| SaveTheNature a întrebat:

Cine este ORTODOX? Am si eu o intrebare. Dar va rog sa fiti sinceri, si sa nu jigniti, caci astfel vom naste din nou certuri pe aceasta sectiune, si motive ateilor sa arate cu degetul spre cei ce cred in Dumnezeu.
Intrebarea mea este:
Spuneti parerea voastra sincera despre ortodoxie, si incercati sa faceti o comparatie sincera intre preotii catolici si cei ortodocsi.
Stiu ca preotii ortodocsi se casatorresc, au familie, si implicit au si nevoie de bani si casa, si toate cele pentru a intretine familia.
Ce parere aveti despre catolicism?
Nu vedeti preotii catolici mai, milostivi, mai pasnici, mai saraci, mai tacuti, mai cuminti? Sincer.(stiu ca sunt si exceptii, dar vorbim aici la general)
Facand comparatie intre 100 de preoti catolici si 100 de preoti ortodocsi, care din ei vi se par mai daruiti lui Dumnezeu?
La catolici preotii nu se casatoresc, tocmai pentru a calca pe urmele lui Isus.
Va rog sa raspundeti Sincer, comportamentul membrilor catolici, nu este mai pasnic.Nu credeti? va rog sa fiti realisti.
(va rog ca la aceasta intrebare sa nu implicati si alte religii, pentru ca este o comparatie strict pe diferenta intre cele 2 mari parti ale crestinismului)
Multumesc pentru intelegere.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Sincer aici ai dreptate, ortodocșii sunt mult, dar mult mai nesimțiți față de catolici. Am văzut multe biserici/catedrale/moschee în viața mea dar când intru într-o biserică ortodoxă nu există o singură dată să intru acolo și să fiu bine venit, dacă nu se ia popa de mine se iau cresincioșii, asta a fost unul din multele motive din care am devenit atee. Îmi amintesc ultima dată când am intrat într-o biserică ortodoxă, aveam un tricou cu Metallica, popa mai că nu m-a dat afară în șuturi, oricum mi-a tras o privire de parcă se uita la Satana în persoană, să nu uităm cum a sărit tot fanclubul lui pe mine. În schimb când am fost ultima dată într-o biserică catolică am fost mai mult ca bine venită, era un botez, am primit și niște suveniruri, s-au purtat toți foarte frumos cu noi chiar dacă aveam un tricou cu fix 30 de scheleți ( i-am numărat) nu s-a luat nimeni de mine și în nici un caz nu mi-au zis să ies de acolo. Ăsta e unul din multele motive pentru care respect catolicii și îi consider mult superiori ortodocșilor și nu vorbesc numai de preoți ci și de oameni, dacă vrodată o să mă întorc la credință ori o să fiu deistă ori catolică.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu stiu cit de ortodox sunt eu, probabil ca sunt odata ce ortodoxie inseamna dreapta invatatura, si eu mereu pe aceasta am cautat-o in viata, insa cred ca ma pot pronunta cu privire la unele lucruri, mai ales pentru ca sotia mea este absolventa a Facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti. Si totusi, am sa aduc in discutie doar doua citate, unul care imi place enorm de mult, din Biblie, cind e vorba de disensiunile dintre oameni, de diferentele ce apar datorata unor denominatii, si un proverb romanesc. "Dumnezeu ii cunoaste pe cei ce sunt ai Sai", si "Nu exista padure fara uscaturi". Si cu asta cred ca am spus totul. Nu cred ca trebuie sa privim la diferentele ce exista intre culte, ci la ceea ce avem in comun, caci acele lucruri sunt nespus mai multe decit diferentele. Intre catolici si ortodocsi sunt doar 5 diferente notabile, si de aceea s-a ajuns la Marea Schisma a bisericii din 1054! Dar Isus ne-a spus sa ne iubim acceptindu-ne, nu sa cautam ceea ce ne difera, dezbinindu-ne.
Punind aceasta intrebare, se vede ca nu ai realizat inca esenta crestinismului, care e dragostea, acceptarea celui ce vede altfel decit tine.

| Arthur a răspuns:

