| anonim_4396 a întrebat:

La ce se refera textul din biblie" mortii vor invia"? Cand si cum s-ar putea intampla asta?

35 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, așa cum am primit un corp biologic de la mama și tata, vom primi unul de slavă de la Dumnezeu Tatăl.
Sufletul este nemuritor, numai corpul acesta este degradabil.

Dumenzeu a făcut cerurile și pământul, în original se referă la Universul invizibil și cel vizibil(lumea spirituală cum ar spune mulți și cea materială). Din cea materială a făcut un corp în care a suflat Duh de viață.
Dacă te interesează etimologia cuvintelor ebraice vechi ai să înțelegi că "Adam" este alcăcuit din 3 simboluri(litere): Primul ce reprezintă Duhul lui Dumnezeu, al doilea ce reprezintă a turna și al treilea ce reprezintă un recipient-> adică (Duhul lui Dumnezeu)1 (ce este pus în)2 (corpul material)3.
Duhul dă naștere sufletului(propriile valori) iar în funcție de acesta vei fi primit în Împărăție sau nu, se va constata dacă ai sufletul curățit sau nu în funcție de valorile pe care le-ai avut(valori ce sunt date de mentalitate și atitudini).

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

E absurda ideea ca un suflet nemuritor sa primeasca un corp spiritual atata timp cat sufletul insusi e considerat un spirit sau un corp spiritual. Corpul spiritual nu e o haina, vreo armura sau vreun accesoriu la ceva. Constiinta de sine e parte integranta dintr-un trup si nu ceva de sine statator care se poate detasa de vreun corp. Cand Pavel a vorbit "aceste vase in care suntem si care sunt supuse putrezirii" s-a referit la identitatea lui si nu la constiinta lui. O persoana e identificata sau definita de amintirile ei care pot fi memorate intr-un calculator sau in memoria Lui Dumnezeu impreuna cu structura ADN-ului. Stiind ADN-ul si amintirile poate fi crescuta reconstituita din pamant aceeasi persoana. Nu-mi amintesc sa fi trait inainte sa ma nasc. Nu am vreo amintire de dinainte sa ma fi nascut.

Prin invierea mortilor se refera la primirea unui corp spiritual a unei persoane aflate pe o lista in memoria Lui Dumnezeu. Unii vor reprimi corpuri fizice din carne si oase iesind din pamant. Exemplu cu acea vale plina de oase pe care a crescut iarasi carne.

E impropriu spus vor iesi afara din morminte pentru ca daca ar fi vreun suflet nemuritor nu ar avea nevoie sa iasa din morminte pamantul neputand sa-l blocheze in cimitir. Ioan 5:28, 29: "Do not be amazed at this, for the hour is coming in which all those in the memorial tombs will hear his voice+ 29 and come out, those who did good things to a resurrection of life, and those who practiced vile things to a resurrection of judgment." Un suflet nemuritor nu ar avea nevoie sa i se repare auzul ci doar prin reconstituirea unui corp.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Sper doar că asta este interpretarea ta și că nu este o învățătură a unei întregi comunități.

Unde ai văzut tu scris în Biblie că sufletul este un trup? Avem un corp la corp? este ilogic, nu numai greșit interpretat.

1Corinteni 15:52 -> De ce noi vom fi schimbați? Pentru că TRUPUL este supus putrezirii, iar sufletul nu este. Esența ta(ceea ce te face diferit de nea Ion în fața lui Dumnezeu) este sufletul, iar esența sufletului este Duhul de viață.

Ai zis ceva de niște oase, cred că te referi la Ezechiel 37, dar scrie clar în versetul 11 ce reprezintă.
Nu vom primi aceleași corpuri("Unii vor reprimi corpuri fizice din carne si oase iesind din pamant. Exemplu cu acea vale plina de oase pe care a crescut iarasi carne.") pentru că s-ar contrazice cu Pavel care a spus că vom fi schimbați și cu Domnul Isus ce ne vorbește prin scrierea lui Ioan(Apocalipsa) cum că cei păcătoși au parte de iazul de foc - moartea VEȘNICĂ(probabil aici vei veni cu Ecl. 9:5, dar aștept să văd cât te duce mintea, totuși poate ai înțeles contextul).

