| victor987 a întrebat:

Cine este Dumnezeu? aud multa lume vorbind despre el dar nimeni nu poate sa mi dea informatii, sa mi zica exact cine este?

64 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

O boala mintala, te asigur eu. Este ereditara, deoarece de obicei se transmite de-a lungul a mai multor generatii.

| Silviuloan a răspuns:

Mai tu nu poti sa il vezi pe Dumnezeu ca si cum ai fi in clasa si profesorul ar intra si ar spune faceti liniste ca va intra cineva special: Dumnezeu.Nu asa il cunosti p Dumnezeu.Pe Dumnezeu il cunosti la biserica prin cele 7 sfinte taine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul universului si Cel care ne-a creat si pe noi. De asemenea, El este Cel Care vrea sa ne mantuiasca. Oamenii si-au facut multi dumnezei falsi, dar Dumnezeul Adevarat este Unul Singur - cel prezentat in Sfanta Scriptura. Dumnezeirea este formata din trei Persoane, care sunt egale, unite si care au existat dintodeauna - Tatal, Fiul (Iisus Hristos) si Sfantul Duh. Contrar a ceea ce cred multi, Dumnezeu nu este distant si rece, ci doreste sa se apropie de noi. El ne iubeste neconditionat si Si-a dat propriul Fiu ca sa moara pentru pacatele noastre!
Noi toti ne nastem pacatosi si suntem robii diavolului, pentru ca pacatuim (asa spune Scriptura). De aceea, trebuie in mod constient sa ne schimbam stapanul, sa nu mai slujim pacatului si diavolului, ci sa incepem sa Il slujim pe Dumnezeu.
Daca noi ne marturisim pacatele si Ii cerem Lui putere sa le parasim, Dumnezeu ne va ajuta sa ne intoarcem la El si ne va schimba. El ne va face copiii Sai si vom incepe vieti curate, noi, implinite. Iar atunci cand vor veni necazuri, ne va fi mult mai usor sa trecem prin ele, cu Hristos de mana. Iar la finalul calatoriei pe acest pamant, vom fi cu El in rai.
Ti-ai oferit inima si viata lui Dumnezeu? Este El Mantuitorul si Domnul vietii tale?

Ai aici un site foarte interesant, unde poti citi mai multe despre Dumnezeu : http://www.everystudent.ro/tocmai/ (De ce tocmai Dumnezeul Bibliei?).
Dar cel mai bine ar fi sa incepi sa citesti Sfanta Scriptura. Poti incepe cu Noul Testament.

Daca vrei sa mai vorbesti cu mine, iti las emailul meu : givemewingstfly@yahoo.com.

| victor987 explică (pentru Silviuloan):

Adica vine in biserica? o sa l vad, sa pot vorbi cu el?

| Heloooooooooooooo a răspuns:

Dumnezeu este creatorul lumii si mantuitorul tau. Acepta-l in inima ta si vei fi mantuita :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Imi pare rau, nu doresc sa te jignesc, dar stii ce spune Sfanta Scriptura?

Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele. (Psalmi 14:1)

Ce spune Biblia despre nebuni?

Citeste aici : http://moldovacrestina.md/doctrina/definitia-biblica-a-nebunului

| Silviuloan a răspuns (pentru victor987):

Cand ai sa te duci la biserica si ai sa te spovedesti, impartasesti ai sa te intalnesti cu El.

| victor987 explică (pentru Silviuloan):

Am fost de multe ori in biserici dar n am vazut decat preoti si maicute in rest nimic, nimeni, tu cum faci de il stii asa bine l ai intalnit, e barbat sau femeie?

| Marian001 a răspuns:

Cum adica nu are cine sa iti zica cine este Dumnezeu? Citeste Sfanta Scriptura(Biblia), du-te la biserica si asculta Sf. Evanghelii, si o sa aflii ca D-zeu a facut cerul si pamantul, oamenii si toate fiintele.bafta

