| ML001 a întrebat:

Credeti ca Anthichristul s-a nascut? daca da, cine este?!

34 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Fereasca Bunul Dumnezeu, sa se fi nascut antichristul.Dar dupa cum merg lucrurile si din ce mai tin minte de la Apocalipsa, se pare ca pomul rau face de mult floricele sper sa nu mai apuc culesul. Din minte citez ce spunea un Pr "Doamne ce sunt pasarile acelea care zboara mai iute ca norii si se duc la porumbarele lor" si un copil mic recunoaste avioanele dar acum mii de ani de unde stiau? sunt niste sute de profetii si toate sunt adeverite.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Este samânta cea rea a superstitiilor," basmele cele lumeşti şi băbeşti" de care avertiza apostolul Pavel în epistola 1 catre Timotei(4: 7)-si da, se raspândeste...

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Este samânta cea rea a superstitiilor," basmele cele lumeşti şi băbeşti" de care avertiza apostolul Petru în epistola 1 catre Timotei(4: 7)-si da, se raspândeste...

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

miradoniz Nu te pricep cind afirmi : Este samânta cea rea a superstitiilor," basmele cele lumeşti şi băbeşti"
-Cele care s-au împlinit deja si care se vor mai împlini (Isaiah, Daniel, Zaharia, Apocalipsa)
-Isaiah 60:8: 8Cine sunt aceia care zboară ca nişte nori, ca nişte porumbei spre porumbarul lor?
-Isaiah 60:10: 10 Fiii strainilor îţi vor zidi zidurile, şi împăraţii lor îţi vor sluji; căci te-am lovit în mânia Mea, dar, în îndurarea Mea, am milă de tine?
-O fi Cartea lui Daniil adevarata?
-Re =DA
Din cauza conţinutului ei extraordinar, cartea lui Daniel a fost contestată de toţi cei care au combătut Biblia şi credinţa creştină. Criticii ei înfierbîntaţi au prezentat-o drept un fals istoric produs cel mai devreme prin jurul anului 164 î.Cr. cu scopul de a-i întări în credinţă pe evreii care treceau prin vremuri grele sub conducerea Macabeilor.

Descoperirea manuscriselor de la Marea Moartă a redus la tăcere aceste critici. Pentru creştini, lucrurile erau clare chiar şi înainte de aceste descoperiri, în afara dovezilor conţinute chiar în textul cărţii, despre Daniel a mai scris şi Ezechiel, care-l aşează în rîndul sfinţilor poporului evreu, numindu-l: „un om neprihănit" şi „un om foarte înţelept" (Ezecniel l:19-20; 28:3) Nimeni nu s-a îndoit vreodată că Ezechiel a trăit în vremea cînd ni se spune că a trăit, ori el îl aminteşte pe Daniel ca pe un contemporan al său aflat încă în viaţă.

Cea mai mare dovadă despre veridicitatea conţinutului cărţii lui Daniel vine însă din partea Domnului Isus care citează din cartea profetului de trei ori în cuprinsul cuvântării Sale din Matei 24. În versetul 15, El citează Daniel 8:13; 9:27; 11:31; 12:11; indicîndu-le ucenicilor semnele care-i vor anunţa că e timpul să fugă din Ierusalim („De aceea, cînd veţi vedea "urîciunea pustiirii", despre care a vorbit proorocul Daniel, „aşezată în locul sfînt" - cine citeşte să înţeleagă! -...")

În versetul 21, El descrie venirea „Necazului cel mare" citînd din Daniel 12:1: „Pentru că atunci va fi un necaz aşa de mare, cum n- a fost niciodată de la întemeierea lumii pînă acum şi nici nu va mai fi".

Apoi, în versetul 30, El descrie cea de a doua venire a Sa folosind textul din Daniel 7:13: „Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului..."

Mai mult decît atît, în cel mai solemn moment din cadrul procesului religios la care a fost supus, în ceasul în care Marele Preot l-a întrebat categoric: „Te jur pe Dumnezeul cel viu să ne spui dacă eşti Cristosul, Fiul lui Dumnezeu". Domnul Isus i-a răspuns cu acelaşi text din Daniel 7:13, 14: „Da, sînt. Ba mai mult, vă spun de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezînd la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului" (Matei 26:63-64).