Încă nu înțeleg de ce Dumnezeu alege să învie oamenii de unde au murit(poate pentru că acolo a rămas sufletul, sau poate pentru că acolo a rămas trupul supus putrezirii și Dumnezeu îl îmbracă în neputrezire, nu știu), dar când voi înțelege îți voi spune.

În orice caz, aștept versetele ce arată că sufletul este deja corp. Nu interpretări ciudate, bine? Pentru că din ce știu eu sufletul are nevoie de un trup pentru a funcționa.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul = trupul. Duhul de viata = forta vietii.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Văd că-mi scrii "sufletul=trupul" dar nu văd și versetele.
"Duhul de viață=forța vieții" Da, ai putea spune și așa.
După ce voi înțelege pe deplin ce este sufletul voi reveni cu un răspuns[dar sigur nu este trup, gândește-te cum a vorbit Dumnezeu cu Moise, cu Avraam și cu oamenii când era pe Pământ(care și aici
a arătat în cel puțin două feluri)]. Cel mai probabil sufletul reprezintă valorile persoanei.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza 2:7: Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viaţă, şi omul s-a făcut†† astfel un suflet viu."

Adam a devenit un suflet viu sau un trup viu. Inainte sa-i dea duh sau suflare de viata Adam era un suflet sau un trup mort sau fara viata facut de Dumnezeu din tarana.

Ezechiel 18:20:"Sufletul care păcătuieşte va muri." Un suflet sau un trup care pacatuieste moare.

Expresia "trup neinsufletit" nu apare nicaieri in Biblie si e nebiblica.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Așa, și curat la suflet ce mai înseamnă? Că avea corpul curat? laughing Tare asta.

Da, moare. Ia vezi unde scrie "moartea a doua". Un suflet așa-zis mort este un suflet fără trup, eu asta consider și nu ai să vezi nici un verset care să mă contrazică în asta. La fel cum nu ai să găsești nici un verset care să-mi contrazică ipoteza cum că sufletul reprezintă valorile omului. Adam a devenit suflet viu -> Adam are valori, nu este un copac. "Sufletul care păcătuieşte va muri" -> valorile păcătoase duc la moarte. [Valorile omului sunt date de mentalitate și atitudini.]

În schimb, versete împotriva ipotezei tale se găsesc -> 1Corinteni 15:53 de ce ne spune Pavel că ACEST trup trebuie să se îmbrace în neputrezire? De ce nu spune că sufletul va fi liber(va ieși din trup sau mai știu eu ce) și vom intra în Împărăție în suflet? Evident pentru că nu este așa.

Domnul Isus s-a schimbat la față, nu? Și s-a mai schimbat după înviere. Tot El a vorbit cu Avraam dintr-un trup. De unde știm că a fost Domnul Isus dacă trupul Lui a fost schimbat de atâtea ori? Îl recunoaștem datorită valorilor Sale Dumnezeiești. Cum ne va judeca? Ne va găsi sufletul murdar, adică ne va cunoaște valorile păcătoase.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

"suflet fără trup" - unde scrie asta in Biblie? Eu ti-am aratat cat prin suflet se refera la trup.

Moartea a doua e cand moare omul a doua oara sau ajunge in starea de inexistenta eterna de unde nu exista speranta de revenire la viata.

Tu o dai pe simbolistica cand spui ca "suflet = valori". Lacul de foc e distrugerea totala de unde nu exista speranta de revenire la viata. Chin vesnic al imaginii lui Satan si al tuturor care-l urmeaza.

"ACEST trup trebuie să se îmbrace în neputrezire" - Pavel face parte din cei 144000 care vor fi inviati in cer si carora li se va da un trup spiritual.

Cand a vorbit cu Avraam s-a materializat.

Tu amesteci moartea cu viata. Viata e viata. Moartea e moarte. Tu nici macar incepator sau beginner nu esti legat de studiul Bibliei.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

"Pavel face parte din cei 144000 care vor fi inviati in cer" Miros a informație extrem de proastă aici. 144000 care sunt aceștia?

