| 4inel a întrebat:

Credeti ca doar stiinta fara credinta poate da raspuns la toate intrebarile?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu, pentru ca stiinta merge mana in mana cu Biblia.Iti trebuie mai multa credinta ca sa fii darwinist.Pentru aceasta va trebui sa crezi fara o interventie divina:1.Ca ceva a aparut din nimic.(originea universului).
2. Ordinea a aparut din haos.(planul universului).
3.Viata a aparut din nonviata(ceea ce inseamna ca inteligenta a aparut din noninteligenta, iar personalitatea a aparut din nonpersonalitate).
4.Noile forme de viata au aparut din formele de viata existente deja, in ciuda dovezilor care arata contrariul ca de exemplu:1.Barierele genetice.
2.Schimbarea ciclica.
3.Complexitatea ireductibila.
4. Izolarea moleculara.
5.Neviabilitatea formelor de tranzitie
6.Dovezile fosile

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Sigur, chiar se si pupa Ema stiinta si religia.laughing
1 Timotei 6. 20. O, Timotei, pazeste comoara ce ti s-a încredintat, departandu-te de vorbirile deşarte şi lumeşti şi de impotrivirile stiintei mincinoase, 21. Pe care unii, marturisind-o, au ratacit de la credinta.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Esti plin de surprize! Ma bucur sa te ''aud'' dand citate din Sfanta Scriptura.Iti sade bine, sa stii.Albert Eistein:,, Stiinta fara religie este imperfecta religia fara stiinta este oarba.,, happy

Controversa creatie-evolutie nu inseamna religie contra -stiinta este stiinta de buna calitate contra stiinta de proasta calitate.In mod similar ea nu opune credinta ratiunii-ci credinta rezonabila unei credinte nerezonabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,te rog ca inainte de a mai exprima prin scris unele pareri care nu trec de filtrul credintii tale, sa cauti macar sa te abtii.Ineptiile debitate dovedesc fie ca nu ai citit pana acum decat Biblia, fie ca daca ai citit nu ai inteles aproape nimic.Nu-ti voi infirma,pe puncte, cele spuse de tine, caci ar insemna sa-ti arat ca dai dovada si de lipsa de logica elementara si de dezinformare.In primul rand nu o fac insa, fiind convins ca propovaduiesc in desert.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu cele scrise de mine sunt cunostinte pe care le-am acumulat in urma cercetarilor mele si in urma unui studiu riguros in care cautam adevarul.Sau ti se pare ca sunt extrase din Biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,noi am mai avut "confruntari"pe acest sait,si cred ca am inceput sa te cunosc. Daca esti de varsta celei a carei fotografie o posteziu este pacat ca, exacerband convingerile tale religioase, ai ajuns sa nu mai analizezi situatiile prin prisma realitatilor actuale si a cunostintelor generale pe care le presupune posibilatile de instruire.O sa-ti exemplific numai prin analizarea primei parti din postarea ta anterioara.Nu stiu ce ai cercetat, ce ai studiat riguros de ai ajuns la concluzia ca "universul a aparut din NIMIC". Cine a facut aceasta afirmatie?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai auzit de teoria Bing Bang-ului? Adica din nimic prin marea explozie a aparut tot universul acesta. Poate nimicul sa creeze ceva? Sau spune-mi cum crezi tu ca a aparut acest sistem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

In primul rand raspunde-mi cum poate exploda NIMICUL?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Intreaba-l pe Victor Stenger, fizician care a predat la Universitatea din Hawai a scris ca universul a explodat din nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Unde ai citit acesta afirmatie.Indica-mi concret.Sunt convins ca fie nu ai inteles contextul, fie cauti acum un subterfugiu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Big Bang este termenul folosit pentru descrierea exploziei uriase despre care cercetatorii cred ca a avut loc acum 15 miliarde de ani, si a creat universul.Materie, energie, spatiu si timp - toate se vede ca au fost create intr-o fractiune de secunda, cu miliarde de ani in urma, cand a avut loc o explozie colosala, numita Big Bang, care a creat o caldura extraordinara.,, Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi. În anul 1940 fizicianul ruso-american George Gamow și asistenții săi Ralph Alpher și Robert Herman au lansat ideea de explozie incandescentă de materie și energie de la începuturile Universului. Numele teoriei "Big Bang" a fost dat de astronomul englez Fred Hoyle în 1950.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi ca nu esti in stare sa-ti sustii afirmatiile? Ce te-am intrebat eu si ce mi-ai raspuns tu!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga eu am citit mai multe carti, dar daca vrei caut si iti dau exact sursa.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Am gasit.In cartea,, Nu am destula credinta ca sa fiu ateu,, Norman L.Geisler la pagina 91 vei gasi ceea ce ti-am scris eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te rog spune-mi textual cum scrie si eventual in ce context.Vezi ca pana la urma voi verifica, deci sa nu ma minti.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mint.Tu ar trebui sa cunosti ce spune aceasta teorie.
,, Lucrul acesta este recunoscut si de catre atei.Victor Stenger fizician care preda la universitatea din Hawaii a scris ca universul a explodat din nimic.,,

