| an12to34ne56la a întrebat:

Cine il insoteste pe iisus mereu? religie

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El si Tatal una sunt!

| GRs a răspuns (pentru EmaS):

Deci Dumnezeu si-a lasat propria mama insarcinata cu El insusi, se ruga la El insusi, iar cand a murit pe cruce si-a spus Lui insusi sa-i ierte pe oameni?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

S-a referit la apostoli emas

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EmaS):

Nu este adevărat. Tatăl este tatăl, iar Isus este fiul. Dumneavoastră si mama dvs sinte ti 2 persoane nu una.

| EmaS a răspuns:

Ea a fost cea mai neprihanita inaintea lui Dumnezeu si de aceea Dumnezeu a ales un trup curat prin care sa se nasca Mantuitorul in aceasta lume.Este mama Domnului Isus.Si Fecioara Maria nu a intretinut relatii sexuale ci ea a ramas insarcinata in chip miraculos de la Duhul Sfant.

| Herman_Haym_1952 a răspuns (pentru EmaS):

De ce vrezi ca a fost cea mai neprihanita?
Nu crezi ca toate fetele care erau sa zic de virsta ei erau la fel?
Stii ca Biserica sustine ca Maria a fost dusa la templu de mica, si crescuta acolo, vezi doamne ca la manastire.Biserica nu stie ca la templu nu cresteau nici baieti nici fete.
Nalucirir si legende.

| EmaS a răspuns (pentru Herman_Haym_1952):

Pentru ca ea a fost cea mai credinciosa.Tu te indoiesti ca Dumnezeu cunoaste inimile fiecaruia? Isaia 7:14,, „Iată, fecioara va fi însărcinată, va naşte un Fiu, şi-I vor pune numele Emanuel" care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeu este cu noi."
Ea se supune si accepta voia lui Dumnezeu, chiar daca risca sa fie parasita de logodnicul ei.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Isaia 7; 14 nu vorbeste pentru Maria.Acolo este o proorocie care trebuia sa se impineasca repede.Adica in maxim 13 ani.
Femeia care a nascut era de fata cind Isaia a rostit proorocia si el ii spune si numele copilului.
Cind se naste Isus dupa 6oo de ani vine ingerul si i spune numele copilului, alt nume bineinteles.Nu ca Dumnezeu ar fi uitat ce a spus inainte, ci era vorba de o alta intimplare sau alt eveniment.
Biserica insa a speculat ideea si au cautat cu luminarea ca sa gaseasca anumite asemanari ca sa l poata indumnezei pe Isus.Cine are urechi de auzit; SA VADA!

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

După ce S-a născut Isus în Betleemul din Iudeea, în zilele împăratului Irod, iată că au venit nişte magi din răsărit la Ierusalim
2 şi au întrebat: „Unde este Împăratul de curând născut al iudeilor? Fiindcă I-am văzut steaua în răsărit şi am venit să ne închinăm Lui."
Luc 2.11; Num 24.17; Isa 60.3;
3 Când a auzit împăratul Irod acest lucru, s-a tulburat mult; şi tot Ierusalimul s-a tulburat împreună cu el.
4 A adunat pe toţi preoţii cei mai de seamă şi pe cărturarii norodului şi a căutat să afle de la ei unde trebuia să Se nască Hristosul.
2Cron 36.14; 2Cron 34.13; Mal 2.7;
5 „În Betleemul din Iudeea", i-au răspuns ei, „căci iată ce a fost scris prin prorocul:
6 „Şi tu, Betleeme, ţara lui Iuda, nu eşti nicidecum cea mai neînsemnată dintre căpeteniile lui Iuda; căci din tine va ieşi o Căpetenie, care va fi Păstorul poporului Meu Israel."
dupa cum observi existau profetii care vorbeau despre venirea Domnului Isus pe pamant.Chiar magii au fost calauziti si L-au gasit pe Isus.Irod si-a adunat carturarii si fariseii si i-a intrebat unde si cand trebuia sa se nasca Domnul Isus.Chiar daca tu nu vrei sa recunosti exista profetii mesianice care se implinesc in persoana Domnului Isus!''O, nepriceputi si prea zabavnici cu inima ca sa credeti cate au spus prorocii! Nu trebuie oare Mesia sa patimeasca pentru a intra in slava Sa?'' ( Luca 24, 13-32)
Chiar si prorocul Isaia spunea despre El :'' Desigur, El a purtat suferintele si durerile noastre si le-a luat asupra Lui; si noi am crezut ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu si smerit. Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa care ne da pacea a cazut peste El, si ranile Lui ne-au tamaduit; dar Domnul a facut sa cada asupra Lui nelegiuirea noastra a tuturor.El a fost asuprit si chinuit, dar nu Si-a deschis gura; ca un miel care-l duci la taiere si ca o oaie muta inaintea celor ce o tund, nu Si-a deschis gura'' ( Isaia 40, 28-31; 53, 4-7)

