| victor987 a întrebat:

Cine este Dumnezeu? aud multa lume vorbind despre el dar nimeni nu poate sa mi dea informatii, sa mi zica exact cine este?

64 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Dumnezeu este Cel care a creat Pamantul si Singurul care iti poate da viata vesnica.

| victor987 explică (pentru Flower50):

O pace ca atunci cand cineva iti face un masaj sau ca atunci cand descoperi un lucru nou, de ex o melodie care ti place foarte mult sau o masina, un fel de mancare etc? cum nu poti sa mi spui exact? incearca macar

| victor987 explică (pentru WhiteLife):

CUm adica a creeat Pamantul? cum a putut, cum a facut mai exact? si ce inseamna viata vesnica, nu am conceptul asta in cap, nu mi l pot reprezenta, te rog lamureste ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Era acolo, nu l-ai vazut tu. Pe tine te vezi cand nu te uiti in oglinda? Doar nu vrei sa spui acum ca asta inseamna ca nu existi decat atunci cand te uiti.
Te las acum ca oricum adresa mai exacta de atat nu am cum sa-ti dau. Spor la cautat!

| BlackSulphur a răspuns (pentru anonim_4396):

Citate din biblie? BRAVO, esti prima persoana cu prieten imaginar care face asta in toata istoria! GIVE HER/HIM A PRIZE!
Serios? Te astepti sa ma iau dupa o carte scrisa de niste evrei saraci de minte acum cateva mii de ani?
Foloseste argumente care sa fie generale/adevarat, sau taci, ca te faci de ras!

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Vrei sa faci glume! El a creat tot universul! Iar viata vesnica inseamna ca dupa ce mori daca te duci in rai poti avea viata vesnica.Greu intelegi.Nu pot sa-ti bag in cap cu palnia!

| WhiteLife a răspuns (pentru victor987):

Ei bine, Dumnezeu nu este om, nu este ca noi oamenii. El poate face lucruri mult mai mari decat ceea ce poate face un om. El a creat toti oamenii si ii iubeste, ii poedepseste atunci cand gresesc pentru ca ei sa se intoarca pe calea cea buna. El este atat de puternic si mare, incat la cateva vorbe de-ale Sale s-a creat intreg Universul. Nu poti sa te gandesti la Dumnezeu ca la un om, poate de-asta nimeni nu-l poate intelege. E ca si cand te-as intreba "Unde vrea sa se duca albina de acolo?". Nu ai cum sa stii, pentru ca nu este ca tine. Viata vesnica, asa cum ii zice si numele este o viata care nu se mai termina. Domnul Isus, Fiul lui Dumnezeu a venit pe pamant intre oameni pentru a le explica aceste lucruri si a promis ca cine ii va urma calea va primi o viata care nu se mai termina, intr-un loc unde nu exista notiunea de "lacrima" sau "tristete", numit Rai. Doar ca ceea ce a zis Isus este scris intr-o carte, numita Biblie. Din acesta carte au citit mai multi si fiecare a avut o alta parere si au infiintat biserici diferite: Biserici Ortodoxe, Biserici Catolice, Biserici Penticostale, Biserici Baptiste si multe altele. Fiercare are pareri diferite si iti va explica diferit.

| victor987 explică (pentru anonim_4396):

Pai si pe Dumnezeu tot in oglinda o sa l gasesc?

| victor987 explică (pentru Flower50):

Nu inteleg ce spui ai dreptate, cum adica viata vesnica? si cum adica ajung in rai, unde mai exact?

| Flower50 a răspuns (pentru victor987):

Amuzant!

| andrei1237 a răspuns:

Este cel care a creat lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

De ce crezi ca Dumnezeu nu are cum sa existe? Dar cu argumente solide, te rog. Ma voi ruga pentru tine seara aceasta! Mi-as dori tare mult sa cunosti iubirea si mantuirea, pacea si fericirea adevarata, lucruri ce le poate da doar Domnul Hristos!

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumente solide/lichide rolling on the floor tot ce vrei o sa intelegi din ele...si tot la ideile tale o sa ramai...asa ca de ce sa'mi mai irosesc timpul degeaba? ca oricum nu dati doi bani pe argumentele aduse de atei..pa

| LifeIsOverrated a răspuns:

Eu cred ca esti un troll (unul extrem de prost) si iti bati joc putin. Cum sa intrebi frate daca il vezi pe Dumnezeu in biserica sau daca te uiti in oglinda o sa il vezi? [mi-a placut asta laughing ]. Asta, ori esti in 'cautarea adevarului absolut'' pe un site ca TPU -_-. Siiigur. Crezi si in Buda dupa mine. Asta e omul. Are nevoie sa creada in ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru victor987):

Dumnezeu este Duh, nu ai cum sa Il vezi. Nu este un Prieten imaginar, este o Persoana reala! Sa iti povestesc ceva : cand m-am intors eu de la pacatele mele la Dumnezeu, aveam o prietena. Ea se uita intr-o zi la televizor, pe TV Kalumea (un post de muzica), sau ceva de genul si deodata i-au aparut pe ecran niste versete din Biblie! Mi-a spus si versetele, erau din Isaia, si ea nu stia Biblia mai deloc! Cine putea face sa apara acele versete acolo, pe acel post care nu avea nicio treaba cu credinta? Matusa mea, inainte sa moara a spus : Seara asta vine Iisus sa ma ia sa cant cu ingerii. Nu a murit atunci, ci a doua seara. Dar a fost pe aproape. Dumnezeu o instiintase.

