| OctavianDanielMaria a întrebat:

Creatie sau evolutie? E am si dovezi care sa confirme evolutia, puteti si voi sa aduceti dovezi cu privire la creationism?

78 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde scrie in Biblie ca ADN-ul nu se poate schimba?

| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu ma iau la tranta cu nimeni. Daca tu consideri ca te iei la tranta cu mine pierzi din start.

| LPCTSTR a răspuns (pentru MacaveyMarius):

"Fată dragă", chipurile eu aberez...
Zici ca ai nevoie de creator ca sa creezi masina? Bun, ii dam termen limita o saptamana, ii punem la dispozitie toate materialele si... hopa... Stai ca nu avem materiale.
Cum putut-a crea creatorul masina daca n-are din ce-o face-o... saracul?
Adaptat la situatia de fata, cazul nostru implica existenta celulelor, substantelor organice ce le compun, baza anatomica, etc., iti dai tu seama. De unde reuseste danezeul tau sa faca om, d-ala de care esti tu, din organe, tesuturi, celule, etc. daca el n-a avut baza asta anatomica: celula?
In cartea asta de povesti scrise numita biblie mi-amintesc ca scrie ca le poteta adam este facut din tarana si scuipat de viata, etc. Nu-mi amintesc sa scrie nimic de chestia asta care incapsuleaza viata: celula
Chipurile fac confuzii aberante, as putea si eu sa stiu unde?, drag fanatic?
Universul in care traiesti tu in secunda asta se supune unor legi pe care oamenii le-au enuntat ca sa poata defini fenomenele, nu ca prin legile astea sa creeze context propriu si baza de lucru incoerent legata de ceea ce se observa aici, acum. Revenind, una dintre aceste legi spune ca energia NU poate fi CREATA SI NICI DISTRUSA, alta spune ca este intr-o continua stare de miscare si alterare. Sper ca ti-ai dat deja seama ca prin energie ma refer la materie, o alta denumire data de altii, nu de mine. Din materie faci atomi si din atomi celule, bla bla bla.
Presupunand ca universul in care traim acum este exact cel in care traia si poteta adam si tomata eva, cum a reusit dumnezeul tau sa creeze, sper ca n-ai uitat de regula, din tarana un om?! Fara baza anatomica, fara celula, fara adn, fara substante organice anexe, fara nimic?
Asta si ca, daca te-ai fi uitat vreodata in oglinda, la ochi ai fi observat acolo aproape de nas, fix in "colt" o bucata de tesut/piele, alea fiind o a treia pleoapa care vine de prin genomul pestilor, dar care se regaseste in oameni azi sub forma observata, inutila... a ramas acolo, o dovada permanenta chiar pe tine...

Unde este confuzia? Unde este aberatia? Desigur, din prisma subiectivitatii tale, un fanatic fatal, absolut orice informație care nu adera la dogma ta este subiect de expunere a irationalitatii pur umane, inteleg, dar daca tot esti atat de ferm convins ca fac o confuzie si si mai si, aberez, sper ca nu te voi deranja de la rugaciunea de la fix ca sa-mi spui si mie de ce, cu date reale si veridice, preferential surse si, evident, opinia altora ne-spurcati de subiectivitate atroce cum este in cazul tau care sa ma convinga ca am gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| MacaveyMarius a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu am timp eu cu din astea. Am mai avut cu alții discuții de genul și vroiau tot cu dovezi și surse, și când le aduceam surse veridice, se trezeau sa pună la îndoială toate acele surse ca asa vroiau mușchii lor ca nu se potrivea cu gândirea lor defectă. Asa ca nu ma obosesc. Nu trebuie atâta filozofie când lucrurile se pot explica simplu și la obiect. Tine de principiile fizice și de gândire rațională, ce atâta complicare. Dacă o mașină și orice obiect nu apare din senin și evolutiv în nu știu cât timp, ci este creat și asamblat de oameni creatori specializați cu acel lucru sau obiect, la fel stau lucrurile și cu acest univers. O ființă ultra inteligenta care ne depășește pe toți a creat toate aceste lucruri.

| LPCTSTR a răspuns (pentru MacaveyMarius):

