| anonim_4396 a întrebat:

Cine sunt cei doi martori de la Apoc. 11?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu cred ca este vorba despre Enoh si Ilie. Cine sunt acești „doi unși" care stau înaintea Lui Dumnezeu? Acești doi care vor da uleiul sfânt și lumină pentru sfeșnicul Lui Dumnezeu. Nu vă pot spune numele lor, dar pot să vă spun că, cu siguranță sunt persoane minunate, iar dacă Domnul ar fi vrut să știm cine sunt, ne-ar fi dat mai multe informații despre ei. Deci, haideți să stăm aproape de Domnul și s-ar putea ca nu peste mult timp, să aflăm cine sunt cu adevărat acești doi martori.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru EmaS):

Biblia spuna ca apocalipsa cu trambitele deja a inceput:

1.Prima trambita - reprezinta defaimarea razboiului [a inceput dupa sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, deoarece atunci oamenii au inceput sa zica "vrem pace" (si este scris in biblie ca atunci cand oamenii vor zice: "pace" va incepe apocalipsa). Si aceasta defaimare a razboiului este asemenea unei grindine amestecate cu sange si foc - "7. Si a trambitat intaiul inger, si s-a pornit grindina si foc amestecat cu sange si au cazut pe pamant; si a ars din pamant a treia parte, si a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot."

2.A doua trambita [este vorba despre un munte foarte mare care se scudunda si preface a treia parte din ape in sange => muntele = un conducator foarte mare, care se scufunda; apele = neamuri. Semnificatia este urmatoarea: muntele acela reprezinta URSS care se destrama in 1991 ["muntele cel mare"], iar apele care se prefac in sange reprezinta tarile comuniste (care s-au prefacut in sange inaintea lui Dumnezeu ca sa fie un semn ca comunismul nu a fost o forma de guvernare buna).

3. A treia trambita reprezinta faptul ca religia crestina nu o sa fie la fel de apreciata [apele se fac amare...] -> adica apa reprezinta aici credinta (adica iubirea) fata de Dumnezeu, care devine amara.

4.A patra trambita reprezinta faptul ca Soarele, luna si stelele o sa isi piarda din stralucirea lor a treia parte -> adica sfintii nu o sa mai fie apreciati pentru faptele lor. [soarele il reprezinta pe Iisus - Ap. 22 -> vers. 16]
link pentru a citi: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8/
etc... si sper ca poti sa interpretezi tu restul apocalipsei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Ce spui tu e interesant, aș vrea să știu și continuarea, deci dacă vrei și ai timp scrie-mi și restul.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Iti spun despre cele 4 pecete:
1.prima pecete - este vorba despre un cal alb si pe el sta un om care are un arc (apoi "i s-a dat o cununa de aur si a pornit ca un biruitor sa biruiasca") - probabil ceva legat de frica de Dumnezeu...
2.a doua pecete - acel om pe acel cal rosu reprezinta razboiaiele din trecut.
3.a treia pecete - cu masura de orz si masura de grau... => graul/painea reprezinta invatatura cea buna, iar orzul reprezinta tot invataturi... Acel pasaj care vorbeste de asta se refera la cat de valoroase sunt invataturile biblice.
4.a patra pecete - moartea peste a patra parte a pamantului [Foametea din Africa etc.]
5.a cincea pecete - atunci cand crestinii au inceput sa se planga ca apar atei...
6.Soarele devine negru -> e vorba de faptul ca in sensul duhovnicesc Soarele trece deja de faza de supernova si ajunge pitica alba apoi [pitica neagra] sau gaura neagra, care este mult mai mica decat Soarele in mod obisnuit... => Iisus incepe sa fie mai nebagat in seama de omenire, etc.
7. Se mentioneaza de fulgere [sunt compuse din electroni, iar electronii reprezinta tristetea in sensul duhovnicesc] - deci se profeteste despre tristetea dintre oameni din cauza ca se leapada multi de religie probabil...
apoi incep trambitele...
primele 4 ti le-am povestit,
a 5-a - faptul ca oamenii se urasc unii pe altii: din cauza acestui pacat, apar acele creaturi care reprezinta un alt stress al omenirii... etc.(prostii...)
a 6-a - osandirea oamenilor care nu au o gandire normala [se infurie, mint aiurea etc.] - nu este o moarte adevarata, se refera la o hula impotriva lor. [nu se va intampla de fapt nimic interesant].
alte prostii... (etc.)

Vreau sa iti spun ce reprezinta de fapt Potopul lui Noe, ca sa intelegi cum va fi la Sfarsitul Lumii [deoarece este scris in biblie ca sfarsitul lumii este precum potopul lui Noe]:
-reprezinta procesul prin care Dumnezeu a inundat cu apa intreg pamantul incat si cel mai mare munte a fost innecat. Din cauza asta, toti oamenii au murit, dar Dumnezeu I-a spus dinaintea lui Noe sa construiasca o barca pentru a supravietui.
apa = dragoste
oamenii = nu se refera la oameni, ci la pacatele oamenilor care au fost innecate de apa(de dragoste) => Deci, Dumnezeu I-a miluit pe oamenii din preistorie de pacatele lor - asa va fi si sfarsitul lumii (de fapt nu va reprezenta nimic, cum nici Potopul lui Noe nu a fost nimic).

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Am înțeles, interesant...

| sabin89 a răspuns:

Mi-ar fi placut sa spuna o parere si cei care s-au afisat pe aici ca buni cunoscatori ai bibliei. Dar poate au ei un motiv de nu zic nimic. Ma refer la useri precum Milan, Velajohnny, anonomg s-a.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianTzar a răspuns:

Ilie și Enoh.

| sabin89 a răspuns (pentru AdrianTzar):

Ai zis asa la intamplare sau te bazezi pe ceva?

| AdrianTzar a răspuns (pentru sabin89):

Ei sunt.