| Robyi a întrebat:

Este Dumnezeu raspunzator pentru suferinta din lume?

In Iacov 1:13, se spune: "Nimeni, cand este in incercare, sa nu zica:"Sunt incercat de Dumnezeu". Caci Dumnezeu nu poate fi incercat cu lucruri rele si el nu incearca pe nimeni"

Asadar, de ce oare, asa-zisii "crestini" spun de nenumarate ori ca "asa a vrut Dumnezeu", sau ca "M-a pedepsit Dumnezeu"?

Spuneti-va punctul vostru de vedere, avand in vedere versetul foarte sugestiv din Iacov 1:13.

Răspuns Câştigător
| DeusCorrupti a răspuns:

Pai aproape 50% din creștini nu au citit biblia.

| doctorandus a răspuns (pentru DeusCorrupti):

Si nici Cartea lui Iov, se vede treaba.

25 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

laughing si cu Iov care e şpirla?

| Robyi explică (pentru Mădă0611):

Iov, ca si toti scriitori care au scris biblia, a fost sub inspiratie divina si Dumnezeu i-a transmis ce sa scrie (2Timotei 3:16, 17; Romani 15:4)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Robyi):

Ma refeream la incercarea la care l-a supus dumnezeu pe Iov. http://bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/42/Iov

| Holiday a răspuns:

"Este Dumnezeu raspunzator pentru suferinta din lume?"

NU, pentru ca nu exista.

Dar mare parte din vina pentru situatia neplacuta actuala in care se afla multi oameni pe Terra este a religiei, prin adeptii ei.

Cum se intampla asta s-a mai discutat numai aici de sute de ori, nu mai reiau, daca esti curios poti cauta.

| Robyi explică (pentru Holiday):

Dumnezeu exista. El se dezvaluie prin lucrarile sale vizibile (Romani 1:20; Psalmii 19:1, 2).

De asemenea, implinirea profetiilor dovedeste existenta lui Dumnezeu (Isaia 46:8-11)

| Holiday a răspuns (pentru Robyi):

Exista, da, in inchipuirea unora, clar.

Cat de greu poate sa fie sa intelegi ca e doar un personaj dintr-o poveste cu scop de manipulare? Si inca una plina de aberatii, de tampenii, de minciuni.
E incredibil cum speranta unora ca tine ca vor trai vesnic, sau mai stiu eu ce alte aberatii, ii face sa isi ucida ratiunea si sa devina sclavii unor povesti si implicit a celor care le imprastie.

| sublime89 a răspuns:

Crestinii care spun asa au dreptate, pentru ca daca d-zeu ar exista, cu siguranta el ar fi responsabil pentru toate lucrurile care se intampla, inclusiv suferinta din lume. Toti crestinii cred ca sunt de acord ca d-zeu a creat tot ce exista, si controleaza tot ce exista, pentru ca el e atotstiutor si atotputernic. Deci ce scrie in acel pasaj din biblie nu are logica.

| Robyi explică (pentru sublime89):

Pentru suferinta care se intampla in lume, e responsabil altcineva. Cineva care in Biblie il gasim sub numele de Satan Diavolul (1 Ioan 5:19; 1 Ioan 3:8)

| sublime89 a răspuns (pentru Robyi):

Pai si asta are logica? Adica d-zeu creeaza ingeri, unul dintre ei devine satan (cu voia si permisiunea lui d-zeu), iar el e raspunzator de tot raul din lume. Orice am incerca sa spunem, tot d-zeu ramane principalul responsabil pentru tot ce se intampla, pentru ca el a creat si controleaza absolut tot ce se intampla, cum am mai spus.

| Robyi explică (pentru sublime89):

Dumnezeu nu i-a dat voie sa devina rau. In mintea diavolului s-a nascut o dorinta gresita. Dupa un timp, i-a ispitit pe primii oameni. Asadar, Dumnezeu l-a lasat pe Satan sa preia conducerea ca sa ii arate ca conducerea lui Satan nu e buna.
Si inca ceva. Satan i-a spus lui Dumnezeu (nu mai stiu exact versetul): Oamenii te slujesc doar din interes, i-a spus Satan.
Atunci, Dumnezeu l-a lasat pe Satan sa preia conducerea ca sa le dea o ''lectie'' oamenilor.

