| nominos a întrebat:

Cine lea poruncit ateilor sa nu creada in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| LoveToHate a răspuns:

Satana.

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cel rau pentru ca nu vrea sa ii piarda!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cel rau controleaza 5 miliarde de persoane?

cine nu e crestin e rau, cine e crestin e bun

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu tocmai.Pentru ca multi sunt crestini doar cu numele.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce e devina cel rau pentru lucru facut cu propia vointa?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca noi ascultam ori de glasul celui rau ori de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu emas, noi decidem sa facem rau si bine suntem responsabili de raul si de binele facut, e alegerea noastra totala sa facem bine sau rau, daca e sa vorbim religios isus spune raul e in interios niciodata din exterior, raul e in inimle vostra el nu vine de afara, deci noi suntem vinovati de raul facut, daca ar fi cum spui tu toate pacatele ar fi din vina celui rau deci dumnezeu nu are ce judeca

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dar intotdeauna ai de facut alegeri sa faci binele sau raul in orice situatie.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Mereu poti alege sa faci bine sau sa fi netru

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu este cale de mijloc.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Sa spunem ca nu poti ajuta ce faci i faci rau?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Deci nu se pune in discutie daca nu ai posibilitatea sa o faci.Dar de exemplu cineva iti cere ajutorul.Iar tu ai de ales sa il ajuti sau sa stai in confortul tau.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci vezi esti neutra, intre doua rele ce alegi sa urmezi raul cel mare sau raul mai mare? exista neutralitate ai doi copii iubesti pe altu mai mult ca pe alti?

| Raniia a răspuns (pentru RAY):

Teoria ca teoria dar practica ne omoara...

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Ii iubesc pe toti la fel.Ma bucur de realizarile lor si sufar atunci cand sunt tristi.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu crezi in dumnezau nu inseamna ca esti un om rau.

| OOOLEOOO a răspuns:

Libertatea...

| nominos explică (pentru OOOLEOOO):

Cine le-a dat voie lor sa fie liberi?

| Thunderstruck a răspuns:

Un raspuns pentru un bolnav mintal ca tine : satana.

| ania a răspuns:

Nu le-a poruncit nimeni, le șoptește satana, da aleg ei singuri.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Doar pentru ca unii oameni sufera de boala aia numita "inteligenta", care ii obliga sa-si foloseasca ratiunea si logica pentru a procesa notiuni elementare si a face diferenta dintre ceva real, care poate fi dovedit, si o poveste, la fel de credibila ca si Legendele Olimpului si Pokemon, asta nu inseamna ca cineva le-a poruncit sa faca ceva.
Exista Iisus? Da exista. Exista extraterestri? Da exista. Exista Pokemoni? Doamne ce intrebare e asta? Normal ca exista. Pana la urma vad ca ai premiat primul raspuns care e de acord cu tine si iti impartaseste gandirea îmbâxită de o carte careia ii urmati invataturile exact ca o cireada de vite, fara a va pune la lucru ultimul neuron plasat in vidul mintii voastre. Mi-as dori sa fiu atat de incuiat mintal sa pot crede si eu asa, fara simtul ratiunii, dar imi este imposibil. Religiile au fost create pentru ca omul sa nu isi piarda sensul existential si pentru a gasi o explicatie pentru evenimentele pe care el nu le poate intelege. Dar stiinta a evoluat surprinzator de mult si incet-incet ne apropiem de cunostintele ce ii permit omului sa inteleaga cum functioneaza universul, incepand cu starea lui primordiala si pana la reintregirea ciclului. Religia si credinta in supranatural e doar o scuza pentru oamenii slabi si pr0sti, incapabili din punct de vedere intelectual sa inteleaga niste notiuni logice. Iisus a existat doar ca om si nimic mai mult. S-au descoperit pergamente care ar putea soca omenirea, cum ca Iisus ar fi avut o sotie. De ce ar fi acel pergament mai putin credibil decat biblia? Ambele au 2000 de ani vechime si scriu despre Iisus. S-au descoperit peste 300 de evanghelii, dar doar cele patru incluse in biblie au elemente in comun, acesta fiind singurul criteriu dupa care au fost alese. Fiecare din aceste evanghelii prezinta adevaruri, care probabil ar soca lumea crestina si de aceea s-au folosit scuze ca "fonduri de translatie insuficiente" pentru a ascunde adevarul fata de oamenii de rand. Nu mai traim pe vremea lui Mircea cel Batran, incepem sa intelegem cum functioneaza lucrurile, de ce se intampla unele lucruri, cum au luat fiinta acele lucruri etc. Rolul religiei e de a trai cu speranta ca cineva ne va rasplati in viata de apoi ca sa compenseze viata mizera pe care o traim acum, de a respecta normele morale in societate, mai exact: de a da un sens vietii noastre.

| yanira4u a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Iti consumi timpul degeaba daca incerci sa le explici ceva.nu vezi? satana e de vina.pare si logic

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru yanira4u):