| ateu123 a răspuns (pentru EmaS):

Cine te pune sa crezi orice om de stiinta nu a explodat din nimic inca nu se stie

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Voi consulta lucrarea de care vorbesti, cand o voi gasi si voi vedea.Sunt insa ferm convins ca un om de stiintA NU PUTEA spune o astfel de aberatie.

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Teoria Big-Bangului sustine ca totul a aparut din nimic,avand loc o explozie mare.Mi se pare o aberatie.Dar, te provoc sa cauti cartea aceasta este extraordinar de buna, sunt scrise in ea toate teorile si parerile oamenilor de stiinta.Iti mai recomand cartea,, Marturii care cer un verdict,, Josh McDowell.Contine marturii istorice in sprijinul credintei crestine.
Si,, Doctrinele biblice,, Ionel Truta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu teoria Big-Bangului sustine ca totul a aparut din nimic, ci eventual acel Norman Gleisler (daca asa o fi) de care-mi spui tu.Reluam discutia dupa ce voi vedea lucrarea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai scris acest raspuns, dar se pare ca nu l-ai citit.Big Bang este termenul folosit pentru descrierea exploziei uriase despre care cercetatorii cred ca a avut loc acum 15 miliarde de ani, si a creat universul.Materie, energie, spatiu si timp - toate se vede ca au fost create intr-o fractiune de secunda, cu miliarde de ani in urma, cand a avut loc o explozie colosala, numita Big Bang, care a creat o caldura extraordinara.,, Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză) și și-a manifestat uriașa energie printr-o inimaginabilă explozie, Big Bang-ul, care mai continuă și în ziua de azi. În anul 1940 fizicianul ruso-american George Gamow și asistenții săi Ralph Alpher și Robert Herman au lansat ideea de explozie incandescentă de materie și energie de la începuturile Universului. Numele teoriei "Big Bang" a fost dat de astronomul englez Fred Hoyle în 1950.,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

L-am cautat pe net pe acest Norman L.Geisler,dar nu am gasit nimic.Tu vorbesti chiar de o carte scrisa de el.Da-mi mai multe amanunte(editura,anul aparitiei, saitul unde pot accesa amanunte despre autor, etc).Iti multumesc anticipat.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Editura Cartea Crestina
Oradea, 2007.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Einstein credea ca Dumnezeul iudeo-crestin este o aberatie.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Un profesor inteligent odata a pus o intrebare interesanta unui student.

