| anonim_4396 a întrebat:

Cine i-a tinut locul Lui Iisus in ceruri atunci cand El era pe Pamant?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul! Ca Dumnezeu, El este ubicuu, adica in acelasi timp peste tot, si in Cer si pe pamant. Hristos spune despre El: "Şi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer." - Ioan 3:13
Atributul ubicuitatii, acea calitate de a fi in acelasi timp peste tot, il are numai Dumnezeu, si versetul de mai sus este un argument biblic in plus pentru Dumnezeirea lui Hristos.
Si Biserica Dumnezeului celui viu, "stalpul si temelia adevarului" (1 Timotei 3, 15), ne invata despre aceasta calitate dumnezeiasca a lui Hristos: "In mormant cu trupul, in iad cu sufletul, in rai cu talharul, si pe scaun ai fost, Hristoase, cu Tatal si cu Duhul, pe toate umplandu-le, Cel ce esti necuprins".

2 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Daca 1000 de ani pentru el inseamna o zi, a stat cam 3 secunde pe Pamant.Nu i-a simtit nimeni lipsa.

| alex598 a răspuns:

Nimeni