| ßirGagaWelch a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu. Este una dintre cele mai controversate si mai boicotate intrebari, dar aveti curajul sa raspundeti?
De multe ori mi s-a spus ca este absurd ca lumea sa se fii creat din NIMIC. Ok, dar nu e absurd ca lumea sa fii fost creata de o fiinta aparuta tot din NIMIC, dar care a existat tot timpul?
Inca nu stie nimeni sigur din ce s-a creat lumea, dar daca Dumnezeu, cea mai inteligenta, cea mai complexa, "cea mai" perfecta entietate nu si-a pus vreodata intrebarea "Cum am aparut Eu?", atunci de ce are pretentia asta de la niste primitivi ca noi?

51 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

"Dumnezeu" cel care a creat lumea s-a format dupa Big-Bang, sau ce o fi fost la inceput, iar cu celalalt e clara treaba, necunoastere, apoi personalizare, nevoia de ajutor, acceptare, confort psihic, astfel exista atatia "dumnezei" cati fani. Pentru a creste si mai mult confortul psihic lumea imbraca ambii "dumnezei" in aceeasi haina si lasa ca e bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu este prezentat ca Creator. Dacă şi el ar fi fost creat de cineva el nu ar mai putea fi numit Creator pentru că ar fi o creatură.

Dar de ce apare această întrebare şi din ce perspectivă o punem noi? Întrucât suntem persoane fizice şi trăim într-un mediu fizic noi încercăm, dintr-o perspectivă fizică cu care suntem obişnuiţi şi care este normală pentru noi, să analizăm natura şi provinienţa Creatorului nostru.

Dar dacă Dumnezeu este o creatură spirituală, aşa cum se spune în Biblie?
Atunci, încercând să-i înţelegem natura folosind repere fizice cu care suntem noi obişnuiţi, în timp ce el este o persoană spirituală, ne-am asemăna cu cineva care încearcă să măsoare presiunea dintr-o butelie folosind metru, iar apoi trage concluzia că presiunea nu există deoarece nu a putut-o "măsura".
Există încă atât de multe lucruri fizice care omul nu le poate înţelege şi explica. Ar fi atunci rezonabil ca să aşteptăm să cunoaştem şi să înţelegem totul despre Creatorul acestor lucruri?

| iusy98 a răspuns:

In Biblie scrie,, Intru'nceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.''Explicatie pentru inceput(tot din Biblie),, In interiorul dimensiunii nemarginite si atemporale a lui Dumnezeu, atunci cand El, PRIN PROPRIA SA VOINTA SI PUTERE, A HOTARAT CA LUMEA SA AIBA UN INCEPUT''.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu e vorba de inteligenta, e vorba de dragoste.
El a fost de la inceput, si va fi pana la sfarsit, caci cum se spune si in Biblie : Eu sunt Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Pai dumnezeu nu exista, dar oamenii vor sa existe, astfel il fac responsabil de crearea lumii, dar acel ceva ce a creat lumea a aparut dupa Big-Bang, deci primul dumnezeu, creat de oameni din necunoastere apoi din nevoie, nevoia de a intelege, al 2-lea dumnezeu e cel care ajuta si pedepseste, cel are ofera confortul psihic, si el e inventat de oameni, din nevoie (nevoia de a se simti speciali) apoi din necunoastere (sentimentele arata ca sufletul exista, daca exista suflet, exista ceva dupa moarte, exista dumnezeu). Sunt 2 nevoi, nevoia de a intelege lumea si nevoia de a se simti speciali, astfel exista 2 "dumnezei" pe care oamenii il vad ca fiind o singura persoana, e mai usor pentru creier.
Ideea e ca ce s-a format la inceput, dupa explozie, sa zicem, e creatorul, de la credinta ca el exista au pornit toate celelalte credinte.
"Cine l-a creat pe Dumnezeu?" Cel in care cred oamenii a fost creat de oameni, cel care a creat lumea, "creatorul", cel care a existat inainte de toate, a fost creat de legile fizicii.
Nu e un raspuns crestin, sper ca ai inteles ceva. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Lady gaga o singularitate nu o privi ca ceva absurd e posibil ca ceva simplu sa fi aparut din nimic ca apoi in timp cine stie cat timp poate sute si sute si sute si sute si sute de miliarde de miliarde de miliarde de ani acea singularitatea sa fi fost doar la nivel cuantic apoi anti gravitatia a cauzat acea eliberare de energie vezi constanta lui einstein, apoi acea energie sa converit in materie
e=mc2, materia in hidrogen si heliu dupa cum vezi big bang nu a creat nimic cum spun uni care habar nu au de ce vb,dar din nimic sa apara un creator atata de complex practic e maximul complexitati din absolut nimic mi imposibil sa cred asa ceva, inteleg ca omul crede pentru a avea o speranta, dar din nimic nu apar zeii care din nimic sa creeze miliarde de stele din nimic, intrebarea asta m-a facut ateu si ma face in continuare
darwin a oferit un model de evolutie de la ceva simplu spre complex
absolut nimic nu-i complex totul e format din simplititati unite
sa luam ca exemplu un musuroi de furnici e complex dar o furnica e simpla
complexitatea este formata din mici complexitati ca pc meu din mici piese unite ca creierul, totul absolut nimic nu apare complex un creator ar avea nevoie de un creator si tot asa, dar in evolutie nu avem nevoie de creatori
universul nu are nevoie de zeii de asa ceva
poate traim intr-un multi univers cine stie cert e ca din nimic nu apar zeii de nici un fel

| M25M a răspuns:

