| FucktheSystem a întrebat:

Creștinilor, ce ziceți, credeți că ar trebui scoase biologia și geografia din programa școlară? În caz de nu v-ați prins la ce mă refer, aceste două materii țin cu ăl rău, că îi învață pe copii teoria evoluționistă, și în total sunt 4 ore iar de religie este doar 1.

58 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Eu stiu ca la ISTORIE se invata astfel de lucruri!

| FucktheSystem explică (pentru Esperança):

Nu, la geografie se învață ep clasa a5a și a9a nformarea universului iar la geografie pe a7a se învață evoluția animalelor și chiar există 2 ore alocate special teoriei evoluționiste.
La istorie începe din clasa a5a cu antichitatea, a6a evul mediu, a7a istoria mondernă și a8a istoria româniei, nu face nicio referire la evoluționism.

| Esperança a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mda. a trecut mult timp de cand am terminat a-5-a. dar nu prea m-a pasionat materiile astea,decat geografia romaniei. restul nu ma intereseaza, nici de ce se invata in scoli. fiecare are dreptul de a alege in ce crede. eu una nu am nimic cu nimeni, pe mine ma intereseaza viata si purtarea mea. bye

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Ce ai ma? Pina acum doreai sa scoti din programa Desenul ca nu te faci pictor, muzica deoarece nu te faci muzician.matematica deoarece nu te faci matematician, Lb Romana deoarece esti Roman prin nastere.Acum vrei sa scoti si geografia poate unde te orientezi cu GPS, vad ca ai pus si biologia. FucktheSystem vrea sa se semneze cu degetul ca strabunicii ei =)). Uite au si un monument al martirilor de la bac http://www.iasivezi.com/monumentul-eroilor-cazuti-la-bac/ acolo au cazut la datorie prietenii lui FucktheSystem =)).Au si eroul necunoscut pe acela care nu stia sa se semneze.

| FucktheSystem explică (pentru Urzi23):

Draga mea pisică zburlită, nu vreau să scot nici matematica, nici desenul, nici muzica, nici limba română, nici geografia, nici biologia sau altă materie.
Scoaterea biologiei și a geografiei era o variantă pentru creșini, bănuiesc că ști deja că nu mă încadrez în categoria asta. Dra tu ești cumva A.F. că văd că ai probleme de înțelegere a textului, ce zic eu și ce-mi răspunzi tu...
Și nu-ți fă griji pentru bac, îți promit că-l iau, et asigur chiar că-l iau cu notă peste 8, ca al toate examenele care le-am avut până acum.
Și apropo, ca o paranteză, matematica și desenul sunt materiile cele mai necesare mie, ia ghicește ce planuri de viitor am.

| Urzi23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Nu am chef sa caut in urma unde era o discutie asmanatoare intre voi tin minte ca printre altele doreai scoasa si tehnologia ca nu bati cuie.Tu esti mai slaba de minte si ii tot dai cu Crestinii ca moara hodorogita.Bacul nu il iei chiulind de la scoala si bind vodka Kalasnicov.Bacul se ia invatind nu dind cu untura pe liceu sa il manince ciinii.Tu o sa ajungi la coada listei pe monumentul eroilor de la bac tu o sa fi eroina necunoscuta ca nu vei sti unde sa semnezi.Tu sa faci de bine sa te faci fata de treaba si sa incepi sa citesti.Cit despre planurile tale eu zic ca tu stai ca Soliman Hadimbul sub nuc si visezi cai verzi pe pereti. Fara munca nu poti face nimic poate sa mai fie legea chioara, sa intri fara bac la o particulara si sa dai bacul cind iei masteratul rolling on the floor

| FucktheSystem explică (pentru Urzi23):