In plus, la asta se referea si profetia mesianica: '' femeia iti va zdrobi capul, iar sarpele calcaiul''.
Prin zdrobirea capului intelegem ca, prin nasterea Domnului de catre Feioara Maria, prin Sangele nepretuit al lui Iisus Hristos, imparatia lui Satan a cazut, iar ''intepatura'' sugereaza faptul ca Satan L-a tinut mort 3 zile pe Iisus, iar in cea de-a treia zi, Dumnezeu L-a inviat din morti.
Datorita Lui portile Raiului au fost (re)deschise, pentru ca inainte de moartea Sa, oricine bun/ rau mergea in iad, osandit in intuneric. Dar Dumnezeu ne-a luat povara pacatelor

In Matei 26, 33-44 si Luca 22, 39-46, scrie ca:'' O, tata! De Te-ai indura sa indepartezi de la Mine paharul acesta de la Mine, dar faca-se voia Ta si nu a Mea.
In final, Iisus a acceptat hotararea Dumnezeului zicand :'' daca nu e cu putinta sa departezi paharul acesta fara sa-l beau, faca-se atunci voia Ta''
Aici, Iisus se referea la paharul suferintei, pe care trebuia sa-l bea pentru pacatele noastre. E mai presus de orice inchipuire tot adancul amaraciunii si suferintei prin care trebuie El sa treaca. Dar Fiul lui Dumnezeu l-a infruntat cu liniste si supunere, stiind bine ca Se sacrifica pentru salvarea fiecaruia dintre noi. De n-ar fi sorbit paharul suferintelor Sale, pacatele noastre ar fi ramas neispasite.

''Cristos a murit pentru pacatele noastre, dupa SCRIPTURI'' ( 1Corinteni 15, 3)
''Nu va inselati, Dumnezeu nu se lasa batjocorit : ce seamana omul aceea va si secerea'' ( Galateni 6, 7)
Exista '' un Domn, o credinta, un botez''( Efeseni 4, 5)

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Scriitorii Noului Testament fac apel la proorociile implinite in Isus.
Fapte 3:18,, Dar Dumnezeu a împlinit astfel ce vestise mai înainte prin gura tuturor prorocilor Lui: că, adică, Hristosul Său va pătimi.,,
Fapte 10:43,, Toţi prorocii mărturisesc despre El că oricine crede în El capătă, prin Numele Lui, iertarea păcatelor."
Fapte 13:29,, Şi, după ce au împlinit tot ce este scris despre El, L-au dat jos de pe lemn şi L-au pus într-un mormânt.
Fapte 17:2, 3,, Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi,
3 dovedind şi lămurind că Hristosul trebuia să pătimească şi să învie din morţi. „Şi acest Isus pe care vi-L vestesc eu", zicea el, „este Hristosul."
1Cor.15:3,4,, V-am învăţat înainte de toate, aşa cum am primit şi eu: că Hristos a murit pentru păcatele noastre, după Scripturi;
4 că a fost îngropat, şi a înviat a treia zi, după Scripturi;

Romani 1:2,, pe care o făgăduise mai înainte prin prorocii Săi în Sfintele Scripturi.,,
1Petru2:5,6,, Şi voi, ca nişte pietre vii, sunteţi zidiţi ca să fiţi o casă duhovnicească, o preoţie sfântă şi să aduceţi jertfe duhovniceşti, plăcute lui Dumnezeu, prin Isus Hristos.
Efes 2.21-22; Evr 3.6; Isa 61.6; Isa 66.21; 1Pet 2.9; Osea 14.2; Mal 1.11; Rom 12.11; Evr 13.15-16; Filip 4.18; 1Pet 4.11;
6 Căci este scris în Scriptură: „Iată că pun în Sion o Piatră din capul unghiului, aleasă, scumpă; şi cine se încrede în El nu va fi dat de ruşine."