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine m a creat mama si cu tata, iar eu nu s un pacatos nu stiu de ce crezi tu ca toti oamenii is pacatosi...eu nu vreau sa am un stapan cum spui tu mai sus nu vreau sa fiu un sclav pe plantatie, vreau sa traiesc ca un om liber

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste aici :

http://www.everystudent.ro/cineeste/

Cine este Dumnezeu?

| victor987 explică (pentru Marian001):

Cum adica le a facut? in ce fel? eu stiu ca pamantul s a format acum vreo 4 miliarde de ani cum poate trai cineva asa de mult, e imposibil?

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

L ai vazut vreodata cu ochii tai, ai vorbit cu el, asta daca e barbat din ce scrieti voi aici cam asa pare, ce ti a zis, cum arata?

| drogh a răspuns:

Dumnezeu este AtotŞtiutorul, este cel care ne îndrumă spre drumul cel bun, este cel căruia ne rugăm seară de seară pentru îndeplinirea dorinţelor, sau un miracol pentru o boală a unei rude, este cel de care suntem apropiaţi cu trupul şi sufletul, celui căruia ne putem spune toate ofurile.

| victor987 explică (pentru drogh):

Am inteles asta, dar cine este de fapt?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Legat de creatie, o sa iti raspund prin cateva versete, sa vezi la ce ma refer :

"Tu mi-ai întocmit rărunchii, Tu m'ai ţesut în pîntecele mamei mele:
Te laud că sînt o făptură aşa de minunată. Minunate sînt lucrările Tale, şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!
Trupul meu nu era ascuns de Tine, cînd am fost făcut într'un loc tainic, ţesut în chip ciudat, ca în adîncimile pămîntului.
Cînd nu eram decît un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi în cartea Ta erau scrise toate zilele cari-mi erau rînduite, mai înainte de a fi fost vreuna din ele." (Psalmul 139, Sfanta Scriptura).

Vrei sa spui ca tu nu ai mintit niciodata, nu ai furat, nu ai vorbit urat, nu ai gandit rau despre nimeni? Stii ce spune Scriptura, ca doar daca urasti pe cineva esti un ucigas si daca un barbat se uita la o femeie cu gand murdar, a si pacatuit cu ea. Dumnezeu este Perfect, Sfant si cere asta si de la noi. Dar noi nu putem fi perfecti. De aceea a murit Hristos, ca sa ne ia pacatele asupra Lui si sa ne dea neprihanirea Lui.

Omul este fie robul lui satan, fie al lui Dumnezeu. NU exista cale de mijloc. Cine Il are pe Hristos, este cel mai liber om :
"Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va face liberi" (Ioan 8.32)
"Deci daca Fiul va face slobozi (liberi), veti fi cu adevarat slobozi (liberi)." (Ioan, 8. 36)
"Cine nu este cu Mine (spune Iisus), este impotriva Mea".
Cat despre pacat, uite ce spune Biblia :
"Căci TOTI (cati?) au păcătuit şi sunt lipsiţi de slava lui Dumnezeu. Şi sunt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea care este în Hristos Iisus" (Romani 3, 23).
"Dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.
13. Gatlejul lor este un mormant deschis; se slujesc de limbile lor ca sa insele; sub buze au venin de aspida;
14. gura le este plina de blestem si de amaraciune;
15. au picioarele grabnice sa verse sange;
16. prapadul si pustiirea sunt pe drumul lor;
17. nu cunosc calea pacii;
18. frica de Dumnezeu nu este inaintea ochilor lor." (Romani 3)
Dumnezeu sa te binecuvinteze! Citeste Biblia si vei afla mai multe! Ma voi ruga pentru tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Nu L-am vazut, dar i-am simtit efectele in inima si viata mea. Asa cum nu vezi nici vantul, dar ii vezi urmarile. Am fost o pacatoasa si El m-a schimbat. Exista chiar cazuri de criminali care L-au primit pe Hristos in inimile si vietile lor si au fost total transformati. Ferice de cine crede si nu vede! Tocmai de aceea se cheama credinta, pentru ca nu e prin vedere!

