| ßirGagaWelch a întrebat:

Cine l-a creat pe Dumnezeu. Este una dintre cele mai controversate si mai boicotate intrebari, dar aveti curajul sa raspundeti?
De multe ori mi s-a spus ca este absurd ca lumea sa se fii creat din NIMIC. Ok, dar nu e absurd ca lumea sa fii fost creata de o fiinta aparuta tot din NIMIC, dar care a existat tot timpul?
Inca nu stie nimeni sigur din ce s-a creat lumea, dar daca Dumnezeu, cea mai inteligenta, cea mai complexa, "cea mai" perfecta entietate nu si-a pus vreodata intrebarea "Cum am aparut Eu?", atunci de ce are pretentia asta de la niste primitivi ca noi?

51 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Yeap. App de religie/biserica, au avut aceeasi biblie intotdeauna, cel putin de cateva sute de ani http://i.imgur.com/b1tjsh3.jpg au trebuit sa moara oameni pentru adevar, adevar nu iluzii (martirii crestini)
Nu stiu daca ai vazut filmul Contact, dar la un moment dat ei construiesc o nava care i-ar duce sa intalneasca o civilizatie extraterestra si un crestin retardat distruge nava, prea scumpa pentru a construi alta, noroc cu un nene, in fine. Ei, asta e iubirea crestinilor fata de stiinta si cica noi suntem ipocriti daca ii trimitem in pestera :)), nu ei ca sunt cum sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Stiinta demonstreaza si ca ADN-ul nu poate rezista 80 de milioane de ani. Corect? Tot stiinta a descoperit tesuturi, sange si adn in fosilele de dinozauri. Stiinta ridica din umeri, nu-i asa? Ooops! Ce trist sa joci singur sah si sa-ti dai singur sah-mat la ambele capete, nu-i asa? Nici imposibil nu mai e, mai nou...

Te rog sa te convingi si sa te gandesti pana unde te poate ajuta "stiinta" - de la ei nu de la noi: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23085295 :)

PS: Eu am aratat in trecut cum Biblia a spus cu mult inainte ca pamantul este sferic atunci cand oamenii nici nu visau la gluma asta... :)

Răspuns utilizator avertizat
| AndaDaniela a răspuns:

Numai el stie, nu are rost a ne zbatem ca prostii intr.un subiect de care habar n.are nimeni!

| Jigokunokishi a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu crezi ca o fiinta complexa a creat universul, dar crezi alte teorii date de oameni ca mine, ca tine, multe "teorii" care sunt dar nu pot fi explicate si ele la randul lor. In viata o sa intalnesti multe lucruri care nu pot fi explicate, nu exista raspuns la toate intrebarile. Nu crezi ca exista o fiinta complexa care ne-a creat dar crezi ca pamantul s-a creat printr-o explozie?> Si in fond ce este rau in a crede in dumnezeu, a crede in Dumnezeu este a avea mereu speranta. De ex : daca doctorii iti spun ca esti bolnav de o boala incurabila, tu incetezi sa mai lupti, astepti sa mori, dar daca crezi in Dumnezeu este forta de a avea speranta si in cele mai critice situatii, sa ai speranta ca o sa fie bine. Chiar daca El nu ar exista, e rau sa crezi in cineva care Te iubeste in ciuda pacatelor si a defectelor tale, cineva care Te protejeaza permanent si este langa Tine?

| Lizzu a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Asa e. "Ce semeni aia culegi" ...in cazul nostru, al omenirii, culegem rau pentru ca il sadim adanc in noi, dintotdeauna am facut asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Saracul Galilei. Ma intreb ce o fi simtit el, o minte superioara celorlalte din jurul sau, o minte trezita intre atatea minti care il condamnau.
Trebuie sa fi fost frustrant si trist ca nimeni sa nu te creada.

| Draquila a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul. A fost acolo încă de la început și așa va fi întotdeauna!

| Behindyou a răspuns:

Poate s-a autocreat. Intelegi? Ca o spirala din-aia draguta care exista la magazinele de suveniruri. Pare ca se tot invarte si se invarte; a nesfarsit, dar, de fapt, ea masoara vreo 50 de centimetrii (nu?) Dar, totusi, pare ca urca si coboara tot timpul.

Răspuns utilizator avertizat
| Jigokunokishi a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Este un lcuru ce nu pti lua de la un om credincios si anume Speranta, si crede-ma omul are niste capacitati de care nici nu stie, capacitati pe care nu le intelege, daca nu te dai batut poti lupta si cu o boala mai grava, dar trebuie sa ai vointa si speranta. Fiecare cu parerea lui, si in problema bisericii nu trebuie sa fi bisericos ca sa crezi in dumnezeu eu de exemplu detest ce fac unii preoti si unele parohii daca crezi nu trebuie sa fi donator la biserica sau asa

Răspuns utilizator avertizat
| andreiboss31 a răspuns:

Exista din totdeauna, pentru noi oamenii e greu sa ne imaginam asta.

| SpuneLumii a răspuns:

Cei care lau creat pe dumnezeu ne controleaza pe noii, eu o forma de manipulare prin care ne tin sub control, multora ne e frica de acel dumnezeu si nu facem rau, dar cate minuni ati vazut pana acum? uitati-va la demascarea industrie muzicale...