| Vernusio a întrebat:

Credeti ca fericirea se poate obtine/gasi prin religie /practicarea ei?

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fericirea o gasesti cand il gasesti pe Dumnezeu si cele oferite de el iar pe Dumnezeu il poti gasi prin Cuvantul Sau, prin Biblie care te indrapta spre o religie, religia lasata de El.

| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca am fost creați cu necesități spirituale. Isus a spus că oamenii care isi satisfac necesitățile spirituale sunt fericiți.Matei5:3.

| RAY a răspuns:

Prin practicare religiei aflam ca viata e o suferinta un test, daca il treci mergi in rai daca nu in iad, dar toata viata trebuie sa il slujesti pe dumnezeu, fericirea nu o descoperi prin religie si prin bucuria de a trai viata, iar daca exista un creator el va judeca faptele nu credintele create de om, nu cred ca un creator ar cere credinta, astea sunt fantezii umane

| Mclaren12 a răspuns:

Prin practicarea crestinismului, in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Dar nu ajunge numai atat

| 393Dan a răspuns:

Da. Doar credinta ca faci ceva bun, nu doar pentru tine dar si pentru cei din jur, acest lucru iti purifica constiinta si inima. Ceea ce duce la pace interna si la simtul de inplinire si multumire in viata.

| VictorFenrir a răspuns:

Evident ca nu, un om care sustine asta ori minte ori a fost indoctrinat de mic in cel mai grav mod posibil, nu poti sa fi fericit daca nu ai nici macar ce sa mananci, ai cine stie ce boli sau probleme grave si crezand intr-o religie iti gasesti fericirea si uiti de toate problemele vietii.

| liceu a răspuns:

Nu printr-o religie, dar prin credinta da. Eu am fost o persoana religioasa, dar nu fericita, pentru ca religia nu aduce pace sau altceva, ci doar pune bariere intre oameni; ajungi sa te crezi superior persoanelor din alte religii si nu asta ar trebui sa ne fie scopu. In schimb cand l-am cautat pe Isus din toata inima, atunci am simtit cu adevarat fericirea si am primit o pace in inima pe care cu greu o descriu. Recomand o relatie personala cu Isus, nu o religie! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru liceu):

"Nu printr-o religie, dar prin credinta da. Eu am fost o persoana religioasa, dar nu fericita, pentru ca religia nu aduce pace sau altceva, ci doar pune bariere intre oameni; ajungi sa te crezi superior persoanelor din alte religii si nu asta ar trebui sa ne fie scopu. In schimb cand l-am cautat pe Isus din toata inima, atunci am simtit cu adevarat fericirea si am primit o pace in inima pe care cu greu o descriu. Recomand o relatie personala cu Isus, nu o religie! happy" - ai progresat in religia corecta si adevarata. Dumnezeu a creat pe toti oamenii si nu avem motive sa ne consideram superiori/inferiori in raport cu ceilalti oameni indiferent ce ideologie si religie au. Nu putem judeca ci doar Dumnezeu este capabil si in masura sa judece pe fiecare om in parte. Fiecare om sa iubeasca pe toti ceilalti oameni si sa traiasca in pace si armonie cu ei atat cat depinde de el. A considera ideile cuiva ca fiind gresite NU inseamna a uri persoana respectiva. happy