| Nucreeed a răspuns:

E bine ca iti pui atat de multe intrebari...pan' la urma o sa ajungi la concluzia ca asa divinitate nu are cum sa existelaughing
deja a pus cateva intrebari la care fanaticii astia crestini nu mai stiu sa raspunda...sau cauta un citat din biblie, pe net...rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vaga senzatie ca tu mai mult vrei sa denigrezi tot ce cuprinde intrebarea ta (pe oameni, Dumnezeu) decat sa afli cine este si adresa lui exacta. Poate ma insel.
Eu stiu cine este si unde I'll gasesc, dar nu vreau sa-ti spun. De ce ti-as spune cand tu nu asta vrei de fapt?

| Necuvintele a răspuns:

Hei, facem evanghelizare pe net?

Referitor la intrebarea ta: Dumnezeu este creatorul omului, si a tot ce se stie (Pamant, Univers, Ingeri)

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Pai atunci prin ce e? va imaginati pe cineva? credeti in prieteni imaginari? vantul nu l vad dar stiu din ce e compus chimic vorbind, ii vad efectele in natura dar voi vorbiti de ceva ce nu exista decat in imaginatie nu?

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai asta vreau, eu vreau sa l intalnesc sa l descoper pe acest om sa vorbesc cu el sa aflu mai multe, cineva mai sus mi a zis ca l gasesc la biserica dar nu l am vazut, u unde l ai intalnit?

| victor987 explică (pentru Necuvintele):

Pai daca Dumnezeu a creat tot ce se stie, ceea ce nu cred ca poate fi adevarat, unde sa creeze, intr un laborator sau ceva? cum ramane cu ce nu se stie? cine a creat restul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Acolo unde nu ai cautat tu. Mai cauta, doar nu ai aroganta sa vrei totull mura in gurra. Vezi ce dai tu inainte de a avea pretentia sa primesti de la altii...asta ai tot primit cu varf si indesat pana acum, banuiesc.

| Flower50 a răspuns:

Hai sa iti raspund la intrebare! Dumnezeu e al doilea tata al tau.Iti explic mura in gura ca nu stiu cati ani ai, oricum poate tu iti imaginezi ca e un om, dar nu e adevarat.El a avut un fiu, pe Iisus Hristos care a luat forma umana. Oricum intrebarea ta e una care si-o pun toti oameni unii zic sa citesti din biblie altii...dar idea e ca nici un om nu stie exact cine este, dar te pot asigura ca exista.Pe Dumnezeu nu il poti vedea dar il poti simti! Tine minte asta!

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vreau sa primesc nimic nu vreau sa i cer bani sau ceva ci doar sunt curios sa vad cum arata cum gandeste din ce tara vine, ce culoare are pielea, lucruri simple, de bun simt nu cer ceva anume

| victor987 explică (pentru Flower50):

Cum adica il poti simtii? ca si atunci cand simti apa pe piele sau un sarut pe obraz? sau ca si atunci cand te arzi sau mirosi o mancare gatita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Si de ce ti-ar arata el tie adevarata fata cand tu nu i-o arati pe-a ta? La fel: bun simt, frumusete, gandire profunda, acceptare etc. Sunt acolo. Tu stai ascuns, dar ai pretentia ca toti sa ti se dezvaluie. Ai impresia ca iti este dator?

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Tu tot n ai inteles nu am nici o impresie cum sa mi fie dataor cineva pe care nici nu l am cunoscut sau vazut in viata mea.Eu ma arat, am fost in biserica dar el nu era acolo niciodata, eu nu stau ascuns de unde ti veni in cap ideea asta?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Nu pot sa iti spun exact dar simti o pace in suflet, nu fizic ca apa etc...