Matei 2:4-6,, A adunat pe toţi preoţii cei mai de seamă şi pe cărturarii norodului şi a căutat să afle de la ei unde trebuia să Se nască Hristosul.
2Cron 36.14; 2Cron 34.13; Mal 2.7;
5 „În Betleemul din Iudeea", i-au răspuns ei, „căci iată ce a fost scris prin prorocul:
6 „Şi tu, Betleeme, ţara lui Iuda, nu eşti nicidecum cea mai neînsemnată dintre căpeteniile lui Iuda; căci din tine va ieşi o Căpetenie, care va fi Păstorul poporului Meu Israel."

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Intr-o oala mare cu mincare trebuie doar foarte putina otrava ca toata mincarea sa fie otravita.Tot asa e si cu N Testament.
Intr un text adevarat doar doua cuvinte trebuie rasturnate peste cap ca textul sa devina o minciuna.
Iata cit de usor va inseala cel ce este numit Tatal neadevarului.
Dar vreau sa bagi bine de seamala ce ti spun.Ai gasit tu in V Testament vre un text ca Masiah sau imparatul lui Israel se va naste in Betleiem Sau(Betlachem?)Uiye cum va duce cu zaharelul.
In Mica este scris ceva asemanator dar nu asa si nu despre el.
Sa nu comentam insa despre cine ca aici avem diferente de vederi.Sa vedem ce zice Mica si ce zice Matei.
Mica; Si tu Betleeme Efrata etc etc.
Matei; Si tu betleeme etc etc.
Care e diferenta intre Mica si Matei/
Ai observat?
Mica zice ca in Betleem adica in Efrata care tine de betleem se va naste o capetenie care va fi asa si asa.Pe cind Matei ice ca preotii ar fi spus; In Betleem se va naste imparatul ca iata ce zice proorocul.Si tu betleeme etc. Iata ca a disparut Efrata din text.De ce?
Tactica lui Satan. Teoria magilor nu exista pe vremea apostolilor.Acastaa fost inventata abia prin anii trei sute si ceva.Iar pe vremea aceea era deja construita Bisrica nasterii din Betleem de catre mama lui Constantin cel mare.la Betleem.Sii nu o mai puteau schimba ca sa faca una la Efrata.Asa ca au zis In Betleem ca asa au zus proorocii.Dar proorocul nu a zis asa, numai ca voi nu bagati de seama.
Aceeasi problema cu omororea pruncilor.Dar asta va fi un alt mesaj.
Aceste mesaje se numesc Deconspirarea lui Satan.Dar e greu ca voi crestinii colaborati alaturi de Satan in loc sa cautati adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Inainte de a ma intoarce la Dumnezeu faceam lucrarile celui rau.Dar acum fac voia lui Dumnezeu.,, Dacă învaţă cineva pe oameni învăţătură deosebită, şi nu se ţine de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos şi de învăţătura care duce la evlavie,,
,, De altfel, toţi cei ce voiesc să trăiască cu evlavie în Hristos Isus vor fi prigoniţi.,,
,, Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toţi oamenii, a fost arătat
Rom 5.15; Tit 3.4-5; 1Pet 5.12; Luc 3.6; Ioan 1.9; 1Tim 2.4;
12 şi ne învaţă s-o rupem cu păgânătatea şi cu poftele lumeşti şi să trăim în veacul de acum cu cumpătare, dreptate şi evlavie,
13 aşteptând fericita noastră nădejde şi arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor Isus Hristos.,,

