| TOTO54 a întrebat:

Cine este Isus Hristos? Nu doresc sa aflu opinia voastra ci doar din perspectiva biblica!

73 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/fo5qjDT.png

NOname
| NOname a răspuns:

Nu, mersi. : ))

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/EMiglhj.png

| danay72 a răspuns:

E fiul lui Dumnezeu primul creat direct de El. Coloseni1:15-17

| Moisie a răspuns (pentru danay72):

Si cum l-a creat...ca aia caut si eu in Biblie?
L-o fi creat trimitand un spermatozoid sfant care sa se uneasca cu ovulul care a fecundat-o pe Maria cand avea sex cu soldatul roman Abdes Pandira?

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Asta e ultimul raspuns care iti tau pe site-ul acesta! Daca am spus ca Crestini (AUTENTICI) nu luau bani! chiar asa a fost.Isus le zis> Vindecaţi pe bolnavi, înviaţi pe morţi, curăţaţi pe leproşi, scoateţi afară dracii. Fără plată aţi primit, fără plată să daţi.
E ultima discutie care o port cu tine apoi o sa sterg contul, nu are rost ..eu am crezut cu tot altceva ca voi primi ca raspuns! Cum spune cuvantul Acela> Căci în lume s-au răspândit mulţi amăgitori, care nu mărturisesc că Isus Hristos vine în trup. Iată amăgitorul, iată Antihristul! Noul Testament se implineste cu noi, dar voi sunteti orbi sa o vedeti pentru ca aveti preocuparile voastre.
De aceea le vorbesc în pilde, pentru că ei, măcar că văd, nu văd, şi măcar că aud, nu aud, nici nu înţeleg.

14 Şi cu privire la ei se împlineşte prorocia lui Isaia, care zice: „Veţi auzi cu urechile voastre, şi nu veţi înţelege; veţi privi cu ochii voştri, şi nu veţi vedea.
DOMNUL SA VA BINECUVANTEZE SI NU VA LASATI AMAGITI DE ACEST OM CALAUZIT DE UN DUH RATACITOR>PACE DOMNULUI SA FIE CU VOI!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Antichristul este chiar acel Isus care se da drept Christos, adica UNS, desi nu l-a uns altcineva decat Dracu, ca de aia a ajuns Stapanul Cheilor MORTII si ale IADULUI!
Daca l-ar fi UNS Dumnezeu ar fi fost Stapanul cheilor VIETII si ale Raiului!

| mODIN a răspuns:

Fiul Lui Yahwe

| Moisie a răspuns (pentru mODIN):

I cum se explica faptul ca acel Yahwe NU are copii in religia data de EL oamenilor, dar are un fiu intr-o religie fara Dumnezeu care a furat si interpretat mincinos scriptura pe care chiar EL (Yahwe) a inspirat-o rabinilor din religia sa?
Nu poti sa ai copii intr-o religie si in alta religie tot tu sa nu ai copii?
Nu crezi ca undeva apare minciuna?
Cine crezi ca minte?
Oare nu cumva cei care au FURAT scripturile rabinilor si le-au interpretat in mod mincinos?

| mODIN a răspuns (pentru Moisie):

Pentru mine orice religie este o poveste de adormit copii.Nu ma intereseaza cum au aparut, ci cum o sa dispara.

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’etc...

| milan9 a răspuns:

"Întâiul născut" este CU TOTUL ŞI CU TOTUL ALTCEVA decât "creatura", dar… "NE-CREŞTINII" nu vor dori niciodată să vadă asta. FIUL LUI DUMNEZEU este Cel care a făcut toată "Creatura"! O continuă blasfemie aduc cei care Îl confundă cu "creaţia Sa"!

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "mai înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl!

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh).

| milan9 a răspuns:

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| Moisie a răspuns:

Din a cui perspectiva?
Daca ne luam dupa ce spune Dumnezeu in Biblie, in Apoc 12:12 vedem ca Dumnezeu il numeste pe cel care l-a azvarlit pe pamant drept Diavol!
In Deuteronom 13 :1 Dumnezeu le cere credinciosilor sai sa-i ucida pe cei de teapa lui Isus Christos care incearca sa se legimitizeze ei insisi ca fiin Dumnezei prin minuni!
Iar daca ar fi sa ne luam fupa ce zice chiar Isus Christos, si nu altii, vedem ca el singur se recunoaste ca fiind Luceafar adica Lucifer in Apoca. 22.16 si Stapanul cheilor IADULUI in Appcalipsa 1.18, nu ale Railui ci ale IADULUI.
Iar in 2 Tesaloniceni 2-4 ne este confirmat faptul ca cel care se lasa slavit ca Dumnezeu in Casa lui Dumnezeu, este Diavolul care i se impotriveste!
Dupa cum vezi ti-am argumentat afirmatiile mele nu cu parerea mea ci cu versete din Biblie!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Biblia arată că Isus este prima lucrare de creaţie a lui Dumnezeu. De asemenea, este persoana care a coloborat cu Dumnezeu la crearea tututror celorlalte lucruri (Coloseni 1:15, 16).
Tot acest Fiu a fost trimis pe pământ pentru a răscumpăra omenirea din păcat şi pentru a garanta împlinirea scopului lui Dumnezeu cu privire la pământ şi omenire (Ioan 3:16).

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Isus Cristos, este Fiul intai nascut a lui Dumnezeu. Creat in cer, direct de catre Dumnezeu, de aceea il si numeste Fiul Sau intai nascut,. Aparticipat alaturi de Dumnezeu la creatie daca ai Biblie poti sa citesti in Proverbe 8:22-30.A pentru rascumpararea omului din pacat si din moarte, astfel Dumnezeu a facut ca viata sa sa fie transformata in uterul unei fecioare si sa se nasca ca om pe pamant. A avut copilarie in familia lui Iosif si a Mariei, care l-au crescut si educat foarte bine, in invataturile lui Dumnezeu, Iosif fiind tatal sau adoptiv, l-a invatat sa lucreze in tamplarie, isus a invatat foarte bine lucrul acesta intru cat la un timp dupa moartea lui Iosif El a fost numit tamplarul. Desigur Dumnezeu nu l-a trimis pe fiul sau in lume ca sa faca tamplarie, ci l-a trimis cu un scop :Sa invete oameni adevarul despre Dumnezeu si scopul Sau cu privire la om si pamant, sa faca cunoscut Numele lui Dumnezeu oamenilor de orce fel, si sa puna bazele unui nou legamant pentru un Regat. Desigur ca mai sunt multe detalii. Daca doresti mai vorbim. Daca doresti citeste in Biblie urmatoarele :Evanghelia dupa Ioan capitolul 3 :16; Ioan 17:3, 4,5, 6,7, 8.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

In randul 3 unde este fraza cu _pot sa completez ceea ce am sters din greseala, scriam,,- S-a prezentat in fata tronului ceresc a lui Dumnezeu pentru a veni pentru rascumpararea omului din pacat si din moarte. Daniel 7:13. " Este in unitate cu tatal sau, adica au acelasi scop, rezolvarea controversei din Eden, transformarea pamantului in paradis, aducerea omului la perfectiune, invierea mortilor, viata vesnica restabilita Nici decum nu este vorba de trinitate, sunt doua persoane distincte. (Imi cer scuze ca am reluat, dar am sters din neatentie.

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Poate vrei sa ne dovedesti si noua unde in Biblie scrie povestea nasterii lui Isus din Treimea Sfanta (a diavolului) in care chiar Isus o fecundeaza pe viitoarea sa mama ca din acesta sarcina sa se nasca chiar el cel care a fecundat-o!