Daca tu Il cauti sincer pe Dumnezeu, El ti Se va descoperi, dar daca Ii ceri semne ca sa Il ispitesti, sa stii ca nu vei primi. Credinta este o incredere neclintita in lucrurile nevazute. Pe acest pamant noi traim prin credinta (spiritual vorbind), nu prin vedere. Prin vedere vom trai doar dincolo - cand vom vedea pe Hristos si fie raiul, fie iadul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Sa inteleg ca nu ai? big grin

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Dumnezeu este Tatal nostru Sfant, de 3 ori Sfant..noi il simtim in Duh..atunci cand esti ceretetat in inima ta si te recunosti k esti pacatos Dumnezeu cu mila si indurare vine in inima ta si iti da pacea si iertarea de care tu ai nevoie..Nimeni nu poate explica intalnirea cu Dumnezeu pentru ca este la nivel de Duh nu de trup si cand este prezenta lui Dumnezeu in mijlocul nostru imposibil sa nu te simti pacatos si sa plangi inaintea Lui.

| AliGab a răspuns:

Daca vrei sa aflii cu adevarat cine este, intreaba-L chiar pe El. Raspunsul nu vine de la oameni ci prin oameni si intr-o zi vei primi raspunsul. Daca nu cauti cu adevarat intrebarea este doar pentru a intarata si nu isi are rostul?

| V3ra a răspuns (pentru victor987):

Pai crede tu intr-un prieten imaginar si roaga-te sa iti "sfinteasca" apa in aghiasma, si vezi daca merge. La Dumnezeu merge, am aghiasma acasa de 30 de ani si e ca si noua! Nu s-a stricat delocwinking
Problema este ca voi ateii nu vreti sa vedeti ca Dumnezeu ne da noua, oamenilor semne poate zi de zi. De ce oare tot ce au scris niste oameni acum sute, poate chiar mii de ani in urma incep sa se adevereasca in zilele noastre? Oare i-a inspirat "prietenul imaginar"?

| Anonimaa77 a răspuns:

Dumnezeu este cel care ne-a creat pe noi.El este cel care ne iubeste cu toate pacatele si defectele noastre.Pe Dumnezeu nimeni nu l-a vazut dar Biblia iti ofera foarte multe informatii despre el. Numai pentru ca nu l-ai vazut nu poti spune ca nici nu exista.

| 4b a răspuns:

Noi nu putem sti nimic, pentru ca noi suntem umbra, iar EL lumina; pentru ca noi suntem finitul, iar EL infinitul... splendoarea Sa orbeste slaba noastra retina...
Numa' binewinking

| iusy98 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Exact la fel este si cu ateismul

| surfer01 a răspuns (pentru Flower50):

Miști basm.

| surfer01 a răspuns (pentru WhiteLife):

Frații Grimm scriau basme mai interesante.

| surfer01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau și eu ce fumezi tu și mătușa ta. Sună a drog tare laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru surfer01):

Buna! Matusa mea e cu Hristos si e fericita acolo. Nu eu am vazut acele versete, ci prietena mea, care nu este intoarsa la Dumnezeu. Deci... nu poti acuza atatea persoane. Nu e de glumit cu aceste lucruri! Nu iti doresc ca In ziua judecatii sa fii fara Hristos. Atunci vei plange amarnic, dar va fi prea tarziu. Hristos te iubeste, El a murit pentru tine. Te rog sa iti dai inima si viata Lui ASTAZI... nu iti pierde vesnicia.

Iti dau si ceva de citit : http://spiritlessons.com/......f_Hell.pdf

O seara binecuvantata!

| Alexycys2000 a răspuns:

Nu poti sti cine este! Trebuie sa crezi in el. Nu poti da un nume. El este format din Dumnezeu Tatal, fiul si sfantul duh. Adica sfanta treime.

| WhiteLife a răspuns (pentru surfer01):

Pacat ca nu mai sunt in viata, nu?

| surfer01 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ce, mă?

| WhiteLife a răspuns (pentru surfer01):

Ei bine, daca Fratii Grimm ar mai fi trait, dupa presupunerea unora ar fi pus aceasta "legenda" intr-o carte si ar fi fost considerata oficial basm. Dar, cum fratii Grimm nu mai traiesc acest lucru nu e posibil si asa unii se mira de ce cred altii ceea ce cred. Dar daca un personaj oarecare, dupa parerea unora, adica Dumnezeu imi da un semn, un raspuns o minune, cum sa nu cred astfel de povesti? Ar insemna ca 33% din populatia Terrei "fumeaza iarba".