| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca v-ati nascut? Cu ce scop adica.

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Scopul este sa primesti si sa oferi dragoste.

| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Răspunsul asta pare mai plauzibil. Asta chiar are sens. Mulțumesc!

Totusi intrebare filosofica: oare ai cum sa oferi dragoste inainte de a primi? Ca daca mergem pe firul logic, un copil se naste din dragostea a doi oameni (in mod normal, nu in mod particular). Adica mi se pare ca dragostea e inainte de existenta, cumva. Gresesc cand zic asta?

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sarcina umana e de a reproduce dar prefer sa reproduc valuta si placere personala. Nu traiesc de pomana dar traiesc ca sa nu mor, dupa ce mor sper sa nu mai fiu om in veci. Eventual sa prind alta civilizatie mai avansata si civilizata cum sant japonezii de ex.

| AnemonaP a răspuns:

Scopul ni-l facem noi. Scopul meu sa fiu fericită happy

| anonim_4396 explică (pentru AnemonaP):

Da, cred ca depinde in mare parte si de noi, de aia si intreb.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Supraviețuierea. Acesta este scopul vieții.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai ai mei o duceau decent, aveau apartament misto, locuri de munca bune, si s-au gandit sa "toarne" al doilea copil.
Scopul mi l-am ales singur, si e foarte indraznet: sa traiesc decent in Rumenia. Ceva imi spune ca voi renunta la el/la tara.

| Adelin18357 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu este un secret pentru nimeni ca esti un ratat.
Aci pe TPU te simti si tu cineva printre copii astia care iti cred ineptiile.
Ia du-te matale afara la un atelier auto adevarat sa vada si strainii cat esti de neterminat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Adelin18357):

Si trebuia sa iti faci un cont nou pentru asta?
Interesant. Cred ca te-am suparat destul de tare sad
A-mi pare rau la domni frustrati.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa traiesc. Inca nu am gasit "scopul", mereu ma rog sa il gasesc.

De altfel, cine stie... poate faptul ca acum aleg sa arunc restul asta de mar la vecinu, o sa creasca un mar care o sa faca alte lucruri si peste vreo... 1000 de ani, o sa se intample un miracol big grin

| Celcestietot a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista scop, doar cauza.

| gemeni6226 a răspuns:

In primul rind sunt pe lume pentru ca parintii mei au hotarit acest lucru si m-au vrut.In al doilea rind sa fiu de folos celor din jur ar mai fi sa primesc si sa ofer dragoste dar cred ca pentru mine a inghetat de mult timp acest lucru -nu da soarta pe cineva in acest sens.

| Lukasssz a răspuns:

Nu stiu de ce m-am nascut, chiar regret asta! Nu cred ca m-am nascut cu un scop...

| andreyw14 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu esti singurul care regreta, parintii tai in primul rand si majoritatea celor care te-au cunoscut.

| siriusblack98 a răspuns:

Ne-am născut ca să murim și murim spre a ne naște.

| 1997onur a răspuns:

Chiar nu stiu de ce exist si regret cu toata fiinta existenta

| anonim_4396 explică (pentru 1997onur):

Cum adica, regreti ca existi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu știe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, cred, dar e frumos uneori sa aflam si noi. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să mă aflu în treabă.

| Dariaa90 a răspuns:

Pana la urma, ideea este sa fim și sa ne simțim utili, nu doar niște consumatori, timpul oricum trece pentru toți in același ritm, important este sa îl și simțim prin împlinirea psihică și împărtășirea ei cu cei din jur.

| Cosmin0506 a răspuns:

Te-ai născut ca sa îți faci un rost in lumea asta. Te-ai născut sa îți faci o familie sa îți faci o casa sa îți trăiești viața si sa te bucuri de ani pe care ii ai la dispoziție pentru ca viața e scurta. Ne-am născut ca sa trăim si ca sa ducem generațiile mai departe pentru ca dacă nimeni nu s-ar mai înmulți ce s-ar întâmpla? in 100 de ani ar muri toți si nu ar mai fi pas de om pe pământ așa ca noi oameni avem o menire sa ne naștem si sa murim iar intre astea doua întâmplări tu ai un timp timp pe care tu trebuie sa îl folosești la maxim si sa îți lasi amprenta ca ai fost si tu aici si nu ai trăit degeaba, așa gândesc eu.