| soimos2 a întrebat:

Tinand cont de faptul ca din punct de vedere fizic, atat Dumnezeu cat si întunericul nu există (adica nu se poate cerceta, analiza, studia sau masura desi toata lumea cunoaste existenta sa)!
Sa fie oare acest lucru o coincidenta?
Dar cum ar fi daca am lega acest fapt fizic de Biblie capitolul Geneza in care vedem ca Dumnezeu habar nu avea ce si cum este Lumina (dovada ca El vine din Intuneric)?

Vi se pare normal sa va rugati unui Zeu al Intunericului care in Biblie se exprima asa:
" I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".
Nu credeti ca o asemenea religie ar trebui interzisa ca fiind satanica?

4 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Religia e greu de inteles, nu poate fii explicata in 2 versete, faptul ca Dumnezeu a pedepsit oameni e pentru simplul motiv ca meritam.

| 4b a răspuns:

Mah scuza-ma ca iti spun, da ''habar'' n-ai tu de Dumnezeu, nu EL de Lumina.
La facut pe om perfect, dar cum omul nu stie ce inseamna ascultarea, a dat-o in bara. A fost/este si va fi drept pentru totdeauna cu rasa umana...esti raspunzator pentru ce faci, trebuie sa-ti asumi acest risc

| unbaiatanonim a răspuns:

Sunt de acord cu tine.

| SergiuOsan a răspuns:

Deci te afli pe o pista gresita inca de la inceput. RECENT OAMENII DE STIINTA AU ACCEPTAT IDEEA CA IN UNIVERS EXISTA UN "DUMNEZEU" o entitate suprema care a creat acest Univers. In plus nu trebuie sa incerci sa desprinzi intelesul a doua versete din Biblie din 2 motive: 1 Trebuie pus in concordanta cu contextul in care apare 2 TOT CEEA CE SCRIE IN BIBLIE E CODAT! are un inteles ascuns si nu poti sa incerci sa descifrezi mesajul din 3 versete