| soimos2 a întrebat:

Credeti ca este ceva pozitiv sa va incredeti in Dumnezeul biblic care vrea sa va distruga pe toti?

Iata vresetul biblic care arata adevarata "iubire" a lui Dumnezeu pentru om:
... I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut"

13 răspunsuri:
| wpoieoit a răspuns:

Ne meritam din plin soarta!

| dragos9234 a răspuns (pentru wpoieoit):

Da,abia astept ca dumnezeu sa ne distruga.

| raymusic5432 a răspuns:

Jos cu zeul evreu la gazare cu el, unde e hitler cand ai nevoie de el

| EmaS a răspuns:

Da,dar stii ce reprezinta curcubeul?

| EmaS a răspuns:

El reprezinta Legamantul pe care l-a facut Dumnezeu cu Noe ca nu va mai nimici pamantul prin potop.

| RaduMD a răspuns:

Soimos, eu văd în întrebarea ta încă un caz de logică ateistă pe care nu o pot înţelege: ce relevanţă ar putea avea faptul că Dumnezeu ar vrea să ne distrugă pe toţi, din moment ce El nu există? Cu alte cuvinte: ce contează că imaginaţia oamenilor a creat o ficţiune bună sau rea, din moment ce este doar o ficţiune?

Răspuns utilizator avertizat
| soimos2 explică (pentru EmaS):

Tu chiar iti inchipui ca inainte de potop nu erau curcubeie?
Si cine cucu meu e Noe astfel incat sa-L faca pe Dumnezeu sa isi incalce promisiunea facuta in Biblie?
Iti inchipui tu cumva ca "Cuvantul lui Dumnezeu" este la fel de neserioasa ca vorba proasta a cioflingarului Ion?

| OctoberandApril a răspuns (pentru Dickbutt):

Ea nu neaga existenta fenomenului de dispersie a luminii.
Ema vorbeste despre simbolul curcubeului in context Biblic.
Mda, e mult mai usor sa critici decat sa incerci sa intelegi, nu crezi?

| soimos2 explică (pentru OctoberandApril):

Ea trebuia sa raspunda la intrebare, si nu sa bata campii aiurind despre o simbolistica despre care nici Dracu nu a intrebat-o.

| EmaS a răspuns (pentru soimos2):

Aha,te deranjeaza cand nu merg lucrurile in directia pe care o vrei tu?!

| OctoberandApril a răspuns (pentru soimos2):

Intrebari cretine raspunsuri pe masura.Nimeni nu ti-a raspuns practic la intrebare fiindca e stupidathinking Dar tu te iei de Ema fiindca stii ca ea e una dintre putinele persoane care infrunta oamenii desi realizeaza ca o face degeaba.
Raspunsul ei e cel mai apropiat de ceea ce te prefaci tu ca nu intelegi, numai ca asta nu-ti convine si devii magar.

| Alexandrelu a răspuns:

Ce s-a scris mai sus defineste potopul din vechiul testament. Incerci sa ne corupi cu falsuri caci nu gasesti nimic adevarat impotriva lui Dumnezeu.