Nu-ți fă griji de situația mea școlară, o duc foarte bine. Dar este peste nivelul tău de inteligență să pricepi că poți să iei bacul și dacă chiulești de câteva ori de la materiile care nu sunt necesare pentru bac și dacă bei vodka ( și doar ca idee Finlandia e mai bună). Te asigur că nu o să fiu niciodată la coada listei, îmi place în frunte. Nu am fost niciodată ultima și nici n-o să fiu, mereu am luat note mari la examene și nu mă voi duce în jos că zice un plictisit pe internet.
Și crede-mă citesc, citesc destul și cărți de diverse genuri, deși favoritele mele sunt cele legate de război.
Oricum, n-ai de unde să ști cât muncesc eu, te anunț că muncesc destul cât să mă mențin în top, am muncit să ajung la mate-info la cel mai bun liceu, mă mențin să rămân la nivelul ăsta. Niciodată sub nicio circumstanță n-aș da la o facultate particulară, mai bine nu mai fac facultate deloc.
Așa ca de încheiere, te anunț că la vremea discuției oricum nu mai făceam tehnologie, doar că mi-am exprimat punctul de vedere, adică că este o materie fără rost. Chiar nu îți trebuie teore să bați un cui...sau ție-ți trebuie?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si matematica ne invata la rau, mai ales geometria...

| Arthur a răspuns:

Pe bune? Nu ştiam că geografia se ocupă cu evoluţionismul.

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Înseamnă că ai rămas repetent pe clasa a4a și încă n-ai ajuns în a5a unde ți se explică formarea universului după teoria evoluționistă.

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu cred că am fost colegi de clasă şi pentru creierul tău micuţ, îţi pot spune că am aprofundat foarte bine amândouă variante: şi cea evoluţionistă şi cea creaţionistă. În mediocritatea ta te pot informa că mulţi oameni de ştiinţă sunt adepţi şi ai creaţionismului iar despre repetenţie, îţi atrag atenţia că eşti repetentă total la obiectul numit bun simţ.
Dacă am sta faţă în faţă cred că te-ai bâlbâi teribil şi ruşinos încercând să-mi explici cu cuvintele tale măcar teoria evoluţionistă. Dilema dintre teoria evoluţionistă şi cea creaţionistă te informez că nu o vom putea tranşa în nici un caz, nici eu şi nici tu ( mai ales ). Încearcă pe viitor să fii mai reţinută în afirmaţii, nu de alta, dar mă faci să cred că am avea acelaşi nivel de pregătire ( Doamne fereşte! ).

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Nu, n-am fost colegi de clasă și nici nu-mi doresc așa ceva, mi-ar fi scârbă să fi cu un așa om în clasă.
În mediocritatea ta te informez că asta am spus și eu imi sus, doar că n-am precizat că-s mulți dar am precizat că nu le neg existența. Și nu sunt repetentă la obiectul bun simț, îlm am cu cine îl merită. Totuși nu cred că ești în măsură să vorbești de bun simț, când și tu jignești la fel de bien cum o fac și eu: „În mediocritatea ta", „creierul tău micuţ" etc. Așa că fă-mi o favoare și abține-te de la lecțiile de bun simț, până nu-l dobândești prima dată tu.
Și crede-mă că față-n față spun lucrurile la fel cum el supn și-n scris, singurul lucru care l-aș fi omis ar fi fost anii de naștere, care nu pot să-i țin minte. Nu am de ce să mă bâlbâi în fața ta, nu-mi inspiri nimic, în nici un caz teamă, ca să am emoții.
Oricum nu știu ce nivel de pregătire ai tu, nici nu mă interesează pentru că nu-l arăți. Îș ascunzi cumva?

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Când îţi corectezi Limba Română poate reuşesc şi eu să desluşesc ce ai scris ( nu ai nici o scuză nici pentru clasa a IV a sau a V a ).
'' mi-ar fi scârbă să fi cu '', '' am spus și eu imi sus '', '' îlm am '', ''la fel de bien '' - ai dat-o-n franceză, stăpâneşti prea bine Limba Română; '' la fel cum el supn și-n scris '', '' Îș ascunzi cumva '', '' coricturile canine '', '' nformarea universului '', '' istoria mondernă '', '' creşini '', '' că şti '', '' că văd că ai '', '' et asigur '', '' ca al toate examenele ''...mai are rost să continui cu cineva atât de bine pregătit şi la română?
Bine că nu ai cerut să se scoată şi acest obiect din grila şcolară. Dacă evoluţia speciilor e la fel ca evoluţia limbii române la tine, e grav...