"Tu nici macar incepator sau beginner nu esti legat de studiul Bibliei." dacă spui tu... laughing

Și ia zi, Pavel împreună cu cei 144000 de ce mai primesc un corp dacă au deja sufletul ca și corp? Tu cred că nu relizezi cât de ilogic este ceea ce spui.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Apocalipsa 14:1, 3b:"Şi m-am uitat şi iată Mielul stătea pe muntele Sion şi cu El o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau numele Lui şi numele Tatălui Lui, scris pe frunţile lor. şi nimeni nu putea să înveţe cântarea decât numai cei o sută patruzeci şi patru de mii, care fuseseră răscumpăraţi de pe pământ."

Trupul lui Iisus a disparut adica a fost transformat sau imbracat intr-un trup spiritual.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Nu te-am întrebat unde scrie, că știu și eu. Te-am întrebat care sunt aceștia 144000. Neamuri? Evrei? Și neamuri și evrei? Evreiii pocăiți din Necazul cel Mare? Neamurile pocăite din Necazul cel Mare? Și neamurile și evreii pocăiți din Necazul cel Mare? Toți credincioșii de la Adam? Toți credincioșii de la Domnul Isus? Care?

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei 144000 fac parte din noul legamant in baza sangelui si trupului lui Iisus. Credinciosii dinainte de instituirea noului legamant, la cina lui Iisus, nu sunt inclusi in acest legamant si vor fi inviati in carne si oase pe pamant.

Primii inviati sunt cei 144000 care sunt regi si preoti cu Iisus in cer. Cei 144000 sunt din toate neamurile pamantului. Petru a botezat pe sutasul roman Cornelius.

Daca citesti atent la Apocalipsa 7 vei vedea ca nu sunt cuprinse aceleasi triburi in cei 144000. Tribul lui Dan nu apare. E vorba de Israelul spiritual cu capitala Noul Ierusalim in cer. Aminteste de Israelul antic dar nu e acelasi cu Israelul antic.

Acestea sunt subiecte pentru avansati si nu le poti intelege in cateva randuri. Sunt multe versete care sunt comparate adica din toata Biblia.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Băi dar ce deștept ești tu. Mai deștept ca Pavel sau Satana. Pentru că nici ei nu știu numărul deplin al neamurilor. Este un număr deplin pe care numai Dumnezeu îl știe(Matei 24:36 -> Romani 11:25).

Cei 144000 sunt evreii din Necazul cel Mare. Dar îți dă mură-n gură dacă citești în continuare. Numărul deplin al neamurilor nu-l știe decât Dumnezeu.

Oriunde vezi în Biblie că scrie "Copiii lui Israel" sau "Copii din Israel" se referă la cei ce au această naționalitate(este și evident, nu văd cum să deraiezi atât de grav), așa era felul lor de a spune că respectivul/ii au naționalitate israeliană.

Ia mai citește o dată VT să vezi de ce nu scrie de seminția lui Dan.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

144000 nu e numar simbolic si se vede clar asta din Biblie.

In Apocalipsa 7 spune toate triburile lui Israel din care lipseste tribul lui Dan. Inseamna ca minte cand spune "toate"?

Acea multime nu sunt cei 144000. Reciteste si iarasi reciteste pana bagi la cap si intelegi corect.

Ca doar esti Dany cel novice nestiutor incepator beginner elev. rolling on the floor

Trebuie sa-ti schimbi religia ca cea pe care o ai e varza.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Oriunde vezi în Biblie că scrie "Copiii lui Israel" sau "Copii din Israel" se referă la cei ce au această naționalitate(este și evident, nu văd cum să deraiezi atât de grav), așa era felul lor de a spune că respectivul/ii au naționalitate israeliană.

Ia mai citește o dată VT să vezi de ce nu scrie de seminția lui Dan.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai auzit de Noul Ierusalim din cer?

Apocalipsa 21:2:"Şi am văzut cetatea sfântă, noul Ierusalim, pogorându-se din cer de la Dumnezeu, gătită ca o mireasă, împodobită pentru mirele ei."

Ierusalimul de pe pamant nu are nici o valoare pentru Dumnezeu de cand l-au respins pe Iisus. Evreii ca popor nu mai constituie natiunea aleasa a Lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Le amesteci într-un mod prost.

