| anonim_4396 a întrebat:

Ciuperca de padure e un aliment, corect?
Sunt ciuperci otravitoare si ciuperci neotravitoare.
Conform cu 1 Timotei 4:4, pot fi luate ciupercile otravitoare cu multumire si ca hrana?

Răspuns Câştigător
| LittlePoppy a răspuns:

Lasand religia deoparte, ciupercile de padure comestibile sunt un aliment sanatos. Cele necomestibile (otravitoare) te pot ucide pe loc.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 timotei 4.4. 4 Căci orice făptură a lui Dumnezeu este bună, şi nimic nu este de lepădat, dacă se ia cu mulţumiri,
Desigur, dar trebuie să le iei cu mulțumiri.

| Meme10Meme a răspuns:

Acum religia va zice ce sa mâncați rolling on the floor

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nicicand nu ne-a cerut Dumnezeu sa fim prosti! Vorba preotului si scriitorului ortodox Nicolae Steinhardt Delarohia...
Nu ne cere Dumnezeu sa mancam alimente otravite sau degradate calitativ, ci dimpotriva ne spune sa ne ferim de rau! "Fereste-te de rau si fa bine!" Psalmul 33

| nicucostea855 a răspuns:

2 Corinteni 7:1:"să ne curățăm de tot ce murdărește corpul". Ciupercile otravitoare murdaresc corpul sau il imbolnavesc putand fi fatale. Rahatul de la om sau de la animale este creat de Dumnezeu, insa murdareste corpul dupa ce omul sau animalul face treaba mare. Rahatul trebuia ingropat in afara taberei de catre evrei in Israelul antic.

1 Timotei 4:4:"tot ( comestibil ) ce a creat Dumnezeu este bun+ și nimic nu trebuie respins". Tot ce a creat si nu dauneaza sanatatii.

Ciupercile otravitoare, spinii, urzicile urzicatoare, stomacul carnivor al leilor au aparut dupa ce Adam si Eva au pacatuit.

| nicucostea855 a răspuns:

Problema e ca pana omul a aflat ca unele ciuperci au devenit otravitoare, au murit multi oameni otraviti. Oricum Adam manca fructe din pomi si nu ciuperci. Ciupercile sunt rele la gust daca nu sunt fierte si gatite la foc. Adam nu facea focul pentru ca nu era nevoie de foc ca sa se incalzeasca. Adam umbla gol, fiind o temperatura potrivita ca sa poata umbla gol si el si Eva.

| serenityxx a răspuns:

Ciuperca este hrană.