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De unde stii tu ca Isus Christos s-a prezentat i9n fata tronului ceresc al lui Dumnezeu?
Stii tu cumva pe cineva care a stat multa vreme in ceruri, si care s-a intors pe pamant ca sa povesteasca acest lucru?
Sau ai citit asta in Povestea Porcului de Petre Ispirescu?

| TOTO54 explică (pentru PorumbRodica1965):

Ooouuhhhhhhh Doamneee! Eu stiu fratilor raspunsul! V0am intrebat sa vad ce credeti voi! Isus nu s-a nascut in vesnicie! Isus s-a nascut pe Pamant. ISAIA: 14 De aceea, Domnul însuşi vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi-I va pune numele Emanuel., MATEI : „Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un Fiu, şi-I vor pune numele Emanuel" care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi." ....VA NASTE UN FIU este la PREZENT! ISUS SA NASCUT IN anul 0 pe pamant! Dar este o taina aceeea pe care o spui tu ca Isus este din vesnicie! Isus le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu." ( expresia SUNT EU) nu va spune ceva? nu asa sa exprimat DUMNEZEU cu acesta expresie pe tot parcursul vechiului Testament? si mai departe spune clar! De aceea v-am spus că veţi muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeţi că Eu sunt, veţi muri în păcatele voastre." - Ioan 8:24 EU SUNT! adica DUMNEZEU in chip de om.ce e asa greu sa credeti asta? ISUS A SPUN :Voi Mă numiţi „Învăţătorul şi Domnul" şi bine ziceţi, căci sunt!, Doamne", I-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, şi ne este de ajuns."
9 Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu, dar: „Arată-ne pe Tatăl"? Fratilor sfanta treime exista o singura data in biblie( oricare biblie) ca sa nu ma luati la suturi.In MATEI 28:19. Botezatii in numele TATALUI, FIULUI SI AL DUHULUI SFANT. eiii aceste 3 nu sunt NUME! sunt niste functii,cum voi sunteti TATI,FI,FICE,VERISORI, PATRONI, SEFI...un exemplu: Te duci la Banca si te intreaba care este numele tau? tu nu spui acolo ca eu sunt TATAL, FIUL SI PATRONUL LUI asa, TU SPUI cum te cheama....Asa si cu taina acesta cand facem un botez nu pronuntam aceste cuvinte fara inteles, ci pronuntam rezultatul lor! CINE ESTE TATA, FIU SI DUH SFANT? raspunsul este ISUS! AMIN! De aceea apostolii au inteles acesta taina si nu au facut nici odata Botezul in Numele trinitar, ci tot timpul au facut in NUMELE LUI ISUS HRISTOS! Cum a spus Petru inspirat de Duhul Sfant in Fapte big grinupă ce au auzit aceste cuvinte, ei au rămas străpunşi în inimă şi au zis lui Petru şi celorlalţi apostoli: „Fraţilor, ce să facem?"
Zah 12.10; Luc 3.10; Fapt 9.6; Fapt 16.30;
38 „Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.Dar când au crezut pe Filip, care propovăduia Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu şi a Numelui lui Isus Hristos, au fost botezaţi, atât bărbaţi cât şi femei. - Faptele apostolilor 8:12
18 Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns (pentru TOTO54):

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Nimeni nu Il poate confunda pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El, Fiul lui Dumnezeu, a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl considera pe Mântuitorul Hristos ca fiind Yahve (Mesia): "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| TOTO54 explică (pentru milan9):

Asa este! AMIN! Este o singura credinta, un singur Dumnezeu si un singur Botez! Iti spun Isus nu a intemeiat nici o religie...chiar apostolul Pavel spune > inca din timpul inceputului Crestinismului ...chiar la inceput deja au inceput sa faca partide. Căci, fraţilor, am aflat despre voi de la ai Cloei, că între voi sunt certuri.

12 Vreau să spun că fiecare din voi zice: „Eu sunt al lui Pavel!" – „Şi eu, al lui Apolo!" – „Şi eu, al lui Chifa!" – „Şi eu, al lui Hristos!" –
1Cor 3.4; Fapt 18.24; Fapt 19.1; 1Cor 16.12; Ioan 1.42;
13 Hristos a fost împărţit? Pavel a fost răstignit pentru voi? Sau în numele lui Pavel aţi fost voi botezaţi? iar in alt verset Mai întâi de toate, aud că, atunci când veniţi la adunare, între voi sunt dezbinări. Şi în parte o cred,
1Cor 1.10-12; 1Cor 3.3;
19 căci trebuie să fie şi partide între voi, ca să iasă la lumină cei găsiţi buni., dar Calea este una singura si cum spune Matei.Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află. Ce religie esti milan9?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Auzi,nu pot sa-mi dau seama de ce scrii numai ineptii, nu ai o gandire buna, nu te supara. Dar voi o seama parca acu ati cazut din corabia lui Colombo, nici nu stii ce aberatii spui, de ce saracie mai intri pe site, numai sa te pui de-a curmezisu, fara sa gandesti, sau ce vrei? Nu stii, nu? Nu cauti zidirea semenului numai daramare. De ce?

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si tu crezi ca gandirea ta e buna pentru ca astepti mantuirea de la un dulgher lenes si analfabet si in acelasi timp sa calci in picioare Legea lui Dumnezeu?
Ce ti se pare bine in ceea ce faci tu?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Slaba minte ai.

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pentru ca eu realizez ca prin minciuna si sarlatanie nu se poate construi nimic valoros, si cu atat mai putin in om si ca minciuna si sarlatania bazate pe irationalitate trebuie desfintate si inlocuite cu educatia bazata pe dezvoltarea CONSTIINTEI prin Cunoastere Rationala!
Asa ca vedem cum una ca tine care sustine minciuna si sarlatania bazate pe irationalitate si pe care le crede valori, nu poate avea competente sa dea sfaturi oamenilor rationali care prin mult studiu au dobandit discernamantul sa faca deosebirea intre adevarul bazat pe real si minciuna religioasa.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Tu te consideri un om rational. Foarte bine, ai o parere buna despre tine. Intotdeauna ai gandit la fel? Sa ai bine.

| Moisie a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da, intodeauna am gandit la fel, adica folosind acelasi principiu, si anume analizand lucrurile pe baza informatiilor pe care le-am avut si apoi filtrandu-le rational prin prisma constiintei mele.
Nu spun ca nu am gresit cateoadata, dar asta se datora faptului ca am primit informatii gresite.
Dar principiul a ramas mereu acelasi.

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Dumnezeu care este mai puternic decat orice in lumea asta care este slab...noi suntem ca niste gunoaie fata de el de Domnul.Iti spun eu ca Biblia aceasta nu este falsa pentru ca INSUSI DUMNEZEU A AVUT GRIJA ca ea sa ramana cum trebuie.Eu ma incredere in Domnul care spune > Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile. Daca biblia ar fi o minciuna atunci DUmnezeu nu ar fi corect, din pct tau de vedere! Dar lasand la o parte gandurile tale desarte si culese de pe cine stie pe unde...ai ajuns sa te lepezi de credinta! Dacă nu poartă cineva grijă de ai lui, şi mai ales de cei din casa lui, s-a lepădat de credinţă şi este mai rău decât un necredincios. Bine le-a spus Isus la Carturari si la Farisei, care pentru timpul acela erau cei mai destepti, cei mai culti( nu oricine stia sa citeasca pe atunci) Care din amândoi a făcut voia tatălui său?" „Cel dintâi", au răspuns ei. Şi Isus le-a zis: „Adevărat vă spun că vameşii şi curvele merg înaintea voastră în Împărăţia lui Dumnezeu. E mai bine sa fie necredincios decat sa fi indoctrinat ca tine! Esti un indoctrinat cu pareri omenesti! Tu nu vrei sa accepti adevarata Scriptura!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

