eterna sigura daca asta vrei. Ce mai cauti la "Religie" de care habar nu ai? Ai studiat toata Biblia cu atentie? Desteptule!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Ce cauti tu la "Religie" gnosticule? Du-te la filosofie la filme SF etc sau unde se vorbeste despre mistere. Religia adevarata nu e pentru prosti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Daca nu te mai convinge nimic din religie, ce mai cauti la religie ca sa mananci c*c*t?

| Teffan a răspuns:

Acum ceva ani,cand am observat ca,crestinismul imi aduce numai tristete. Abstinenta de la ce iti place sa faci,conceptul de pacat,credinta oarba in ceva,doar pentru ca si parintii tai sunt crestini,deci cica trebuie sa continui "traditia".

Crestinismul,cum este impotriva naturii omenesti,este extrem de greu de acceptat de catre creier,in primul rand,de asemenea,si de corp.

De asta cei mai multi fanatici religiosi, sau cei are "se simt bine" in aceasta credinta si care o urmeaza intocmai, sunt niste oameni care s-au obisnuit cu aceasta stare ascetica si abstinenta, amagindu-se ca se simt bine in aceasta religie.

Nu este o religie omeneasca sau care sa poata fi suportata usor de om, precum celelalte 2 credinte abrahamice.
Religiile abrahamice sunt facute ca sa distruga fiinta umana.
Cum, deci, a reusit sa fie acceptata de atatia oameni si de majoritatea planetei?

Prin FRICA!

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns (pentru RobertG101):

Tot in categoria frica e si Inchizitia.

In timpul ei, tot din cauza fricii nu puteai sa fii ateu, sau sa practici ce religie vrei tu in afara de crestinism, sau sa aduci descoperiri stiintifice publicului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Desteptule! Religia adevarata NU e contra descoperirilor stiintifice si afisarea lor in public. Rau te-a mai indoctrinat lumea inconstienta si ignoranta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

"Acum ceva ani,cand am observat ca, crestinismul imi aduce numai tristete. Abstinenta de la ce iti place sa faci, conceptul de pacat, credinta oarba in ceva, doar pentru ca si parintii tai sunt crestini, deci cica trebuie sa continui "traditia". - NU ai citit nimic si acum vi si te dai mare ca stii ceva. Tine cont ca religia adevarata nu ingradeste nimic bun omului ci din contra il elibereaza de multe probleme pe care ateii le au din plin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

"Crestinismul,cum este impotriva naturii omenesti, este extrem de greu de acceptat de catre creier, in primul rand, de asemenea, si de corp." - FALS! Du-te si te ia de mana cu hazardul. Hazardul iti da de mancare si iti da de toate. Halal gandire!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

"abstinenta, amagindu-se ca se simt bine in aceasta religie." - abstinenta de la murdarii de la sex in chur plin de cachat de la supt pu'la si lins pi'zda din care ies niste lichide foarte bune la gust.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

"Religiile abrahamice sunt facute ca sa distruga fiinta umana." - furtul minciuna te distrug desteptule! prostia omeneasca! murdariile pacatului distrug fiinta umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

"Cum, deci, a reusit sa fie acceptata de atatia oameni si de majoritatea planetei?
Prin FRICA!" - FALS! FALS! Esti in bezna totala!

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai taci in ***.

După ce ca ești vai de capul tau, te mai si fofilești pe aici cu zeci de raspunsuri si ma faci tocmai pe mine îndoctrinatul.

Uita-te la tine si la îndoctrinarea ta religioasa, înainte de orice altceva.
Nu ma lua cu creștinismul tau cum ca e o religie care îndeamnă la bine si la egalitate când femeile nu au voie pe muntele Athos si ca trebuie sa simți rușine daca te uiti dupa o femeie sau un barbat.

Astfel a fost beznă in lume timp de 2000 de ani,ca acum ne mai trezim si noi,din fericire. Unii ca tine inca mai propaga concepții periculoase in ziua de azi așa ca ar trebui sa îți ia cineva dreptul la libera exprimare,prin lege.

Biblia ta,e bilbia evreilor,de fapt.
Daca nu ești evreu,atunci pune mana si studiaza-ti dumnezeul,si vezi ce părere are despre ne-evrei.
Vezi ca in vechiul testament evreii puteau ucide sclavi de alte rase, la indemnul lui Iehova.