Domnul Isus îl prezintă pe Daniel drept „un crainic al lucrurilor viitoare" confirmînd ceea ce scrisese însuşi Daniel despre cartea sa: „Tu însă Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte şi pecetluieşte cartea, pînă la vremea sfîrşitului. Atunci mulţi o vor citi şi cunoştinţa va creşte" (Dan. 12:4). La venirea Sa Domnul Isus a proclamat începutul acestei „vremi a sfîrşitului", a ridicat pecetea de pe cartea lui Daniel şi a declarat emfatic: (De acum) „Cine citeşte să înţeleagă" (Matei 24:15).

Acestei înţelegeri îi dedicăm rîndurile care urmează.

Titlul: Cartea poartă numele autorului ei: Daniel, care se poate traduce prin „Dumnezeu este judecătorul".

Unde or fi "basmele babesti "? ca eu nu pricep si cred ca nu sunt in ratacire.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Daca citesti epistola 1 catre Timotei, cap 4, poate vei întelege.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Daca citesti epistola 1 catre Timotei, cap 4, poate vei întelege.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Am citit/recitit Epistola dar fluier a paguba de ma auzi si tu."Iar de basmele cele lumeşti şi băbeşti, fereşte-te şi deprinde-te cu dreapta credinţă".Din cite stiu Sf Ap Pavel nu anuleaza VT nici Apocalipsa.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

tongue Biblia este Cuvântul Domnului si este perfecta în toate amanuntele ei,stii deja ca întelepciunea nu ar trebui sa vina de la tine,ci de la Tatal.
M-am saturat(ma satur eu des, dar bine) de toti cei care interpreteaza Scrierile cum le convine lor mai bine-dar nu vine ea odata Judecata VOASTRA! cât o mai rabda Domnul sa fie batjocorit de spinii cuvintelor blânde si false?
Atât mai am de amintit, ce a spus Iisus la timpul lui:
"1. Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul.
2. Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă."(evanghelia dupa Ioan, cap 15).
P.S. daca ajuta cu ceva,ma gândeam deunazi ca Domnul a fost atât de dur cu fariseii,de exemplu,nu pentru ca i-ar fi considerat neaparat rau-intentionati-ci pentru binele lor. Înca e valabil, ca nu a venit ca sa judece, ci ca sa ne mântuiasca.Din fericire.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Biblia este Cuvântul Domnului si este perfecta în toate amanuntele ei,stii deja ca întelepciunea nu ar trebui sa vina de la tine,ci de la Tatal.
M-am saturat(ma satur eu des, dar bine) de toti cei care interpreteaza Scrierile cum le convine lor mai bine-dar nu vine ea odata Judecata VOASTRA! cât o mai rabda Domnul sa fie batjocorit de spinii cuvintelor blânde si false?
Atât mai am de amintit, ce a spus Iisus la timpul lui:
"1. Eu sunt viţa cea adevărată şi Tatăl Meu este lucrătorul.
2. Orice mlădiţă care nu aduce roadă întru Mine, El o taie; şi orice mlădiţă care aduce roadă, El o curăţeşte, ca mai multă roadă să aducă."(evanghelia dupa Ioan, cap 15).

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Hmm cred ca ai avut o zi proasta astazi.Ia uite miradoniz "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati. Caci cu judecata cu care judecati, veti fi judecati, si cu masura cu care masurati, vi se va masura" (Matei 7, 1-2) Oare pe aici intra si ce scrii tu "M-am saturat(ma satur eu des, dar bine) de toti cei care interpreteaza Scrierile cum le convine lor mai bine-dar nu vine ea odata Judecata VOASTRA! cât o mai rabda Domnul sa fie batjocorit de spinii cuvintelor blânde si false?".De ce spui tu : "Judecata VOASTRA " sa fie oare 2 judecati una in care sa fim noi tagmasii iar tu vei fi la clasa de lux? miradoniz puteai sa explici unde nu este in regula dar din cite stiu nu detii tu ADEVARUL.Din cite stiu eu nu este interzis sa cercetam Dumnezeiestile Scripturi.
Cu chestia aceasta "cât o mai rabda Domnul sa fie batjocorit de spinii cuvintelor blânde si false?"Tu poti fi incadrat/a direct la "iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" Luca 23:34

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

""iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac" Luca 23:34"-Este posibil-în schimb, nu cred sa fie numai doua genuri de judecati-ci chiar mai multe-pentru fiecare dupa ale lui.
Adevarul adevarat exista în inima fiecaruia-degeaba vorbesc unii tare ca sa îl acopere.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Este posibil-nu cred însa ca o sa fie numai doua genuri de judecati-ci chiar mai multe-pentru fiecare dupa ale lui.
Adevarul adevarat exista în inima fiecaruia-degeaba vorbesc unii tare ca sa îl acopere.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

-Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.
-A doua lege care sta in fata noastra vesnic, cum arata Sfantul Grigorie de Nissa si care, ca o trambita din inaltul cerului rasuna pururea si ne arata pe Dumnezeu, este legea zidirii.
"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si facerea mainilor Lui o vesteste taria"
-A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot Vechiul Testament, dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.