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Toate aceste asa zis argumente in favoarea dumnezeurii lui Isus sint false. Sint incercari sfortate de indumnezeure, care au fost facute rimp indelungat de catre anumiti preoti si incluse in special in Ev lui Matei.
Am ramas mirat cind am vazut ca pentru ca o minciuna sa stea in picioare ii trebuie 300 de propte false.
Din care cea mai mare este Nasterea din Feciora.
Orice om cu mintea normala, daca citeste textul de la Isaia i si da seama ca nu este vorba despre nasterea lui Isus.Dar crestinii citesc numai MATEI CAP 1 CARE FACE REFERIRE LA iSAIA SI CU ASTA SAU INDOCTRIAT.Cit de jos trebuia sa fie steaua magilor ca sa se opreasac deasupra unei casute sau grajd? In secolul 4 cind a fost scrisa povestea asat inca se mai putea crede asa ceva, dar azi?
Si acel cineva nu trebuia sa se nasca in Betleem ci in Efrata.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Sint aici citeva inadvertente.
1)Te invata s o rupi cu paginatatea si crestinismul propaga teoria craciunului cu viteza fulgerului.Sarbatoarea craciunului nu e paginatate?
2)Poftele lumesti sin de mai multe feluri dar si pofta mincarii purcelusului face parte din ele.
3)arătarea slavei marelui nostru Dumnezeu şi Mântuitor Isus Hristos.,,
daca Hristos este marele dumnezeu si mintuitor, atunci Dumnezeu ce rol o mai fi avind?

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Dupa roade vor fi cunoscuti cei ce sunt nascuti din Dumnezeu.Vezi Galteni 5.
Nu imi spune ca tu nu ai nici un fel de pofte, ca nu te cred.Cat despre consumul de carne de porc este scris ca nu ceea ce intra in gura spurca pe om, ci ce iese din ea, pentru ca iese din inima.
,, Singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,

| RAY a răspuns:

Petru,asta trebia sa stii ca crestina, la greu nimeni nu la urmat

| milan9 a răspuns:

Mergând pe linia logicii și a tendinței de valorificare a limbajului artistic, în care biblia EXCELEAZĂ de multe ori, expresia "astăzi te-am născut" se referă la "un prezent continuu", la veșnicie!

Termenul "astăzi" nu prezintă un interval sau o dată precisă, cu atât mai mult cu cât "o zi înaintea lui Dumnezeu este ca o mie de ani, iar o mie de ani, ca o zi"!

Nimeni nu are pretenția(!) să creadă că Fiul lui Dumnezeu a fost născut în ziua în care s-a exprimat proorocul David! Nu atât timp cât El Însuși a confirmat faptul că există dinainte de Avraam, sau, că prin El au fost făcute toate (întreaga creație):

Ioan 1, 1 La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

sau

Coloseni1, 16: "Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El."

| dracu14 a răspuns:

Cercu ala de aur de pe cap

| reihiuke a răspuns:

Umbra sa happy

| ManStrong a răspuns:

Cine se gaseste in fiecare zi acolo unde socoteste ca r fi fost el in timpul acela.
Cine traieste cum a trait el in timpul acela si cine face ce a facut el in timpul acela.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Crezi ca Isus este Fiul lui Dumnezeu? Isus este Trimisul lui Dumnezeu.In Vechiul Testament exista peste 300 de profetii care s-au implinit intocmai `prin nasterea Domnului Isus.Mesia (care, tradus, inseamna Hristos)" (Ioan 1:41). in limbile ebraica si greaca, cuvintele redate de regula prin „Mesia", respectiv „Hristos", inseamna „Cel Uns". Isus a fost „Unsul", sau Alesul lui Dumnezeu — promisul Conducator (Isaia 55:4). Scripturile contineau profetii despre el, iar la acea vreme, evreii erau in asteptarea lui. —Luca 3:15.

De unde stim ca Isus a fost intr-adevar Alesul lui Dumnezeu? Sa analizam ce s-a întamplat in anul 29 e.n., cand Isus era in varstă de 30 de ani. El a mers la Ioan Botezatorul pentru a fi botezat in apele Iordanului. Biblia spune: „Dupa ce a fost botezat, Isus imediat a iesit din apa; si iata, cerurile s-au deschis, si el a vazut coborand ca un porumbel Duhul lui Dumnezeu care venea peste el. Iata! A fost, de asemenea, o voce din ceruri, care zicea: «Acesta este Fiul meu, cel iubit, pe care l-am aprobat»" (Matei 3:16, 17). Dupa ce a auzit aceste cuvinte de aprobare, putea Ioan sa mai aiba vreo indoiala ca Isus era Alesul lui Dumnezeu? Turnand Duhul Sau sfant asupra lui Isus, Iehova Dumnezeu l-a uns, sau l-a numit, Rege al viitorului Sau Regat. Astfel, Isus a devenit Isus Hristos, sau Isus Unsul.