"Ierusalimul de pe pamant nu are nici o valoare pentru Dumnezeu de cand l-au respins pe Iisus." Romani 11:26-28 aici scrie destul de clar că Israelul este important.
Tu tragi concluzii eliminând versete din Biblie, așa se face pe la voi? Ți se pare normal?

Ieși din starea deplorabilă în care ești și citește toată Biblia, nu pe bucăți numai acolo unde-ți convine ție, că așa fac și ateii.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala e Israelul spiritual nenea si nu cel carnal. Israelul spiritual dupa noul legamant instituit de Iisus. Tu abia daca cunosti ceva doar din Vechiul Testament. Ai ramas la Israelul antic carnal. S-a dus de rapa acel Israel pentru totdeauna. Chiar Iisus a spus ca nu va mai ramane piatra pe piatra din Ierusalimul pamantesc.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Romani 11:28 "In ce priveste Evanghelia, ei sunt vrajmasi, si aceasta spre binele vostru; dar in ce priveste alegerea, sunt iubiti, din pricina parintilor lor." Cum adică vrăjmași ai Evangheliei? Cum adică iubiți din pricina părinților lor? Apostolii sunt vrăjmași ai evangheliei? Ești tu vrăjmaș al Evangheliei? Sau sunt cei ce resping Evanghelia, adică evreii?
Tu chiar ignori lucruri doar pentru a-ți satisface aroganța? Sau pur și simplu nu înțelegi ce citești?

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Se refera la Israelul spiritual. Unii evrei au fost vrajmasi insa s-au cait si au devenit parte a Israelului spiritual. Vrajmasi spre binele crestinilor in sensul ca ei l-au dat pe Iisus sa fie rastignit spre salvarea noastra. Dumnezeu a ales sa includa si pe unii evrei care s-au cait si de dragul parintilor lor.

Insa majoritatea evreilor nu recunosc pe Iisus cu noul legamant pentru Israelul spiritual si ei sunt respinsi de Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Tu efectiv ignori părți ale Bibliei. laughing
Ești ipocrit, te dai creștin dar nu ești. Acum înțeleg.

Ai spus că Israelul spiritual este alcătuit din creștini, (și)din cei ce cred în Domnul Isus Hristos despre care scrie Evanghelia, iar Pavel a spus că aceia sunt vrăjmașii Evangheliei. Tu practic ai spus că toți creștinii sunt vrăjmașii Evangheliei; ACUUM înțeleg eu că a fost de fapt o insultă adresată celor ce cred în Domnul Isus Hristos.
Trist, și îmi pare rău că am înțeles la ce te-ai referit atât de târziu.

Pocăiește-te și poate vom ajunge să stăm unul lângă celălalt la Masa Domnului în Împărăția Sa. Numai bine!

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fostii vrajmasi evrei care apoi s-au cait. Foarte putini s-au cait iar marea majoritate alcatuiesc poporul evreu care nu are nici o legatura cu Dumnezeu care candva i-a ales natiune a Sa.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Gata, am înțeles că nu ești creștin și că vrei să jignești dându-te creștin.
Dacă scrie atât de clar care sunt cei 144000 nici nu știu de ce m-am mai complicat cu tine în asta. Asta e, am văzut târziu că ești un ipocrit ce nu a citit nici VT. Auzi, de ce nu scrie de seminția lui Dan... oh go on

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Zii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mortii vor invia la Judecata de Apoi. Aici este o prezentare foarte clara:
https://www.youtube.com/watch?v=e7rIpRHHm3g

| Helper07 a răspuns:

Asa cum Isus a inviat, v-a exista o inviere a mortilor. Unii se vor trezi pentru viata vesnica iar altii pentru judecata.

| emignon a răspuns:

Asta face referire la totalitatea faptelor pe care un om le face atâta timp cât este în viață.
Faptele lui înviază,adică sunt arătate public în comunitate şi efectele acestora se văd clar.
Aceasta reprezintă învierea:faptele omului devin tot mai clar cunoscute în comunitate după decesul persoanei.

Există şi legenda învierii personale la,, revenirea Domnului", termen recunoscut în poporul român, însă în legende nu pot interveni, prin urmare acolo nu mă bag.