| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista un Creator Superior si Inteligent in opinia voastra?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred, e prea multa ordine in Universul asta incit sa pot cred ca a aparut din nimic.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru cristi202):

Foarte bine găndesti. Este adevarat.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Univers e haotic, ai citit vreodata teoria haosului? ne un haos cum il imaginmeaza omul si natura are tiparul ei

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Si totusi, in tot haosul asta, e ceva care are sens: mintiuca ta si a mea, care incep sa dezbata teoria haosului. Ca sa realizezi doar ca e haos, ai nevoie de ordine in ginduri si creier. Ca sa mai si discuti despre el, e clar ca e vorba de o ordine bine pusa la punct. Si asta doar cu privire la creierasele din capsorul nostru, ce sa mai vorbim de miscarea planetelor, care e atit de precisa, de ordonata, incit desi ne despart de Marte peste 200 de milioane de km, si Marte are un diametru de doar 6600 de km, totusi omul a putut sa il trimita pe Curiosity in siguranta acolo, sau de ecosistemul de pe Pamint, acel echilibru intre otate speciile, pe care uneori omul l-a perturbat si a descoperit ca sunt probleme, de exemplu, cu lupii ce au fost vinati excesiv, si mai apoi, dat fiind ca lipsa lor a dus al dezechilibru, oamenii au trebui sa repopuleze acea zona cu lupi. Si sunt multe alte exemple de ordine in Univers. Desigur acum ca si haosul isi are locul lui, e parte din Univers, dar, dupa cum si teoria haosului spune, isi are originea in ordine.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Dar macar ai citit o?

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Da, e cea care m-a determinat sa inteleg cit de mare nevoie am de fapt de Dumnezeu. Potrivit teoriei haosului, de la o chestie marunta, pe baza a unei imensitati de variabile, care actioneaza poate chiar aleator, ajungi la ceva strasnic. Nu o data am avut de suferit din cauza unui lucru marunt facut, dar care mai apoi s-a dovedit a duce la ceva serios si aiurea. Pe atunci am inteles ca oricum nu poti controla toate variabilele, si ca nu ai de unde sti cum vor actiona, ca sa nu ajungi la rezultatul dezastruos (sau benefic, depinde de situatie). Dar presupunind ca exista Cineva care stie toate lucrurile, deci si variabilele, si modul in care ele vor actiona, atunci cumva Acela ar putea sa ma avertizeze cu privire la "micile" chestii care pot duce la mari probleme. Biblia numeste aceasta "calauzire". Dumnezeu iti arata ce sa faci, nu chiar la fiecare pas, ar fi o nebunie sa fie asa, dar cand e cazul, o face. Si sunt vreo 20 de ani de cand am invatat chestia asta, pentru ca e o chestie care trebuie deprinsa, si pot spune, clar, am avut experiente clare, de sute de ori, de momente in care am fost oprit sa fac ceva anume, si mai apoi mi-am dat seama ca a fost cel mai bun lucru, sau am fost incurajat sa fac, si a iesit ceva extraordinar. Sau, pur si simplu, era o chestie indirecta, lucrurile pareau a fi regizate pentru a iesi totul bine. Teoria haosului e pentru mine dovada cea mai clara ca Dumnezeu se poate implica in viata unui om.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Clar ca nu ai citit ce am citit eu

| danay72 a răspuns:

Dar,iar creația și Biblia arata acest lucru.

| ania a răspuns:

Da

| RAY a răspuns:

Nu

| RAY a răspuns:

PorumbRodica1965 nu ai voie sa judeci un om chiar te a jignit ai uitat

| RAY a răspuns:

| ania mai ma ti mult in lista ignor, cum poti fi crestina si sa isi urasti aproapele

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta.Priveste CREIATIA, ordinea din univers, modul minunat in care esti creat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cum iti permiți tu Crestinilor ce ai intrat pe acest site, mai ales la religie, sa faci pe cineva prost, daca nu-ti convine întrebarea treci cu vederea mai departe.Esti foarte slab pregătit, slabi părinți te-au educat.

Răspuns utilizator avertizat