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Dragul meu, acelea sunt greșeli de tastare, din grabă. Crede-mă că știu să scriu în limba română, că am și dat un examen din limba și literatura română care l-am luat cu notă mare, că am fost și la olimpiadă, doar că pe tastatură e mai greu, mai ales când te grăbești. De multe ori îmi editez greșelile răspunsurilor, acum n-am apucat, asta e.
Și eu nu am cerut scoaterea unui obiect din grilă, ci am întrebat dacă asta este dorința unei anumite categorii, cerd că e o diferență considerabilă.

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ok FucktheSystem, se acceptă. Noapte bună!

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Noapte bună și ție.

| Arthur a răspuns:

Să nu uit, există o ramură a biologiei care se numeşte : Genetică.
Poţi afla acolo că nici măcar specii apropiate nu se pot încrucişa cu rezultate viabile întrucât chiar reuşit acest lucru, acel " produs nu se va putea reproduce ".
Bineânţeles că ai mai auzit acest lucru chiar aici, dar mai trebuie să şi poţi înţelege.
Despre legătura dintre biologie şi religie, cu părere de rău te informez că această ştiinţă îşi are originea tot în studiul oamenilor bisericii ( Gregor Mendel de exemplu ).

| FucktheSystem explică (pentru Arthur):

Și cine a zis ceva de „încrucișarea" speciilor asemănătoare? Este pe lângă subiect rău.
De exemplu coricturile canine, sunt încrucișarea a două rase diferite de câini.
Și de unde ai scos că își are originea în studiul oamenilor bisericii, eu știam că Jean-Baptist este cel care a creat să spunem așa termenul de biologie și a adus-o în lumea științelor. Jean-Baptist s-a născut în 1744, Gregor Mendel dabia în 1822, aproape la 100 de ani diferență. Gregor Mendel este considerat părintele GENETICII moderne, nu la părintele Bilogiei din toate timpurile. Oricum, nu pot să neg că un călugăr poate să-și aducă contribuția la o parte a unei ștințe exacte, dar acest călugăr n-a nimerit partea care oferă dovezi clare pro-evoluționsim.

| Arthur a răspuns (pentru FucktheSystem):

Vai şi amar! Abia acum realizez că nu trebuia să încep o discuţie care degenerează încet, încet spre nivelul clasei 4 - 5. Tu vorbeşti de '' coricturile canine '', ce-o fi aia, şi aduci în discuţie încrucişarea raselor care e cu totul altceva faţa de specii. Dacă ţie nu ţi-e clar ce e aia specie şi ce e aia rasă, nu are rost să mai discutăm, pentru că nu am cu cine, din păcate. Subiectul te depăşeşte total şi-mi aduce aminte de acea muscă care a aterizat din rea voinţa sau din alte motive, unde a aterizat.
Să nu uit, biologia nu a fost făcută pentru '' a oferi dovezi clare pro evoluţionism ''. Biologia se ocupă doar cu studiul vieţii.

| Angel0 a răspuns:

Nu sunt de acord cu crestinizarea fortata din scoli, si nici cu teoria lui Darwin, care este doar o teorie deocamdata.
Descoperirile arheologice din ultima perioada, tin mai degraba cu crestinii decat cu evolutionistii.

| FucktheSystem explică (pentru Angel0):

Care descoperiri arhelogice? Chiar sunt curioasă.

| Bia_8599 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Da, arheologia confirma Biblia, cine doreste poate sa citeasca o carte foarte interesanta despre acest subiect, scrisa de un cercetator: ¨Şi Biblia are totuşi dreptate. Cercetătorii dovedesc adevărul istoric.¨ de Werner Keller
Se poate downloada.

