| AvalohAlyn a întrebat:

Cred in Dumnezeu,ma rog,citesc Biblia dar nu merg la biserica,nu imi place si nu ma atrage. Fara mers la biserica nu te mantuiesti? Nu sunt deloc in acord cu toate ritualurile ce au loc in biserica si obiceiurile, consider ca e bine sa fiu simplu.Sunt crestin ortodox botezat si drept sa spun m-a batut gandul sa ma fac neoprotestant dar am renuntat.Imi place sa fiu simplu,sa nu apartin si depind de vreo comunitate si sa fiu obligat sa merg regulat undev ca sa imi satisfac nevoile spirituale.Dar ma rog acasa, in particular, itesc cum am mai zis Biblia si incerc sa duc o viata morala..credetica gresesc cu ceva si Dumnezeu nu ma place pentru asta? Mai e cineva in aceeasi situatie? Daca nu te duci la biserica nu poti fi agreat de Dumnezeu totusi ducand o viata morala? Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa faci mereu ceea ce pentru tine se simte bine, nu ceea ce li se pare unora ca e bine.Fiecare are propria viziune asupra binelui.Si nu ai de ce sa iti fie teama, caci Dumnezeu a ales sa te faca exact asa cum esti in infinitatea lui de cunoastere si iubire si asta spune suficient.happy

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu se bucura cand oamenii inteleg Biblia si o aplica. Faptul ca nu respecti obiceiurile e foarte bine, pentru ca in Biblie nu scrie ca trebuie sa le respectam. Apoi, important e sa gasesti care e religia adevarata ca sa mergi cu regularitate la intruniri sa te apropii de Dumnezeu.

| ania a răspuns:

Mi se pare, foarte fain că citești Biblia, te rogi și că încerci să ai o viață morală. Scopul citirii Bibliei este să înveți să asculți ce-ți vorbește Dumnezeu prin ea.Mersul la biserică în sine oricum nu mântuie pe nimeni. După Biblie, ca să fii mântuit trebuie să-ți dărui sufletul lui Hrisos, să-i dai autoritate peste viața ta, să -ți mărturiseși păcatele și să crezi că El a murit pentru toate, să primești iertarea Lui.E un fel de căsătorie cu Dumnezeu.În Biblie sunt multe poruci de genul-iubiți-vă unii pe altii, încurajați-vă, primiți-vă, mărturisiți-vă păcatele unii altora etc, pentru care e nevoie de o comunitate creștină căreia să-i aparții. Dacă ești singur te poți descuraja ușor. Dacă te rogi că dacă Dumezeu crede că e mai bine pentru tine să găsești o comunitate unde să aparții, să îndrume cumva, El o va face.

| TrăieşteClipa a răspuns:

De ce nu-l intrebi direct pe Dumnezeu daca este ok sa mergi la biserica?
Ce raport ai cu El daca nici la o intrebare simpla nu esti in stare sa afli raspunsul?

| aumih16 a răspuns:

Ca sa dau un exemplu tinerii de la colectiv daca nu au mers la biserica si au mers intr-un club periculos au luat foc unii au supravietuit altii nu au supravietuit sigur ca lumea dadea vina pe preoti ca ei sunt vinovati de tragedia aia dar au specificat si ei ca nu e vina lor si ca isi fac meseria pur si simplu daca unii tineri nu vor sa vina la biserica e treaba lor dar aleg cluburile discotecile de ce pentru ca sunt de partea diavolului care le zice spune voi nu aveti nevoie de biserica pentru voi biserica sunt cluburile discotecile fiti de partea mea deci si totul va fi bine da dar dumnezeu vrea numai bine nu rau pe lumea asta de aia indeamna indruma oamenii sa vina la biserica de ce ca el i-a creat el a creat totul in timp ce diavolul nu a creat totul ci a distrus totul in calea lui ca asa a vrut el dar dumnezeu l-a oprit la un moment dat si la si pedepsit certat de ce faci asta si el spunand ca imi place sa prostesc mii de tineri nu cum faci tu sa ii inveti lucrurile bune a da ii raspunse dumnezeu lasa ca iti arat eu tie diavolule tu stii numai de sange intuneric si foc in timp ce eu stiu de apa natura lumina care sunt mai importante decat focul intunericul si sangele tau da da sa stii si tu ca apa natura si lumina sunt importante el diavolul ce zice spune nu ma intereseaza nu ma intereseaza nu vreau nu vreau eu vreau sa ii prostesc pe tinerii astia cu lucrurile rele nu bune sa ii fac sa vorbeasca urat de biserica sa jigneasca sa scuipe sa isi jertfeasca trupul lor pentru mine ca sa fie sclavii mei copilasii mei dar tu dumnezeule nu ai cum sa intelegi chestiile astea nu tu esti de partea binelui da da tu vrei sa ii salvezi stiu asta si tocmai de aceea vreau sa te dobor si sa te si omor sa scap odata de tine pentru totdeauna daca se poate tu ii iei cu amintiri din copilarie tu nu vezi ca tinerii din ziua de astazi nu vor sa mai mearga la biserica din cauza preotilor care sunt de partea voastra a binelui adica dumnezeu ii raspune pai bai diavolule care esti daca tu crezi ca ii ajuti asa pe tineri e problema ta nu a mea eu ti-am zis spun ce imi propun sa fac daca nu te intereseaza fa pasi si pleaca odata pentru totdeauna oamenii vor bine nu rau in viata asta ai inteles ma la care diavolul spune zice ma crezi asa te prost ma tu nu intelegi ca nu am ce discuta cu tine ma tragi de sireturi degeaba ti-am spus ce am avut de spus zis acum lasa-ma naibii in pace cu tampeniile tale ca nu vreau sa ma supun tie da da du-te si pacaleste alti fraieri nu pe mine acum dispari la care dumnezeu se infurie si zice spune nu voi disparea bai diavolule care esti tu diavol bai nebunule tu nu intelegi ma ca aduci rau in jurul tau la care diavolul spune zice bai nu ai plecat ma ti-am zis spus sa dispari am sa te fac bucati ca m-am saturat de tine si dupa ce te fac bucati jur sa te dau pe mana lui satana care este stapanul sau stapana diavolilor impreuna cu lucifer si sa te dea ei frumos asa la cainii lor sa te pape si sa te inghita o sa fie cei mai fericiti caini stiind ca vor manca din carnea dusmanului lor dumnezeu ai sa vezi stai linistit la care dumnezeu zice spune nu si daca te omor eu primul si astfel dumnezeu dupa aceasta lupta il goneste pe diavol si ii spune bai diavolule ti-am zis spus ma ca nu ai sa ma bati iarta-ma dumnezeule numai fac la care dumnezeu zice spune pleaca din fata mea acum pana nu te omor cu totul bine dumnezeule plec dar eu nu ma las deloc vreau sa ii prostesc pe tineri in continuare la care dumnezeu zice spune ce ai zis spus bai diavolule a sa vezi ce iti dau tie acum bine gata am plecat atunci dumnezeule iar dumnezeu zice spune du-te invartindu-te unde oi sti eu si sa te nu te mai prind niciodata pe aici sa iti fie clar acum eu am vorbit de aia de la colectiv insa nu ii implic si pe cei de anul asta de la bamboo ca aia au scapat cu viata dar puteau si ei sa fie ca aia de la colectiv

