| baieru a întrebat:

Oare din ce cauza oamenii il slavesc in biserici pe Zeul Biblic (Dumnezeul) care si-a propus sa-i distruga?

Geneza 6.6

6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut"

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Stimate domn, din respect pentru ceilalti utilizatori, va rog sa incetati a mai posta atatea intrebari de pe conturi diferite.
In caz ca nu stiati orice incordare a muschilor (cu efect miscarea) necesita o anumita cantitate de energie, ori eu sunt nevoit sa-mi misc degetul pe rotita maus-ului de prea multe ori pentru a ajunge la niste intrebari normale, lucru extrem de obositor.
Oare singurul scop din spatele acestor intrebari este sa ne obositi noua indicele(adica degetul aratator)?

| baieru explică (pentru Inferno):

Stimate...
Sper sa intelegeti ca NU e vina mea ca in Biblie sunt scrise atatea prostii care se cer lamurite!

| Dreamer a răspuns:

Tu realizezi macar conceptul relatiei om - Dumnezeu? E ca si cand m-as supara eu ca nu face furnica ce vreau eu sa faca...realizezi ca, cartea aia are aproape 2000 de ani vechime si ca ceea ce ai tu nu este manuscrisul original ci tradus si reeditat de mii de ori?!
Biblia a fost povestita, pe cale orala....si eu acum daca iti spun ca am vazut un caine, tu ii spui copilului tau ca am vazut un lup, ca mai apoi sa se ajunga la urs.

Crezi ca din cauza unei carti il slavim pe Dumnezeu? Crezi ca servim un,, Zeu Biblic'' ca si cand ar fi un caracter dintr-o poveste trasa de par? Crezi ca asta inseamna sa crezi? Asta intelegi tu prin Dumnezeu? Ai impresia ca este atat de sfanta cartea aia pe care o ai tu, tiparita intr-o tipografie dupa o traducere trecuta prin mii de mii de editari? Nici macar manuscrisul nu cred ca era complet fata de ceea ce noi stim azi ca Biblie.

Ce mi se pare interesant cu ateii este ca citesc mult ce-i drept, dar judeca putin sau citesc ca papagalii si apoi ne fac pe noi sclavii Domnului. Eu nu ma consider sclav. Sclavi erau negrii in America pana la Lincoln.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dreamer):

"Tu realizezi macar conceptul relatiei om - Dumnezeu? E ca si cand m-as supara eu ca nu face furnica ce vreau eu sa faca...realizezi ca, cartea aia are aproape 2000 de ani vechime si ca ceea ce ai tu nu este manuscrisul original ci tradus si reeditat de mii de ori?!
Biblia a fost povestita, pe cale orala....si eu acum daca iti spun ca am vazut un caine, tu ii spui copilului tau ca am vazut un lup, ca mai apoi sa se ajunga la urs."
Tu realizezi ca zeul pe care tu il ridici in slavi nu a existat nu?
Nu ma refer la YHVE (evident nu exista), ci la Isus, biblia e creatia esenienilor la cererea lui Flavius Josphus trimis de fratele sau vitreg Titus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si a facut ce? de ce iei un verset de la geneza si unele din alta parte

| martzian a răspuns:

Vom sta inaintea Lui intr-o zi si vom intelege ca sfintenia si dreptatea nu sunt incompatibile cu dragostea si cu mila. La fel, ca Dumnezeu nu glumeste cu pacatul si nu ca El este membru al societatii noastre democratice, ci este Suveran peste tot ce exista.

Uite o explicatie care mi se pare usor de inteles si completa: http://vimeo.com/51433237

| baieru explică (pentru martzian):

Doamne feri de crestinii care vor avea curajul sa steie in fata Lui dupa ce ii incalca constient Legea!
Daca Dumnezeu nu glumeste, cum iti permiti tu ca si crestin sa-I incalci Legea pe motivul ca e veche?

| martzian a răspuns (pentru baieru):

Stiu ca ti-am mai explicat asta, pe indelete, cand aveai un alt nume. Nu o voi face din nou. Nu am nici o teama pentru momentul in care voi merge inaintea Lui. Tu poti spune acelasi lucru?

| baieru explică (pentru martzian):

Nu ai teama pentru ca nu constientizezi greseala pe care o faci sustinand o minciuna inventata de niste sarlatani. Eu nu am de ce sa ma tem pentru ca eu spun ADEVARUL si Dumnezeu este si ADEVAR si in niciun caz minciuna, pentru ca tatal minciunii e altul!(si anume cel pe care-l slujessti si tu ca si crestin inversunat)!

| martzian a răspuns (pentru baieru):

Sa inteleg ca intre timp ai devenit credincios? happy

| baieru explică (pentru martzian):

Eu intotdeauna am fost credincios!
Doar atat ca nu cred in fantezii desarte ci in adevarurile de notorietate dovedite de stiinte!
Intelegi diferenta?

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu combina dragostea si mila Lui cu dreptatea Sa.

| baieru explică (pentru Maxim96):

Dragoste pentru cine?
Pentru crestinii care ii incalca Legea?
Sau ai vazut tu crestin care sa respecte Legea lui Dumnezeu numita si Legea Torei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De prosti, de ce oare?

| Ben00 a răspuns:

Daca te uiti in oglinda poti vedea ca nu s-a pierdut nici om, nici dobitoc.

| 22SWAG22 a răspuns:

Oamenii nu au demnitate.

| Maravilla a răspuns:

Nu exista dumnezeu. daca ar exista un dumnezeu atat de bun pe cat este laudat in biblie toti oamenii ar avea ce sa manance in fiecare zi sau macar ce sa bea in fiecare zi! nu mai vb sa aiba un acoperis deasupra capului... nu inteleg cum il pot lauda oamenii pe d-zeu ( daca exista vreunul ) cand vezi copii de nici 5 ani cu fel si fel de tumori. si auzi... cica din cauza pacatelor parintilor/stramosilor se nasc copii asa. daca chiar exista un asemenea d-zeu. eu nu voi pleca capul. la fel ar trebui sa faca toata lumea care are putina logica la mansarda.
Uita-te si tu cine sunt crestinii. cei mai prosti oameni. cei mai prapaditi. biserica din toata lumea nu misca un deget daca nu e vorba de un profit sa nu mai vb de orientarile sexuale ale preaslavitilor preoti... numai pedofili si homosexuali...

| Lizzu a răspuns (pentru Maravilla):

Mult adevar graiesti ...bravo.

Bine,in afara de chestia cu crestinii ca sunt cei mai prosti sau cei mai prapaditi.Nu toti sunt la fel.