| andrei056 a întrebat:

Salut TPU.

"Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".

A te cai, inseamna ca ai făcut ceva rău.
A-ti părea rău, inseamna ca ai făcut ceva rău.

Cum poate unui zeu absolut, sa-i para rău și sa se mai și caiasca?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Sufletul este bun prin a sa propietate si rau din cauza propietatii materiei. Prima intentie este buna, a doua nu. Materia prin sine se pierde, se dezintegreaza, are nevoie de teism, sursa. Daca se indeparteaza de Arche isi schimba telosul isi schimba functionalismul, se alieneaza(isi pierde identitatea si se altereaza). Primeaza a doua intentie peste prima.

Materia prin sine nu vede particula lui Dumnezeu se poate insela. Are nevoie de teologie pentru a trai in realismul si stiinta divina. Altii sunt pansomatisti, panmatematisti vad reductionist, au o viziune limitata (nu trec de la matematica la fizica, iar de la fizica la metafizica). De exemplu reismul lui Tadeusz Kotarbiński nu vede teleologic.

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

A te cai = inseamna a te mahni/intrista, a-ti parea rau! nu ca a facut ceva rau!
Asa bine! ii pare rau pentru ce facut ca omul nu a ramas dupa cum l-a creat EL ci a devenit pacatos/rau! Din asta apar inca 1001 intrebari la care nu le stim la toate raspunsurile, de aceea se zice: nestiute sunt caile Domnului!
E ca si cum animalul tau de companie te-ar intreba cum poti tu sa faci painea... sunt 1001 de detalii ce nu le putem percepe cu mintea noastra, Doar EL stie cum si de ce!

| CostinAlamariu a răspuns:

E o antropomorfizare a lui Dumnezeu. Logic ca n-a facut nimic rau si logic ca nu a regretat ci e o vorba care arata profunda dezamagire a lui Dumnezeu față de starea omului de atunci.

| StrongHeart a răspuns:

Daca tu ii creezi cu scopul ca ei sa se iubeasca si sa se ajute, iar ei se f** in c** intre ei, batjocoresc animale si te batjocoresc pe tine ca si Creator, pe langa asta se intorc impotriva naturii si distrug tot ce e frumos, mai esti bucuros si multumit de ce ai creat?

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Povestea spune ca spiridusul e atotstiutor. Deci cunoaste absolut toate lucrurile, inclusiv ce se va intampla daca creaza omul (in forma in care l-a creat). Nici macar pe Satana nu poate fi suparat, pentru ca stia dinainte sa-l creeze ce se va intampla.
Cu alte cuvinte, f****** in c**, ori e voia spiridusului, ori spiridusul nu e atotstiutor.
Cum ai da-o, povestea e un mare rahat.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Cum sa fie voia Lui cand a lasat liber arbitru? E voia omului sa traiasca frumos sau nu.
Ce inseamna spiridus? Inseamna ca tu te crezi Dumnezeu, pai asta e cea mai mare inselare pe care o poate avea un om.
Vezi oameni de succes ca Mike Tyson ce au facut si unde i-a dus gandirea asta de megaloman.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu e "voia" omului, pentru ca spiridusul, descris de poveste ca fiind atotstiutor, STIA dinainte la ce va duce liberul arbitru. Deci actiunile lui au generat rezultatul asta. In orice alta situatie, nu e atotstiutor, ci doar un prostanac care face teste sa vada ce iese.
Cum naiba sa ma cred un personaj fictiv?!
Nu stiu la ce te referi in ce-l priveste pe Mike, dar un lucru e cert, misticismul nu te face inteligent, ba dimpotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eclesiastul 7:13-14
"Uită-te cu băgare de seamă la lucrarea lui Dumnezeu! Cine poate să îndrepte ce a făcut El strâmb? În ziua fericirii, fii fericit, și în ziua nenorocirii, gândește-te că Dumnezeu a făcut și pe una, și pe cealaltă, pentru ca omul să nu mai poată ști nimic din ce va fi după el."

Eclesiastul 11:5
"Cum nu știi care este calea vântului, nici cum se fac oasele în pântecele femeii însărcinate, tot așa nu cunoști nici lucrarea lui Dumnezeu, care le face pe toate."

| Robert2526 a răspuns:

Hai sa iti raspund eu, chiar daca intrebarea e pusa doar ca sa te dai tu destept happy

1. Textele din biblie sunt scrise de o multime de oameni, cu viziuni si valori diferite si in diferite momente.Insusirile lui Dumnezeu sunt duse la absolut ( din nevoia la momentul respectiv de a fi cel mai bun, nu puteai aveai un zeu imperfect in momentul in care trebuia sa castigi adepti). Doar ca insusirile astea perfecte, fac sarcina de a scrie despre el una foarte grea.De asta apar multe chestii in biblie "ciudate". In plus, textele din biblie au fost revizuite de mii de ori, ultimele revizuiri sunt incredibil de actuale ( anul 2005). Textele din biblie sunt preluate de la Zoroastrianism, o religie cu vreo 2000 de ani mai veche, apoi timp de mii de ani, textele au fost modificate pentru a permite liderilor vremi sa subjuge si sa conduca masele de oameni. In religie si in istorie sa nu ai prea multa incredere pentru ca e scrisa si folosita de cei care vor putere.

2.Ideea de un Dumnezeu perfect care creaza o lume imperfecta dar cere de la ea sa fie perfecta si se supara cand vede ca nu e asa...este o idee amuzanta si cam atat

3. Nu exista zei. Avem aici o viata iar dupa ce murim, tot ceea ce suntem noi inceteaza sa mai existe.Pentru ca oamenii nu pot accepta asta au nevoie de zei.

4.Desi nu crezi in Dumnezeu, este foarte important sa nu incerci sa pari mai inteligent sau sa ii jignesti pe cei care cred.Fiecare cu credintele si viata lui.Intrebarea ta nu vine pentru ca vrei un raspuns ci pentru ca vrei sa demonstrezi ceva, ceea ce este gresit

| VenitiLaDomnul a răspuns:

Adevarat! Domnul să te binecuvanteze!

| Ninorotta a răspuns:

Este demonstratie clara ca zeul nu are habar de nimic, A facut lumina si a vazut ca e buna.
Pai daca era atotstiutor nu mai trebuia sa faca experimente.
La fel si cu omul, ghabar nu avea ce o sa se intample.Ar fi putut sa intrebe dar era prea mandru.I-as fi explicat cu mare drag.