Redau aici cateva randuri despre aceasta carte:

¨Cartea lui Werner Keller „ŞI BIBLIA ARE TOTU¬ŞI DREPTATE" este fără îndoială cea
mai populară carte în ce priveşte confirmarea adevărurilor biblice. Din anul 1955,
când a apărut pentru prima dată, ea a fost tradusă în 24 de limbi şi tipărită în
peste zece milioane de exemplare. Meritele ei deosebite stau în special în
sublinierea dovezilor arheologice şi a datelor istorice care arată încă odată că
relatările Bibliei sunt fapte reale şi nu rodul imaginaţiei omeneşti sau poveşti
transmise din generaţie în generaţie.
Werner Keller nu face parte din acei credincioşi care acceptă mai presus de toate
lucrările şi planul lui Dumnezeu, ci se situează pe poziţia omului de ştiinţă,
cercetând documente referitoare la săpături arheologice, ascultând părerile
specialiştilor şi trăgând în cele din urmă concluziile fereşti. De aici şi
tendinţa de a explica „ştiinţific" chiar şi lucrurile care nu pot fi explicate -
cum sunt minunile lui Dumnezeu.
Explicaţiile sale, uneori forţate, tocmai din dorinţa de a dovedi faptele
istorice, dau impresia că autorul nu mai este dispus să lase nici un loc
intervenţiei divine în mersul istoriei. Potrivit acestei concepţii ni se
demonstrează că evenimentele din Biblie - confirmate de descoperrile arheologice
din epoca modernă, au avut loc fie prin simpla întâmplare, fie prin interacţiunea
firească a legilor naturii.
În această privinţă părerea noastră diferă de cea a autorului. În primul rând,
Biblia este o carte de inspiraţie divină. Armonia şi forţa ei de convingere se
explică prin prezenţa lui Dumnezeu pe tot parcursul relatărilor Bibliei. Textul ei
constituie în sine un adevăr, dincolo de ceea ce confirmă săpăturile arheologice
şi documentele descoperite. Meritul lui Werner Keller este de a fi mers pe urmele
echipelor de arheologi orientalişti care prin devotamentul lor pentru ştiinţă, cu
multă trudă şi conştiinciozitate în cercetările lor, au adus la lumină vestigiile
istorice rămase în urma consumării evenimentelor descrise în Biblie.
Pentru cei care privesc cu suspiciune textul Bibliei, ca şi pentru cei ce
împărtăşesc adevărurile ei, cartea lui Werner Keller este în egală măsură o dovadă
şi o confirmare laică a autenticităţii Sfintelor Scripturi.¨

| FucktheSystem explică (pentru Bia_8599):

Da, confirmă, e normal, personajele din biblie au existat, n-am negat asta, până la urmă cam asta este biblia, o carte de istorie a evreilor, una cam proastă, dar o carte de istorie.
Dar eu am întrebat care sunt descoperirile științifice care arată că biblia este de fapt o carte sfântă, că este scrisă de duhul sfânt etc. E logic că o parte este reală, deși o bună parte este umflată frumos. Eu vreau să știu care sunt descoperirile, gen arheologul x a descoperit dovada y.

| Paulla a răspuns:

Ai uitat de fizică. Nu de alta, dar se contrazice destul de des cu unele afirmaţii teologice.

| Inferno a răspuns:

Ar trebui sa se faca numai religie in scoli.laughing

| ZvT a răspuns:

Cu cât eşti mai incult cu atât eşti mai atras de religie. Ţin minte că în liceu mai mereu era clasa goală la orele de religie.

| Filip23 a răspuns:

Biologia si geografia nu deranjeaza credinta crestina, mai ales ca, de la Hristos incoace, credinta e fundamentata pe jertfa Sa si nu pe vreo teorie. De asta se si numeste credinta.

| FucktheSystem explică (pentru Filip23):

Ba deranjează din simplul fapt că există ore dedicate evoluționismului.

| dana85 a răspuns:

Nu trebuie scoasa nici o materie. Fiecare disciplina isi are rolul si locul ei in formarea noastra. In viata fiecare va gasi discernamant sa aleaga ideile si invatatura care ii defineste conceptia lui despre lume, crearea si evolutia sa.