-A patra si ultima lege este Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.

Eu nici gind sa acopar ce am bun in mine Lasat de Dumnezeu prin Legea Firii Nici nu ma consider credincios sa judec pe altii, din contra ma razboiesc cu naravurile mele si incerc sa le biruiesc si nadejdea mea este tot la Domnul.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Cu atât mai bine.Si mai bine daca le biruieste El pentru tine.Ca doar "naravurile" e simplu sa le depasesti-asta nu te apropie neaparat de El, sa îl descoperi-asa cum stii desigur, ca doar scrie peste tot!

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Ce ai patit soro pe ziua de astazi rolling on the floor Parca ai fost muscata de ciinii comunitari si ai ramas traumatizata.Parca psihologu a gasit leac sa sari la noi cu parul.
miradoniz spune "Ca doar "naravurile" e simplu sa le depasesti-asta nu te apropie neaparat de El "

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Asta sa o crezi tu deoarece una este morala Bibliei si alta a societatii.Ce Biblia considera "naravuri" legile nici nu le pomenesc.Ex,,,,,,,,,,,,

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

"una este morala Bibliei si alta a societatii"-asa? întradevar eu nu stiam asta.Eu una credeam ca "naravurile" sfârsesc prin a fi probleme ale societatii.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

"una este morala Bibliei si alta a societatii"-asa? întradevar eu nu stiam asta.

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Te tii numai de rele pe ziua de astazi, ce ai patit soro de esti pusa pe harta si scandal?

Cind am scris morala Bibliei am avut in vedere educatia morala Religioasa.Am folosit acest argument deoarece morala Crestina la baza are Biblia

- morală laică-se raportează la experienţa generală de viaţă a oamenilor şi
experienţa moral- individuală a acestora;

- morală religioasă- se raportează la Dumnezeu-Omul Mântuitorul Iisus

EDUCAŢIA MORALĂ implică ideea de „complexitate", deoarece fenomenul moral în sine implică trebuinţele şi relaţiile morale, individuale sau de grup, moravurile sau deprinderile morale; acestea fac parte din structura fenomenului moral, la care se adaugă şi nivelurile constitutive ale comportamentului uman. Personalitatea activă şi creatoare a omului, formată prin educaţie trebuie să fie armonioasă, capabilă să exercite rolurile cu care societatea o investeşte, să se dezvolte liber şi integral.

- Morala creştin-ortodoxă respectă libertatea de gândire şi de acţiune a
fiecărui om; nimeni nu obligă pe nimeni să adere forţat la o morală sau alta, nimeni nu obligă pe nimeni să CREADĂ în Dumnezeu şi SĂ RESPECTE legile sale morale. Dacă respecţi legea morală a lui Dumnezeu, nu înseamnă că eşti "fanatic". Dacă a respecta "Decalogul" şi "Legea iubirii" este fanatism religios, atunci ar trebui or să se redefinească termenul "fanatism", ori să se răstoarne întregul sistem de valori cultural-creştine.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

"Eu una credeam ca "naravurile" sfârsesc prin a fi probleme ale societatii."

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Umbla vorba prin popor "naravul din fire nu are lecuire".

Pina prin 1981(1991 nu stiu sigur) homosexualii erau considerati bolnavi psihic dar dupa ce au facut marsuri si toate cele acum societatea ii considera oameni normali.Ce parere are morala Religioasa? deoarece morala laica o stim

Guvernatorul statului California a promulgat o lege care va intra în vigoare în 2012 şi care prevede ca în şcoli copiii să înveţe despre contribuţiile homosexualilor în societatea americană.

Istoria homosexualilor, materie obligatorie în şcolile din California. Premieră în Statele Unite. Istoria homosexualilor va fi predată în şcolile din California, după ce Guvernatorul statului a promulgat legea prin care aceasta devine materie obligatorie de studiu, conform realitatea.net.

Elevii vor învăţa despre rolul comunităţilor de gay, lesbiene şi transsexuali în istoria Statelor Unite. Mai mult, legea le impune profesorilor să ofere informaţii şi despre rolul pe care îl au persoanele cu handicap. California este primul stat american care dă o lege în acest sens, care va intra în vigoare în ianuarie 2012. Totuşi, manualele şcolare vor fi actualizate abia în 2015.