| sublime89 a răspuns (pentru Robyi):

Spui ca d-zeu nu i-a dat voie sa devina rau, iar apoi spui ca l-a lasat pe satan sa preia conucerea. Asta inseamna ca d-zeu i-a permis raului sa ajunga la putere. Iar daca d-zeu n-ar fi vrut sa-i dea voie diavolului sa devina rau, atunci nu i-ar fi dat voie, pentru ca d-zeu e atotputernic. Daca nu i-a dat voie, si cu toate astea a devenit rau, atunci inseamna ca d-zeu nu e atotputernic.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Cum sa fie vina lui? Mai nou inchipuirile sunt de vina pentru faptele noastre? E o mare, imensa chiar prostie chestia cu incercatul! Tu iei salariu si il pui frumos in portofel. Vin eu...sa zic gigel...si iti fur portofelul ca na, trebuie sa traiesc si eu.Tu sa nu mergi la politie ca nu e vina mea, te incearca dumnezeu si de aia o sa faci foamea o luna.Dar tu sa fi multumit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestie de intirpritare a oamenilor. daca nu i-a pornit masina, s-a apucat de injurat, si nu s-a gandit ca urma peste 10 minute un accident a carui victima ar fi fost.si eu am tras de un cablu,care s-a rupt, am cazut pe spate, si din urma, o bucata de otel cazuta de sus, mi-ar fi sfaramat capul.noroc ca s-a rupt cablul la timp.

| DarkAndDreary a răspuns:

O intrebare mai buna: Exista Dumnezeu?

| Robyi explică (pentru DarkAndDreary):

Dumnezeu exista. El se dezvaluie prin lucrarile sale vizibile (Romani 1:20; Psalmii 19:1, 2).

De asemenea, implinirea profetiilor dovedeste existenta lui Dumnezeu (Isaia 46:8-11)

| bogz a răspuns:

Oamenii sunt prosti si mereu vor cauta sa dea vina pe altcineva pentru a nu-si asuma responsabilitati pentru greselile facute in viata.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Nu prea cred ca e vina lui Dumnezeu. Dumnezeu ne-a creat si noi putem alege de ce parte vrem sa fim. Dumnezeu ne lasa s-a alegem nu ne forteaza.Bafta.Sper ca te-am ajutat.Pe Dumnezeu il gasesti in interior nu in exterior adica in sufletul tuturor noi ne alegem de ce parte sa fim.Bafta.

| Robyi explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Chiar ma simt prost cand oamenii dau vina pe Creatorul Universului, pe Dumnezeul Atotputernic.
Si as mai vrea sa adaug un verset biblic interesant care raspunde clar la intrebarea mea (stiam raspunsul, dar am vrut cum gandeste lumea): "Intreaga lume zace in puterea celui rau" (1 Ioan 5:19). Asadar, toate problemele lumii sunt multumita unei forte malefice, pe care Biblia o numeste Satan Diavolul, care s-a impotrivit conducerii lui Dumnezeu si a cultivat dorinte gresite (Iacov 1:13-15; Matei 4:1, 11)

| Robyi explică (pentru Robyi):

Am vrut sa vad*

| commonuser a răspuns (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Iti da sa alegi intre el si iad. Se mai numeste asta alegere?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru commonuser):

Da.Asta e alegerea ta.Bafta.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru Robyi):

Tu ai citit? Bibilia complet? Trebuie sa o citesc si eu.Dar trebuie sa fie cu atentie, sunt si multe minciuni .Bafta.Eu sa ma apuc sa citesc si eu. Bafta.

| VasiDobie a răspuns:

Dupa parerea mea, Dumnezeu ne-a creat, dar acum nu ne poate apara de tot, pe Pamant trebuie sa ne descurcam singuri si sa alegem noi intre bine si rau caci la Judecata de Apoi sa nu-L invinovatim pentru faptele noastre.