| emy a răspuns:

Evolutie, evolutie, dar eu ma intreb cum au aparut primele forme de viata? Ca sa evolueze, trebuie ca mai intai, sa existe, nu? Si eu ma intreb cum s-au nascut acestea.

| DarknessAngel a răspuns:

Sincer biologia este cam inutila dar geografie te ajuta la ceva...Din pacate Ministerul Invatamantului nu crede ca religia este asa de importanta pentru copii. Asta e viata.

| whatevernvm a răspuns (pentru DarknessAngel):

"Din pacate Ministerul Invatamantului nu crede ca religia este asa de importanta pentru copii. Asta e viata. "

Din pacate? Damn.care e importanta religiei? Ne baga pe gat o metarie tampita la care majoritatea se plictisesc si foarte multi nu sustin religia respectiva ca sa ce? Sa invatam pilde idioate si rugaciuni pe care oricum nu le spunem niciodata pentru ca nu intram in biserica nici odata la 2 ani? Ne trimite la spovedanie cand noi fumam, bem si ne-o tragem ca pe centura?(noi=tinerii/adolescentii) Ce importanta are?

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Gabriela,nu generaliza. Daca tu bei si fumezi nu ne pune pe toti in aceeasi oala cu tine. Poti sa imi arati un argument care dovedeste ce ai spus tu?

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Adi, nici eu nu breau si nu fumez. Majoritatea, nu toti, fac asta.

Fa un sondaj. Intreaba niste adolescenti la intamplare daca considera ca religia este utila in programa scolara si o sa fi dezamagit cand o sa vezi rezultatele. Intreaba cati dintre ei prefera sa traga pe nas in loc sa citeasca o carte. Este alta generatie, nimeni nu mai pierde timpul in biserica, si din acest motiv am generalizat putin. Nu e nici cazul meu si nici cazul tau, dar sunt cazuri predominante.

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Nici eu nu cred ca religia este o materie utila, dar nici valorile morale(atentie morale nu crestine)nu trebuiesc ignorate.

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Ha.
Sa fie suplimentara. Sa stea la ea numai cei interesati. Iti garanez ca nu ar ramane dintr-o clasa decat 1-2.
Spre exemplu, profesorul nostru de religie ne-a chemat la biserica(sunt in clasa a8a).
Din 30 de copii, au fost doar 3 care s-au dus cu speranta ca o sa le dea un 10( eu nu am fost). Care e interesul si importanta daca materia nu este respectata si luata in serios de copii?

| FucktheSystem explică (pentru whatevernvm):

Religia este suplimentară, trebuie să faci o cerere la director în care te declari de altă religie și ai scăpat de oră.

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Stiu cum este.Gandeste-te ca eu sunt a 12-a si majoritatea fac caterinca la ore.Eu unul stau frumusel in banca si nu ma implic deloc laughing

| whatevernvm a răspuns (pentru FucktheSystem):

MI-ai mai zis asta de n ori. Nu este suplimentara, e optionala. Suplimentar e daca ramane cine vrea, optional o alegi dintr-o lista. De ce trebuie sa faci atatea chestii pentru o ora la care marea majoritate NU vrea sa ramana? E inutila.Mai bine nu o noteaza in programa si o face cine vrea, fara catalog, fara nimichappy

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Si probabil mai mereu esti luat de fraier, nu?

| FucktheSystem explică (pentru whatevernvm):

Scuze, ți-ai schimbat numele și nu mi-am dat seama că ești aceeași persoană.

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Nu.Nu sunt genul ala de "tocilar" cum vezi prin filme.

| whatevernvm a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mi-am dat seama. Oamenii se mai schimba.

