| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Cine imi poate descrie viata de toate zilele a unui pocait?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Un om care il iubeste pe Dumnezeu,isi incepe ziua pe genunchi,multumindu-I lui Dumnezeu ca poate sa vada din nou lumina zilei. Pocait inseamna a te cai de pacatul tau,si a renunta la el.El traieste la fel ca ceilalti oameni,doar ca se fereste sa pacatuiasca,cauta sa fie un exemplu pentru cei din jur,respecta,ajuta, vorbeste frumos, in toate lucrurile ii da slava lui Dumnezeu.Frecventeaza Biserica,viziteaza bolnavii,face binele. Oriunde se afla in Biserica,acasa,in societate,la locul de munca,el doreste sa raspandeasca mireasma placuta de crestin,lumina, bunatate, credinciosie.Asculta muzica crestina care ii aduce slava lui Dumnezeu.Seara,din nou ii multumeste lui Dumnezeu pentru toate lucrurile, si incheie ziua cu Dumnezeu.http://www.youtube.com/watch?v=n3gc-pF28Js

| DorelSudoru a răspuns:

Te scoli fumezi nisteiarba te inchini te simti bine, te duci la munca bagi niste legale si te ajuta d-zeu...seara cand vii acasa dai o buca la romanca, iti bagi seringa-n vene si vorbesti cu d-zeu in vis...
Amin!

| MoonLight a răspuns:

Ok... e usor:
la micul dejun - rugaciune
la pranz - rugaciune
la cina - rugaciune
noaptea - rugaciune

| Madalina123 a răspuns:

Sunt rari astăzi oamenii care vor să se pocăiască (înaintea lui Dumnezeu, nu să îşi schimbe religia, chiar dacă pocăinţa înseamnă schimbare) şi în parte se întâmplă aşa pentru că nu primesc din partea "pocăiţilor" un răspuns articulat, o soluţie clară la întrebarea "ce să fac?"
Atunci cand a fost intrebat Petru, el a zis asa:
Dupa ce au auzit aceste cuvinte, ei au ramas strapunsi în inima, si au zis lui Petru si celorlalti apostoli: „Fratilor, ce sa facem?"

„Pocaiti-va", le-a zis Petru, „si fiecare din voi sa fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfîntului Duh.

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri, si pentru toti cei ce sînt departe acum, în oricît de mare numar îi va chema Domnul, Dumnezeul nostru."

Si, cu multe alte cuvinte, marturisea, îi îndemna, si zicea: „Mîntuiti-va din mijlocul acestui neam ticalos." (Faptele Apostolilor 2: 37-40)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata intai ce este un pocait, ce inseamna pocait si o sa vezi singur cum trebuie sa traiasca un pocait.fiindca eu sant crestin ortodox, dar pocait nu sant cam deloc spre rusinea si nefericirea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ema a răspuns:
Un om care il iubeste pe Dumnezeu, isi incepe ziua pe genunchi, multumindu-I lui Dumnezeu ca poate sa vada din nou lumina zilei."
Era sa dau o lacrima, cred ca ar trebui sa multumeasca Soarelui nu lui mnezo. Oricine poate deveni credincios, dar nu oricine poate vedea dincolo de credinta.

| DariaSofia95 a răspuns:

Buna, eu sunt baptista. am fost botezata de curand, de aprox 11 luni. nu se poate spune ca e foarte diferita fata de a celorlati crestini. diferenta consta in faptul ca noi citim biblia(dimineata sau seara de cele mai multe ori, iar daca timpul permite si in timpul zilei, dar nu toti "pocaitii" fac asta), in rest la noi nu se injura, nu se merge in baruri, nu se fumeaza. ideea e ca nu zice nikiunde ca nu ai vie sa bei de exemplu un pahar de vin, dar sa nu mergi in carciuma, acolo unde se fac si alte lucruri care domnului isus nu-i plac, ci stai acasa, cu familia ta si bei paharul acela, dar atentie! asta sa nu devina un obicei, pentru ca atunci acesta va fi pus mai presus de domnul isus si va fi considerat un pacat de catre el. in rest, suntem cu totii oameni cat se poate de normali, ah, si inca ceva, mergem la biserica cu regularitate, la noi nu prea auzi "nu am chef", "mi somn" "ma plictisesc la biserica", etc.ar fi mai multe de zis, daca te intereseaza, nu ezita sa ma contactezi! :* sper ca ti'am fost de ajutor.