| lifeForJesus explică:

Va rog frumos nu fiti rai!

| Nucreeed a răspuns:

Normal ca exista! Cum sa-ti pui o asa intrebare? Cum iti permiti sa te indoiesti de existenta lui? O sa arzi in iad pentru asta cu siguranta.

| RAY a răspuns:

Fiecare zeu a existat candva si acuma numai exista asa si dumnezeu acuma exista peste cateva secole nu va exista va vi inlocit cu alti zeii, acele argumente sunt valabile pentru orice zeu nu doar pentru zeul tau

| ErrorFound a răspuns:

Nu, draga domnule.
Daca spui ceva, acel ceva trebuie sa fie valabil pe toate planele...

1. Daca planeta noastra necesita un creator, si Dumnezeu necesita un creator.

2. Daca creierul uman, asa mic si rafinat cum e el, necesita un creator, rezulta ca si inteligenta lui Dumnezeu necesita un creator.

3.Si de ce nu, ma rog?

4. Pasiune, pasiune, eu prefer sa-i spun prostie. Daca ai stii cat de usor e sa controlezi prostimea, ti-ar veni rau.
Studiaza putin principiile (moderne) ale persoasiunii din timpul slujbelor, modurile barbare care de-a lungul istoriei au fost folosite pentru prozelitism si alte cateva porcarii d-astea infernale de care s-a folosit biserica, si mai spune dupa ca aceasta mai e PASIUNE.

5.Aici e o alta tampenie.
Nu stii daca ceea ce "te atrage" este Dumnezeu.
Poate fi Horus, poate fi Toth, poate fi Satana, poate fi Zeus, poate fi Allah, poate fi Nefertiti, poate fi Lucifer, poate fi Afrodita, poate fi Thor, poate fi chiar si dorinta omului de a gasi ceva care sa-l scape de moartea totala, si care sa-i permita viata dupa moarte.

6.Si ce? Au mai existat Iisusi d-astia de-a lungul timpului.

7. Apropo de relatii...
Si musulmanii au o relatie cu Allah, si satanistii au o relatie cu Lucifer/Satana, si hindusii au o relatie cu Khrishna...

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Da exista, dar e invizibil, si sta ascuns dupa un nor, in timp de fecioara maria ii canta la harba, si doi ingeri ii fac masaj erotic in talpi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul 2014, un răspuns raţional.Ne credem "inteligenţi" dar ne închinăm la entităţi cu care nu putem comunica, care aparent nu sunt compatibile cu universul nostru. Dacă crezi că Universul a fost creat de " dumnezeu " ai propria opinie, dar în comparaţie cu raţionalitatea intergalactică eşti doar un sac de carne care se închină unei entităţi inexistente.

| BlackSulphur a răspuns:

O, nu, nu iar site-ul asta... Penibil!

| soimisos a răspuns:

Da exista! Si asta ti-o spune clar si Biblia!
Exista chiar miliarde de Dumnezei, doar ca unii care nu inteleg Biblia, nu sunt capabili sa inteleaga sau sa constientizeze acest lucru!

| IoanGuraDeAur a răspuns (pentru soimisos):

Miliarde? inseamna ca fiecare are propriul dumnezo (de persoana fizica).

| soimisos a răspuns (pentru IoanGuraDeAur):

Evident ca asa este!
Sau nu stii ca RABINUL Isus din Nazareth iti explica clar acest lucru in 1 Corinteni 3:16?
Poi cum zici tu ca urmezi invataturile lui Isus daca nici macar atat nu stii?

| IoanGuraDeAur a răspuns (pentru soimisos):

Am zis eu ca ma inchin la oameni invizibili?

| soimisos a răspuns (pentru IoanGuraDeAur):

Nu dar am dedus singur asta, poate gresit, sau indus in eroare de nickul tau care duce catre acest fel de inchinaciune, caci si iaongura de aur tot unui om invizibil se inchina, si am zis om pentru ca in Biblie scrie ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa...si a iesit bietul om asemanator in proportie de 98 % asemanator cu o maimuta primata.
Asa ca iarasi existe premisa ca am gresit cu afirmatia mea ca Dumnezeu e tot un om, pentru ca ar putea fi si maimuta!

| IoanGuraDeAur a răspuns (pentru soimisos):

Nu ar putea fi nimic imaginabil. daca era aparea pana acuma la OTV