Profesor: Dumnezeu e bun?
Student: Da
Profesor: Si Diavolul este bun?
Student: Nu.
Profesor: Corect. Spune-mi fiule, exista raul in lume?
Student: Da.
Profesor: Raul este peste tot, nu-i asa? Si Dumnezeu a creat totul, nu?
Student: Da.
Profesor: Deci, cine a creat raul?
Student:...
Profesor: Pe planeta exista uratenie, aroganta, boala si ignoranta? Asa este?
Student: Da, domnule.
Profesor: Deci cine le-a creat?
Student:...
Profesor: Stiinta spune ca oamenii au cele 5 simturi pentru explora lumea din jurul sau. Spune-mi fiule, ai vazut vreodata pe Dumnezeu?
Student: Nu, domnule.
Profesor: Spune-mi, ai auzit pe Dumnezeu?
Student: Nu, domnule.
Profesor: Ai simtit vreodata pe Dumnezeu? Lai incercat la gust? Lai mirosit?
Student: Ma tem ca nu, domnule.
Profesor: Si tu inca mai crezi in El?
Student: Da.
Profesor: Pe baza concluziilor stiintei, putem sustine ca nu exista Dumnezeu. Poti face ceva pentru a contrazice acest lucru?
Student: Nu, domnule profesor. Eu am doar credinta.
Profesor: Exact. Credinta – este problema principala a stiintei.
Student: Domnule profesor, exista frig?
Profesor: Ce intrebare? Bineinteles, exista. Tie nu ti-a fost frig niciodata?
(Studentii se radeau de la intrebarea tanarului).
Student: De fapt, domnule, frigul nu exista. In conformitate cu legile fizicii, ceea ce consideram frig este in realitate lipsa de caldura. Lumea sau obiectul se poate studia ca obiect care are sau transmite energie. Zero absolut (-273 grade Celsius) este lipsa totala a caldurii. Totul devine inert si incapabil de reactie la aceasta temperatura. Frigul nu exista. Noi am creat acest cuvant pentru a descrie ceea ce simtim in lipsa caldurii.
(Tacere puternica intre studenti).
Student: Domnule profesor, intunericul exista?
Profesor: Bineinteles, exista. Ce inseamna noaptea, daca nu intuneric?
Student: Din nou nu aveti dreptate, domnule. Intunericul nu exista. In realitate, intunericul este absenta luminii. Putem studia lumina, dar nu intunericul. Putem folosi prisma lui Newton pentru a desparti lumina alba in mai multe culori si a studia diversele lungimi de unda a fiecarei culori. Nu putem masura intunericul. O simpla raza de lumina poate intra in intuneric pentru a ilumina. Cum puteti sti cat de intuneric este un spatiu? Masurati cantitatea de lumina. Nu-i asa? Intunericul este un termin utilizat de catre om, pentru a descrie ceea ce se intampla in absenta luminii. Acum spuneti domnule, exista moarte?
Profesor: Bineinteles. Exista viata, si exista moarte – cealalta parte a acesteia.
Student: Iar nu aveti dreptate, domnule profesor. Moartea – nu e cealalta parte a vietii, este absenta ei. In teoria dumneavoastra stiintifica a aparut o ruptura grava.
Profesor: Unde vreti sa ajungeti, tinere?
Student: Domnule profesor, invatati elevii ca provenim din maimute. Ati urmarit evolutia cu ochii dumneavoastra?
Profesorul a clatinat din cap cu un zambet, intelegand unde a ajuns conversatia.
Student: Nimeni nu a vazut acest proces, ceea ce inseamna ca sunteti mai mult un preot si nu om de stiinta.
(Audienta a explodat in rasete).
Student: Acum spuneti, exista cineva in aceasta sala, care a vazut creierul profesorului? L-a auzit, l-a mirosit, l-a atins?
(Elevii au continuat sa rada).
Student: Se pare ca nimeni. Atunci, bazandu-se pe faptele stiintifice, putem spune ca profesorul nu are creier. Cu tot respctul pentru dumneavoastra, domnule profesor, cum putem avea incredere in ceea ce spuneti la ore?
(Tacere intre studenti).
Profesor: Cred ca ar trebui sa ai incredere in mine.
Student: Asta este! Intre Dumnezeu si om exista o legatura – aceasta este CREDINTA!
Profesoul s-a asezat.
Numele studentului era Albert Einstein.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Asta e o scorneala. Einstein era evreu, iar parintii sai nu erau religiosi. De ce ar fi aparat el taman o dogma catolica (privatio boni)? Asa ceva n-are sens. Asta e propaganda papistasa, si inca una de prost gust.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

„Cuvântul dumnezeu nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia." Albert Einstein, sursa: scrisoare catre Eric Gutkind (3 ianuarie 1954), http://www.guardian.co.uk/science/2008/may/12/peopleinscience.religion

„Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza, care se manifestă prin armonia legilor universului, nu într-unul care se ocupă cu destinele și faptele omenirii." Albert Einstein, sursa: Brian, Dennis (1996), Einstein: A Life, New York: John Wiley & Sons, p. 127, ISBN 0-471-11459-6.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Bravo, ignoranta brat la brat cu ingamfarea. Parca iti zisesem ca nu le ai cu stiinta, mesajul tau imi confirma teza. Asculta la mine: un biolog care nu crede in evolutie este biolog fosilizat.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Uite,vreau sa te rog ceva.Mi-ar face placere sa asculti marturia lui Jean Chiforeanu,cel care a lucrat pentru fam. Ceausescu.El avea ordin ca sa desfiinteze Cuvantul lui Dumnezeu, si sa scoata ideea de Dumnezeu viitorilor intelectuali.Dar, citind Biblia a avut o revelatie care i-a schimbat viata si a luat o intorsatura cu 180 de grade.http://www.youtube.com/watch?v=eFMeU8h9BXs

| 4inel explică (pentru doctorandus):

Nimeni nu poate spune ca a fi Evrau nu poti sa fii si crestin, Einstein a fost un bun crestin.

| doctorandus a răspuns (pentru 4inel):

Einstein nu a fost nici crestin, nici iudaist. Einstein nu credea in Dumnezeul iudeo-crestin, pe care-l considera o poveste primitiva.