1 Poi tocmai ca El e puternic si tu esti slab, ar trebui sa te lapezi de o religie care-L blasfemiaza si ii calca Legea in picioare.
2 Biblia este o minciuna, si Dumnezeu este corect, de aceea a inspirat RABINII sa scrie Tanachul sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, ca nu cumva sa apara niste sarlatani sa-i modifice intelesul, si iata ca sarlatanii au aparut si au modificat mincinos scripturile religiei mozaice, iar rezultatul manevrei lor Anti-Dumnezeu si Anti -Adevar se numeste BIBLIA crestinilor!
Ce e greu de inteles in treaba asta ata de simpla si logica? Sau este mai greu de acceptat?
3 Nu m-am lepadat de credinta din momenc ce nu am fost niciodata credincios, dar iata ca m-am documentat si acum am dobandit Cunoastere Rationala in loc de credinta a proasta!
4 Exemplul dulgherului Isus era dat pentru CREDINCIOSII de aceeasi religie cu el, si nu pentru crestinii care in diabolicitatea lor au indraznit sa-l fure si pe Isus din contextul natural al religiei sale, si asta da marsavie, pacat ca sunt atatia care doar cred fara sa gandeasca, ca daca ar gandi RATIONAL si logic degeaba s-ar mai duce la biserica.
5 Ai dreptate, mai bine necredincios decat indoctrinat intr-o religie incropita de niste sarlatani cu scopul sa traiasca bine in carca prostilor care doar cred, fara macar sa stie ce cred.
6 Adevarata scriptura NU este Biblia ci Tanachul, dar la nivelul meu de intelegere si de Cunoastere Rationala, fac pipi, bineinteles la modul figurat si pe Biblie si pe Tanach si pe Coran, pentru ca toate sunt niste instrumente criminale, mai periculoase decat "Mein Kampful" mantuitorului Hitler, folosite de niste sarlatani avizi de bani si de putere!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Daca Dumnezeu ar pregati pentru noi TANACH-ul iti spun cu certitudine ca la ora actuala ar fi tradus in toate limbile! Cel putin macar in limba noastra! Cum crezi tu ca Dumnezeu ar fi lasat asa ceva TANACH-ul ca ORIGINAL SI NOI SA CREDEM IN IMITATI...PE CAND TAnach nu este tradus! cum iti explicit?

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

1 Fii sigur ca Tanachul este tradus in majoritatea limbilor, chiar si in limba romana, si chiar Septuaginta care este la radacina crestinismului era de fapt Tanachul in limba greaca tradus de rabinii elenisti!
Asa ca rationamentul tau este fals, si vad ca nu raspunzi punctual la temele in discutie, oare de ce?
Sa fie din cauza ca iti pica greu sa accepti adevarul ca Biblia este un text inspirat de Dumneyeu rabinilor si apoi marsavit de crestini?
Sau nu vrei sa accepti nici adevarul ca Isus nu are nicio legatura cu religia crestina, pentru ca era RABIN al religiei mozaice?

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Arata-m tanachul in romana..si iti demostrez cu el in fata ca ce vb e pe langa orice, si pe langa biblia crestina si pe langa tanach.Ce sa raspund la niste aberati? Pavel criminal! DC pentru ca era inainte de pocainta temnitar? de aceea? pai tu nu pricepi ca nu conteaza cine esti! Isus a murit pe cruce ca toti care traim sa ne fie iertate pacatele,deci nu pacatele te inpiedica sa fi mantuit ci insusi CREDINTA! Bine inteles ca odata ce faci botezul, te angajezi ca nu o sa mai pacatuiesti din acel moment, altfel totul e degeaba! Pavel era ca noi toti, PACATOS! DEXEMPLU POTI SA SPUI TU CA NU AI PACATE? AI CURVIT VREODATA? AI VB INJURAT, AI MINTIT? POATE CHIAR AI SI LOVIT, OMORAT! DAR TOATE ASTA NU CONTEAZA DACA TU ACCEPTI PE ISUS si din clipa aceea el ea nastere in tine.Cum spune in scriptura> dacă bobul de grâu, care cade în pământ, nu moare, rămâne singur; însă dacă moare, aduce rod mult. IN galateni Câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi îmbrăcat» (Gal. III, 27). Fiindcă pe pământ nu este niciun om fără prihană, care să facă binele fără să păcătuiască.Dar Isus te asigur ca nu a avut nici un pacat! Isus nu era Dulgher, Isus era Domnul despre care ISAIA a spus urmatoarele> Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El, şi noi nu L-am băgat în seamă. Asa si tu pentru ca el s-a nascut un om simplu, fara trasaturi frumoasa(om de la care iti intorceai fata)...nascut intr-o familie saraca, Tu nu pricepi dc? ca sa ascunda toata astea de tine, mine si oricine nu il cauta cu adevarat, Dar vad ca tu ai primit mult binecuvantare si tot degeaba!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

1 Eu nu obisnuiesc sa fac lectiile in locul altora, daca cauti atent la mine pe forum vei gasi si linkul catre ce doresti tu.
2 Nu se cheama aberatie daca citesti un text si il interpretezi corect in contextul original al religiei in care a fost inspirat, aberatia incepe acolo unde bagi in acele texte niste minciuni, si le interpretezi conform acelor minciuni, si ca ex. ai dovada ca in religia mozaica nu exista Diavol nici pina in ziua de azi, iar voi crestinii interpretati povestea cu Adam si sarpele ca si cum sarpele ar fi Diavol si omul este vinovat de pacatul neascultarii de Dumnezeu, cand tocmai voi crestinii incalcati LEGEA lui Dumnezeu, ceea ce este mult mai grav decat sa nu asculti o vorba de-a Sa, pentru ca sper ca ai discernamantul sa iti dai seama ca un sfat nu are puterea si nici importanta unei legi!
3 Pavel era un terorist (prigonitor) care avea misiunea data de ucigasii lui Isus, sa readuca pe calea normala sau sa lichideze total SECTA ratacita a rabinului Isus, el a fost implicat si in uciderea Sfantului Stefan dar si a multor alti oameni din secta nazariteanului.
4 Isus nu a murit pentru oamenii cinstiti ci doar pentru criminali, curve si talhari!
Oamenii cinstiti care greseau sau pacatuiau puteau sa-si spele pacatele sacrificand un animal!
5 Prin credinta in Potrivnicul lui Dumnezeu NU se mantuieste nimeni. pentru ca insusi numele lui Isus inseamna in traducere ca Yahwe este singurul mantuitor!
6 Eu nu am pacate, chiar daca am mai si injurat, pentru ca am invatat ca este bine sa-ti ceri scuze fata de cel care ai gresit, decat sa te duci la biserica si sa bati matanii a proasta!
Si daca am iubit, nu este un pacat pentru ca IUBIREA nu este pacat, sau crezi ca daca imi citea un sarlatan din marea carte a minciunii aveam permisiune de la Dumnezeu sa iubesc?
De la care Dumnzeu ca nici sarlatanul cu pricina nu are niciun Dumnezeu?
6 Exampul cu Bobul de grau este valkabil daca bobul cade pe pamant bun, dar cum minciuna si sarlatania nu sunt ogoare roditoare ci WC-uri, e pacat sa aruncam boabele de grau in WC, daca tot e vorba de pacat!
7 In Galateni, ca si in tot restul NT, se omite a se spune cine este UNSUL, adica Christosul, ca din Biblie nu rezulta nici ca Isus a fost UNS, nici cand a fost UNS si nici in ce functie a fost UNS, asa ca nu stim cine e Christosul, desi eu cred ca am rezolvat si "misterul" acesta, si anume ca Isus a devenit Christos doar dupa INVIERE, cand a fost UNS in functia de SEF al IADULUI, adica Potrivnicul care a desfintat Legea lui Dumnezeu si care se lauda ca detine cheile IADULUI, nu si ale Raiului.
7 Isaia nu a prorocit suferintele unui dulgher ci suferintele UNSULUI pe nume Simon Bar Kochba, care a fost UNS ca rege al iudeilor si acceptat ca Messia si care a avut aceeasi soarta ca si dulgherul Isus care nu a fost UNS niciodata!
8 Adevarul este foarte clar, si nu este ascuns de nimeni, unii il cauta prin documentatie si il afla altii care toata viata lor nu citesc decat o singura carte, iau minciuna drept adevar!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Bine, YHWH sa fie cu tine! Eu am terminat cu tine discutia!
Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor răi, nu se opreşte pe calea celor păcătoşi şi nu se aşază pe scaunul celor batjocoritori!
Prov 4.14-15; Ps 26.4; Ier 15.17;
2 Ci îşi găseşte plăcerea în Legea Domnului, şi zi şi noapte cugetă la Legea Lui!
Ps 119.35-92; Ios 1.8; Ps 119.1-97;
3 El este ca un pom sădit lângă un izvor de apă, care îşi dă rodul la vremea lui şi ale cărui frunze nu se veştejesc: tot ce începe, duce la bun sfârşit.
Ier 17.8; Ezec 47.12; Gen 39.3-23; Ps 128.2; Isa 3.10;
4 Nu tot aşa este cu cei răi: ci ei sunt ca pleava pe care o spulberă vântul.
Iov 21.18; Ps 35.5; Isa 17.13; Isa 29.5; Osea 13.3;
5 De aceea cei răi nu pot ţine capul sus în ziua judecăţii, nici păcătoşii în adunarea celor neprihăniţi.
6 Căci Domnul cunoaşte calea celor neprihăniţi, dar calea păcătoşilor duce la pieire.

