| RobertG101 a întrebat:

Cine de aici este un fost crestin si ce v-a determinat sa iesiti din nebunia asta? Eu daca nu ieseam la timp era cat pe ce sa intru in delir mistic cum fac majoritatea celor ce se convertesc la neoprotestanti.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Robert, am avut despre tine o parere buna, iar acum am una si mai buna. Omule, ai scapat unui cult neoprotestant, cu toate tehnicile dure de manipulare pe care acestia le folosesc. E o realizare, care s-ar cuveni sa iti alimenteze stima de sine.

52 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e real! Altfel te indrepti spre HAZARD si NONSENS!

| mentholinks a răspuns:

Unul din putinele lucruri pe care ti le ofera crestinismul este speranta unei vieti mai bune dupa moarte. Toti care se convertesc sunt nemultumiti de aceasta viata si au multe probleme. N-ai sa vezi oameni cu bani, fara greutati sa se converteasca. Eu n-am probleme cu cei care fac acest pas ci cu usurinta cu care se lasa prada acestor convingeri religioase bazandu-se doar pe mentalitatea de turma si biblie.

| Teffan a răspuns:

Acum ceva ani,cand am observat ca,crestinismul imi aduce numai tristete. Abstinenta de la ce iti place sa faci,conceptul de pacat,credinta oarba in ceva,doar pentru ca si parintii tai sunt crestini,deci cica trebuie sa continui "traditia".

Crestinismul,cum este impotriva naturii omenesti,este extrem de greu de acceptat de catre creier,in primul rand,de asemenea,si de corp.

De asta cei mai multi fanatici religiosi, sau cei are "se simt bine" in aceasta credinta si care o urmeaza intocmai, sunt niste oameni care s-au obisnuit cu aceasta stare ascetica si abstinenta, amagindu-se ca se simt bine in aceasta religie.

Nu este o religie omeneasca sau care sa poata fi suportata usor de om, precum celelalte 2 credinte abrahamice.
Religiile abrahamice sunt facute ca sa distruga fiinta umana.
Cum, deci, a reusit sa fie acceptata de atatia oameni si de majoritatea planetei?

Prin FRICA!

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns (pentru RobertG101):

Tot in categoria frica e si Inchizitia.

In timpul ei, tot din cauza fricii nu puteai sa fii ateu, sau sa practici ce religie vrei tu in afara de crestinism, sau sa aduci descoperiri stiintifice publicului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Moartea e dovada respectului lui Dumnezeu pentru libertatea de alegere a omului. Dumnezeu in toate cazurile de moarte de azi, NU e raspunzator. Dumnezeu nu cauzeaza moartea ci o permite sa existe si permite ca corpul omului sa se degradeze neintretinandu-l ca sa traiasca vesnic. Dumnezeu e mai mare decat democratia: il lasa pe om sa faca tot ce vrea omul de mii de ani pe Pamantul lui Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Deuteronomul 32:39 "Să ştiţi dar că Eu sunt Dumnezeu Şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, Şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea." Ce Dumnezeu ai tu?

| xerxes1 a răspuns (pentru mentholinks):

