| Exal a întrebat:

CITESTE PANA LA CAPAT,NU ESTE ORICE FEL DE INTREBARE CRESTINA,E O TEORIE PERSONALA CU CREDIBILITATE MARE
Sunt de parere ca Dumnezeu si Iisus Hristos au existat si exista si vor exista pe vecie dar nu cred ca ei au vreo relevanta cu vreo religie. Cred ca Biblia e falsa, la fel si Koranul sau orice. Cred ca Dumnezeu si Iisus sunt foarte buni incat sa ma ierte pentru laba sau orice alte motive stupide ar fi scrise in Biblie, sau nici sa nu necesite iertare ca n-ar avea de ce se supara.
E gresit asa punct de vedere?
Eu 100% stiu ca Iisus a existat,dar nu cel ortodox. Iisus Hristos pe care-l cred eu ca exista e cel care se aproprie cat mai mult de catolicisism. La fel si Dumnezeu e mai bun ca orice. Cred ca nu exista iad,si rai pentru toata lumea.
Mortile clinice imi confirma ca oricine intra in rai,deoarece ei vad inainte sa "moara" o lumina alba,relaxanta mangaietoare. Nu ti s-ar arata asa daca ai intra-n iad,nu?
Concluzii :
-Iisus si Dumnezeu exista, dar sunt descrisi in favoarea guvernelor/puterilor lumi pentru controlarea maselor.
-Iisus chiar a existat, e confirmat de toti istoricii.
-Viata de apoi exista 100% datorita mortilor clinice, si nu sunt halucinatii, citeste https://www.efemeride.ro/......e-stiinta/
-Dumnezeu ne iubeste si iarta pe oricine,chiar si pe Hitler. Cred ca la moarte materia spirituala evolueaza din punct de vedere mental.
Asta e teoria la care am ajuns, luandu-ma dupa ilogiciile, contradictoritatile aflate in Biblie si diferentierea dintre religii. Iisus exista deoarece e confirmat de istorici si pe el se bazeaza 70% din religii,catolicismul,ortodoxia si islamul(musulmanii),desi dupa cum am zis,sunt "editate" in favoarea fiecarui popor. Dumnezeu de asemenea exista,el fiind creatorul absolut care a creat orice.
Si daca diavolul chiar exista si ortodoxia e adevarata,rog pentru iertare, desi nu cred ca e cazul.
Cer seriozitate, din partea atata a crestinilor cat si a ateilor care au facut/fac cercetari.

Voi ce credeti?

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In concluzie asta nu e intrebare, sunt afirmati, dar noi suntem pe TPU unde se pun intrebari nu propaganda crestina, nu ne pasa ce crezi tu, ne pasa de intrebari atat

| xerxes1 a răspuns:

Iisus in cazul in care a existat s-a nascut evreu si a murit evreu.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ce credibilitate, Biblia si Koranul sunt false? cum ai ajus la concluzia asta? nici n.ai habar ce scrie in ele. E normal sa ne dam cu parerea, dar de unde stim daca ceea ce credem e adevarat? ar trebui sa te documentezi mult mai mult si dupa experienta ai putea intelege, sunt foarte multe intrebari fara raspuns, dar toate au un sens.

| Mclaren12 a răspuns:

A fost clar mesajul inca de la a doua propozitie laughing
Si nu, zeul evreiesc si Cristos nu au existat niciodata. Cu asta tot suntem spalati pe creiere de vreo 17 secole. Subiectul asta devine deja banal. Crestinii sunt atat de ignoranti incat cei cu alte orientari parca nici nu-si mai bat capul cu ei.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

E propagandă, dar nu creștină. Să spui că Biblia e falsă și că păcatul nu necesită iertare nu e propagandă creștină.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

El nu e creștin, dar de unde să știi tu?

| milan9 a răspuns:

"descrisi in favoarea puterilor lumi"? Esti uluitor colegu'... Aberezi de nu-i adevarat...
Tot ce intalnesti in scriptura intra in contradictie cu manipularea perfida a corporatiilor, a viciilor, a pacatelor de orice fel.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Sunt de parere ca Dumnezeu si Iisus Hristos au existat si exista si vor exista pe vecie

poate nu apartine de vreo religie

| raMLesS a răspuns:

"Mortile clinice imi confirma ca oricine intra in rai, deoarece ei vad inainte sa "moara" o lumina alba, relaxanta mangaietoare. Nu ti s-ar arata asa daca ai intra-n iad, nu?"
Sunt halucinatii, e si dovedit.
Conform marilor profeti, cum e si Steregoi laughing, iadul nu exista.
Nu mai trage concluzii astfel, nu mai lua orice de bun, nu tot ce zboara se mananca.
Stai linistit ca nu a mers nimeni in rai, aia halucineaza la greu.