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Ma bucur ca ai inteles sa nu te mai duci la sfatul celor rai ce se tine in biserica celor care au ucis zeci de milioane de oameni care il batjocoresc pe Dumnezeu spunad ca are un fiu si mai si incalca constient Legea lui Dumnezeu!
Ma bucur ca ai postat versetul asta: "2 Ci îşi găseşte plăcerea în Legea Domnului, şi zi şi noapte cugetă la Legea Lui!" si ma bucur ca ti-ai dat seama ca incalcarea de catre crestini a Legii lui Dumnezeu este o nebunie si o ratacire a mintii!
3 Ma bucur si de faptul ca constientizezi in sfarsit ca, incalcand Legea lui Dumnezeu te asteapta mari probleme la Judecata de Apoi si realizezi ca calea crestina pe care ai urmat-o pana cum, adica calea pacatosilor incurajati sa face pacate de catre Christos, duce, asa cum bine zici, la pieire!
Ce frumos ai grait, pacat ca nu te-a dus cerebelul pina acum sa iti dai seama de marea ratacire, dar ma bucur acum in ceasul al 12-lea ca ti s-au deschis ochii si mintea si sper sa arunci la gunoi acel instrument diabolic (biblia) care pina acum ti-a luat mintile ratacindu-te de calea adevarata a lui Dumnezeu
Felicitari!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Sunt sigur ca nu asta ai inteles! Dar esti prea SMECHER si incerci sa faci pe interesantul.Sincer sa iti spus si nu ca sa te jignesc, imi pun intrebarea daca nu cumva suferi de vreo boala psihica. Poate gandesc gresit dar oricum ai o gandire tare ciudata chiar si ca OM AL FIRII!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Moisie):

Am zis ca nu-ti mai raspund, dar vad ca nu ma pot abtine. Auzi, daca Isus a fost pentru tine un vagabond, totusi poti afla ca a fost cel mai mare om care a trait vreodata pe pamant, cu ceea mai mare influienta pozitiva asupra oamenilor cu o minte sanatoasa. Tezele lui (PREDICA DE PE MUNTE-MATEI 5; 1-30)au doar o indemnare pozitiva, multi oameni si-au schimbat modul de viata, de gandire, de a vorbi, in urma metodelor de instruire lasate de Isus, azi isi instruieste popor care sa se respecte, sa invete ce inseamna iubirea de sacrificiu, invata oameni sa traiasca in pace, sa aiba o moralitate buna. Dar daca pentru tine El a fost si este un nimeni, Tuu, cu ce ti-ai adus aportul la pacea si bunastarea semenilor tai? Cati dintre fratii tai de credinta se pot numi frati? cati membri din familia ta, pot sa constientizeze ca trebuie sa-i multumeasca lui Dumnezeu pentru tine ca esti un dar pentru ei, si gandirea ta este sanatoasa, astfel incat sa schimbe vieti? Daca mama ta traieste, poate sa se mandreasca cu tine ca i-ai fost dat in dar de la Dumnezeu, si cauti sa faci binele semenilor tai, intr-adevar manifesti o iubire de sacrificiu pentru semenii tai,. Ce om minunat!

| TOTO54 explică (pentru PorumbRodica1965):

Pacea Domnului, sunt curios! din ce religie sunteti? Domnul sa fie cu tine!

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru TOTO54):

Buna seara. Apreciez faptul ca vrei sa porti un dialog pe seama adevarului redat in paginile Sfintelor Scripturi, lucru ce necesita seriozitate, umilinta, interes, si dovada crestinilor adevarati: - iubirea fata de aproapele. Insa iata ceea ce se intampla azi cu relatiile dintre multi asa cum se pretind a fi crestini denota faptul ca traim in ultimele zile ale acestei lumi, instrainata de Dumnezeu. Daca doresti te rog sa citesti in 2Timotei 3:1-5; si 2Corinteni 4:3, 4,5. Mai vorbim daca doresti.

| TOTO54 explică (pentru PorumbRodica1965):

Cunosc foarte bine acele versete, dar nu inteleg ce vreti sa imi transmiteti mie prin el. Intr-adevar dialogul care vrea sa il port este unul strict biblic... fara adaosuri, rastalmaciri peste rastalmaciri cum se mai spune. Puteti sa imi dati un ID de messenger sau skype pe privat! Repet vreau sa vorbim doar despre scriptura! Nu urmaresc nimic altceva!

| Johndoe2023 a răspuns:

Iisus hristos comform bibliei este fiul lui dumnezeu, venit pe pamant pentru a mantui omenirea, fiul fecioarei maria, care de-a lungul vietii a infaptuit numeroase miracole printre care s-ar numara inmultirea painilor si a pestelui, transformarea apei in vin, mersul pe apa, invierea lui lazar, a fost crucificat si a murit pentru mantuirea crestinitatii, a inviat dupa 3 zile si apoi dupa 40 s-a inaltat la ceruri
Conform bibliei iisus este dumnezeu alaturi da tatal ceresc si sfantul duh.
dumnezeu este sfanta treime ( tatal fiul si sfantul duh)

daca vrei doar perspectiva biblica, citeste biblia.

conform istoriei nu sunt date cum ca acest personaj ar fi existat, primele referiri asupra lu iisus venind abia in secolul al XV-lea.

| TOTO54 explică (pentru Johndoe2023):

„Doamne", I-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, şi ne este de ajuns."
9 Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu, dar: „Arată-ne pe Tatăl"?
Ioan 12.45; Col 1.15; Evr 1.3;
10 Nu crezi că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui.
Ioan 10.38; Ioan 17.21-23; Ioan 14.20; Ioan 5.19; Ioan 7.16; Ioan 8.28; Ioan 12.49;
11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Ioan 4.36; Ioan 10.38;
12 Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl;
Mat 21.21; Marc 16.17; Luc 10.17;
13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. ISUS HRISTOS ESTE DUMNEZEU! Puteti sa credeti voi asta? ca nu exista nici o sfanta treime...sunt inventi omenesti!

| TOTO54 explică (pentru TOTO54):

Domnul a devenit Rob, „ S-a dezbrăcat pe sine însuş şi a luat chip de rob, făcîndu-Se asemenea oamenilor. La înfăţişare a fost găsit ca un om, S-a smerit şi S-a făcut ascultător pînă la moarte, şi încă moarte de cruce" (Fil. 2, 7-8)

| Johndoe2023 a răspuns (pentru TOTO54):

"Conform bibliei iisus este dumnezeu alaturi de tatal ceresc si sfantul duh."
am zis eu altceva decat ceea ce reiese din citatele care le-ai dat tu din biblie?

| Johndoe2023 a răspuns:

Eu am raspuns conform bibliei care este scrisa de oameni.

pentru mine dumnezeu nu exista si iisus nu a existat si nici diavol nu exista si nici fantome, demoni, spirite, mos craciun, zana maseluta, iepurasul de paste, si nici odin, thor, atena, zeus, neptun, ra, seth.

