| FucktheSystem a întrebat:

Creștinilor, ce ziceți, credeți că ar trebui scoase biologia și geografia din programa școlară? În caz de nu v-ați prins la ce mă refer, aceste două materii țin cu ăl rău, că îi învață pe copii teoria evoluționistă, și în total sunt 4 ore iar de religie este doar 1.

58 răspunsuri:
| Кристи a răspuns:

Nu... mie chiar imi place biologia si ma voi face medic deci nu'mi trebuie religie!

| dende95 a răspuns:

Biologia si Geografia nu ar trebui scoase din programa deoarece este bine sa stim de unde am plecat si cum am ajuns oameni.

| DarknessAngel a răspuns:

Sincer biologia este cam inutila dar geografie te ajuta la ceva...Din pacate Ministerul Invatamantului nu crede ca religia este asa de importanta pentru copii. Asta e viata.

| whatevernvm a răspuns:

Daa.sa ramana doar religia, muzica si desenul.
"Crestinii" mai trebuie sa demonstreze ca Charles Darwin era ateu, rezulta ca toti ne tregem dintr-o maimute-ateu.

| ArTistuL a răspuns:

Nu trebuie sa gandim asa uni frofesori au frica de Dumnezeu si preda in paralel ora sa cu religia de exbig grinumnezeu a facut terra si bla bla bla. eu consider ca nu ar trebui scoase ca daca nu inveti aceste materii de baza nu o sa stii pe ce lume traiesti...

| iloveusa a răspuns:

Si cum vrei sa mai devin eu medic fara biologie?

| Arthur a răspuns:

Pe bune? Nu ştiam că geografia se ocupă cu evoluţionismul.

| dana85 a răspuns:

Nu trebuie scoasa nici o materie. Fiecare disciplina isi are rolul si locul ei in formarea noastra. In viata fiecare va gasi discernamant sa aleaga ideile si invatatura care ii defineste conceptia lui despre lume, crearea si evolutia sa.

| Esperança a răspuns:

Eu stiu ca la ISTORIE se invata astfel de lucruri!

| Paulla a răspuns:

Ai uitat de fizică. Nu de alta, dar se contrazice destul de des cu unele afirmaţii teologice.

| Arthur a răspuns:

Să nu uit, există o ramură a biologiei care se numeşte : Genetică.
Poţi afla acolo că nici măcar specii apropiate nu se pot încrucişa cu rezultate viabile întrucât chiar reuşit acest lucru, acel " produs nu se va putea reproduce ".
Bineânţeles că ai mai auzit acest lucru chiar aici, dar mai trebuie să şi poţi înţelege.
Despre legătura dintre biologie şi religie, cu părere de rău te informez că această ştiinţă îşi are originea tot în studiul oamenilor bisericii ( Gregor Mendel de exemplu ).

| Angel0 a răspuns:

Nu sunt de acord cu crestinizarea fortata din scoli, si nici cu teoria lui Darwin, care este doar o teorie deocamdata.
Descoperirile arheologice din ultima perioada, tin mai degraba cu crestinii decat cu evolutionistii.

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Înseamnă că ai rămas repetent pe clasa a4a și încă n-ai ajuns în a5a unde ți se explică formarea universului după teoria evoluționistă.

| FucktheSystem explică (pentru Esperança):

Nu, la geografie se învață ep clasa a5a și a9a nformarea universului iar la geografie pe a7a se învață evoluția animalelor și chiar există 2 ore alocate special teoriei evoluționiste.
La istorie începe din clasa a5a cu antichitatea, a6a evul mediu, a7a istoria mondernă și a8a istoria româniei, nu face nicio referire la evoluționism.

| Inferno a răspuns:

Ar trebui sa se faca numai religie in scoli.laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru DarknessAngel):

"Din pacate Ministerul Invatamantului nu crede ca religia este asa de importanta pentru copii. Asta e viata. "

Din pacate? Damn.care e importanta religiei? Ne baga pe gat o metarie tampita la care majoritatea se plictisesc si foarte multi nu sustin religia respectiva ca sa ce? Sa invatam pilde idioate si rugaciuni pe care oricum nu le spunem niciodata pentru ca nu intram in biserica nici odata la 2 ani? Ne trimite la spovedanie cand noi fumam, bem si ne-o tragem ca pe centura?(noi=tinerii/adolescentii) Ce importanta are?

| William a răspuns (pentru Кристи):

Fa-te doctor ca in iad toti au arsuri pe 100% din corp si e nevoie de doctori sa ii tratezerolling on the floor

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Și cine a zis ceva de „încrucișarea" speciilor asemănătoare? Este pe lângă subiect rău.
De exemplu coricturile canine, sunt încrucișarea a două rase diferite de câini.
Și de unde ai scos că își are originea în studiul oamenilor bisericii, eu știam că Jean-Baptist este cel care a creat să spunem așa termenul de biologie și a adus-o în lumea științelor. Jean-Baptist s-a născut în 1744, Gregor Mendel dabia în 1822, aproape la 100 de ani diferență. Gregor Mendel este considerat părintele GENETICII moderne, nu la părintele Bilogiei din toate timpurile. Oricum, nu pot să neg că un călugăr poate să-și aducă contribuția la o parte a unei ștințe exacte, dar acest călugăr n-a nimerit partea care oferă dovezi clare pro-evoluționsim.

| FucktheSystem explică (pentru Angel0):

Care descoperiri arhelogice? Chiar sunt curioasă.