Ce te faci daca va trebui sa predai asa ceva? Ce va zice Duhovnicul tau?

Vis a vis de un subiect mai vechi.
PP ca miradoniz profa de Religie si vine in clasa cu body piercing extreme si cu un tatuaj.Se va intelege miradoniz cu Urzi23?
Re miradoniz nu se va intelege cu Urzi23 deoarece Urzi23 vine cu parintii lui si cu Icoana Maicii Domnului si miradoniz va fluiera a paguba.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Lasa draga Urzi, eu zic ca vine el si antiHristul si o sa fluieri si tu a fericire-ca doar asta o sa aduca-icoanele cu fața mamei lui-"maica Domnului"!
Dar nu sta mult ca vine si Iisus-sa speram ca atunci o sa fluieram toti a bucurie!
Eu asa cred.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Ce ai ma pe ziua de astazi?

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Nica,ce sa am? doar uneori ma gândesc ca nu vreau sa cunosc viitorul-atât timp cât mai pot face o diferenta în prezent.Stii si tu cum se termina Apocalipsa
"Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui."
Sa facem fiecare cât putem de bine:eu cu un tatuaj daca vreau,tu cu icoana Maicii Domnului daca vrei, altul cu muzica hard rock, daca vrea.Ca se apropie (POATE) timpul când nici unul nu o sa prea avem de ales.

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Ai si tu dreptate in felul tau dar te vad cam pesimista si parca nu este a buna.

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Da,realismul are dezavantajele luihee hee

| Urzi23 a răspuns (pentru miradoniz):

Sunt in ceata deoarece nu stiu ce numesti tu prin realism.Cum il identifci?

| miradoniz a răspuns (pentru Urzi23):

Buna întrebare-din pacate, raspunsul ma trimite pe mine în ceața.

| Rapunzell a răspuns:

Unii parinti spun ca s-a nascut deja, dar nimeni nu stie sigur. Existenta lui ramane secreta pana va iesi "sa propovaduiasca".

| miradoniz a răspuns (pentru Rapunzell):

Unii parinti iubesc sa semene frica,pentru ca îi face sa se simta mai puternici! dar ei sunt cei care o sa cada primii-si de fapt,o stiu deja, îti spun eu! ah-si apropo-el nu o sa mai aiba nevoie sa propavaduiasca nimic, o sa fie doar seful bisericii universale si atât. Ultima dictatura va fi ceea a bisericii crestine.Si în limbajul curent,"propavaduirea" pentru putere se cheama "campanie electorala"-si nu are strict nici o legatura cu credinta în Iisus-de asta îi si zice "anti"Hristul.

| miradoniz a răspuns:

Nu,nu s-a nascut înca-dar sa stai linistit,ca atunci când o sa ajunga la putere,o sa fie asa de napraznic, încât nu numai ca toti oamenii o sa stie cine este-dar în plus, o sa îl roage pe Iisus sa vina odata sa îi salveze!
O sa fie recunoscut-pentru ca în timpul lui nu o sa mai existe dragoste.

| KodrutZ a răspuns:

Savy, nevasta-mea fix in Iasi la arcadia a nascut, nu stiu de unde ai scos tu suma aia de 10.000, poate doar cezariana cu inca vreo 4-5 zile de internare suplimentare.

| CobraLeon a răspuns:

Cobra, in persoana!

| florin1979 a răspuns:

Prostii!

| Savy a răspuns:

E 10.000 de lei o nastere, crezi ca-si permite muma-sa?

| KodrutZ a răspuns (pentru Savy):

Chill out, de unde ai scos-o? Pe noi ne-a ajuns vreo 4600 la privat, cu tot cu ceva complicatii ce au necesitat extra-analize si o zi in plus de spitalizare pentru mama+copil (3 zile in total).

| Savy a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai avut noroc, in Iasi ajunge la 10000 la un spital privat. E o alegere mai buna pentru ca la cele de stat ai sanse sa nasti in fata usii de la intrare, din lipsa de paturi, dotare sau medici care sa se ocupe.

| adisuper a răspuns:

Da s-a nascut si este Woodenpints, dar este pacat ca nu are "666" in nume laughing

| Dragosalx a răspuns:

Cauta si citeste despre francmasonerie, vezi cartea Gradele masoneriei o gasesti pe site de carti online... te lamuresti singur, parerile sunt impartite...