Un dictator autentic.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

DA! Dumnezeu a ucis pe acei oameni fie egipteni/evrei/canaaniti/asirieni pentru ca ei de mult ignorau pe Dumnezeu in inima lor. Dumnezeu i-a tolerat suficient de mult si in conditiile in care se puteau vedea si afla minunile lui Dumnezeu. Iar cand ceea ce aveau in inima in raport cu Dumnezeu au transpus si in fapte Dumnezeu pe buna dreptate i-a ucis. Insa in zilele noastre e nevoie de mai multa cunostinta si credinta pentru ca Dumnezeu nu mai face minuni si evident ca Dumnezeu este mai rabdator in sensul ca nu ucide ci acorda suficient timp pentru ca toti oamenii sa aiba timp sa ajunga la cainta inainte de Armaghedon. Acei canaaniti/egipteni/asirieni/evrei ar fi putut sa nu-l ignore pe Dumnezeu si ar fi trait. Dumnezeu l-ar fi putut ucide si pe Moise si pe Aaron pentru ca si ei au gresit DAR pentru ca starea inimii lor NU era predominant ignoranta fata de Dumnezeu, atunci Dumnezeu de aceea nu i-a ucis si pe ei. Pacatele grave ale lui Aaron si Moise au fost sub impulsul momentului si nu au fost premeditate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Da, asa este: intrebarea ta e adresata fostilor crestini. Insa in intrebare ai facut si o afirmatie de genul "delir mistic". Delirul mistic este cand omul devine mai mult decat credincios potrivit cunostintei exacte adica devine CREDUL. Si da credulitatea e nebuna sau nu e buna. Credulitatea inseamna si a crede ca azi Dumnezeu mai face minuni precum: vindecari, vorbirea in limbi straine. Nu uita ca daca ar fi mana lui Dumnezeu atunci ar avea loc invieri, dar Diavolul nu poate invia sau reda viata sau NU poate da viata unui om mort.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform bibliei si spuselor lui Isus ar trebui sa avem si astazi minuni dar cum nu avem inseamna ca ori a fost un mincinos ori nu a existat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Cristos a spus ce avea sa urmeze referitor la minuni facute de Dumnezeu prin Cristos si mai ales dupa moartea apostolilor cand avea sa apara cat mai multa neghina sau necredinciosi sau apostati urmati de "Evul Mediu intunecat": "NU veti mai vedea nici o minune de la Dumnezeu decat semnul lui Iona." Semnul lui Iona a fost ca dupa ce Iona a fost aruncat in mare corpul lui nu a mai fost vazut trei zile. La fel si cu Cristos: corpul lui odata bagat in acel mormant NU a mai fost vazut timp de trei zile. Acesta a fost ultimul semn din partea lui Dumnezeu prin Cristos fata de oamenii ignoranti fata de Dumnezeu. Prin aceste cuvinte Cristos a aratat ca Dumnezeu avea sa opreasca minunile pana la Armaghedon care e in viitor dupa care vor incepe iar minunile la o scara mondiala cand vor iesi mortii din pamant. Daniel 12. Apocalipsa 20. Au mai fost minuni de la Dumnezeu prin discipoli DAR dupa ce au murit cei 12 apostoli si a fost terminata de scris Biblia in 98 e.n. s-au oprit si minunile din partea lui Dumnezeu. Odata cu incheierea de scris a Bibliei au incetat si viziunile din partea lui Dumnezeu. Apocalipsa 22.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Mi-am imaginat zombies sau mumii mergatoare DAR nu o astfel de iesire din pamant va fi ci vor iesi asa cum au murit: daca au murit batrani la fel vor iesi, daca au murit bebelusi la fel vor iesi. Fetusii vor ajunge in mame surogat. Fecioara Maria a fost mama surogat pentru extraterestrul Cristos. Bebelusii vor ajunge in brate adoptive. Daca a murit fara o mana la fel va iesi din pamant iar in urmatoarele zile ii va creste mana la loc. Daca a murit fara penis sau fara vagin sau fara san in urmatoarele zile ii va creste la loc penisul sau vaginul sau sanul. Dumnezeu va face astfel pentru ca cei scosi/refacuti din pamant sa-si recunoasca corpul si sa-si aminteasca starea din momentul adormirii/mortii. Apoi vor creste mari si vor incepe sa se casatoreasca si sa faca sex aici pe Pamant. Imediat dupa ce a murit Cristos au iesit din pamant mortii si s-au plimbat pe strazile Ierusalimului dupa care evident ca au murit iarasi cand le-a sosit iarasi timpul sa moara.

| ania a răspuns:

Eu am ajuns agnostică în urma unei depresii sentimentale care m-a făcut să am convingerea că Dumnezeu sau e rău sau nu există.Am revenit la creștinism ca urmare a ce s-a întâmplat după ce L-am provocat, la sugestia cuiva, să mi se arate, să mă comvingă El. Am scris la una din ultimele mele întrebări cum a fost experiența.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Am scris la modul serios NU 100% ca asa va fi DAR ca o posibilitate cat se poate de credibila si de reala de viitor tinand cont ca stiinta NU a descoperit inca TOATE domeniile sau starile existentiale! Altfel ce rost mai are notiunea de Dumnezeu? Important este ca ma ajuta sa fiu fericit in ciuda problemelor vietii care apar in viata oricarui om. Nu am nevoie de droguri alcool mult tigari ca sa ating o astfel de stare de fericire.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Nu ma poti compara cu nimeni intrucat ce am scris este in concordanta cu Biblia si eu nu inventez lumea si Biblia. Asa ca nu mai face comparatii aiurea. Habar nu ai ce scrie in Biblie in totalitatea ei si vii aici cu comparatii din astea absurde. Somn usor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Tu nu ai nici o logica. Ce inseamna pentru tine "delir mistic"? Tu crezi ca eu inventez si scriu romane SF? Tu crezi ca nu am ce face? Scrie tu o carte mai buna decat Biblia si mai vorbim. Du-te si apuca-te de teoria absurda fara sens si ilogica a hazardului a evolutiei a Big Bangului care te conduce la moarte eterna sigura daca asta vrei. Ce mai cauti la "Religie" de care habar nu ai? Ai studiat toata Biblia cu atentie? Desteptule!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Tine cont ca si bogatul ajunge de are probleme. Se duce si se inchina la teoria evolutiei si Big Bang si il scoate din belele de parca mai mult il baga in belele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Ce cauti tu la "Religie" gnosticule? Du-te la filosofie la filme SF etc sau unde se vorbeste despre mistere. Religia adevarata nu e pentru prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Daca nu te mai convinge nimic din religie, ce mai cauti la religie ca sa mananci c*c*t?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

"GNOSTICÍSM s. n. Curent filosofic-religios care caută să îmbine, teologia creștină cu filosofia elenistică târzie și cu unele religii orientale, susținând posibilitatea unei cunoașteri mistice" - vorbesti ca fugi de "delir mistic" si pana la urma tot la mistic ajungi. Ce e in capul ala al tau? Numai logica nu e.

"MÍSTIC, -Ă, mistici, -ce, adj., s. m., s. f. 1. Adj. Care aparține misticismului, care se referă la misticism; care vădește misticism. 2. S. m. și f. Adept al misticismului. 3. Adj. Irațional sau inexplicabil pe cale rațională; secret, tainic."

Du-te si te plimba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Desteptule! Religia adevarata NU e contra descoperirilor stiintifice si afisarea lor in public. Rau te-a mai indoctrinat lumea inconstienta si ignoranta.