Zici tu zici omule, eu te-am intrebat: cum mama ma-si "creatorul" face din masina masina daca n-are metal? Cum face om daca n-are celula, substanta organica compozita, etc?
Va dati cu totii cu fundul de pamant ca vai 'danezeu ne-a creat'. Sa v-aduc aminte ca inainte de noi erau dinozauri? Aia erau facuti din celule, avem oasele lor in muzee, aceleasi oase ca ale noastre, cum reuseste dumnezeu sa-ti spuna tie ca nu era nimic acolo daca in biblie nu exista asa ceva?!
"1.La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2.Şi pământul era netocmit şi gol."
Exact ce-am spus, biblia voastra, cand a fost scrisa de mai marii fanatici ai vremii, nu s-au gandit ca nu exista logica intre ce spun ei si ce ne spune istoria planetei.
Daca biblia este cartea cartilor, cum poate exista sambure de adevar daca ea te minte din prima? Cum poti sa adopti o dogma care a creat numai rau
Sa adaugi tu la biblie se numeste profanare, este imoral, este un gest de pura punere la indoiala a credintelor cum ca "omul a fost primul si a fost pus sa conduca" cand se vede clar ca noi am ajuns ultimii.

Vezi tu... noi avem dovezi logice, practice, verificabile. Voi aveti o biblie si vorbe vechi. Este (relativ) ok (pentru tine) sa crezi in asa ceva, trist este cand religia orbeste ratiunea oamenilor si-i conduce pe unii la fanatism extrem.

| MacaveyMarius a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pentru voi care nu credeți în Dumnezeu e greu sa va explic. Noi când ne raportam la Dumnezeu ne raportam ca la o entitate supra și extra peste capacitatea noastră de a înțelege în sensul ca El poate sa facă ce vrea. În Biblie scrie ca din nimic a făcut lucrurile și ca ce spune el aia se face. Adică, cuvântul pe care îl rostește Dumnezeu pur și simplu ia ființă, are influența cuvântul pe care îl spune în sensul ca apare. Nu e cea mai buna comparație pe care o aduc cu judecătorul. Judecătorul când da o sentința de pedeapsa cuiva vinovat, cuvintele pe care le rostește devin lege, au efect asupra celui în cauza. Asa și cu Dumnezeu. Când El zice ceva pur și simplu ia ființă și se creeaza pentru ca El e Dumnezeu, pentru noi oamenii e greu de explicat dumnezeirea. E ca și cum ai pune oceanul într-o sticlă. Nu poți, mintea noastră limitata nu poate înțelege dumnezeirea ca întreg. Pana la urma credința în Dumnezeu se bazează pe încredere, CA el exista și atunci altfel înțelegi lucrurile. Eu te provoc dacă vrei sa crezi în Dumnezeu sau sa te convingi ca El exista, provoacă-l într-un mod sa îți împlinească o cerere sau o dorința a inimii tale, sau sa îți dea ceva palpabil ca El exista și experientele pe care le trăiești sau le vei experimenta îți vor deschide ochii ca El exista. Cerei un miracol, o împlinire a unei dorințe și ai sa vezi ca El există.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru MacaveyMarius):

"Eu te provoc dacă vrei sa crezi în Dumnezeu sau sa te convingi ca El exista, provoacă-l într-un mod sa îți împlinească o cerere"
Am crescut intr-o familie crestina, pana la 15 ani m-am considerat pur-crestin pana cand am dat de astronomie si-anceput cautarea dupa adevar in sensul prorpiu al sau, cu dovezi palpabile si logice.
De atatea ori mi-am cerut norocul, miracole, dorinte iar rezultatul a fost mereu nul, pentru ca fortuna labilis, "omul isi face singur norocul", bla bla bla... de cate ori n-am scapat eu de problemele personale de unul singur, fara divinitati si fara timp pierdut.
Pe scurt, am incetat sa mai cred in ceea ce nu pot vedea, simti sau dovedi.

Stiu ce zici cu "Pentru voi care nu credeți în Dumnezeu e greu sa va explic." insa pacat ca la mine nu (mai) merge, pur si simplu nu mai accept irationalul si ilogicul.
Daca eu nu pot face om dand din palme, nimeni nu poate, pentru ca nu e logic, real si in primul rand posibil.
Daca acum, la momentul de fata, eu nu pot face asa ceva, cum poate o entitate care exista dar nu exista, este aici dar nu este si... stie cumva inginerie biochimica cat sa construiasca un om... matur aparent?
Deja devine patetic, sa crezi in ceva pe care nu-l poti vedea, simti si dovedi.

