| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca masoneria este ceva rau sau bun?
V-ar place sa fiti mason?

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Ai citit vreo carte despre masonerie, scrisa de masoni? Nu te mai lua dupa pareri care nu se pot verifica gen "masoneria controleaza lumea, vrea sa o distruga, bla bla bla". Cei care dau un astfel de raspuns, cum dovedesc asta? Apoi in masonerie nu exista o singura loja, ci sunt mai multe. Pot fi si grupuri de masoni care pot face rau, vrand sa faca bine, asa cum exista in crestinism diverse grupari extremiste, sau in orice alta religie. Invatatura masonica, in sinea ei, este ceva bun cu siguranta. Dovada, intrii in masonerie si vezi ca asa e. Raspunsuri de genul "pai, in cercurile mai inalte sunt de fapt aia care controleaza lumea si dar stau in secret etc" nu merita atentie dupa parerea mea, deoarece:
1) nu pot fi verificate.
2) daca erau asa secrete, nu se afla de ele.

Daca luam in calcul ca nimic nu se poate intampla fara voia lui Dumnezeu, chiar si lucrurile "rele", atunci nu ar trebui sa ne sperie nici mama masonierie, pentru ca, chiar daca ar exista niste masoni care controleaza lumea, aceasta este permis cu voia Domnului si exista un scop pentru asta. Bineinteles ca ei vor plati, dar tu daca faci ceea ce trebuie, nu vei fi afectat, sau vei intelege scopul. (Asta pentru cei carora le e frica sa nu ii pape masonii)

| alex310 a răspuns (pentru reihiuke):

O sa iti dau tie funda, deoarece ai gandit si nu ai dat un raspuns contra cum fac majoritatea; din cauza asta am si pus intrebarea, sa vad daca lumea e capabila sa analizeze unele lucruri inainte sa-si puna parerea ''lor'' controlatawinking

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu îmi este foarte clar ce mai înseamnă acum masoneria și cu ce se ocupă ei acum, în realitate.
Una este fața văzută, dar sunt și fețe nevăzute.
Spre a putea răspunde la întrebările tale, ar trebui să știu răspunsurile la întrebările mele.

| MMihai a răspuns:

Ca să te bagi singur și nesilit de nimeni în ceva așa ciudat, cum este masoneria, trebuie să ai probleme foarte grave de sănătate mintală.

| Inferno a răspuns:

A fost un lucru bun la inceputuri. Atunci cand a dezvoltat arhitectura pe care o avem noi in prezent. Acum nu mai este un lucru bun este mai mult neutra. Mai sunt uniicare spun ca este un lucru rau, printre care si eu.
Sa fiu mason? Chiar daca in masonerie as gasi anumite secrete, nu as putea sa le fac publice, pentru ca asa ceva este impotriva regulilor masonice. Deci nu mi-ar place.

| CryChristiAN a răspuns (pentru Inferno):

TU esti mason? Nu de-asta, dar poza din profilul tau imi da de banuit.

| reihiuke a răspuns:

Si nu stiu daca mi-ar place sa fiu mason pentru ca nu am fost niciodata. Masoneria in sine este buna, dar depinde si daca ti se potriveste practicarea ei. Sunt multe feluri prin care oamenii pot face ceea ce trebuie. Nu o organizatie sau o scoala spirituala sau o religie decide cine este bun si cine nu.

| 1Mihai1 a răspuns:

Cum să fie un lucru bun? Normal că-i un lucru rău. Mie nu mi-ar place.

| alex310 a răspuns (pentru 1Mihai1):

De ce crezi ca e un lucru rau? Crezi pentru ca asa ai auzit, si nu esti capabil sa iti depasesti conditia si sa incerci sa iti aduci tu singur argumente pro sau contra in favoarea masoneriei?

| RobyTImi123 a răspuns:

Nu, nu mi-ar place sa fiu mason:
1.As fi bogat si stiti cu toti ca oameni bogati
2.Eu nu as vrea sa cred in Baphomet si alti draci.Deci intr-un cuvant ti-am descris pe masoni snobi si pagani.