| Ionut_RS_1991 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu l.a trmis in lume prin intruparea din Fecioara Maria...
Dumenezeu Tatal, Dumnezeul Fiul si Dumnezeu Duhul sfant formeaza Treimea(trinitatea)

Cele trei persoane dumnezeesti nu se inteleg ca persoanele omenesti, ci in felul in care ne arata Mantuitorul in Evanghelia dupa Ioan, cand zice: "Eu si Tatal una suntem" (Ioan X, 30). Legatura Tatalui cu Fiul si a Fiului cu Mangaietorul (Sf. Duh) uneste pe cei trei unul cu altul. Acesti trei sunt una, nu unul dupa cuvantul: "Eu si Tatal una suntem" una dupa unitatea fiintei, nu dupa unitatea numarului. Cele trei ipostase, zice SF. GRIGORIE TEOLOGUL, sunt o singura Dumnezeire si "O singura Fire in trei proprietati, intelegatoare, desavarsite, existand prin ele insele; deosebite in numar, dar nu deosebite in Dumnezeire". Acelasi Sfant Parinte explica felul unirii ipostaselor astfel : "Se deosebesc fara sa se imparta, ca sa zic asa, si se unesc deosebit. Unul in trei este Dumnezeirea si trei fac una". Nu sunt, deci, trei Dumnezei.

| Herman_Haym_1952 a răspuns (pentru EmaS):

Ai doua variante din care una sigur nu e adaevarata.
1)Ioan botezatorul adeversete ca el a vazut duhulpogirindu se peste isus inainte de botez ca semn de recunoastere.Vezi Ev lui Ioan cap 1. Dupa ce la botezat nu sa mai pogorit nici un alt duh peste el.
Varianta care pare verosimila.
2)Varianta de la Matei si Marcu unde cineva care nu era de fata scrie ca dupa ce Isus a iesit din apa s pogorit duhul peste el si sa maia uzit si un glas.
Dar glasul acela a fost auzit si de David cu o mie de ani inainte.
Si avind in vedere ca Isus ar fi fost fiul lui Dumnezeu din vesnicie, nu pare deloc verosimil ca sa fi spusglasul; Astazi te am naascut.
Deci nu pare verosimil.Cei ce au inserat acest lucru ca si cum s-ar fi intimplat atunci au facut mai mult rau adevarului decit bine.

| EmaS a răspuns (pentru Herman_Haym_1952):

Dragul meu faci o mare greseala.Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu iar David este om dupa inima Lui. Da-mi te rog textul la care te referi. Dumnezeu insusi Il adevereste pe Isus ca pe Fiul Sau la botez (Mt.3:17),ingerul Ii vesteste nasterea ca Fiul Celui Preainalt.Domnul Isus se declara pe Sine la interogatoriul lui Pilat si inaintea lui Caiafa Fiul lui Dumnezeu si la fel adeveresc feluriti barbati si femei din Biblie.Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu, aceasta a fost odinioara pentru farisei si marii preoti o pricina de poticnire, si pana astazi le este evreilor si musulmanilor ca un spin in ochi.Dar El nu poate fi Salvatorul si Mantuitorul, daca nu a fost decat un frate, un om bun sau un reformator social, ci ne e Mantuitor numai prin aceea ca este cu adevarat Fiul Dumnezeului celui viu.

| ManStrong a răspuns (pentru Ionut_RS_1991):

Se intimpla ca femeia si barbatul sa fie una.Dsi nu sint unul.
Si se mai intimpla ca cineva s o iubeasca pe dinsa si sa l urasca pe dinsul.Deci desi ei sint una totusu nu suint unul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Ei sunt una atunci cand Dumnezeu este prioritatea lor.De aceea este bine ca amandoi sa aiba aceleasi prioritati, valori, convingeri religioase.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Da dar vezi tu ca si aici prioritatea lui Dumnezeu si cu prioritatea lui Cristos nu prea sint una.
Teoria ca teoria ca teorie dar...