Cum spunea proful meu de logica in clasa a 9-a: "Coeficientul total de inteligenta al oamenilor din prezent a ramas acelasi ca cel de acum 200 de ani. Doar numarul indivizilor a crescut". Au ajuns atat de incuiati, incat nici dovada intinsa pe masa nu ii mai poate convinge. Ce sa le mai explici de ecoul Bing Bang-ului, darwinism si alte realitati...doar toate au fost inventate de satana, Trompi si Ceausescu ca sa ii departeze de la credinta cea adevarata. Daca ii intrebi pe unii, nici macar nu stiu cine o scris Biblia, deci in concluzie iesi mai prost decat ai intrat dupa ce intri la categoria "Religie". Cei care au pus bazele crestinismului au facut o treaba a dracului de buna de au reusit cu un asa succes izbitor sa indoctrineze miliarde de minti "stralucite".

| yanira4u a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Reliagi a fost tot timpul folosita ca arma de manipulare.zei au existta tot timpul si vor exista tot timpul.mereu vor exista cineva care sa creada.pana la urma fiecare e liber sa creada ce vrea.ma inspaimanta insa sa vad cum stai si se bat cu pumnul in piept ca ei nu cred in evolutie, nu cred in bing bang.macar ai citit ceva referitor la asta? stii ca exista mai multe teorii? iti spun eu nu stiu nimic, nu au citit nici macar cartea lor sfanta biblia.asta insa cred.in biblie cred. daca le spui ca crezi in evolutie iti spun ca au nevoie de dovezi, cand ii intrebi dedovezi ca biblia e adevarat....atunci nu iti trebuie.in biblie scrie ca biblia e adevarata.pare si logic

| yanira4u a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Reliagi a fost tot timpul folosita ca arma de manipulare.zei au exista tot timpul si vor exista tot timpul.mereu vor exista cineva care sa creada.pana la urma fiecare e liber sa creada ce vrea.ma inspaimanta insa sa vad cum stai si se bat cu pumnul in piept ca ei nu cred in evolutie, nu cred in bing bang.macar ai citit ceva referitor la asta? stii ca exista mai multe teorii? iti spun eu nu stiu nimic, nu au citit nici macar cartea lor sfanta biblia.asta insa cred.in biblie cred. daca le spui ca crezi in evolutie iti spun ca au nevoie de dovezi, cand ii intrebi dedovezi ca biblia e adevarat.atunci nu iti trebuie.in biblie scrie ca biblia e adevarata.pare si logic

| RAY a răspuns:

Cine tia poruncit tie sa nu crezi in zeus?

hades cred, deci popoarele din vest,nord,sud cred in satana?
du-te ma in Germania o tara atee sa vezi ce oamenii is pe acolo sau in suedia, danemarca, norvergia, Olanda, corea de sud, japonia, usa, Australia, vezi vreo tara saraca atee?

| M25M a răspuns:

Cam idioata intrebarea...

| Chαяtreux a răspuns:

Nimeni. Ne nastem cu libertatea de a alege. Mereu avem de ales. Uneori alegem ceea ce e bine, alteori ceea ce e mai putin bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constiinta si modul in care au inteles viata. O influenta a avut-o si gradul de cultura generala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunul simt.

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

Nimeni. Nu e o porunca.

| nominos explică (pentru unbaiatanonim):

Cum nimeni? adica ei fac lucruri de capul lor? incalca legea.

| C0nstantin a răspuns (pentru nominos):

Ce lege incalca? Legea lui Dumnezeu? laughing Iti chinui singurul neuron pe care il mai ai in cap cu o gandire inchisa cum ai tu.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru nominos):

Care lege?

| IoanieCriminalul a răspuns:

Inteligenta! Nu poti intelege asa ceva

| nominos explică (pentru IoanieCriminalul):

Cine le-a dat voie sa fie inteligenti de capul lor?

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru nominos):

Tie cine iti dau voie sa respiri? Ce intrebare mai e si asta.Nu trebuie sa ne dea voie nimeni noi putem gandi liber fata de voi

| MerVeilleuX a răspuns:

Ei cred in dumnezeul lor nu il Dumnezeul adevarat.

| yanira4u a răspuns:

Omul negru.

| yanira4u a răspuns:

Mi se pare interesant cui ai ales sa dai funda.ai primit un raspuns sec ''satana'' si ti s-a parut cel mai bun.alt raspuns mai bun nu ai gasit? pe bune? daca stiai atat de bine raspunsul de ce ai mai intrebat? sau ca sa tii se confirme cea ce crezi tu deja? satana e de vina. iisus mantuitotul tau iti spune in biblie ca cele mai importante lucruri pe care un crestin adevaratr trebuie sa le faca e sa il iubesca pe domnul dumnezeul sau din tot sufletul si sa il iubeasca pe apropapele sau ca el insussi.da scrie asta in bilbie, am citit biblia.tu sunt singura ca nu.si atunci cum poti sa spui ca esti crestin daca nici nu ai citit cartea in care spui ca o respecti? ti se pare ca asa de bine stii tot, atei sunt niste prosti, satata e de vina.de vina e faptul ca uni oamnei sunt in stare sa gandeasca si nu mai cred in basme. exista o chestie numita creier si e folosita pentru a gandii si a medita la unele lucruri.cred ca asta te depaseste

| lucky_6605 a răspuns:

Sutana

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Ratiunea

| Omega233 a răspuns:

Le-a*. Agramatule! Si mai ai tupeul sa si judeci!

| crestiniromani a răspuns:

Dumnezeul pe care si l-au creat