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu cred că am fost colegi de clasă şi pentru creierul tău micuţ, îţi pot spune că am aprofundat foarte bine amândouă variante: şi cea evoluţionistă şi cea creaţionistă. În mediocritatea ta te pot informa că mulţi oameni de ştiinţă sunt adepţi şi ai creaţionismului iar despre repetenţie, îţi atrag atenţia că eşti repetentă total la obiectul numit bun simţ.
Dacă am sta faţă în faţă cred că te-ai bâlbâi teribil şi ruşinos încercând să-mi explici cu cuvintele tale măcar teoria evoluţionistă. Dilema dintre teoria evoluţionistă şi cea creaţionistă te informez că nu o vom putea tranşa în nici un caz, nici eu şi nici tu ( mai ales ). Încearcă pe viitor să fii mai reţinută în afirmaţii, nu de alta, dar mă faci să cred că am avea acelaşi nivel de pregătire ( Doamne fereşte! ).

| Esperança a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mda. a trecut mult timp de cand am terminat a-5-a. dar nu prea m-a pasionat materiile astea,decat geografia romaniei. restul nu ma intereseaza, nici de ce se invata in scoli. fiecare are dreptul de a alege in ce crede. eu una nu am nimic cu nimeni, pe mine ma intereseaza viata si purtarea mea. bye

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Gabriela,nu generaliza. Daca tu bei si fumezi nu ne pune pe toti in aceeasi oala cu tine. Poti sa imi arati un argument care dovedeste ce ai spus tu?

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vai şi amar! Abia acum realizez că nu trebuia să încep o discuţie care degenerează încet, încet spre nivelul clasei 4 - 5. Tu vorbeşti de '' coricturile canine '', ce-o fi aia, şi aduci în discuţie încrucişarea raselor care e cu totul altceva faţa de specii. Dacă ţie nu ţi-e clar ce e aia specie şi ce e aia rasă, nu are rost să mai discutăm, pentru că nu am cu cine, din păcate. Subiectul te depăşeşte total şi-mi aduce aminte de acea muscă care a aterizat din rea voinţa sau din alte motive, unde a aterizat.
Să nu uit, biologia nu a fost făcută pentru '' a oferi dovezi clare pro evoluţionism ''. Biologia se ocupă doar cu studiul vieţii.

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Adi, nici eu nu breau si nu fumez. Majoritatea, nu toti, fac asta.

Fa un sondaj. Intreaba niste adolescenti la intamplare daca considera ca religia este utila in programa scolara si o sa fi dezamagit cand o sa vezi rezultatele. Intreaba cati dintre ei prefera sa traga pe nas in loc sa citeasca o carte. Este alta generatie, nimeni nu mai pierde timpul in biserica, si din acest motiv am generalizat putin. Nu e nici cazul meu si nici cazul tau, dar sunt cazuri predominante.

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Nici eu nu cred ca religia este o materie utila, dar nici valorile morale(atentie morale nu crestine)nu trebuiesc ignorate.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ce ai ma? Pina acum doreai sa scoti din programa Desenul ca nu te faci pictor, muzica deoarece nu te faci muzician.matematica deoarece nu te faci matematician, Lb Romana deoarece esti Roman prin nastere.Acum vrei sa scoti si geografia poate unde te orientezi cu GPS, vad ca ai pus si biologia. FucktheSystem vrea sa se semneze cu degetul ca strabunicii ei =)). Uite au si un monument al martirilor de la bac http://www.iasivezi.com/monumentul-eroilor-cazuti-la-bac/ acolo au cazut la datorie prietenii lui FucktheSystem =)).Au si eroul necunoscut pe acela care nu stia sa se semneze.

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Ha.
Sa fie suplimentara. Sa stea la ea numai cei interesati. Iti garanez ca nu ar ramane dintr-o clasa decat 1-2.
Spre exemplu, profesorul nostru de religie ne-a chemat la biserica(sunt in clasa a8a).
Din 30 de copii, au fost doar 3 care s-au dus cu speranta ca o sa le dea un 10( eu nu am fost). Care e interesul si importanta daca materia nu este respectata si luata in serios de copii?

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Nu, n-am fost colegi de clasă și nici nu-mi doresc așa ceva, mi-ar fi scârbă să fi cu un așa om în clasă.
În mediocritatea ta te informez că asta am spus și eu imi sus, doar că n-am precizat că-s mulți dar am precizat că nu le neg existența. Și nu sunt repetentă la obiectul bun simț, îlm am cu cine îl merită. Totuși nu cred că ești în măsură să vorbești de bun simț, când și tu jignești la fel de bien cum o fac și eu: „În mediocritatea ta", „creierul tău micuţ" etc. Așa că fă-mi o favoare și abține-te de la lecțiile de bun simț, până nu-l dobândești prima dată tu.
Și crede-mă că față-n față spun lucrurile la fel cum el supn și-n scris, singurul lucru care l-aș fi omis ar fi fost anii de naștere, care nu pot să-i țin minte. Nu am de ce să mă bâlbâi în fața ta, nu-mi inspiri nimic, în nici un caz teamă, ca să am emoții.
Oricum nu știu ce nivel de pregătire ai tu, nici nu mă interesează pentru că nu-l arăți. Îș ascunzi cumva?

| FucktheSystem explică (pentru whatevernvm):

Religia este suplimentară, trebuie să faci o cerere la director în care te declari de altă religie și ai scăpat de oră.

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Stiu cum este.Gandeste-te ca eu sunt a 12-a si majoritatea fac caterinca la ore.Eu unul stau frumusel in banca si nu ma implic deloc laughing