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Am raspuns de multe ori la aceasta intrebare.
Si nimeni nu ia seama, ca nu vrea sa se confrunte cu adevarul.
Cititi Ev lui Ioan cap 1 si vedeti ca Ioan marturiseste si spune ca; Eu am vazut duhul pogorindu se peste omul acesta.
Aceasta o spune Ioan inainte de botezul lui Isus.
Deci, Ioan a vazut duhul ca sa poata sa l recunoasca pe Isus cind va veni la botez.
Dupa ce la botezat nu sa mai intimplat nimic deosebit.
Doar nu s ar fi arata duhul de dpua ori.
In Ev lui Matei si Marcu este reluata ideea dar dupa ce a trecut din gura in gura, de martori neoculari si acestia deja nu mai stiau cind sa arata duhul.
Sigur ca pentru ei cel mai nimerit moment ar fi fost dupa botez ca o confirmare a proorociei lui David.
Dar Ioan cel ce -l boteazanu aude alt glas si nu vede alt duh dupa botez.
Pe cine credem deci, pe Ioan care la botezat si marturiseste ca avazut duhul inainte de botez sau pe Matei si Marcu care nu au fost de fata?
Ma mir.Ca eu merg de citeva ori pe an la Iordal la locul unde se zice ca a fost botezat Isus si vad acolo in peste 70 de limbi scris textul de la Matei sau de la Marcu, referitor la botezul lui Isus, dar nici macar unul nu l citeaza pe Ioan.

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu declara in citeva rinduri ca El.El personal este mintuitorl si ca nu va da slava sa altui dumnezeu.
Putem crede sau nu pe Dumnezeu? aceasta este intrebarea.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Deasemea Dumnezeu promite in nenumarate randuri ca va trimite pe Fiul Sau ca Mantuitor.,, singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.,,

Vedem ca Domnul Isus face numai si numai voia Tatalui.Chiar si inainte de crucificare El cere daca este cu putinta sa departeze paharul pe care trebuie sa il bea, dar totusi cere ca voia Tatalui sa se faca!

Biblia ne vorbeste despre Isus.Aceasta este valabil nu numai pentru N.T. ci si pentru V.T. caci si referiror la V.T. invata Isus:''Voi cercetati Scripturile,pentru ca vi se pare ca in ele aveti viata vesnica, si ele sunt acelea care aduc marturie despre Mine.,,(Io.5:39)Din N.T. dobandim adevaratul acces la V.T., pentru ca aceste scrieri din V.T. se refera la Hristos, Isus a explicat acest principiu ucenicilor pe drum spre Emaus(Luca 24:13-35)Aceasta se refera la scopul principal al Bibliei, care este evidentiat in Ioan 20:31,, Ea a fost ca voi sa credeti ca Isus este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu si crezand sa aveti viata in Numele Lui.,,

| ManStrong a răspuns (pentru EmaS):

In anul 29 Isus nu avea 30 de ani si asta o confirma N testament, astfel;
Irod miniat ca magii nu sau mai intors pe la Ierusalim s-a apucat sa omoare pruncii din Betleem dala doi ani in jos.
Rezulta ca de la vizita magilor au trecut cam doi ani.Irod a mai trait cel putin un an dupa aceea.Si Irod a murit cu 4 ani inainte de anul unu al erei.Asa ca Isus in anul unu avea cam 7 ani iar in anul 29 avea aprox 36 de ani.
Nu e vina mea ca acesta este adevarul.

| EmaS a răspuns (pentru ManStrong):

Wikipedia.Isus din Nazaret sau Iisus Hristos (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n.,[1][2][3] probabil Nazaret — d. ca. 30 e.n.[1], Ierusalim) este fondatorul și figura centrală a creștinismului, și unul din cele mai importante simboluri ale culturii occidentale, majoritatea bisericilor creștine considerându-l Fiul lui Dumnezeu[4] sau Mesia cel vestit de Vechiul Testament iudaic, ce în timp a devenit al doilea personaj al Trinității creștine.

| GoddessMaui a răspuns:

Crucea.

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

La ce te referi? dezvolta happy