| marinelpop a întrebat:

Cine va învia? Unde vor învia morţii? Când va avea loc învierea?

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Chestia cu învierea morților din creștinism, este foarte greu de înțeles.

O data afli că după moarte sufletul ajunge în Iad, în Rai sau eventual în Purgatoriu și cu alte ocazii se vorbește de învierea morților.

Este foarte complicata treaba și este greu de priceput, că sunt trasee cu totul diferite!

Îți trebuie un mare specialist în minciuni bisericești, ca să îți explice cum este treaba, cu învierea morților.

În realitate religia creștină este incoerenta și se contrazice singură în permanență.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nimeni nu va invia niciodata,o data mort asa ramai vesnic,restul sunt basme,imi place un citat dintr-o carte
tot ce nu-i convine omului nu accepta, ne mintim toata viata cu lucruri care nu exista de parca asta ar schimba cu ceva realitatea, in loc sa prelungim viata asta scurta noi ne gandim la aia viitoare, jalnic nici pisica mea nu crede in viata de dupa, ea traieste prezentul nu iluzile viitorului, care om a inviat vreodata si exista dovezi clare ca a inviat?
primi crestini -gnostici nu credeau ca isus a inviat

| Miauti a răspuns:

Cand guvernul american va crea un virus si zombii ne vor manca.

| Zenit313 a răspuns:

Zombie Apocalypse!

| zeulzamolxe666 a răspuns:

Invierea va avea loc de paste.cine va invia? mortul cum cine? si vrei sa stii si unde? tu chiar vrei sa faci noaptea in pat?

| emignon a răspuns:

În pământ la putrezit!
Acolo învie cu toții!
De când au apărut oameni pe Pământ, au tot crezut și au murit și n-a rămas nimic în urma lor decât faptele pe care le-au făcut!
În fond și la urma urmei asta îl înviază pe om: faptele bune pe care le face și diferența pe care o face pe Pământ în sens pozitiv îi duce renumele mai departe, și aceasta înseamnă să fii înviat.

| marinelpop explică:

Cine va învia?

„Va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi." (Faptele 24:15) Printre cei drepţi care vor învia se vor afla bărbaţi şi femei fidele, cum ar fi Noe, Avraam şi Sara. Cei nedrepţi sunt cei care n-au respectat normele lui Dumnezeu deoarece n-au avut ocazia să le cunoască şi să le aplice.

| marinelpop explică:

Unde vor învia morţii?

Unii vor învia la viaţă spirituală nemuritoare în cer pentru a domni cu Cristos ca regi şi preoţi peste pământ (Revelaţia 5:9, 10). Însă cei mai mulţi vor fi readuşi la viaţă pe pământ. Ei se vor bucura de viaţă veşnică pe un pământ transformat în paradis (Luca 23:39–43).

| DiandraDya a răspuns:

Biblia spune ca toti cei din morminte vor auzi glasul lui Isus si vor iesi afara.Cei ce vor invia vor sta pe pamant si invierea va avea loc dupa Armaghedon in perioada de 1000 de ani in care va guvrena Isus.

| 1man1 a răspuns:

Stii foarte bine raspunsul!?