Si e același dumnezeu cu ala din Noul testament, care se lauda ca promovează iubirea si libertatea, dar constrânge omul sa fie un robot sinistru sexist, homofob si sclav.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Mai indoctrinatule! nu-mi spune mie de muntele Athos unde toti izolatii stau si se inchina la niste moaste. Asa zisa stiinta zice asa: "am gasit pe satelitul lui Saturn metanol. Este FOARTE posibil sa existe viata" sau "am gasit dovezi ca exista viata acolo." Aceste exprimari exagerate arata indoctrinare credulitate fanatism fixism cand in realitate NU s-a gasit nici o dovada ca exista viata biologica in alta parte decat pe Pamant. Asta ce mai e indoctrinatule? In experimentul Miller Urey nu s-a folosit fosfor! Asa ca nu te mai da atata mare. Ce cauti la sectiunea religie cand de fapt nu te intereseaza si nu crezi in Dumnezeu? Esti un frustrat un fost credul in niste traditii si acum ca sa te razbuni pe religie te apuci sa faci propaganda contra lui Dumnezeu pe care nu l-ai cunoscut niciodata. Ai aprins lumanari si ai respectat niste traditii stramosesti fara valoare! Du-te indoctrinatule si frustratule! In tine e razbunare oarba. De fapt multi asa zisi "oameni de stiinta" se razbuna pe religia falsa si pe buna dreptate si ei de fapt uita ca din randurile lor a aparut inchizitia ei care sunt insetati de putere si dominare au inventat niste pretexte religioase ca sa fie cruzi ca sa poarte cruciade! DA! Destepti ai pamantului ca voi care ii desconsiderati pe cei care intr-adevar au o credinta conform adevarului si sunt drepti si iubitori! Mars! De fapt in Biblie NU scrie ca "Pamantul e in centrul universului sau ca e plat" DAR pe timpul inchizitiei s-au gasit niste asa zisi "oameni de stiinta" cu atitudine arbitrara care credeau ca ei stiu TOTUL si ca ei cunosc ce scrie in Biblie cand de fapt erau insetati de putere de imbogatire si nu-i interesau ce scrie cu adevarat in Biblie si erau niste fanatici asa ca tine si oricine zicea altfel decat ei erau omorati si arsi pe rug pentru o asa zisa stiinta. Le era teama sa nu le fie subminata autoritatea si raspandeau groaza si teama prin orice mijloace precum un "foc al iadului" pentru a manipula oamenii. In Biblie NU scrie de "focul iadului". Din contra Dumnezeul adevarat este INCET LA MANIE si NU "un dumnezeu nevrotic." Habar nu ai despre cum este Dumnezeu si te apuci si vorbesti pe aici despre el. Asa faci tu aici te apuci orbeste sa critici ca un inchizitor crezand ca stii TOTUL cand de fapt iti urmaresti interesele egoiste si iti impui propriile ganduri eronate. De fapt stiinta umana adevarata ar trebui sa aiba urmatoarele caracteristici: neutra, sa promoveze un stil de viata sanatos si care sa nu puna in pericol sanatatea si viata proprie si a altora, impartiala, sa propage iubirea si NU egoismul, respectuoasa, NU trufasa, NU mandra, NU atotstiutoare, smerita, modesta, NU cu o falsa modestie, sa nu emita teorii nefolositoare, sa fie practica, sa fie de folos omului, sa NU fie inutila, sa aiba sens, sa promoveze prosperitatea si fericirea, sa promoveze progresul spre cunostinte exacte si verificabile din prezent, sa promoveze satisfactia si placerea neegoista, neipocrita, transparenta pentru toata lumea, iluminoasa, neascunsa, gratuita, realista, pasnica, sa promoveze sperante realiste si incurajatoare si imbucuratoare, sa aiba obiective realiste, plina de cunostinta exacta, rationala, linistitoare, blanda, relaxanta, nestresanta, calma, verificatoare si NU credula, rezonabila, sa NU fie extremista, NU urmareste respectarea unor traditii si obiceiuri superstitioase si fara valoare reala, promoveaza unitatea intre oameni conform adevarurilor potrivite cu realitatea, sa pastreze tot ce e bun frumos si folositor, NU este obscura, este concreta, tine cont de TOT ce exista si NU ignora aspecte importante ce tin de natura si constiinta umana, sa nu minta ci sa fie potrivita cu realitatea, sa fie cinstita, sa promoveze dreptatea, NU ignora noile descoperiri care contribuie la progres in ce priveste adunarea de noi cunostinte exacte care nu vin in contradictie cu ceea ce se cunoaste deja in mod exact, NU este ignoranta si dispretuitoare, NU este superficiala, este ordonata, este curata, sa fie generoasa, promoveaza ordinea, nu promoveaza pura intamplare sau hazardul, nu pateaza sau nu murdareste constiinta umana, nu critica ceea ce este bun de valoare si folositor, este demna, este indelung rabdatoare si perseverenta, nu este lacoma de castig necinstit, sa fie simpla, este usor de inteles, NU emite teorii sofisticate sau nemodeste care se pretind a fi rationale si logice cand de fapt in ansamblul lor sunt pline de contradictii si ambiguitati, promoveaza noutatea sau noile descoperiri reale, nedusmanoasa, NU arbitrara si NU propagandista si NU razbunatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

