| AvalohAlyn a întrebat:

CINE este CREATORUL NOSTRU SI CE INSUSIRI ARE? Ce NATURA are si ce descriere adevarata ii putem face lui Dumnezeu?
Din multe argumente si dovezi putem deduce si concluziona ca Minunatul Creator al nostru nu numai ca e O FORTA SUPERIOARA SI SUPER-INTELIGENTA ci este si o FIINTA,ARE PERSONALITATE,ESTE EXTREM DE IUBITOR,BUN, MILOSTIV, TOLERANT DAR SI DREPT!

Pentru a citi mai multe argumente plauzibile pentru a afla ce natura are Creatorul nostru, al Universului pun 3 linkuri(PS:Site-ul nu e al meu si nici nu am vreo legatura cu site-ul in niciun fel, postez site-ul doar pentru a citit argumentele ca sunt lungi.)
http://www.everystudent.ro/ceva/

http://www.everystudent.ro/cine/

http://www.everystudent.ro/cine2/

Există un Ceva etern. Întotdeauna a existat ceva. Ceva nu are început. Dacă acest Ceva are nevoi, le poate împlini singur. El nu are nevoie de nimic altceva pentru a exista. Şi nu poate crea ceva egal sau mai mare decât sine. Orice lucru pe care îl creează nu este etern. De aceea, Eternul ceva nu poate crea un alt etern ceva. El va fi întotdeuna mai mare decât orice altceva care există.

Intrebarea este:Ce parere aveti, care este opinia voastra despre aceste argumente.PS:Argumentele sunt bazate pe LOGICA!

21 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

"este si o FIINTA, ARE PERSONALITATE, ESTE EXTREM DE IUBITOR, BUN, MILOSTIV, TOLERANT DAR SI DREPT!" citeste VT sa vezi ce bun, iubitor, milostiv, tolerant si drept e dumnezeul tau.
Linkurile care le postezi sunt luate de pe un site ieftin, unde posteaza toti obsedatii de religie.
"PS:Argumentele sunt bazate pe LOGICA!" logica ta = postari facute de fanatici si obsedati religiosi care au impresia ca dumnezeu comunica cu ei prin telefonul rosu.

| Mădă0611 a răspuns:

Http://i.imgur.com/LAqNj.jpg

Acel ceva e creatia oamenilor si are insusirile oamenilor.

"O FORTA SUPERIOARA SI SUPER-INTELIGENTA ci este si o FIINTA, ARE PERSONALITATE, ESTE EXTREM DE IUBITOR, BUN, MILOSTIV, TOLERANT DAR SI DREPT!" avand in vedere ca te referi la dumnezeu, zic sa nu uiti de vechiul testament. Morala selectiva e inselaciune, ipocrizie dusa la extrem. Pe bune, nu te saturi de chestiile astea, sau nu simti un strop (2, 3, 4, 5... ) de jena, sau rusine (jena mai mare)?

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietene, nu uita ca tu trebuie sa faci pe sfantul, si numai asta nu faci. Mie nu are de ce sa imi fie jena, n-am atacat si judecat pe nimeni fara sa fi avut treaba cu mine, eu am dreptul sa ma apar, tu nu, tu trebuie sa intorci si celalalt obraz. devil

Cand o sa am timp si chef o sa fac o poza carnetului meu din liceu, sa vezi profilul, apoi o sa te las sa imi zici "sarut mana", domnisorul ignorant.

Daca ne-am vedea acum, tu fierbi de nervi, eu rad, asta e diferenta dintre un fanatic religios care incearca sa demonstreze ca are dreptate si cineva care se amuza de intrebarile si raspunsurile fanaticului.
Eu stiu sa folosesc google, bing, altavista, yahoo, si alte motoare de cautare, of, iubirea asta fata de aproape. Daca raiul si iadul ar exista, cu un dumnezeu corect, tu mergi in iad si eu in rai, nu iti mai spun de ce smug

| Thunderstruck a răspuns:

Mai intai da-mi o singura dovada ca exista un creator.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

laughing Esti, si mai esti si altceva, dar ma abtin, ca desi ar fi spre binele tau sa afli cum esti, s-ar putea sa fiu suspendata, desi nu injur, nimeni de aici nu merita sa imi risc contul, si la urma urmei, de ce sa nu te las sa te lovesti singur de tavan?
De psihologie poti sa te lasi, ca nu intelegi nimic, si si de filosofie, ca alegi doar filosofi teisti, te afunzi mai tare.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

yawn
Pai tie iti pasa, asa ca textele alea nu merg cu mine, eu gandesc psihologia, nu doar o citesc. Am deviat de la subiect, dar nu e problema, pentru ca tu pui intrebari ca sa discuti cu cineva, nu conteaza subiectul, si cum doar pe subiecte religioase ai cu cine, astea le alegi.
Uita-te peste intrebarile tale si apoi uita-te ce inseamna fanatic religios.

Pa pa!

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu sunt 100% sigura ca nu. Am alta treaba si nu ma pun sa dau copy-paste intrebarilor si raspunsurilor tale, dar cand sunt sigura de ceva, am motive. Daca nu iti pasa, nu mai insistai, e clar ca iti pasa, prea mult laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor Mai distrat azi cat pentru o saptamana.
Pai sigur ca iti pasa, daca spun ceva e pentru ca sunt sigura. Da, zice de prigoniti? Dar daca ei de fapt sunt progonitori si fac pe progonitii cand nu le iese cum e? laughing Asa faceti toti, luati din biblie doar ce va convine, ma mir ca nu are fiecare crestin o secta, daca tot are un dumnezeu personal. rolling on the floor

| C0nstantin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Bai mancator de rahat atat in VT cat si NT nu e tot acelasi Dumnezeu? sau si tu triezi doar ce iti place sa auzi si sa stii din Biblie ca restul crestinilor? si dragule stiu sa folosesc google, nu am nevoie de explicatii ce si cum sa fac. E bine ca stii sa fii ironic... pacat ca te face sa pari mai prost educat si mai dobitoc.

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns:

Insusiri? O fiinta perfecta nu are insusiri, daca ar avea insusiri atunci ar avea si limitate. O fiinta perfecta nu poate avea limite, ca nu ar mai fi perfecta. Perfectiunea absoluta se contrazice cu ea insasi. Grele logicele astea.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

rolling on the floor)
Asa cum esti sigur de existenta zeilor, a lui mos craciun, a zanei maseluta. laughing Sa folosesti tehnologia si sa crezi in zei e ca si cum vezi ca parintii iti pun cadoul sub brad si tu crezi ca mos craciun a fost rolling on the floor, sau zici ca mos craciun i-a pus sa iti puna cadoul. rolling on the floor Oooo, Zeus! Cum sunt asa ignoranta si nepasatoare, ma opresc aici. rolling on the floor Ceaules!

| C0nstantin a răspuns (pentru Mădă0611):

Lasa-l ca mucosul asta se ofera sa imi dea lectii de cum sa folosesc calculatorul si pe fratele "goagal" rolling on the floor vai vai... e bine ca stie sa isi demonstreze prostia fiind ironic laughing

| C0nstantin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Vezi ca inca nu mi-ai raspuns la intrebare... o mai scriu odata ca poate ai invatat sa citesti de ieri pana azi (m-as mira)...
Atat in VT cat si in NT nu e vorba de acelasi Dumnezeu?