48 răspunsuri:
| DrunkenRat a răspuns:

Nu. Este nevoie de amandoua. Daca esita un Dumnezeu, cu siguranta nu vrea sa ne atrofiem creierele, si daca ar vrea, atunci nu ar mai fi Dumnezeu. Sunt piste stintifice care nu au nici o baza. Ca de exemplu, nu s-a adus nici o dovada cum ca am fi evoluat din maimute si nici o dovada concreta a existentei divinitatii. Stiinta este de fapt potentialul nostru, prin urmare nu avem cum sa evoluam daca nu vrem sa depasim asta. Ma refer la faptul ca un calculator era considerat vrajitorie daca ipotetic ar fi adus prin anii 1000. Chestia asta aduce la ideea ca multe concepte nestintifice de pe acum vor fi banal explicabile in viitor, si toate astea rezultate din puterea de a crede in mai mult.

| soimos a răspuns:

EVIDENT CA DA!
Ptr ca stiinta se bazeaza pe Cunoasterea Rationala iar credinta se bazeaza pe Irationalitate!

De fapt intrebare ta se poate traduce perfect in cheia asta"

Poate Cunoasterea Rationala fara Irationalitate, sa raspunda la toate intrebarile?

| ateu123 a răspuns:

Stiinta explica natura si universul in care traim fara o interventie divina, in nici o descoperire nu s-a observat ceva perfect sau ceva care sa sugereze ca a existat ceva divin cu vreo interventie in evolutie sau big bang, ce spune ema sunt basme in primul rand de unde stie ea de unde a aparut viata? nici un om de stiinta nu stie ea dar ea ca crestina stie incredibil, dezolvoltarea vietii este susinuta de stiinta dar cum o aparut sunt doar teorii asta nu ne face mai crestini observ ca raspunsul ei tea convins ma intreb cata biologie ai facut la scoala ai trecut si tu scoala degeaba

| SandraMikyZu a răspuns:

laughingdepinde...cercetatorii se bazeaza pe principiul reductionismului si de cele mai multe ori exclud prezenta unei entitati supranaturale care a ajutat la crearea universului.

principiul reductionismului=orice fenomen din univers poate fi explicat printr-o simpla formula matematica

eu am o carte numita,, Origini"

| doctorandus a răspuns:

Stiinta, spre deosebire de religie sau filosofie, nu-si propune sa raspunda la toate intrebarile, ci doar la ce poate fi cercetat logico-analitic si empirico-matematic.

| eandopuncttk a răspuns:

Da laughing
te-am lamurit?

| 4inel explică:

Iti trebuie multa credinta sa accepti ce spune evolutionismul. Evolutionistii sunt foarte credinciosi, ei cred ca, si apoi vine afirmatia, dar stiinta lor nu dovedeste nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4inel):

Atatea ineptii in doar trei randuri nu am mai citit de mult.Deosebirea intre un om de stiinta si un credincios este ca, pe cand omul de stiinta cauta dovezi care ar putea infirma teoria respectiva,credinciosul ignora prin orice mijloc dovezi care ar pune sub semnul intrebarii credinta sa. Aceasta este si explicatia pentru care stiinta evoluiaza continuu,iar credinta, in cazul de fata cea crestina, a ramas aceeasi (invatamintele Bibliei)de peste 2000 de ani.Fa un efort de gandire si imagineaza-ti cum ar arata lumea de azi, daca nu existau si oameni care sa puna sub semnul intrebarii afirmatiile religiilor.Aceasta credinta neconditiuonata,va face sa eludati si sensul cuvintelor, asa cum faci tu acum cu semnificatia verbului "a dovedi".In indignarea ta, nici nu ai tinut cont de adevarul ca 2 negatii = o afirmatie, deci "nu dovedeste nimic"inseamna "dovedeste ceva".