FALS! Credinta in Dumnezeu NU poate fi contrazisa de stiinta. Ce stii tu sau stiinta despre istorie? NIMIC! DA si tu macar un exemplu stiintific prin care poti demonstra ca NU exista Dumnezeu! Astept!

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

Te chinui degeaba sa îmi pui pe tava aberațiile si mizeriile tale.

Îndoctrinatul dintre noi doi, ești tu.
Si toată lunea îți poate confirma asta, ca sa te convingi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Ai iluzii si esti condus de razbunare si frustrare si ignoranta si mandrie. Coarnele de berbec din portretul tau iti dau de gol mandria. Mandria e rea. Demnitatea e buna. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Dumnezeu nu e om ca sa-l poti vedea. Dumnezeu nu se mai arata. Acum e perioada cand Dumnezeu lasa neghina sa creasca cu graul si nu are de ce sa se arate. Are cartea vietii si scrie in ea pe cine vrea. Deocamdata Dumnezeu poate fi doar dedus ca exista si fara sa se arate. Romani 1:20.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Si tu te chinui degeaba, nu ai cu cine discuta aici. Pe tema asta, in general, nimeni nu-si schimba ideea.

| milan9 a răspuns (pentru Teffan):

Sa inteleg ca tu privesti lumea exclusiv dintr-un punct de vedere materialist?

| Teffan a răspuns (pentru milan9):

Cine a spus asta,domne?

Crezi ca eu nu constientizez sentimentele si iubirea?
Emotiile pozitive,adica iubirea,daruinta,mila,generozitatea?

Nu,tu crezi ca sunt doar pe interes sexual,de exemplu.
De ce crezi asta?
Oare pentru ca am pomenit de "pofta carnala"? laughing

Sa stii ca iubirea nu este numai ascetica,cum o privesti tu.
Sexul, orice forma ea el,(fie vaginal, oral sau a*al) este o dovada de iubire imensa, daca acest sentiment este prezent.
Daca nu este prezent, este doar instinct sexual.

Si sunt 2 tipuri de relatii:
1.Relatia care se bazeaza pe sex, dar nu pe sentimente.
2.Relatia care se bazeaza si pe sex, si pe sentimente.

Eu ma aflu in categoria a 2-a, si nu as fi niciodata doar pe interes sexual.
Cu toate astea, se combina sexul cu placerea carnala.
Deoarece sentimentul de iubire ese un sentiment placut.
Placerea carnala este un sentiment placut.

Combinate, iese o relatie extraordinara.

Dar nu am nimic cu relatiile care se bazeaza doar pe sex.
Deoarece aceste relatii sunt menite sa se dezbina in cateva luni, si sunt oameni care asta fac toata viata.Nu la ei m-am referit cand am pomenit de placere carnala, daca de asta m-ai tintit tu.

Cea mai mare problema a mea cu crestinismul, totusi, este istoria.Si dupa ideologia.Aici m-am luat de ideologie.

Ce vad grav la ideologie?
Discriminarea si sexismul sunt cele mai importante aspecte pe care le aduc in discutie la combaterea crestinismului.
Dupa,conceptul de pacat,care nu te face sa devii un om mai bun,te face sa devii un indoctrinat si o oaie in turma,care nu gandeste pentru ea,ci se ia dupa traditia cu "iadul" si "focul vesnic",deci,din frica.

Apoi,dupa ce aduc pacatul in discutie,ma intreb "ce inseamna pacat"?

Ei bine,pacat,domnilor,inseamna sa fii mandru pentru ca ai intrat la facultate.
Pacat inseamna sa simti rusine si vinovatie daca te masturbezi.
Pacat inseamna sa simti rusine si vinovatie daca doar "te uiti in alt mod" la o fata.

Iar treaba cu crima,minciuna si necinstirea parintelui,nu am nimic de comentat.
Aici e vorba de morala standard.

Dar e promoveaza crestinismul, adica discriminarea si sexismul, nu e morala, draga milan, number nine.

| Creepypasta a răspuns:

Mie lene să scriu.