Raspunsul clasic ateist: oamenii (pe asta merg si eu)
Raspunsul clasic crestin: Dumnezeu nu a fost creat El a existat dintotdeauna.

| dracu14 a răspuns:

Cine l-a creat pe dumnezeu? un om cu o imaginatie bogata insa destul de limitat ca logica

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Poate e forta Universului,energia in stare pura iar aceasta exista pretutindeni. Poate este insasi universul cu tot ce implica el,poate este reflexia gandurilor si actiunilor noastre bune si rele.

V-ati intrebat vreodata? Ca poate nu exista o "fiinta" anume numita dumnezeu sau creator,ci este doar o oglinda in care noi ne reflectam pe deplin, care se intoarce la noi si pe care noi, in forma ei de nerecunoscut o numim "dumnezeu" crezand cu tarie ca ne este straina?

Dar vine si acum alta intrebare :energia nu a existat dintotdeauna, trebuie ca cineva sa o fi inventat, asa si pe dumnezeu si tot Universul ...si tot asa.

Ma doare capul.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cade,normal.Pentru ca odata ce gandesti altfel decat majoritatea si actionezi altfel in credintele tale,asta duce la anularea,eliminarea sau modificarea tuturor credintelor, legilor scrise si principiilor tale de pana atunci.

--De la inceput ne definim ca fiind rai, pacatosi prin nastere, prin pacatul originar. Ne plasam in rau ca mai apoi sa concluzionam ca ar trebui sa fim mai buni. Pentru ca ne e teama sa nu ajungem in "iad", de fapt "locul" unde ne-am plasat singuri de la bun inceput.

Pentru ca noi nu credem si nu suntem constienti ca suntem buni. Avem o parere gresita despre noi insine si toata viata ni se pare o lupta cu raul cand de fapt noi il producem. El nu va disparea niciodata dintre noi daca il intretinem in asa hal.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Atata timp cat exista adepti ai religiilor avraamice, biblia o sa aiba dreptate, mai ales daca vorbim de crestinism (america cea pocaita lupta cel mai mult sa corupa minti slabe), curand o sa afli ca fiecare cuvant este folosit in sens metaforic, si o sa vezi ca cei care au scris biblia stiau cutare lucru pe care noi inca nu l-am descoperit, dar urmeaza sa-l descoperim, si atunci o sa vina ei cu dovezi "biblice". smug

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns:

El nu a aparut din nimic, el exista dintodeauna.

| Lizzu a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Probabil ca ar fi... si poate ar fi incompleta, e nevoie de toata intensitatea tuturor sentimentelor si bune si rele ca sa simtim ca traim cu adevarat si complet. Nu am avea bucurie fara sa existe tristetea pentru ca nu am avea motive sa ne bucuram in lipsa fericirii.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Si horus a aparut din nimic

| mihaitaLGP a răspuns:

Fiecare raspuns care o sa-l primesti o sa difere de la individ la individ. Nu poti spune care varianta este corecta, fiecare raspunde in functie de proprile prejudecati, experiente si capacitatea de intelegere a tot ce coexista simultan.

Eu cred ca tot timpul a existat ceva, nu un singur factor. Foarte multi factori. Acesti factori sau aflat intr-o continua miscare. Rezultatul este cel de azi. Iar la randul lui acest rezultat se afla intr-o continua miscare.

Noi l-am creat pe Dumnezeu, fara noi el nu exista.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Sincer să fiu am avut în minte expresia "persoană spirituală" dar cred că maşinal am scris creatură.

Nu mă identific cu biserica şi concepţiile ei. Consider Biblia sursa adevărului. Iar ea recunoaşte că suntem departe de a înţelege tot ce ţine de lucrurile create şi de Dumnezeu.
(Eclesiastul 3:11) El a făcut orice lucru frumos la timpul lui. A pus în inima oamenilor chiar şi veşnicia, de aceea ei nu vor pătrunde niciodată, de la început până la sfârşit, lucrarea pe care a făcut-o adevăratul Dumnezeu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

În ce sens să contrazic?

| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma intereseaza legendele acelea, dar tu nu ai inteles ce am spus, Dumnezeu nu a aparut niciodata, el nu are inceput, el exista dintodeauna

| Krokodil a răspuns:

Pune problema si ca nu existalaughing