Întrebarea este puţin naivă din mai multe puncte de vedere. În primul rând îţi amintesc că Ortodoxia este prezentă masiv în următoarele state : Rusia, Serbia, Bulgaria, România ( normal ),
Grecia, Ucraina plus multe alte state cu procent mai mare sau mai mic.
Cum am putea cataloga un preot Ortodox din Grecia, Finlanda sau de prin Africa faţă de un preot Catolic din Filipine, Ruanda sau Burundi?
La prima vedere preoţii catolici sunt mult mai reţinuţi în privinţa taxelor legate de serviciile acordate de biserică, dar au la rândul lor alte păcate legate de jurământul de castitate...
Vei observa pe de altă parte o disciplină mai mare în Bisericile Catolice, dar aşa este marea majoritate a enoriaşilor acesteia ( fiind de origine germanică, fapt care impune prin tradiţie acest lucru şi celorlalte comunităţi Catolice, de altă etnie )

| NinelHell a răspuns:

Cine suntem ca sa putem judeca preotii celor doua religii?
Doar idiotii isi pot da cu parerea in acest caz.

Răspuns utilizator avertizat
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu as vrea sa comentez pe acest subiect prea mult.iti zic doar atat, indiferent de religie, daca esti credincios, nu trebuie sa judecam pe altii, nu avem acest drept, fiecare crede in ce vrea, se roaga cum si cand doreste, cat despre pacatele celorlanti, vor da socoteala ca si noi celui de sus.
La multi ani si multa sanatate si fericire, nu lasa nimic sa iti umbreasca clipele de fericire alaturi de cei dragi.happy

| Irinushh a răspuns:

Hai sa iti spun ceva! nu are nici un rost sa faci deosebiri intre religii deoarece crede.ma pe cuvant ca nu e religie perfecta! oricum toti vom fi judecati in religia noastra...

| 000Diddy000 a răspuns:

Pai... e greu de decis, cum preotii ortodocsi se casatoresc pentru a urma porunca lui Dumnezeu,, Cresteti si va inmultiti" si normal ca au nevoie de bani, de casa pentru a avea grija de cei de langa ei si a nu-i pierde, dar si preotii catolici se dedica trup si suflet lui Dumnezeu, fara a fi ai altor femei ei sunt numai ai li Dumnezeu acum decizia e la latitudinea fiecaruia, fiecare isi alege religia, e decizia fiecaruia nu poti sa ii impui cuiva sa treaca intr-o anumita religie pentru ca... si sa-i prezinti argumente oricum, La multi ani!

| C8PILUcool a răspuns:

Deci eu cred ca cei catolici sunt mai coreccti decat cei ortodosi

| Mafia4ever a răspuns:

Ai si tu dreptate, dar asa cum suntem, trebuie sa ne aparam religia. sa fim serios toti preotii, vor bani, cu casatoria, da, ai dreptate. Nu stiu ce religie esti, dar cam toti se aseamana, lumea este cruda. Ti-am raspuns sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea este puţin naivă din mai multe puncte de vedere. În primul rând îţi amintesc că Ortodoxia este prezentă masiv în următoarele state : Rusia, Serbia, Bulgaria, România ( normal ),
Grecia, Ucraina plus multe alte state cu procent mai mare sau mai mic.
Cum am putea cataloga un preot Ortodox din Grecia, Finlanda sau de prin Africa faţă de un preot Catolic din Filipine, Ruanda sau Burundi?
La prima vedere preoţii catolici sunt mult mai reţinuţi în privinţa taxelor legate de serviciile acordate de biserică, dar au la rândul lor alte păcate legate de jurământul de castitate...

| Andrutik_3706 a răspuns:

Sunt ortodoxa si chiar am vorbit cu profesorul meu de religie de la clasa despre acesta diferenta dintre preotii catolici si cei ortodoxi, si a spus asa: ca nu face discriminare spre religia catolica sau ca numai ea ar avea defecte si religia noastra (ortodoxa) are defecte! Un preot ortodox ar raspunde la intrebarea " De ce preotii ortodoxi se casatoresc si cei catolici nu?" Pai Dumnezeu a lasat pe pamant dragostea de aproape si familia! Iar cel catolic cum ai spus si tu: Pentru a calca pe urmele lui Isus! Sincer ambele mi se par niste motive bune ( nu comentez). Ce imi place la catolici : personal imi place foarte mult interiorul bisericilor catolice! (dar nu am inteles un lucru uni spun ca sunt statui ca Satana : e adevarat?) Ce imi place la ortodoxi: mi se pare ca cununia religioasa a ortodoxilor este mult mai bine "conceputa" adica mi se pare corect ca este facuta de un preot si numai de un preot! In rest, fiecare are avantajele si dezavantajele ei, si ca sa fiu sincera pana la capat nu am inteles niciodata de ce aceste doua religii, desi cred amandoua in Dumnezeu, sunt "despartite"!?