| Dorotheea21 a răspuns:

Credinta nu aveam idee ca se masoara in numarul de vizite la biserica.
Daca traiesti intr-o tara in care nu exista nicio biserica a religiei tale, daca esti naufragiat, infirm, sau ai oricare alta opreliste de a ajunge des intr-o biserica, crezi ca esti neplacut in ochii Dumnezeului tau?
In timp, pe masura ce inaintezi in varsta, probabil vei fi mai atras de biserica, nu ar trebui sa-ti faci astfel de griji.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? si cucul e cantaret, dar e SINGUR. uite o chestie; o baba isi facea cruce pe langa o biserica mergand cu atabuzul.un tanar o vede si cand trece pe langa palatul de giustitie ii spune babei; fa si acuma cruce ca e din acelasi material.Si baba de colo; tinere, ai o iubita? DA.o iubesti? da.o pupi? da.pe gura, pe obraz, pe gat, pe sani? DA.atunci o poti pupa si in c.r ca e din acelasi material.cam asta e chestia si cu inauntru ori in afara bisericei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt eu cea mai in masura sa-ti dau sfaturi...totusi opinia mea este ca NU RELIGIA te face un om mai bun (,, te mantuieste''...cum spui tu) ci BUNATATEA si MORALITATEA(adica lucrurile bune,frumoase care nu ranesc alte persoane CHIAR si daca acelea gandesc diferit de tine, cu atat mai mult!-fi bun cu toata lumea!)

Religia se ''incolaceste'' in jurul vorbelor cu rezonanta si pe un ton ridicat pentru a primi atentie, credinta insa inseamna altceva INSEAMNA FAPTE NU VORBE!, inseamna BUNATATE

Stii care e diferenta intre Fapte si Vorbe?
Vorbele sunt usor de vorbit, faptele sunt geu de indeplinit!
Fi bun!

| TheRealDaniel a răspuns:

Dacă ai fi citit Biblia nu ai mai fi crezut în Dumnezeu, iar dacă ai citit-o și tot crezi atunci înseamnă că ești la fel de sadic ca și el. Eu unul chiar aș fi îngrozit de existența lui, dar știu sigur că nu există. În legătură cu mersul la biserică, eu nu am mai mers la biserică de doi ani, nu am murit, nu sunt prost, nu știu cum m-ar pedepsi Dumnezeul tău, totul ține de mintea ta, spune nu îndoctrinării, trezește-te la realitate! Baftă!

| ada92 a răspuns:

Nu mă miră ca te dezgusta ritualurile și obiceiurile din biserici, ele nu au niciun preț în fata lui Dumnezeu, chiar Isus a aratat cât de periculos este să urmăm tradiţii omeneşti: „Aţi anulat cuvântul lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre". Matei 15:3.
Nu știu dacă ai avut ocazia sa accesezi site-ul jw.org dar cred ca ai găsi multe informații utile și răspunsuri la întrebările tale, ca de exemplu aceasta : http://www. jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/religie-organizata/

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun