| OctavianDanielMaria a întrebat:

Creatie sau evolutie? E am si dovezi care sa confirme evolutia, puteti si voi sa aduceti dovezi cu privire la creationism?

78 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu exista.
"Energia, respectiv materia, nu poate fi creata si nici distrusa" este una dintre primele legi invatate in chimie.
Daca fenomenul este prezent acum, ce te-ar face sa crezi ca nu era prezent si atunci cand biblia mentioneaza "facerea" omuletului si a fatucei, rezultand in incest de proportii inimaginabile?

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Lucrurile descoperite sunt ale omului, iar lucrurile ascunse sunt ale lui Dumnezeu". Așa ca poți sa te strofici ca niciodată nu vei afla. Iar cu privire la evoluție dovezile care le aduci fac parte din lucrurile descoperite de Dumnezeu omului. Așa ca nu te făli. Mai bine te smerește înaintea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Adica dumnezeu ne vrea prosti si creduli

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca Dumnezeu nu crea omul cu sămânța, de unde apărea spermatozoidul si evulul? Tot ce a creat Dumnezeu, a creat cu sămânța in ele. Sa producă oamenii de știință sămânța din nimic si nu doar da se folosească de cea creata de Dumnezeu. Asta dovedește tu : ca a fost create totoate semințele existente pe pământ in laborator, nu ca se folosesc doar de ele.

| ania a răspuns:

Francis Collins, care a fost directorul institutului Genomul Uman, când s/a stabilit prima hartă completă a genomului uman, a scris o carte despre migrarea lui de la ateism la creștinism în timpul cercetărilor pe care le=a făcut, cartea se numește Limbajul lui Dumnezeu. El este evoluționist teist, asta înseamnă că el crede că prima celulă replicabilă e rezultatul creației și că metoda pe care Creatorul a folosit=o pentru a diversifica formele de viață e evoluția. El zice că prima celulă replicabilă trebuie să fie rezultatul creației pentru că e atât de complexă încât toate vârstele avansate pentru vârsta universului sunt de departe insuficiente pentru a putea apare din combinații întâmplătoare, adică șansa probabilistic, matematic e practic zero.
Eu sunt agnostică despre cum s/a diversificat viața, prin evoluție sau creație punctuală a fiecărei forme de viață, dar sunt convinsă că viața e creația Creatorului.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Mai mult sau mai putin absolut toti crestinii accepta evolutia, chiar daca in stil propriu, pentru ca afirma ca initial toate animalele erau vegetariene.
Iar trecerea de la hrana vegetala la alte tipuri, este ea in sine un proces evolutiv. Sper ca-si imagineaza si ei ca o vaca nu poate zice, gata, de maine renunt la buruieni si mananc iepuri. Desi... posibil ca unii sa puna si asa problema, nu m-ar mira.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Helooooo! Biblia nu se interpretează toată literar. "Litera omoară, Duhul da viață". Si daca tu crezi in evoluție, crezi fara sa poți dovedi fiindcă nimeni nu poate explica științific chiar daca ar trăi o mie de ani in laboratoare in carantina. Ca doar creație nu este doar omul ci tot ceea ce exista fie descoperit, fie ascuns. Si nu te mai lauda macar pana atunci când poți vorbi despre experientele tale din laborator si nu a altora.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e nevoie sa fie dovedit creationismul. E de ajuns sa fie dovedita imposibilitatea Evolutionismului. Ai studiat cu onestitate argumentele impotriva evolutiei? Ma indoiesc, fiindca sunt suficiente. De la imposibilitatea matematica a evolutiei la hibele filozofice (sau chiar ideologice) pe care le are evolutionismul.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai dovedit nimic. Din sperma si ovulul omului iese tot om. Teoria voastra cu evolutia spune ca din peste ies șoparle... Argumentul tau nu are sens in discutia asta.

"Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte și densă acum aproximativ 13 miliarde de ani."

Vreau sa te intreb ceva: Ce este mai exact aceasta singularitate si de unde a aparut? Ca doar nimic nu apare si nici nu dispare.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce copil esti. Omida nu "evolueaza" in fluture ci se metamorfozeaza. Evolutia prespune schimbarea informatiei genetice in interiorul organismului. Omida are deja acelasi set genetic ca fluturele, altfel n-ar putea sa se metamorfozeze. Dpdv genetic omida ESTE fluture fiindca schimbarea e data de maturizarea fizica si nu de schimbarea inf. genetice. In alta ordine de idei nimeni nu neaga schimbari genetice de adaptare la mediu. Stim cu totii ca pe parcursul timpului apar anumite variatiuni in interiorul unei specii. Stim cu totii ca graul, porumbul, pepenele etc nu aratau deloc asa cum arata astazi atunci cand au fost domesticite. Stim cu totii asta si nimeni nu neaga adaptarea genetica la mediu. Cand auzi ca cineva nu crede in evolutie se refera la faptul ca nu crede ca tot ce exista astazi viu pe planeta are o origina comuna sau ca viata a aparut arbitrar. Teoria originii comune a vietuitoarelor este doar o teorie si atat. Nimeni n-a stat sa filmeze cum o celula a devenit un om. E doar pura speculatie si interpretare. Uite aici 2 videoclipuri care iti arata pe intelesul tuturor de ce teoria evolutiei are multe gauri si probleme:
https://youtu.be/lk1gDk1wGhQ

https://youtu.be/wq_oYftA2ow

Vizionare placuta si nu mai accepta fanatic si dogmatic tot ce auzi ca fiind "stiintific". Incearca sa fi mai sceptic si nu doar cand vine vorba de religie ci si mai ales cand vine vorba de stiinta.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am zis deja la ce se refera oamenii prin evolutie. Ai citit tot ce am zis? Esti macar atent la ce citesti? Cand vorbim de teoria evolutiei vorbim de teoria originii comune a vietuitoarelor. Am spus deja asta.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu! Ci duhovnicește! Iar tu nu o sa știi niciodată ce înseamnă acest lucru. Omul nu e numai trup ci si duh. Trupul fara duhul de viață este mort. Si acest duh de viață își are rolul sau in trupul omului. Doar cel al cărui duh este "conectat" la Duhul lui Dumnezeu poate sa înțeleagă Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, omida nu isi schimba informatia genetica cand devine fluture. Asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o pana acum. In loc sa vorbesti ineptii pe internet ai putea sa pui mana pe o carte de biologie si sa inveti cum functioneaza genetica.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pune mana pe o carte de biologie copile

Răspuns utilizator avertizat