Te-am intrebat ceva, este prea greu sa raspunzi sau nu stii raspunsul? Aia referitoare la dinozauri
"Va dati cu totii cu fundul de pamant ca vai 'danezeu ne-a creat'. Sa v-aduc aminte ca inainte de noi erau dinozauri? Aia erau facuti din celule, avem oasele lor in muzee, aceleasi oase ca ale noastre, cum reuseste dumnezeu sa-ti spuna tie ca nu era nimic acolo daca in biblie nu exista asa ceva?!
"1.La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2.Şi pământul era netocmit şi gol."
Exact ce-am spus, biblia voastra, cand a fost scrisa de mai marii fanatici ai vremii, nu s-au gandit ca nu exista logica intre ce spun ei si ce ne spune istoria planetei.
Daca biblia este cartea cartilor, cum poate exista sambure de adevar daca ea te minte din prima? Cum poti sa adopti o dogma care a creat numai rau
Sa adaugi tu la biblie se numeste profanare, este imoral, este un gest de pura punere la indoiala a credintelor cum ca "omul a fost primul si a fost pus sa conduca" cand se vede clar ca noi am ajuns ultimii."

Ca sa ma si explic, dinozaurii au disparut acu' 65 milioane de ani iar omul care poate fi numit "om" a aparut acum 200 de mii de ani. Religia a aparut acum 45-200 de mii de ani, si asta poate fi confirmata cand religiile spun ca Pamantul a fost creat acum 6-12 mii de ani.
Deci ceva nu se leaga: de ce religiile spun ca Pamantul a fost creat acum 6-12 mii de ani daca noi avem schelete de dinozauri vechi de 65 de milioane de ani? rolling on the floor rolling on the floor

| TristanTzara a răspuns:

Păi până la Hubble, explicația primului mișcător era acceptată:
Lucrurile în univers se afla în mișcare iar explicația mai parcimonă e că a existat și o primă acțiune care să le pornească și pe celelalte deci și un prim mișcător.

Nu prea există dovezi empirice ci mai mult linii de raționament care să facă posibilă existența. Deși adevărul e că nu vom putea niciodată să avem o explicație științifică pentru motivul că ce există Universul, poate doar să simplifică și să reducem numărul regulilor. Și mereu poate fi spus că un creator a dat regulile astea și cu siguranță pare oarecum ceva imposibil de demonstrat, dar dacă chiar există un creator, ei bine nu e neapărat adevărat că ne-a lăsat o dovadă că el există.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TristanTzara):

Te-ai gandit pana acum ca "primul miscator" poate sa fie chiar entropia? Miscarea browniana? Incontrolabilul?

| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Raționamentul lui a fost= un cod genetic atât de complex, ce nu poate apărea prin hazard, implică un Codificator

| LPCTSTR a răspuns (pentru ania):

Ce certitudine ai ca hazardul nu poate naste viata? Aminteste-ti ca suntem aici de ceva vreme si nu numai noi, am aparut dupa o extintie a dinozaurilor, am avut destul timp sa "perfectionam", mai vine zis sa "evoluam".

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu am certitudine 100%.

| LPCTSTR a răspuns (pentru ania):

Atunci te rezumi la un prost mod de a gandi si trai.
Certitudinea ta este pesemne vaga si fara dovezi ca sa ateste, sau cel putin, dovezile sunt suficiente dar nu necesare ca din prisma subiectivității tale atroce sa fii capabil/a sa ai o certitudine absoluta si nu relativa asupra unui aspect.
Sugerez sa-ti schimbi perspectiva, gandirea asta subiectivizata duce la irationalitate, iar fara asta ajungem, pe langa la astfel de certitudini absolute, dar false si partiale, la o completa desprindere de latura comunicativa a vietii si societatii. Te incapsulezi in propriile-ti crezaminte iar la mila intamplarii crezamintele tale vor fi cele care-ti vor aduce dezavantajele unei societati sociale si civilizate, moderne.