"zice cumva dumnezeu baliverna asta idioata?"
dumnezeu nu zice nimic. daca zicea ceva dumnezeu vreodata nu mai eram eu ateu acuma
lamurit?

| Moisie a răspuns (pentru Johndoe2023):

Da!
Daca ai raspuns conform "Bibliei scrisa de oameni" si nu conform Bibliei inspirate de Dumnezeu, atunci evident ca ai dreptate!
Si eu sunt tot ateu, dar un ateu care stie sa combata religia cu versete din Biblie!
Dar ar trebui sa inveti si tu sa faci deosebirea intre ce se pune in contul unor cioflingari primitivi semisalbatici si ce se pune in contul lui Dumnezeu, pentru ca, nu-i asa, noi ateii macar avem discernamantul sa nu confundam niste primitivi semi-salbatici cu un personaj Mitologic, fie el si doar fictiv?
Sau nu-i asa?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Moisie):

Tu ar trebui sa inveti ca a fi ateu nu inseamna a purta vendete impotriva religiei.

ateu inseamna sa nu crezi in dumnezeu si atat.

ca persoana (indiferent ca esti ateu sau credincios ) trebuie sa respectii si parerile celorlalti nu sa porti razboaie cu ei.

dupa cum ai vazut din raspunsurile mele, eu contracarez si vendetele asa zisilor atei ca tine, si vendetele credinciosilor

tu urasti religia. este o diferenta.
ateii nu urasc religia. tu ca persoana o urasti

| Moisie a răspuns (pentru Johndoe2023):

Eu nu port vendete, ci arat si dovedesc adevaruri, si anume dovedesc ca religiile NU vin de la Dumnezei ci de la oameni, asa ca NU religia sau Credinta este Calea catre divinitate ci Rationalitatea si Cunoasterea Rationala.
2 Eu nu port razboaie cu nimeni, si in viata reala respect parerile altora, dar cand e vorba de propaganda religiosa-mincinoasa pe spatiu public, consider ca am si eu dreptul sa spun adevarul la fel cum au ei dreptul sa propovaduiasca minciuna!
Si asta o fac din Spirit Civic pentru ca sunt capabil sa constientizez RAUL pe care-l face o doctrina mincinoasa bazata pe amenintari si Santaj asupra caracterelor in formare!
3 Eu la modul general nu urasc pe nimeni, ci doar imi exercit Spiritul Civic impotriva unei religii nascuta din Minciuna, impusa prin zeci de milioane de Crime, si care si astazi cand i-a fost luata puterea de a ucide si a schingiui traieste din Sarlatanie!
Eu nu urasc decat RAUL, si mai ales urasc raul, atunci cand acesta afecteaza viata si personalitatea unor copii nevinovati, care inca nu inteleg cat de mare este pericolul celei mai diabolice institutii din istoria umanitatii.
Oare tu nu il urasti pe Hitler si bandele sale de SS-isti care au comis fapte diabolice la un nivel mul mai mic decat a comis Biserica Crestina?
Sau tu esti printre acei inconsecventi cu sine insesi care judeca cu doua unitati de masura, in functie de interesul lor?
Ce parere ai de Spiritul Civic?
Sau pentru cei ca tine nu exista asa ceva?

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Un ateu in primul rand este intr-o mare ratacire.Si nici de cum nu are HAR ca sa o inteleaga.cum i-a spus Isus si lui Petru : Nu carnea si sangele tia descoperit, ci tatal meu care este in ceruri! Nu iti trebuie o intelifenta mare....sau o facultate ....tot ce iti trebuie este o descoperire pe care multi nu o au! In legatura cu Biblia pe care voi o numiti FALSA! Dumnezeu o numeste asa: Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire 2 Timotei 3:4.TOATA SCRIPTURA ESTE INSUFLATA DE DUMNEZEU! AMIN!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Tu vorbesti de facultati?
Unu care nu este capabil sa priceapa, poate din lipsa de cultura, ca scriptura din Tesaloniceni se refera la TANACH si nu la Biblia care a aparut cu cca 300 de ani dupa "scena" cu Tesalonicenii tai!
Asa ca falsa este BIBLIA care a fost scrisa de Ieronimus, pentru ca Dumnezeu a inspirat o alta scriptur, si anume NU crestinilor, ca tine. ci RABINILOR, ma facultate mintala de tip AMIN!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Un ateu ca mine nu este in Marea Ratacire inb care esti tu ca si crestin care ai HARUL credintei a proasta, Har bazat pe nestiinta si irationalitate. Ce i-a spus Isus lui Petru NU are absolut nicio legatura ca religia crestina, pentru ca si Isus si Petru aveau aceeasi religie MOzaica care nu era bazata pe Biblia mincinoasa a crestinilor ci pe scriptura religiei mozaice numita Tanach!
Oare cat iti trebuie tie sa descoperi adevarul, ca vad ca te-a inrobit si te-a orbit MINCIUNA!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Tu crezi ca eu nu stiu ca Biblia a suferit modificari? Dar sunt nesemnificative! Tu vb de Tanack, dar cred ca nici nu sti ce inseamna! Tanack este Vechiul Testament...deci sa inteleg ca tu nu crezi in ISUS!?! Nici in Crestinism nimic, INSEAMNA CA ESTI EVREU.PENTRU CA DACA AI STUDIA PUTIN AI STI CA TANACK-ul este doar pentru EVREI! Nai decat sa crezi in TANACK, care Dumnezeu nu la pregatit pentru noi.Pentru NEAMURI DUMNEZEU A FACUT NOUL TESTAMENT, CRESTINISMUL! Daca tot esti limitat la Vechiul Testament iti arat un cuvant, o profetie despre risipirea EVREILOR IN LUME!
Domnul vă va împrăştia printre popoare şi nu veţi rămâne decât un mic număr în mijlocul neamurilor unde vă va duce Domnul.
Lev 26.33; Deut 28.62-64; Neem 1.8;
28 Şi acolo veţi sluji unor dumnezei, care sunt o lucrare făcută de mâini omeneşti, de lemn şi de piatră, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să mănânce, nici să miroasă.
Deut 28.64; 1Sam 26.19; Ier 16.13; Ps 115.4-5; Ps 135.15-16; Isa 44.9; Isa 46.7;
29 Şi dacă de acolo vei căuta pe Domnul Dumnezeul tău, Îl vei găsi, dacă-L vei căuta din toată inima ta şi din tot sufletul tău.
Lev 26.39-40; Deut 30.1-3; 2Cron 15.4; Neem 1.9; Isa 55.6-7; Ier 29.12-14;
30 Şi după ce ţi se vor întâmpla toate aceste lucruri în strâmtorarea ta, în zilele de pe urmă, te vei întoarce la Domnul Dumnezeul tău şi vei asculta glasul Lui;
Gen 49.1; Deut 31.29; Ier 23.20; Osea 3.5; Ioel 2.12;
31 căci Domnul Dumnezeul tău este un Dumnezeu plin de îndurare, care nu te va părăsi şi nu te va nimici; El nu va uita legământul pe care l-a încheiat prin jurământ cu părinţii tăi. VORBeste aici despre ei ca vor sluji unor Dumnezeu care nu pot nici sa vada nici sa auda,exact ce se intampla in biserici,toti se inchina la statui, scripturi, se roaga la sfinti, fac foarte multe lucruri in neconcordanta cu Sfanta Scriptura...dar asta nu inseamna ca nu exista ADEVAR! cum spune mai sus! Şi dacă de acolo vei căuta pe Domnul Dumnezeul tău, Îl vei găsi, dacă-L vei căuta din toată inima ta şi din tot sufletul tău. FOARTE GREU SE GASESTE ADEVARUL SINCER SA FIU BISERICA LUI HRISTOS Nu este nici 0, 000001 la % din populatia ROMANIEI! cum spune in Matei: 3 Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află.
Domnul sa te Binecuvanteze!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Faptul ca Biblia a suferit modificari este exact fara nicio valoare!
Important este ca scriptura iudeilor numita Tanach, cea care a fost inspirata de Dumnezeu rabinilor, sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, a fost insusita de o religie fara Dumnezeu, prin niste oameni sarlatani care si-au permis cu nerusinare sa schimbe in mod mincinos intelesul textelor inspirate de Dumnezeu, si acum vedem ca mincinosii care ii urmeaza, fac lipsa mare pe Legea lui Dumnezeu, si in ignoranta lor au impresia ca sunt sfinti si ca fac prin asta voia lui Dumnezeu! Nu ti se pare asta culmea prostiei?
2 Nu! Tanachul NU este VT, ci VT este copia marsavita a Tanachului inspirat de Dumnezeu rabinilor, iar voi crestinii l-ati FURAT si ce e mai grav i-ati schimbat intelesul astfel ca sa convina intereselor voastre diabolice.
3 Eu cred ca Isus era un dulgher, care nu a fost niciodata UNS ca sa poata fi numit UNSUL(= Christos) si sunt convins ca un dulgher nu poate fi Dumnezeu si mai cred ca crestinismul nu vine de la niciun Dumnezeu.
4 Daca -ti spun ca sunt ateu, vad ca nu ma crezi, dar ce e rau sa fi evreu? adica sa apartii unbei religii care are Dumnezeu?
Nu este mai rau sa fi crestin care a FURAT scripturile evreilor? adica niste oameni fara Dumnezeu care au FURAT scriptura pe care Dumnezeu le-a inspirat rabinilor sai?
Este oare bine sa fi un crestin care nu numai ca il blasfemiaza pe Dumnezeu, ba chiar isi face necesitatile firesti pe Legea SA, asta e bine?
5 Nu poate exista nici macar cel mai mic adevar in oala minciunii crestine, tot asa cum nu exista nici cele mai mici bunatati in oala de noapte plina cu "bere si carnati"!
6 Tinand cont de faptul ca biserica crestina este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii, institutie care nu s-a preocupat cu descoperirea de medicamente asa cum o face Stiinta, dar si-a depus multa fantezie in inventarea aparatelor de torturat oameni care isi permiteau luxul sa gandeasca, si tinand cont de faptul ca biserica crestina a ucis mult mai multi oameni decat Hitler, te rog sa nici nu/mi pomenesti numele de biserica, ca imi vine sa vomit!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste Biserica acesta denominationala (create de om) CATOLICI, ORTODOXI,BAPTISTI,PENTICOSTALI,MARTORI,toti sunt cum spui tu NEBUNI DUPA AVERE, si nu dupa Dumnezeu...dar eu nu fac parte din asa ceva! Eu sunt CRESTIN (crestin cum auzi fara nici un adaos ) exact cum era prima Biserica,deci lasand la o parte tot raul ce sa petrecut din cauza ROMANILOR care au schimbat crestinismul dupa pofta lor(in cadrul CONCILIULUI),si tot ce ii intereseaza este averea, Papi conduc toata lumea din spate, sunt mai rau ca ciuma, si in eu cred ca in Apocalipsa unde spune despre Mamacurvelor, exact la ei se refera, spune acolo ca are mai multe fice, aceaste fiind celelalte denominatiuni.Nu vreau sa intru in detalii.Ce vreau sa spun ca Isus nu era asa! Apostoli nu erau asa. Daca citesti un pic Noul Testament ai sa vezi ca Apostoli nu luam nici macar un ban in calatoriile lor de la oameni. Apostolul Pavel relateaza in 2 Tesaloniceni > N-am mâncat de pomană pâinea nimănui; ci, lucrând şi ostenindu-ne, am muncit zi şi noapte, ca să nu fim povară nimănui dintre voi. Ce vreau sa spun in nici un caz nu poti sa compare crestinismul din ziua de azi cu cel de la inceput.Sincer eu nu stiu multe despre Tanach, dar un lucru pot sa iti spun si sper sa ma crezi. Dumnezeu in Vechiul Testament a folosit in toate timpurile Profeti, dar actualmente nici o BISERICA DIN LUME NICI ISLAMUL, NU AU NICI UN PROFET(UN OM TRIMIS DE DUMNEZEU IN VIATA) TOTI SUNT NISTE EPAVE, ISTORI UITATE DE MULT..INTORTOCHEATE SI INVARTITE IN TOATE SENSURILE IN CAUTAREA ADEVARULUI DAR DEFAPT INDEPARTANDUSE DE ADEVAR! LA MINE NU ESTE ASA IN BISERICA MEA EU POT SA SPUN CA AVEM UN TRIMIS DE DUMNEZEU (CARE ESTE SCRIS IN BIBLIE DESPRE EL) CARE TRAIESTE...SI CARE DUMNEZEU PERSONAL IA VORBIT SI LA INSARCINAT SA VESTEASCA EVANGHELIA IN TOATE MARGINILE LUMII, APOI VA VENI SFARSITUL> SPUNEMI DACA TU SPUI CA CREZI IN TANACH UNDE SUNT PROROCII LOR? SAU UNDE SUNT PROROCI CELORLALTE BISERICI? NU EXISTA ASA CEVA, LUCRAREA LOR NU ESTE LA PREZENT, ESTE DE DOMENIUL TRECUTULUI! ASA E CEA MAI MARE DOVADA CA SUNT TOTI FALSI