| Exal explică (pentru raMLesS):

AI citit macar? Cauta cazul lui Eben Alexander apropo.
https://jurnalul.antena3.ro/......29520.html

| Exal explică (pentru RAY):

Am cerut o opinie asupra punctului meu de vedere. Stiu de site-ul asta ca unii intreaba cum sa faca dragoste cu o musca, eu zic cam o intrebare decenta care se dovedeste a fi de fapt un subiect de conversatie, schimb de pareri, etc, dar vad ca n-am cu cine, cam toti astia de au raspuns sunt inchisi la ratiune; c

| Exal explică (pentru RAY):

Existenta lor e de necontestat, insa religiile cred ca o foloesc pentru propriile folosuri sub diferite forme.

| Exal explică (pentru AC4S4):

Sunt crestin moderm mi-ar place sa-mi zic.

| Exal explică (pentru milan9):

Biblia sau alte scrieri nu au fost scrise de Iisus. De asemenea nu Iisus a creat impratasania sau spovedirea,ci poporul. Biblia e scrisa de oameni,contine si adevaruri dar omul normal ca a mai inventat,la modul negativ.
Impartasania,etc,nu au nimic de-a face cu Iisus, sunt doar traditii, precum taierea porcului de Craciun sau sa ceva.
Iisus nu apartine nici unei religii, stiu doar ca e fiul lui Dumnezeu, ca a existat si e bun.

| Exal explică (pentru HaneloreOlga9):

Istoricii-s de parere ca Iisus nu a participat deloc la scrierea Biblei.

| Exal explică (pentru Mclaren12):

Toti istoricii confirma existenta lui Iisus, ce dovada ai tu ca nu a existat? :O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare vicleșug al satanei este de a-l face pe om să creadă că el, satana, nu există.
În plus, ce dreptate ar mai fii dacă Hitler ar ajunge în rai cu un sfânt.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Toti istoricii confirma existenta lui Iisus, ce dovada ai tu ca nu a existat? :O
dovedeste ca a nascut dintr o virgina, a facut minuni, ca a inviat a treia zi, ca a existat unu iisus nu nega nimeni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai mare vicleșug al satanei este de a-l face pe om să creadă că el, satana, nu există.
deci satana vrea sa faca omul ca el nu exista, cool in loc el sa faca sa stie omul ca exista ca sa aiba mai multi addepti, cat de ilogic gandesti

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Omule noi aici pe TPU raspundem nu ne pasa de ceea ce crezi tu

| milan9 a răspuns (pentru Exal):

Iisus apartine unei religii. De fapt El a intemeiat-o. Biserica.
Tu vrei cu orice pret, dupa sistemul Patului lui Procust sa reduci crestinismul doar o filosofie, un curent de gandire asemeni budismului. Vezi ca pana si budismul este o religie in toata regula... thinking

| Mclaren12 a răspuns (pentru Exal):

Nu exista "dovedeste ca nu exista". Este suficient sa spun ca nu exista o baza istorica solida care sa-i ateste existenta iar cel care trebuie sa vina sa dovedeasca esti tu, cel care crezi orbeste in existenta sa.

Nu doar ca miturile care compun personajul biblic sunt furate de la pagani, dar din ce am observat, istoricii analizeaza personajul biblic, nicidecum vreun personaj real, iar biblia nu are nicio baza. Nu se stie cand s-a nascut Cristos, nu se poate dovedi ca a murit si a inviat, deci practic daca dovedesti existenta vreunui pretins Cristos, vlar n-o sa vorbesti de personajul biblic.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Cristos este un personaj crestin. Mi se pare ciudat sa crezi in Cristos dar sa nu fii crestin.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Păi el nu crede în Biblie, deci de unde are informații despre Hristos?

Și chiar dacă ar crede în Biblie, simpla afirmație "Eu cred" nu îl face creștin.

| Exal explică (pentru AC4S4):

Biblia e scrisa de oameni,nu de Iisus. Nu pot avea certitudinea ca ce e acolo e sfant daca nu Iisus a scris-o. Da sunt si adevaruri dar... ma rog, In plus, nu Iisus a creat spovedania spre exemplu (lucru atestat de istorici si evenimentele inamplate), ci a fost adaugata ca o practica, traditie. SI etc.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Ba da, il face. Acelasi lucru se aplica si la voi, "doar credeti".
Si asta am zis si eu, de unde surse istorice daca nu din biblie?

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cred că Biblia trebuie să spună cine e creștin, nu oamenii.

| Exal explică (pentru Mclaren12):

De curiozitate in ce crezi? Sunt un om deschis la minte, mi-ar place sa vad si perceptia altora asupra acestui tip de subiect.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Biblia a fost scrisa tot de oameni,
cam acelaai lucru.