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Evolutionistii sunt foarte credinciosi? de ce minti religia ta se baseaza pe dovezi? evolutia se baseaza pe dovezi multe si este acceptata de toata lumea stiintifica de multi ani chiar si vaticanul accepta teoria evolutiei tu esti vreun geniu nedescoperit?

| 4inel explică (pentru ateu123):

Nici Darwin nu a crezut 100% ca teoria lui este stiintifica, el a recunoscut ca are o problema. La vremea aceea stiinta spunea ca celula este cea mai mica forma de viata. Stiinta a mai avansat intre timp si teoria lui a fost contrazisa de multe ramuri ale stiintei in special genetica.

Toate conceptele filozofice care sunt cam 9 au la baza doar credinta si nu dovezi. (aici face parte si credinta in Dumnezeu) Ele cred o serie de intamplari, le afirma si oamenii cladesc viata pe acele afirmatii fara a le putea dovedi.

Tu ia una din cele 9 conceptii, crede teoria ei care nu poate fi dovedita si traieste-o apoi vezi unde te duce.

Eu am ales crestinismul deoarece am constatat ca este cea mai credibila, vizavi de celelalte teorii, stai linistit ca am fost si eu ateu, dar am tras cateva concluzii si parerea mea este mai bine sa fiu crestin.

Stii ce am constatat, nu-ti ajuge toata viata sa vezi daca aceste teorii sunt adevarate sau false. Asa ca trebuie sa te grabesti ca undeva departe ne asteapta cosciugul, si ala nu este o iluzie.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Hai sa ne luam de stiinta daca religia noastra nu ofera o dovada inseamna ca existenta zeului tau e reala daca teoria evolutiei e falsa?

| 4inel explică:

Poate o sa-mi dati sau nu dreptate, eu cred ca intai vine credinta si apoi vine stiinta.

Biblia a afirmat ca pamantul este rotund, mai tarziu stiina a dovedit aceasta.

Biblia a afirmat ca lumea a fost creata din lucruri care nu se vad, apoi a venit stiinta si a dovedit ca asa este.

Dumnezeu nu este impotriva stiintei, Biblia spune "cercetati toate lucrurile"

Un mare om a spus: "Sa nu cumva sa iti mariti credinta cu stiinta ca intr-o zi aceasta va ramane vaduva."

Adica stiinta secolului 18 sau 19 nu poate fi stiinta secolului 21, aia a murit, teoriile acelea sunt depasite.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Unde scrie ca pamantul e rotund? unde scrie ca lumea e creata de ce nu se vede? de unde atatea minciuni citeste biblia nu minti

| 4inel explică (pentru ateu123):

Dragul meu Biblia nu trebuie doar citita ea trebuie studiata, cercetata.
Isus a zis:
Ioan 5:39 Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica. Un cercetator nu doar citeste el studiaza, cerceteaza asiduu.

Pamantul este rotund
Proverbe 8:31 jucand pe rotocolul pamantului Sau, smd.
Isaia 40:22 El sade deasupra cercului pamantului, si locuitorii lui sunt ca niste lacuste inaintea Lui; (Isaia a fost scrisa acum aprox. 740 ani IH, Columb a trait prin sec 15)

Vidul
Iov 26:7 El intinde miazanoaptea asupra golului, si spanzura pamantul pe nimic. (ce sugereaza acest verset?)

Atomii
Evrei 11:3 Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad, (adica atomi care nu se vad)

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Poti interpreta cum vrei tu inteleg

| 4inel explică (pentru ateu123):

Ai zis unde scrie, eu ti-am dovedit unde scrie.
Aceste versete nu trebuie interpretate ele trebuie doar citite, ele vorbesc de la sine.

Ce inseamna pentru tine, rotocolul pamantului, cercul pamantului, golul, nimicul, lucruri care nu se vad. Cred ca vorbesc de la sine, nu ai ce sa interpretezi. Nu stii ce este ala cerc, este ceva abstract?

Biblia este un document si istoric si stiintific si religios.

| ateu123 a răspuns (pentru 4inel):

Ma omule in biblie nu scrie pamantul e rotund tu ai interpretat cum ai vrut

| Danasilvia a răspuns:

Nu, multe fenomene inca nu se pot explica doar prin stiinta, de aceea la Geneva se cauta asa zisa "Particula a lui Dumnezeu"(bosonul higgs) si nu se gaseste de atatia ani.