| milan9 a răspuns (pentru TOTO54):

Şi totuşi, în mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

| milan9 a răspuns (pentru TOTO54):

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie.

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Imi este evident ca tu esti crestin, tot asa cum imi este de evident ca religia crestina este o excrocherie pusa la cale de niste sarlatani care au modificat intelesul scripturile FURATE de ei, astfel ca sa le vina la socoteala planurilor lor marsave de a se imbogati si a lua puterea!
Nu ma indoiesc de loc de aceasta evidenta!
2 Romanii nu au schimbat crestinismul, ci au inventat o religie noua pe bazele marsavite de niste sectanti ai religiei mozaice!
Asa ca inainte de Constantin si Niceea NU a existat nicio religie crestina ci doar o SECTA crestina a religiei mozaice, secta inventata de ucigasul Pavel si banda lui de sarlatani!
3 Da Isus nu era asa, Isus era un amarat de dulgher care umbla toata ziua ceanga cu alti vagabonzi ca si el!
4 Pardon? Cum indraznesti sa minti ca apostolii nu luau bani?
Ce crezi ca ai de-a face cu un prost habarnist intr-ale Bibliei?
Ia vezi tu ce scrie aici chiar aici:
Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute
35 si-l puneau la picioarele apostolilor.
Na vezi ma DOVADA ca crestinismul tau a fost inca de la inceput o SARLATANIE?
5 Ti-am spus ca Biblia NU este o referinta, nici Dumnezeu si nici Isus nu cer nimanui sa urmeze cartea asta care e buna, dar doar pentru faptul ca are foile subtiri

| Moisie a răspuns (pentru milan9):

Intradeva! Dumnezeu nu numai ca si-a pastrat legaturile cu umanitatea, bineinteles prin STIINTA si nu prin religie, si acest lucru il vedem confirmat in faptul ca Dumnezeu isi face lucrarea ZILNIC in milioane de cazuri, dar in Casa Stiintei numita SPITAL, unde colaboreaza ZILNIC cu medicii cu MUUUULTA Stiinta si putina credinta.
Si asta pentru ca STIINTA este Legea SA, si nu religia, care este de fapt lucrarea Diavolului!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Ma faci sa rad! Poi ei intre ei bine inteles ca se ajutau! Dar ce voiam sa spun eu ca nu luau de la alti bani! Nu mergeau sa propovaduiasca pentru bani, cum fac preoti in ziua de azi( casatirie,, bani, inmortmantare bani...si tot asa). apostolic ei intre ei isi puneau toate bogatiile tocmai pentru a putea reusi sa propovaduiasca evanghelia in toata lumea ( era un caz deosebit).Tu iti dai seama in timpul ala ce insemna sa calatoresti din Ierusalim la Roma, Corint, Galatia. Daca te gandesti asa chiar si cei necredinciosi se ajuta intre ei( vrei sa spui ca parinti tai nu siar da toti bani daca ai fi la spital bolnav de cancer.doar ca sa te salveze) Dar sincer esti un nerecunoscator.un om care chiar daca lar vedea pe Hristos in fara ochilor si tot nu ar crede In el...Mai omule tu nu pricepi ca orice fiinta de pe acest pamant este mincionoasa.Tu crezi in Mozaicii tai care sunt si ei tot niste mincinosi ca si restul.Tu ca om poti sa te straduiesti cat vrei tu de mult sa gasesti religia adevarata! NU O SO GASESTI IN VECI! DE AI UMBLI IN RATACIRE, DINTRU SINGUR MOTIV CA NU IL CAUTI CU ADEVARAT! SI SINGURA METODA DE AL GASI PE DUMNEZEU E SA IL CAUTI DIN TOATA INIMA SI DIN TOT SUFLETUL TAU>SI DOAR DACA EL VREA! REPET DOAR DACA EL VREA ATUNCI ITI VA DESCOPERI BISERICA LUI.ITI SPUN ESTI DE PLANS BAIATULE.ESTI MAI RAU CA FARISEII SI SADUCHEII..IL AVEAU PE DOMNUL SLAVEI IN FATA.SI RADEAU DE EL CA DE UN BETIV