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Sunt convinsahappy

| adisuper a răspuns (pentru whatevernvm):

Bun

| whatevernvm a răspuns (pentru adisuper):

Bun.

| chelstone a răspuns (pentru DarknessAngel):

''Din pacate Ministerul Invatamantului nu crede ca religia este asa de importanta pentru copii.''
Intr-un stat laic este din fericire, nu din pacate...

| whatevernvm a răspuns:

Daa.sa ramana doar religia, muzica si desenul.
"Crestinii" mai trebuie sa demonstreze ca Charles Darwin era ateu, rezulta ca toti ne tregem dintr-o maimute-ateu.

| iloveusa a răspuns:

Si cum vrei sa mai devin eu medic fara biologie?

| marwitch a răspuns:

Daaaa... tin cu ala rau...din parti. Dragamea, doua lucruri vreau sa te intreb:
1.Esti de acord cu preotul ala de la brasov care aproape a ucis un copil ca sa respecte "credinta"?
2.Numele tau ti se pare credincios?
Raspunde la cele doua si atunci vei realiza ca cat ne-ar ajuta dumnezeu noi tot avem nevoie de medici (cara apropo au nevoie de biologie). Daca dumnezeu nu ar fi de acord cu geografia si biologia ar face el ceva. Asta e parerea mea si scuza-ma daca cumva am zis ceva rau la adresa ta :-) nu asta e intentia mea. Daca niciun raspuns nu te juta te poti duce la un preot si el te va lamuri :-)

| FucktheSystem explică (pentru marwitch):

1. Nu sunt de acord în general cu botezul, mi se bare că nu ar trebui botezat un copil care nu este lucid și nu își exprimă promt dorința că vrea să facă asta.
2. Nu, nu mi se pare credincios, cum nici eu nu-s credincioasă nu mă interesează.
Și eu știu că este nevoie și de geografie și de biologie, doar că multe din lucrurile predate sunt opusul celor predate la religie, și am întrebat credincioșii, cei care cred ce li se spune al ora de religie dacă ar vrea să scoată cele două materii pentru că se contrazi cu învățătura lor religioasă.

| RockAddicted a răspuns:

Materiile de baza sunt matematica, romana, limbile straine(ce face fiecare scoala), istoria, GEOGRAFIA,BIOLOGIA,chimia,si fizica. cu acestea te vei confrunta in viata pentru ca daca observi toata materia scolilor este incarcata cu materii inutile ce ocupa timpul elevilor. e o porcarie sa ai ca materie MUZICA, TEHNOLOGIE, DESEN, RELIGIE, CIVICA...ETC.
ELEVI cls a 8a trebuie sa ia note mari la toate pentru a avea o medie buna. asta inseamna sa invete la inutilitatile de mai sus si sa piarda timp in care pot invata la mate/romana(materii de examen)
inutilitatile bagate in program ar trebui scoase deoarece incarca lumea si in plus se pot invata si acasa(astea sunt hobbiuri ca religia)
daca ti-e iti place religie n-ai decat sa o inveti pana mori si sa mergi la teologie dar nu inbuiba capul altora cu prostii ca religia(daca tot iti place ar trebui sa stii adevarul despre ea, ce au facut preotii de-a lungul anilor cu ea deoarece religia de azi este prelucrata de om cu scop manipulativ.dar de ii place religia dar nu are habar de ea) treci si invata la materiile de baza si lasa hobbiul asta pe mai tarziu

| FucktheSystem explică (pentru RockAddicted):

Și iar lumea nu se prinde când sunt ironică...

| Кристи a răspuns:

Nu... mie chiar imi place biologia si ma voi face medic deci nu'mi trebuie religie!

| William a răspuns (pentru Кристи):

Fa-te doctor ca in iad toti au arsuri pe 100% din corp si e nevoie de doctori sa ii tratezerolling on the floor

| Кристи a răspuns (pentru William):

Da de unde stii uh ca ma duc in iad?

| dende95 a răspuns:

Biologia si Geografia nu ar trebui scoase din programa deoarece este bine sa stim de unde am plecat si cum am ajuns oameni.

| ArTistuL a răspuns:

Nu trebuie sa gandim asa uni frofesori au frica de Dumnezeu si preda in paralel ora sa cu religia de exbig grinumnezeu a facut terra si bla bla bla. eu consider ca nu ar trebui scoase ca daca nu inveti aceste materii de baza nu o sa stii pe ce lume traiesti...