| sinx a întrebat:

Cine imi poate spune pe cine reprezinta icoanele de mai jos, are funda. Un mic indiciu: n-au treaba cu crestinismul si fecioara Maria.

http://imageshack.us/photo/my-images/141/69422595.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/192/92852568.jpg/

8 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Cine e? Gaia? Frigg?

| PreaSfintitu a răspuns:

Si eu care credeam ca e Mama Omida si Gica Frana...

| sinx explică:

Hai ca zic intrucat vad ca nu se ingramadesc oamenii sa respunda...
Este vorba de Regina Semiramida şi zeul-copil Tamuz. Au traiat aproximativ acum 4000 de ani si Semiramida sustinea ca a ramas insarcinata cu Zeul-soare fara a consuma actul procrearii. Coincidenta? Sau pur si simplu una din sursele de inspiratie ale religie ortodoxe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic! Sunt doar niste lucrari ale unor artisti!

| sinx explică (pentru anonim_4396):

Asta e clar... insa ce reprezinta ele chiar nu are importanta? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sinx):

Ce importanta vrei sa aiba? Vezi porunca a doua din decalog!

| sinx explică (pentru anonim_4396):

Pentru mine exista. Am alte principii dupa care ma ghidez...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sinx):

Ce importanta religioasa sau alta importanta vrei sa aiba? Ca unii le dau importanta si se inchina inaintea lor asta e cu totul altceva! Dumnezeu interzice acest lucru! Interzice inchinarea la idoli chiar daca acest lucru nu este recunoscut de cei ce o practica!