| NeaGang a întrebat:

Cine il apara pe Dumnezeu in Romania?
Imi si imaginez cum o sa vina un crestin de o ignoranta si o nesimtire fara margini, sa imi raspunda la o intrebare pe care nu a inteles-o cu un raspuns previzibil si patetic, asa ca am sa dezvolt foarte putini ideea, dar nu foarte mult ca daca o dezvolt mai mult imi este frica sa nu va epuizati psihic saracutii de voi(ma refer si la atei, in special cei de aici si la crestini. Toti sunteti pe principiu crede si nu cerceta, sunteti o rusine pentru rasa umana, nu ca eu as fi altfel).

Vers. 7.8: "Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei, dar n-au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer. "
Acum orice om care nu este retardat isi poate da seama ca acest razboi nu a fost de natura fizica, adica milioane de ingeri luptandu-se cu sabii, sulite ca niste oameni barbari. Acest razboi a fost unul ideologic, bazat pe argumente, iar in cazul de fata argumentele ingerilor care erau de partea lui Dumnezeu au fost mai puternice, ca daca ar fi fost invers, toata creatia ar fi fost pervertita.

Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu…Ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Prea Inalt. Dar ai fost aruncat in locuinta mortilor, in adancimile mormantului." ( Isaia 14, 12-15 )

"Ajunsesei la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune si desavarsit in frumusete… Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile intinse; te pusesem pe muntele sfant al lui Dumnezeu si umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare; ai fost fara prihana in caile tale din ziua in care ai fost facut pana in ziua cand s-a gasit nelegiurea in tine." ( Ezechiel 28, 12-15 )

La ceea ce m-am referit cand am spus "apararea lui Dumnezeu" sunt argumentele rationale din care sa denote existenta unui Dumnezeu si nu la apararea lui Dumnezeu in sensul ca cineva i-ar putea face rau si cineva trebui sa il apere. Mai simplu de atat nu va pot explica.
Am vazut ca in Anglia, America si in alte tari mai dezvoltate astfel de oameni exista si au argumente foarte bune impotriva miscarii "The New Atheism" care lupta cu ideea unei divinitati cu argumente, care le vad si pe aici, dar le vad doar pe cele mai slabe pentru ca crestinii de aici nu au fost in stare sa raspunda nici la cele mai simple intrebri adresate de niste atei cu o inteligenta indoielnica.
Astept un raspuns la intrebare, acum ca v-am explicat clar la ce ma refer prin apararea lui Dumnezeu.Crestinilor sa le fie rusine pentru incompetenta si nestiinta lor de a raspunde la niste intrebari puerile puse de niste atei excitati, clar adolescenti care nu pot sa evolueze in gandire datorita prostiei crestine din Romania, care in loc sa munceasca in gandirea lor, asteapta ca Dumnezeu sa faca totul pentru ei.
Nu toti ateii sunt inteligenti( eu sunt dovada clara), nu toti crestinii sunt prosti, desi o mare majoritate din ei cred ca ma intrec si pe mine(dovezi gasti in oameni din tari straine)

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nestiinta si ignoranta vor avea parte mereu de un teren fertil in scumpa noastra tara. Cat despre logica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nea gangule? cauti o cearta de vorbe,poate nu cearta,dar la fel de inutila ca celelalte intamplate pana acum.o mie de vorbe nu fac doua parale cata vreme se pierd ca fumul.dar e bine macar,ai zis in tari straine si nu; in tarile cilivizate,cum tot aud pe la tembeliziuni, rostite de oameni care, lauda tara asta frumoasa, dar care; pacat ca e locuita.

| NeaGang explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza nici o cearta, doar am vrut sa va fac o critica constructiva, si anume apucati-va sa cititi, ca sa stiti sa raspundeti la niste intrebari elementare despre Dumnezeu, ca lumea trage spre ateism, iar vina este a teistilor fie ei crestini, musulmani, iudei etc., ca nu stiu sa raspunda la niste intrebari simple, elementare.Eu sunt ateu, dar nu as vrea sa traiesc intr-o lume in care toti sunt ca mine, deoarece stiu de ce sunt eu in stare, plus ca totul ar devenii mai plictisitor, daca toti avem aceeasi opinie s-au dus dracu si dezbateriile, dar acum avem opinii diferite, numai ca problema este ca voi crestinii nu stiti sa vi le sustineti rational, il lasati pe Dumnezeu sa faca totul, iar voi stati ca lenesii si asteptati sa vina Dumnezeu sa ne pedepseasca pe noi cei necredinciosi.Pai cu o astfel de gandire in 10 ani cu totii devenim atei, dar din fericire mai sunt si crestini inteligenti, care stiu sa raspunda la intrebari serios, fara ironii si batjocuri la adresa ateilor, daca nu stiu sa raspunda la o intrebare. Urmareste-l pe John Lennox intr-o dezbatere si iti vei da seama cum ar trebui abordati ateii, ca altfel va faceti de ras si vina va apartine in totalitate, mai ales ca acum crestin este sinonim cu ipocrit, prost, inapt, retardat si altele.Asta este opiniea ateilor pe baza a ceea ce au vazut in realitate si le dau dreptate, nu sunteti in stare sa ganditi oameni buni, deci va rog apucati-va de studiat.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru NeaGang):

De fapt, "inaptul" esti tu, pentru ca nu ai cautat indeajuns. In orice caz, odata cu cresterea volumului de informatii, creste si orgoliull oamenilor, deci ca atare nerecunoasterea existentei unui Creator, punerea propiului ego pe planul principal. Eu cunosc foarte multe persoane culte, inteligente, care sunt si credincioase. Doar ca diferenta dintre ele si atei este ca acestea nu latra pentru a se face auzite, iar aria auditorilor nu este foarte extinsa.
Pentru a fi persuasivi, majoritatea ateilor se axeaza pe intelect. Un crestin se bazeaza de fapt pe stabilitatea sufleteasca, dar cu cat este mai vaga, cu atat omul tinde spre exterior, este acaparata mai usor de conceptele formale, dar slabe in esenta vietii launtrice, adevarata cale pentru a fi cu adevarat un om fericit.
Sunt intr-adevar si crestini care vor sa inteleaga si la nivelul rationamentului (cei despre care am vorbit mai sus). Argumente se pot gasi in orice domeniu. Un poate fi convins de acestea NUMAI in functie de starea sa spirituala.