| carlos30 a întrebat:

Credeti ca donarea de organe a unui om aflat in moarte cerebrala constituie un pacat? De exemplu : o ruda de-a voastra pateste un accident grav de masina. Este dusa la spital si doctorii nu-i da nicio sansa, si va sfatuieste sa fiti de acord sa-i donati inima. In acel cum veti proceda? asteptati sa se intample o minune dumnezeiasca si sa-si revina sau ati semna pentru donare? daca voi semna sa i se ia inima, eu pacatuiesc deoarece cu acordul meu i s-a luat viata?

7 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu vad de ce ar fi pacat salvarea unui alt om. thinking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Omg da asa prost e dumnezeu asta? Imediat o sa ne spuna si cu ce marca de hartie igienica sa ne stergem la fund.

| laurentiu80 a răspuns:

Un om aflat in moarte cerebrala este ca si mort din punct de vedere biologic. Spiritual nu stiu ce sa-ti zic! Biserica Ortodoxa este de acord cu donarea de organe, deci cred ca nu e niciun pacat. E o dilema parerea mea...

| Danielcristian a răspuns:

Daca medicul zice ca nu are nici o sansa e an stare grava, este normal ca nu ar ziceo anapoda, si de ar ziceo crede-ma ca o sa raspunda la ziua judecati pentru faptele lui, dar a dona anseamna a salva si daca Dumnezeu a trimis pe unicul sau fiu ca sa moara pentru noi atunci logic nu e pacat sa donezi ca sa salvezi pe altcineva. Isus si-a donat viata nu doar 1 madular.

| freebiker a răspuns:

Decat sa traiasca ca o leguma in caz de recuperare... mai bine traieste altcineva cu ce poate el oferi. asa nu e pe deplin mort, unele parti din el inca traiesc. Este intr-adevar o decizie grea, dar ar trebui sa tina seama de rationament nu de nici un fel de religie

| sEEk8 a răspuns:

Sa sti ca, in multe cazuri, de obicei poate sa fie o fapta buna, pentru ca cel care a murit si este dar est 100% total mort ii se doneaza un organ este o fapta buna pentru ca daca el n-ar dona ar muri 2 oameni, pe cand daca doneaza moare doar 1 om, deci eu as zice ca s-ar putea sa fie si un pacat dar si o fapta buna pentru ca daca omu in moarte celebrala isi poate reveni si i s-a luat un organ atunci este pacat pentru ca i s-a luat dreptul la viata dar daca este 100% mort atunci nu este pacat.

| hardilau29 a răspuns:

Eu cred ca este un pacat deoarece omul acela nu e mort. mi-a explicat odata o sotie de preot. Daca omul acela nu e mort si este in moarte cerebrala, si ii se iau organele atunci este un pacat. Pentru ca exista cazuri in care oamenii au stat si ani buni in moarte cerebrala/clinica si si-au revenit. Poate unui om mort total i se pot recolta organe dar unui om care mai are 0. 0000001 sanse sa traiasca i se iau organe este un pacat. Asa cred eu.