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Si ce spui tu aici CA STIINTA ESTE LEGEA SI RELIGIA DIAVOLUL, iar gresesti.Astea sunt parerile tale personale.Tu sincer ai in tine un Duh de Ratacire de o marime colosala! Religia este lucrarea Diavolului intr-adevar, pentru ca e de obarstie omeneasca, dar nu si CRESTINISMUL! Crestinismul este pentru noi (NEAMURILE)..Stiinta este la fel de la oameni deci este lucrarea Diavolului, aahh ca un doctor reuseste sa vindece...asta nu e minune mai desteptule.E cum zici tu stiinta, dar nu Dumnezeu a facut operatia ci omul, dar daca gandesti putin in amanunt...ce tu nu prea faci! Cum spun doctori., eu fac tot ce pot dar depinde de cel de sus daca va accepta sau nu transplantul.Deci pana la urma tot Dumnezeu este cel ce vindeca, dar voi sunteti orbiti de stiinta voastra si aveti impresia ca voi vindecati.Cate operati reusite, s-au transformat in decese in scurt timp? Cate tratamente citostatice au vindecat de anumite boli, dar in schimb i-au dat pacientului alte 3-4 boli si mai grave ( de inima, ficat, etc) Tu baiatule mai ai de mancat bataie, pana sa ajungi luptator adevarat!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

- Esti cumva turc din moment ce vad ca nu intelegi romaneste nici macar un verset biblic din 2 propozitii?
Pai nu iti este clar ca luau banii de la alti fraieri care-si vindeau case si pamanturi ca ei sa traiasca bine?
- Acei "apostoli ai Diavolului" (zic Diavol pentru ca religia lor nu avea niciun alt Dumnezeu decat pe Diavol) erau mult mai lacomi si mai parsivi decat preotii de azi, pentru ca preotii te belesc de ce ai in plus, dar nu am auzit vreun preot sa iti ceara sa vinzi casa ca sa ii dai lui banii, asa cum facea ucigasul Pavel, seful bandei de sarlatani numiti "apostolii"... diavolului!
- In acea vreme apostolatul se facea per pedes, adica gratuit, pentru ca mersul cu propriile tale picioare nu costa bani, tot asa cum nu costa bani nici indrugatul de minciuni!
- Mai ...ma cunosti de undeva?
Te-am jignit eu cu ceva, sau ti-am facut eu vreo caracterizare?
Pai atunci cum de-ti permiti tu sa ma caracterizezi?
Sau ti s-au terminat argumentele si crezi ca se pot inlocui cu atacuri la persoana?
- Eu am vazut un Christos adevarat in viata mea si am si crezut in el, si acest Christos, adica UNS, era chiar UNSUL lui Dumnezeu... Regele Mihai!
Dar vad ca voi nu credeti in el, desi mai este si azi un Christos, adica un UNS, dar vad ca voi credeti intr-un dulgher care era uns undeva doar pentru ca ii erau unsi pampersii! Asa ca nu esti indreptatit sa ma acuzi sa cred intr-un UNS care de fapt NU a fost
- Nu, parintii de pe aici nu au nevoie sa-si vanda casa ca astfel copii lor sa se faca sanatosi, pentru ca eu/noi traim intr-o societate normala, cu un sistemul social bine pus la punct care iti plateste toate operatiile cele mai scumpe, fara sa scoti niciun ban din buzunar! Asta ca sa intelegi diferenta intre sarlatanii de apostoli si Biserica Stiintei numita Spital!
- Eu nu cre in mozaici ci iti arat un adevar real, si anume ca Dumnezeu NU a inspirat Biblia ci Tanachul!
Sau si asta este pentru tine prea greu sa intelegi, pentru ca nu iti convine?

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Tu esti atat de ratacit cu duhul incat nu poti intelege ca Dumnezeu vindeca NUMAI in spitale si nu in Biserici pentru ca biserica este locul in care Diavolul este slavit ca Dumnezeu si asta nu o zic eu ci Biblia in 2 Tesaloniceni 2:4

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Din pacate pentru tine, tu nu esti capabil sa ma bati, tot asa cum nici credinta a proasta nu poate bate STIINTA!
Iar faptul ca Dumnezeu lucreaza in Casa Stiintei numita Spital si nu in Casa Tatalui Minciunii numita biserica, este o dovada ca Dumnezeu prefera STIINTA si nu credinta a proasta, a carui victima si NU invingator, esti si tu!
Nu trebuie sa-mi raspunzi pentru ca nu-mi place sa discut cu apostolii minciunii care propovaduiesc credinta a proasta!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Am zis punct, dar vad trebuie sa mai zic ceva! IN 2 Tesaloniceni 2:4 e vorba despre cu totul altceva, acolo e vorba de Fiara, antichristul 666(PAPA). Deci esti incredibil! spui ca esti Ateu, dar incerci sa ma infrunti cu biblia, pe care tu ai spus ca e o minciuna! De ce nu ma infrunti cu Tanach-ul tau, pentru ca nu sti nimic din el de aia! Te dai mare aice pe TPU, apropo m-am uitat ieri la intrebarile tale (care toate au legatura cu cat de fals e crestinismul si cat de bun e Tanach-ul).Sti ce nu inteleg? Daca esti atat de convins ce iti pierzi vremea pe site-ul asta? Sau te cam clatini? Isus nu ai cum sa spui despre el ca era mosaic pentru ca e absurd...Isus era Dumnezeu in chip de OM si nu avea nici o religie.el a infiintat Crestinismul dar Isus nu era Crestin..la fel cu nu era nici Mozaic! Dumnezeu in Vechiul sa descoperit ca om si lui Moise( spune ca a sta cu el impreuna la masa), in gradina Edem spune ca a umblat cu ei, Eihh acelasi YHWH sa descoperit ca Isus in Noul Testament.Asta e cel mai greu pentru tine sa intelegi pentru ca nu ai inspiratie, prostiile tale le inteleg, dar sunt aberatii toate( si nu le pot crede). Sti ce au scris romani pe crucea lui Isus? INRI care inseamna"IESUS NAZARENUS REX IEODARUM"! si acelasi INRI( tradus in ebraica se scrie asa YHWH( Yeshua Hanozri Wemelech Hajehudim) numele lui Dumnezeu Vechi Testamental, care inseamna acelasi lucru Isus din Nazaret Regele Iudeilor.Vezi cum o profetie din vechiul (TANACH) sa adeverit in NOUL (CRESTINISMUL).Asa vrei sa crezi sau nu...tu crezand doar in Tanach(sau infine promovand) doar Tanach-ul faci o mare greseala deoarece amandoua se leaga, nu poate coexista una fara alta! Dumnezeu vindeca oriunde! cum spune> Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor." In timpul lui Isus nu erau spitale desi oameni erau vindecati, datorita credintei si nu a spitalului.Iti spun ceva tu ce vorbesti sincer sa fiu bag mana in foc ca nici macar din Tanach nu vb, sunt strict parerile tale personale cu care te dai mare si tare. Daca tot ai zis ca esti Evreu nu inteleg ce mai stai pe aici! Drum bun!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Sunt de acord cu finalul, nu o sa iti mai raspund pentru ca nu are nici un sens sa ne atacam unul pe altul! Fiecare crede ce vrea ..suntem liberi sa credem ce vrem.Dar nu se stie nici odata ce ne rezerva viitorul. Vreau sa imi exprim scuzele fata de tine daca te-am suparat.Sanatate!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Ma stric de ras...pai cum sa se vorbeasca in 2 Tesaloniceni 2-4 despre Papa cand pe atunci nici macar crestinismul nu a existatm darami-te papa, bag seama ca nu prea stai bine cu logica si nici cu cultura, dar in minciuni proaste esti de neintrecut!
2 Iarasi o dovada ca stai rau cu logica, pai cum sa nu te iei dupa Tanach daca Tanachul a fost INSPIRAT de Dumnezeu, pentru ca Biblia inca nu era inca furata, deci nu exista?
3 Dulgherul Isus din Nazareth era MOZAIC si nu crestin, pentru ca religia crestina a aparut cu cca 300 de ani dupa moartea sa, ti-am spus ca stai rau cu logica si cu cultura? Vezi ca nu am gresit de loc!
4 Pentru a intelege un lucru, nu ai nevoie de inspiratie ci de dovezi si de ratiune, inspiratia se poate folosi doar la a minti, si exact asa este religia ta, o minciuna prost incropita si cusuta cu ata alba, o minciuna pe care orice om cu minima cultura si cu logica sanatoasa o poate destrama.
5 Romanii nu u scris pe cruce nici ca Isus este Hristosul, nici ca e mantuitorul, ci l-au batjocorit spundu-i "rege" si i-au pus in semn de batjocura o coroana...dar si aia de spini
6 vai de culturile mele daca nici atata nu stii va numele lui Isus cel de Yehosua se traduce cu Dumnezeu este mantuitorul (si nu el Isus)
7 Minti, profetiile din VT/Tanach nu spun ca Dumnezeu va avea un fiu facut de amanta soldatului roman Abdes Pandira. si nici de un Dulgher care se credea Dumnezeu, ci vorbesc despre un Messiah, adica despre un UNS, iar Isus nu a fost UNS in nicio functie, decat eventual a fost uns cu sau de oaie la hemoroizi! Dar unsi din astia ca fi Isus impotriva hemoroizilor sunt multe milioane, doar ca nimeni nu-i considera Christosi!
8 Ba, Tanachul exista foarte bine si singur fara NT, si asta poti vedea in orice sinagoga, pentru ca Tanachul e scris de rabini inspirati de Dumnezeu sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, in timp ce NT este scris de niste cioflingari aflati in subordinea unui ucigas ca tortionarul Pavel, asa ca trebuie sa fi total lipsit de logica si ratiune sa crezi ca Legea lui Dumnezeu nu poate exista singura ci doar impreuna cu tampenile debitate de niste oameni semiprimitivi, adica prosti si necivilizati, o asemenea "logica" gaunoasa este o BLASFEMIE la adresa Creatorului!
9 In timpul lui Isus oamenii NU erau vindecati ci exorcizati, adica EXCROCATI, si asta nu o zic eu ci o recunoaste chiar Isus.
10 Mai degraba esti tu un mincinos decat eu un evreu, pentru ca tu minti in continu, chiar si atunci cand spui ca eu as fi evreu
Eu sunt un om care INTELEGE ca religia crestina are radacini iudaice, si mai intelege ca daca nu ar fi o excrocherie asa cum este, atunci ar trebui sa fie interpretat in contextul natural, adica cel inspirat de Dumnezeu, si nu cu un inteles schimbat, adica MINCINOS, in contextul marsavit al unor sarlatani care au furat scriptura religiei mozaice!

| TOTO54 explică (pentru Moisie):

Nu are rost sa mai vorbim sincer! Chiar acum imi dau seama ca am vorbit degeaba! Problema la tine nu e de INTELIGENTA de nu intelegi, tu nu ai Har ca sa intelegi, Fiindcă propovăduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzării; dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
2Cor 2.15; Fapt 17.18; 1Cor 2.14; 1Cor 15.26; Rom 1.16; 1Cor 1.24;
19 Căci este scris: „Voi prăpădi înţelepciunea celor înţelepţi şi voi nimici priceperea celor pricepuţi."
Iov 5.12-13; Isa 29.14; Ier 8.9;
20 Unde este înţeleptul? Unde este cărturarul? Unde este vorbăreţul veacului acestuia? N-a prostit Dumnezeu înţelepciunea lumii acesteia?
Isa 33.18; Iov 12.17-24; Isa 44.25; Rom 1.22;
21 Căci întrucât lumea, cu înţelepciunea ei, n-a cunoscut pe Dumnezeu în înţelepciunea lui Dumnezeu, Dumnezeu a găsit cu cale să mântuiască pe credincioşi prin nebunia propovăduirii crucii.
Mat 11.25; Luc 10.21; Rom 1.20-28;
22 Iudeii, într-adevăr, cer minuni, şi grecii caută înţelepciune;
Mat 12.38; Mat 16.1; Marc 8.11; Luc 11.16; Ioan 4.48;
23 dar noi propovăduim pe Hristos cel răstignit, care pentru iudei este o pricină de poticnire, şi pentru Neamuri, o nebunie; AMIN. Domnul sa te Binecuvanteze!

| Moisie a răspuns (pentru TOTO54):

Scuze, dar nu pot fi atat de inteligent incat sa inteleg cum o religie fara Dumnezeu poate avea HAR, si nici atat de prost sa cred ca Dumnezeul religiei mozaice da Har celor care il batjocoresc si ii calca in picioare Legea!
2 Nu vad de ce propovaduirea obiectului pe care a fost schingiuit si batjocorit de romani un dulgher semi-primitiv si vagabond fara chef de munca, poate influenta "pierzania" a zeci de milioane de oameni care traiesc civilizat si muncesc cu seriozitate?
Crezi ca daca citezi cu convingere din duma proasta a unor cioflingari semiprimitivi, doar pentru ca parerile lor tampe sunt trecute intr-o carte furata si interpretata in mod mincinos astfel incat sa justifice crimele comise asupra a zeci de milioane de oameni, vei convinge pe cineva de "valoarea" vorbelor proaste a acestor semisalbatici?
Te rog nu ma mai jigni, nu am nevoie sa ma binecuvanteze niciun un Domn, si cu atat mai putin Domnu Dracu care are constiinta murdarita de sangele nevinovat a zeci de milioane de victime ale bisericii sale diabolice!
Sau la cei ca tine "pomul nu se cunoaste dupa roade" si nici biserica dupa faptele ei?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Isus nu este egal cu Dumnezeu ci este fiul sau, prima sa creatie facuta, deci inferior lui Dumnezeu
(Matei 16:16) Răspunzând, Simon Petru a zis: „Tu eşti Cristosul, Fiul Dumnezeului celui viu!"

Isus acum sta la dreapta lui Dumnezeu si il sustine in tot ce face:
Ştefan, fiind plin de Duh Sfânt, şi-a aţintit ochii spre cer, a văzut slava lui Dumnezeu şi pe Isus stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu şi a zis: «Iată, văd cerurile deschise şi pe Fiul Omului stând în picioare la dreapta lui Dumnezeu»." Faptele 7:55, 56,
De fapt chiar Isus a recunoscut ca tatal este MAI MARE CA EL:
IOAN14:28"Aţi auzit că v-am zis: Plec şi mă voi întoarce la voi. Dacă m-aţi iubi, v-aţi bucura că mă duc la Tatăl, pentru că Tatăl este mai mare decât mine
"

| ADN30 a răspuns:

Fiul unic-născut al lui Dumnezeu, singurul Fiu adus în existenţă direct de Iehova. Acest Fiu este primul născut din toată creaţia. Prin el au fost create toate celelalte lucruri din cer şi de pe pământ. El este a doua persoană ca importanţă din univers. Pe acest Fiu Iehova l-a trimis pe pământ ca să-şi dea viaţa ca răscumpărare pentru omenire, deschizând astfel calea vieţii eterne pentru descendenţii lui Adam care aveau să manifeste credinţă. Acest Fiu, care a fost restabilit la glorie cerească, guvernează în prezent ca Rege, având autoritatea să-i distrugă pe toţi cei răi şi să îndeplinească scopul iniţial al Tatălui său cu privire la pământ.

| TurcuVlad a răspuns:

Iisus este un profet.